LEID8CIIE COURANT. 76. DINGSDAG 31 MAART. ST ADS-RERICIITEIV. BINNENLANDSCHE BEKIGTEN. 1874. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.— franco p. p. f 3.50 met het C er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expcdiliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vak LEIDEN doen te welen, dat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van den 26stcn Februari 1874, is vastgesteld de volgende A ERORDENING regelende het onderwijs in teekenen en gymnastiek aan de openbare lagere en middelbare scholen te Leiden. De Raad der gemeente Leiden, Gelet op zijne besluiten van 28 October 1873 en van 5 Februari 1874, houdende nadere regeling van het onderwijs in de gymnastiek aan de open bare lagere en middelbare scholen; Besluit: de verordening, regelende het onderwijs in teeltenen en gymnas tiek aan de openbare lagere en middelbare scholen te Leiden, van 4 Mei/20 Juli 1872 (Gemeenteblad n\ 14), te wijzigen, ten gevolge waarvan deze wordt vastgesteld als volgt: Art. 1. Aan al de openbare lagere scholen en aan de hoogere burger school dezer gemeente wordt onderwijs gegeven in handteekenen en gymnastiek. Art. 2. Het onderwijs in het handteekenen wordt op de scholen voor on- en minvermogenden en op de school voor voorbereidend onderwijs der 2e klasse, alsmede op de laagste klassen der overige scholen, gegeven door het hulppersoneel aan die scholen werkzaam. Art. 3. Aan de hoogere burgerschool, aan de hoogste klassen der scholen voor uitgebreid lager onderwijs en aan de vormschool wordt dit onderwijs gegeven door twee teekenonderwijzers met acte voor middelbaar onderwijs, die elk eene jaarwedde van ƒ1200 ontvangen. Art. 4. Aan een'dezer onderwijzers wordt het toezicht opgedragen over het teekenonderwijszooals dit door het hulppersoneel der lagere scholen gegeven wordt. Art. 5. De verdeeling en regeling der uren onderwijs door de twee onderwijzers, 't zij afzonderlijk, '1 zij gezamenlijk te geven, geschiedt door Burgemeester en Wethouders, in overleg met het schooltoezicht. Art. 6. Het onderwijs in de gymnastiek wordt op de scholen voor on- en minvermogenden, op de school voor voorbereidend onderwijs der 2' klasse en aan de drie laagste klassen der scholen le klasse gegeven door het hulppersoneel aan die scholen werkzaam. Art. 7. Aan de hoogere burgerschoolaan de scholen voor voortgezet onderwijs der 2' klasse, aan de hoogste klassen der scholen 1® klasse en aan de vormschool wordt dit onderwijs gegeven in een daartoe bestemd lokaal, door een onderwijzer en een hulponderwijzer in de gymnastiek, met acte voor middelbaar onderwijs, die daarvoor jaarlijks bezoldigd wor den respectievelijk met 1400 en ƒ600. Art. 8. Aan den onderwijzer is het toezicht opgedragen over hel gym nastiekonderwijs, zooals dit door het hulppersoneel gegeven wordt. Art. 9. De regeling der uren door den onderwijzer en den hulponderwij zer aan de verschillende scholen te geven, geschiedt door Burgemeester en Wethouders, in overleg met het schooltoezicht. Art. 10. Het is den onderwijzer en den hulponderwijzer in de gymnas tiek verboden privaat-onderwijs te geven in voormeld vak. De onderwijzer is evenwel bevoegd om, na bekomen vergunning van Burgemeester en Wethouders, privaatonderwijs te geven in de orthopaedisclie gymnastiek. Art. 11. De onderwijzers in teekenen en gymnastiek zijn gebonden aan de algemecne bepalingen voor de scholen van lager en middelbaar onderwijs, ook wat de vacantièn betreft. Zoolang zij aan de leerlingen eener school, 'tzij in, 'tzij buiten het schoollokaal, onderwijs geven, staan zij onder het toezicht respectievelijk van den directeur, den hoofdonderwijzer of de hoofd onderwijzeres dier school. Art. 12. De onderwijzers en de hulponderwijzer, uit hunne betrekking wenschendc te worden ontslagen, zijn verplicht, zes weken vóór het tijd stip waarop dit ontslag moet ingaan, zich daartoe schriftelijk tot den Gemeenteraad te wenden. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zjjne openbare verga dering van den 26llen Februari 1874. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 17/23 Maart 1874, B. n". 720 (le afd.), G. S. n°. 29/1in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 30s'"1 Maart 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 26sUn Februari 1874, is vastgesteld de volgende VERORDENING houdende regeling der jaarwedden voor de teeken- en gymnastiekonder- wijzers aan de openbare lagere en middelbare scholen te Leiden. De Raad der gemeente Leiden, Overwegende dat de jaarwedden van den onderwijzer en den hulponder wijzer in de gymnastiek aan de openbare lagere en middelbare scholen, bij besluit van 28 October 1873, respectievelijk zijn vastgesteld op 1400 en 600; Gelet op de verordening houdende regeling der jaarwedden voor de lecken- en gymnasliekondcrwijzers, van 20 Juli 1872 (Gemeenteblad n®. 15), en op de verordening van heden, regelende het onderwijs in teekenen en gymnas tiek aan de openbare lagere en middelbare scholen; Mede gelet op art. 24 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad, n®. 50), hou dende regeling van het middelbaar onderwijs; Besluit: de bovenaangehaalde verordening van 20 Juli 1872, te wyzigen, ten gevolge waarvan deze wordt vastgesteld als volgt Van de jaarwedden aan de beide teèkenonderwijzers en aan den onder wijzer en den hulponderwijzer in de gymnastiek, bij de artikelen 3 en 7 der bovenaangehaalde verordening toegekend, respectievelijk ten bedrage van ƒ1200, ƒ1200, ƒ1400 en ƒ600, wordt geacht bezoldiging te zijn voor het aan de hoogere burgerschool te geven onderwijs, een bedrag van ƒ560 voor een der beide teekenonderwijzers, van ƒ400 voor den anderen teeken onderwijzer, van ƒ210 voor den onderwijzer en van ƒ90 voor den hulp onderwijzer in de gymnastiek. Gedaan te Leiden, ter openbare raadsvergadering van den 26s,tn Februari 1874. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. RIST. Zijnde de regeling dezer jaarwedden goedgekeurd door den minister van Binnenlandsche Zaken, bij zijne besluiten van den 12lte° Augustus 1872, n®. 195 (5J® afd.) en van den 7J" November 1873, n». 179 (5d® afd en door de Gedeputeerde Staten van Znid Holland, bij hunne beschikking van den 17drn Maart 1874, B. n°. 720 (1® afd.), G. S. n'. 29/1. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoortden 3041"1 Maart 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. RIST, Secretaris. LEIDEN, 30 Maart. Aan het locaal van het provinciaal bestuur te 's Ilage is heden aanbe steed het bouwen van een zoötomisch laboratorium alhier. Daarvoor waren vijf billetten van inschrijving ingeleverd en was minste inschrjjver de heer D. A. Braakenburg te Haarlem, voor 54800. - Door den minister van binncnl. zaken is de heer P. P. C. Hoekphil. nat. doctorandus, benoemd tot tijdelijk adsistenl bjj de zoölogie aan de hoogeschool te Leiden. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed: Hoogste prjjs. Minste prijs. partijen van 100 hectoliters ƒ54.ƒ54.— 10 ff 5.60 5.30 ff f 5 ff ff 2.80 2.?5 De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het examen, al te nemen van lien, die voor de betrekking van commies van staat in aanmerking wenschen te komen, zal aanvangen op Woensdag 20 Mei e, k, in een der localen van hel dep. van binnenlandsche zaken, des middags ten 12 ure. Zij die zich aan dat examen wenschen te onderwerpen, worden opgeroepen zich binnen veertien dagen bij voornoemd departement schrifte lijk aan te melden met opgave van naam, voornamen en woonplaats. Bij die opgave moet gevoegd worden hunne geboorleacte, alsmede, zoo zij den graad van doctor aan eene rijks hoogeschool hebben verkregen, het bewjjs van dien verkregen graad. Gedep. staten van Zuidholland hebben goedgekeurd hel besluit van den gemeenteraad van Loosduinen, waarbij de kermis aldaar, als geen nut en voordeel voor die gemeente opleverende, wordt afgeschaft. Tol stations-chefs op den Ooster-spoorweg zijn benoemd: voor Amster dam de heer W. C. Mooy, thans stations-chef le Leiden; voor Utrecht de heer van Renesse, thans te Helder; voor Hilversum de heer Leurs, thans te Veenenburg. Uit bet jaarverslag van de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij blijkt, wat betreft het financiële, o. a. het volgende: Het totaal der ontvangsten was op de lijn Amsterdam -RotterdamUitgeest 128,559.96 en op den Noord-Hollandsehen staatsspoorweg 38.345.37% hooger dan in 1872, zoodat in het geheel 166.905.33% meer ontvangen werd. Het batig saldo beliep aan het einde van 1873 de som van ƒ721.603.65, zoodat. na aftrek van 7990 als belooning aan sommige geëmployeerden en vap 86,204.55 ah verpligle bijdrage aan de reservekas, per aandeel kan worden uitgekeerd

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1