BUTEN LAlNÜSCilE BEBiGTEN. PER TELEGRAAF. der direcie belastingen voor het eerste kantoor te Amsterdam de heer P. A. F. J. Sassen, thans ontvanger te Leeuwarden, Door Z. M. zijn benoemd: tot 2<D luit. administrateur van kleeding en wapening: bij het 2e reg. huzaren, de sergeant-majoor J. J. Koning, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 4C reg. huzaren, de sergeant-majoor J. Ligter, van het instructie-bataillonen bij het reg. veld-arlillerie, de ser-" geant E. A. P. M. C. de Booy, van het 5e reg. infanterie. Gisteren avond werd in den kon. Hollandschen schouwburg het aange kondigd militair concert gegeven door de officieren van het reg. grenadiers en jagers ten voordeeie der verminkte en daardoor hulpbehoevend geworden militairen in den oorlog tegen Atchin. De zaal was eivol Onder de leiding van den heer Dunkier voerde de stafmuziek van het reg. grenadiers en jagers een fraai programma uil, en door de welwillende medewerking van eenige delettanten werd de avond met zang, piano en vioolspel opgeluisterd. Bij de komst van H. M. de koningin, die liet concert tol het einde bij woonde, werden door het krachtige orchest fanfares aangeheven. H1I. KK. HH. de prins van Oranje en prins Fredcrik, beiden in groot uniform, deden door hunne tegenwoordigheid eveneens van 11D. belangstelling blijken. Het concert heeft, na altrek der noodzakelijke onkostenopgebragt de som van 2407. De heer Valois, directeur van den schouwburg, had de zaal voor dien avond geheel belangeloos afgestaan. Naar men zegt zal de stafmuziek van het reg. grenadiers en jagers op 12 Mei e. k. naar Amsterdam vertrekken, ter opluistering van de dien dag aldaar te houden feesten. Ook spreekt men van het detacheren van een bataillon van dat corps gedurende 'skonings verblijf in de hoofdstad. ENGfiLANO, LONDEN27 Maart. Door het lagerhuis is de door sir Charles Dilke voorgestelde bill tot verlenging van den tijd van inlevering van stembriefjes bij verkiezingen voor het parlement van 's namiddags 4 tot des avonds 8 ure verworpen met 201 tegen 126 stemmen. Door verschillende leden van de liberale partij werd het voorstel verdedigd; anderen van dezelfde partij verklaarden, schoon zij zich niet tegen de tweede lqzing zouden verzettenlater te zullen voorstel len dat de bepalingen alleen in de volkrijkste gemeenten zouden worden toegepast. De ministers lord John Manners en Cross bestreden de bill, als bevattende eene partiele herziening der wet, waarvoor naar hunne meening geen noodzakelijkheid bestond. De door de voorstanders van de autonomie van Ierland gehouden ver gadering werd door een veertigtal Ieren bijgewoond; 80 leden van het par lement waren daartoe uitgenoodigd geworden. Uit het verhandelde bleek van meer eensgezindheid dan vroeger. Er werd besloten nog in deze parle- mentszitting de quaeslie der Iersche autonomie in behandeling te brengen. Dezer dagen is hel groote gepantserde schip Kaiser, dat hier te lande voor de Duilsche regering gebouwd is, van stapel geloopen. Het schip is 280 voel lang, 62 voet breed en 41 voet hoog. Tot 5% voet onder de water lijn is het gepantserd. Boven op het dek staat een gepantserde batterij van acht 22 tons stalen achterlaad-kanonnen en op de plegt staat een reusachtig 18 lons-kanon. Het vaartuig is door de dochter van den Duitschen gezan.t gedoopt, waarbij die gezant eene toespraak hield, bij welke hij zinspeelde op een bondgenootschap tusschen Üuitschland en Engeland. Die toespraak is door de dagbladen vrij koel opgenomen. Voor het Indische hulp-fonds is te Londen 60000 en te Glasgow 10000 bijeengebragt. De Echo stelt voor eene collecte te houden in al de kerken der hoofdstad, waarvan het blad eene opbrengst verwacht van 75000 Door Daily News wordt medegedeeld dat een Nederlander, die lang gevangen was gehouden te Coomassie door den koning der Ashantijnen, den Engelschen den weg naar Coomassie gewezen heeft. FRANKRIJK. De nieuwe verdedigingswerken van Parijs, welke op een aanzienlijken afstand van de tegenwoordige forten zullen aangelegd wordenwordenblij kens het daarover door de commissie voor de militaire zaken aan de na tionale vergadering uitgebragtc rapport, geacht een totaal van 60 millioen fr. te zullen kosten. Van deze som worden 51,200,000 fr. geraamd als kosten der eigenlijke werken, 3.250,000 fr. als kosten van aankoop van terreinen en 5,550,000 fr. voor onvoorziene uitgaven. Van de ontworpen werken heeft de genoemde commissie eene volgorde, naar gelang zij spoed vereischen, vastgesteld, waarnaar de gelden beschikbaar moeten worden gesteld. Het Journ. des Déb. is niet ingenomen met het voorstel der uiterste linkerzijde lot ontbinding der nationale vergadering. Het blad acht dit voorstel ontijdig op het oogcnblik. waarop de regering op het punt staat van tot de discussie der constitutionele wetten over te gaan. Men behoort, zegt het blad, met bedaardheid af te wachten, waartoe de dezer dagen door het bewind afgelegde verklaringen, die wij voor welgemeend houden, zullen leiden. Die verklaringen hebben bij het publiek een zeer goed onthaal ge vonden en zullen de nog beslaande onrust, naar wij hopen, langzamerhand doen verdwijnen. Hel is onstaatkundig, die onrust door eene nieuwe agitatie levendig te houden. De bevestiging van het septennaat is de bevestiging van de republiek, Door de nationale vergadering is besloten dat de interpellatie van den heer Pelletau, betreffende de burgerlijke begrafenissen, eerst over zes maan den zal plaats hebben. De heer Roulier heeft een diner aangeboden aan veertig der voornaamste leden van de deputatie, die het eiland Corsica naar Chislehurst heeft afge vaardigd. Aan het dessert is een dronk »aan de toekomst" gewijd. De Parijsche correspondent van het Journ. de Brwx. meldt dat er te Parijs een adres in omloop is gerigt aan den keizerlijken prins, waarin deze wordt uitgenoodigd in Frankrijk terug te keeren, en dit geschrift zou reeds een groot aantal onderleekeningen tellen. Een jong soldaat van het garnizoen te Parijs is uit de dienst ontsla gen wegens broodvrees. Dit jonge mensch, zwak van gestel, en uit arme boerenouders geboren, had, vóór hij ia dienst trad, geen ander voedsel ge noten dan aardappelen en melk, Hij had zulk een weerzin tegen brood, koek en alle meelspijzen, dat hij reeds bij de bedreiging alleen, dat hij die zou moeten eten, de vlugt nam. Zoodra men hem dwong of hij zelf trachtte te eten, openbaarden zich brakingen; evènzoo wanneer hij bouillon ge bruikte, waarin men een weinig brood gemengd had. Gedroogde groenten kon hij gebruikendoch geen verschc. Na een uiterst zorgvuldig onderzoek en nadat het was gebleken, dat men met geen bedrog te doen had, heeft men hem ongeschikt voor de dienst gekeurd. SPANJE. Een te Madrid ontvangen telegrafisch^ berigt bevestigt de vroegere be- rigten. Serrano zou echter afgezien hebben van het nemen van San Pédro Albanlo, totdat de regterzijde hare beweging volbragt zal hebben, daar de vijand een gioote magt zamengetrokken had in de trancheën. Het centrum van het leger behield zijne veroverde positiën. De berigten van de zijde der Carlisten luiden geheel anders. Volgens die berig- len viel Serrano de Carlisten op de hoogten van Somorrostro aan en werd hij des avonds op de geheele linie met groot verlies teruggeslagen. De Car listen bewaken de kust uit vrees voor eene landing der republikeinen. niriTiCHLAND. Te Pelplin heeft bij den verkoop der in beslag genomen goederen van den bisschop van Culm eene demonstralie plaats gehad. De riddergoedsbe- zitter Jakowski kocht hel overdekte rijtuig voor 161, hel open rijtuig voor 51 th. en vroeg wie met hem de rijtuigen naar den bisschop wilde terug brengen. Ten dien einde stonden in de nabijheid paarden gereed; maar naauwelijks had het volk gehoord wat er verlangd werd, of een aantal mannen drong de paarden weg en trok onder geleide van een paar duizend personen de rijtuigen voort, die onderweg met loof en kransen werden versierd. Volgens de Schles.-Zeit. wordt er thans weder eene nieuwe poging beproefd, om de kerkelijke wetten te ontduiken. Een gedeelte der onlangs aangestelde kapellaans in Silezië heelt zich tot den prins-bisschop van Breslau gewend en hem om ontslag verzocht. Het ingediende verzoek werd inge willigd, zonder dat eenig bezwaar werd geopperd wegens het verlaten van de dienst. Men hoopt zich daardoor te vrijwaren tegen elke straf bij het verrigten van geestelijke handelingen, dewijl zij die niet als aangestelde gees telijken, maar als bijzondere personen uitoefenen. BERLIJN, 27 Maart. In den rijksdag werd heden de tweede lezing ge ëindigd van het door den heer Vólk ingediende wets-onlwerp betredende de invoering van het burgerlijk huwelijk. Vervolgens werd het wets-ontwerp lot regeling van de pensioenen der militairen aangenomen. Morgen zal het huis tot 9 April e. k. uiteengaan. De voorzitter heeft verklaard, dat hij spoedig na het Paasch-recès het militaire wets-ontwerp in behandeling bren gen zal. LONDEN, 27 Maart. Het adres houdende verzoek om amnestie voor de fenians is door 77 parlementsleden, waaronder 66 Ieren, onderteekend. VERSAILLES, 27 Maart. Nationale vergadering. Voortzetting der be raadslaging over het ontwerp van wet tot het aanleggen van nieuwe ves tingwerken om Parijs. De heer Changarnicr bestrijdt het ontwerp dei- commissiebeveelt het beperkt stelsel aan en verlangt dat de hulpbronnen zullen worden dienstbaar gemaakt aan de verbetering van hel effectief des legers. De minister van oorlog verklaart dat de regering, in hare groote zorg voor de veiligheid der grenzenhet beperkt stelsel afkeurt. De heer Thiers zegt dat hij over de politieke vraagstukken gezwegen heeft, maar thans het woord voert omdat het onderwerp 's lands veiligheid raakt. Hij bestrijdt het ontwerp der commissie, dat buitengewoon aanzienlijke uitga ven zou na zich slepen, en betoogt dat men niet den oorlog naar de om streken van Parijs moet lokken. Hij ontwikkelt een stelsel, volgens hetwelk dc hoogten moesten versterkt worden digter bij de bestaande vestingwerken, ten einde Parijs te beschermen tegen een bombardement. De heer Latour, rapporteur der commissie, zegt dat het ontwerp zorgvuldig is onderzocht en niet meer geld zal kosten dan het beperkt stelsel. De vergadering neemt het ontwerp der commissie aan met 389 tegen 193 stemmen. BRUSSEL, 28 Maart. De Spaansche legatie alhier verklaart voor onwaar het telegrafisch berigt dat de Cubaansche opstandelingen een overwinning hebben behaald, en meldt dat integendeel de opstandelingen geslagen zijn en gevoelige verliezen geleden hebben. TANDPIJ N. Voor tandpijn bestaat geen beter middel dan een parfumerie, genaamd Eau d'Anvers van den Ileer AUG. DE MARBAIX, te Antwerpen. Men giet van deze parfumerie herhaalde malen een of twee droppels in de holte van den tand, door middel van een buisje. Allen die het Eau d'Anvers voor deze kwaal gebruikt hebben, hebben zich er zeer wel bij bevonden. INCtEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Aanst. Maandagavond zal er eene buitengewone algemeene vergadering worden gehouden door leden van Musis Sacrum. Punt van bespreking: Voorstellen des bestuurs naar aanleiding van de voorgenomen verbouwing der sociëteit Minerva. Aangezien ik vermoed dat er daar sprake van zal zijn om eerstgenoemde sociëteit te emancipeeren voor leden van laatstgenoemde, acht ik het niet ondienstig om de algemeene aandacht op deze vergadering te vestigen en op een flinke opkomst der leden van Musis aan te dringen, want, mocht 't zijn dat zulk een voorstel werd gedaan, dan is het om verschillende en belang rijke redenen wenschelijk, dat hel worde verworpen. Eerslens. De dames-icden zouden zich niet zooals thans vrij kunnen be wegen en moeijelijk, zoo niet onmogelijk, een bezoek kunnen brengen aan Musis zonder begeleiding van een heer. Ten tweede, llet is hoogst waarschijnlijk dat, wanneer de studenten op I zeo groote schaal werden toegelaten, zij T zich zoo prettig mogelijk zouden maken en dat de uiting van Kunne vrolijkheid niet altijd zoude overeen- i komen met het begrip van convenaiice der leden. Ten derde, liet gebouw en het terrein der vereeniging zijn beide toch nogal beperkt voor het groote aantal leden. Eindelijk en ten laatste wensch ik te wijzen op de financiëelc schade; thans zijn veel studenten lid van Musis, welke (als mijn vermoeden juist is en het voorstel werd aangenomen) voor een groot gedeelte zouden bedanken voor hun lidmaatschap en deze sociëteit zouden bezoeken als lid van Minerva. Met opname dezer regelen in uw geacht blad zal UEd. zeer verplichten Een lid van Mfisis Sacrum. AKADEMIE-NIEEWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDS01IE HOOGESCHOOL. Den 2f)s,tD Maart de Iteeren R. van Luttervelt, geboren te Tiel, en F. C. 11. Lorch, geboren te Samarang, beiden in de regten, met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. 0. DBABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6