BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van .Maandag 30 Maart 3374 fl~°, 75. BININENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 28 Maart. Heden overleed alhier de heer C. Honig, die gedurende een 30-tal jaren alhier als geneesheer werkzaam was. Gedurende 27 jaren was hij ook als geneesheer verbonden aan het alhier bestaande zieken- en begrafe nisfonds Boerhave, in welke betrekking hij zich steeds door ijver en dienst vaardigheid onderscheidde. Vroeger was hij gedurende een aantal jaren als officier van gezondheid bij het Ned. leger werkzaam en als zoodanig ver sierd met het Zilveren en het Metalen Kruis. Van het bestuur der alhier gevestigde vereeniging het Zilveren Kruis was hij voorzitter en van dat van de vereeniging het Metalen Kruis le sectie onder-voorzitter. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 96 tot 109 volwassen personen en 36 tot 45 kinderen. De minister van koloniën, ad interim minister van marine, heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat van 1». April tot ultimo December dezes jaars de gelegenheid is opengesteld voor zes artsen, mits zij niet ouder zijn dan 30 jaren, om als officier van gezondheid der 2e klasse bij de zeemagt in dienst te treden. De verbindtenis geschiedt voor slechts vier jaren; de premie bedraagt zesduizend gulden. Artsen, die hiertoe genegen mogten zijn, zijn uitgenoodigd zich bij verzoekschrift, op zegel gesteld, tot het dep. van marine te wenden. Volgaarne vestigen wij de belangstellende aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie betreffende de inschrijving op de voor het publiek beschikbaar gestelde aandeelen in de Rotlerdamsche Handelsvereniging. Toen deze vereeniging (op 17 September 1872) in het leven werd geroepen, be sloten hare oprigters het voor het publiek bestemde gedeelte barer aandeelen eerst dan aan te bieden, wanneer hare levensvatbaarheid op den grondslag barer leidende beginselen door praktische gevolgen zou gebleken zijn. Dat I! dit thans inderdaad het geval is, leert ons het algemeen verkrijgbaar ge stelde jaarverslag der vereeniging over 1873. Wij stippen daaruit slechts aau, dat in dit korte tijdsbestek door de vereeniging reeds tot menige, op het door haar betreden gebied gelegen, nationale onderneming is medege werkt en bijgedragen, waardoor, bij het algemeen belang, ook het hare niet werd uit het oog verloren; getuige hiervoor het feit dat de vereeniging, behalve tot het storten van ecu aanzienlijke som in het reservefonds, werd in staat gesteld tot het uitkeeren van een dividend ad 7% pGt. hetgeen, indien men den tijd in aanmerking neemt, waarin met het gestorte kapi taal gewerkt is, eigenlijk met eene jaarlijksehe rente van 10154 pCt. gelijk staat. Ongetwijfeld leveren deze thans reeds verkregen resultaten grond tot de beste verwachtingen omtrent de grootschc ondernemingen-, welke de vereeniging thans wil aanvaarden. Daaronder bekleedt vooral met hel oog op het uitstekend nationaal belang eene eerste plaats de voor genomen exploitatie der haar bij het met de gemeente Rotterdam gesloten contract afgestane gronden op Feyenoord. waar de vereeniging door liet inrigten van handelslerreinen, voorzien van dokken en entrepots, eene directe communicatie van zeeschepen met spoorweg, Rjjnschepen en binnen- landsche schepen wenscht mogelijk te maken. Eene voor de algemeene welvaart niet minder belangrijke onderneming ligt voorzeker in het plan, door den technischen adviseur der vereeniging den heer Stieltjes (een erkende autoriteit op het gebied van spoorwegen) uitgewerkt, tot uitbreiding onzer binnenlandsche spoorwegen. Tot den aanleg en de exploitatie der in dat plan genoemde lijnen is reeds door de Rotlerdamsche Handelsvereeniging. gezamenlijk met de Rotterdamsche Bank en andere aanzienlijke firma's hier te lande, bij de regering aanvrage om concessie gedaan met bereid verklaring tol nadere onderhandelingen omtrent de opneming daarin van zoodanige spoorlijnen, welke de regering mogt gewenschl achten. Geeft een en ander allezins voldoende blijken èn van de levensvatbaarheid èn van de bij uitstek nuttige werking der vereeniging, een ander bewijs voor het soliede dezer onderneming ligt juist in den koers van uitgifte der thans aan het publiek aangeboden aandeelen; deze vertegenwoordigt namelijk den pari-koers, vermeerderd met de reeds in het reservefonds gebragte som en de onvermijdelijke kosten der emissie: geheel iets anders en beters onge twijfeld, dan de schoonschijnende aanbiedingen van zoovele vreemde, niet te controleren zaken, waardoor maar al te dikwerf onze landgenooten zich hebben laten teleurstellen. Hier daarentegen geldt het eene in alle opzigten nationale zaak, die èn om haar doel zelf, èn uit het oogpunt eencr doge lijke en voordeelige geldbelegging, ten zeerste aanbeveling verdient. Uit 's Hage meldt men het overlijden van den heer J. A. Beijerinck laatste lijk inspecteur van den waterstaat. Het vaderland verliest in hem een hoogst verdienstelijk burger, aan wiens onvermoeide werkzaamheid en kunde de droogmaking van den Haarlemmermeer en van de Nooldorpschc plassen te danken is. De Standaard verneemt dat na Zondag in de Nieuwe kerk te Amster dam vooreerst geene godsdienstoefeningen zullen gehouden wordenwegens toebereidselen voor de plegtige ontvangst van Z. M. den koning op 12 Mei. Door wijlen mej. de wed. Kooy is aan de diaconie der lierv. gemeente te Aarlswoud ƒ6000 gelegateerd. Door den gemeenteraad van Rotterdam is benoemd tot lid van de com missie van onderzoek in zake het drinkwater aldaar de lieer dr. D. de Loos, alhier. Te Haarlem zijn gisteren op plegtige wijze, voor het front van het gar nizoen, de versierselen van ridder der Militaire Willemsorde 4ekl. uitgereikt aan den gepens. kapitein van het O. I. leger B. J. C. van Eersel, hem toe gekend ter zake van zijn aandeel in de jongste expeditie tegen Deli. Te Amersfoort werd op denzelfden dag en op gelijke wijze die ridderorde uitgereikt aan den kanonnier 2e kl. van het O. I. leger J. H. van der Linden, mede wegens zijn gedrag bij de expeditie tegen Deli. Eergisteren heeft te Utrecht de hoogleeraar Doedes het rectoraat der hoogeschool aan zijn opvolger overgedragen, met het houden eener redevoe ring in de Nederlandsche taal, over: »de toepassing van de ontwikkelings theorie, niet aan te bevelen voor de geschiedenis der godsdiensten." De plegtigheid werd door eene groote schare van belangstellenden bijgewoond. J Des avonds werd door het studentencorps de jaarlijksehe serenade gebragt aan de hoogleeraren Quack en Wijnne. - De correctionele kamer van de arrond.-regtbank le Amsterdam heeft ontslagen van regtsvervolging twee, in de nabijheid der Noordermarkt al daar wonende, personen, die voorzien van een met oranje beschilderde bus, op de Achtergracht, aan verschillende huizen geld hadden opgezameld, vol gens hunne opgaven ten behoeve van een aan de bewoners der Batavier straat aan te bieden eerepoort. De substituut-officier van justitie had die opgave onaannemelijk geoordeeld, 0. a., omdat zij noch met een buurt- meester, noch met een der bewoners van gemelde, van hunne buurt ver verwijderde straalover een dergelijk colfecteplan hadden gesproken. Z. E. A. meende dat zij voor zichzelf hadden gecollecteerd en requireerde mitsdien 1 hunne veroordeeling tot een gevangenisstraf van één maand ter zake van bedelarij in verbinding. De reglbank overwoog echter 0. a., dat het onaan nemelijke dier opgaven niet was bewezen en dat handelingen als de boven bedoelde, al waren zij ook voor menigeen minder aangenaam, niet als bedelarij konden worden gequalificeerd. Het verlccnen van regtsingang, en de verwijzing naar de openbare teregtzitting in deze zaak was door de regtbank en raadkamer geweigerd, maar door het hof toegestaan. Waar schijnlijk zal het hof thans geroepen worden over de zaak een eindoordeel uit te spreken. Het prov. geregtshof in Gelderland heeft eergisteren behandeld de zaak van A. van Woerkom, arbeider te Heerewaarden, beschuldigd van moedwil- ligen doodslag. De beschuldigde kreeg in den avond van 18 Januarij 11., bp het verlaten van de herberg van van Snepsen, te Dreumel, waar hij eenige uren had doorgebragt, verschil met den kastelein over de betaling zijner vertering. Hij gedroeg zich bij die gelegenheid zoo onbehoorlijk, dat van Snepsen het noodig achtte hem uit zijn huis le verwijderen. Dit deed hy met behulp van zijn knecht en van zijn aanstaanden schoonzoon, van den Boom, een zeer gunstig bekend staand jongmensch. Met van Woerkom buiten gekomen, werd van den Boom door dezen vastgegrepen. Eene wor steling tusschen hen beiden volgde, welke daarmede eindigde, dat van den Boom twee messteken kreeg, haast op hetzelfde oogenblik, dat een van buiten komend persoondie de herberg binnen wilde gaan en de vechtenden zag, van Woerkom bij den kraag pakte en van zijne tegenpartij aftrok. Een der steken, aan van den Boom toegebragt, t. w. in den buik, bleek zeer ernstig en gevaarlijk te zijn. Ofschoon spoedig heelkundige bijstand werd ingeroepen, stierf van den Boom op 21 Januarij, naar de verklaring van de deskundigenaan de gevolgen van de buikwonde. Ter teregtzitting ontkende van Woerkom zijn schuld aan de hem ten laste gelegde verwon ding. De advocaat-generaal was van gevoelen, dat zijn schuld voldoende was bewezen en requireerde zijne veroordeeling. Als verdediger trad op mr. van Cappelle. De uitspraak zal Dingsdag aanst. plaats hebben. Voor het prov. geregtshof in Limburg werd op dien dag behandeld de zaak van G. Rijcken, koopman in boter, wonende aan hel Kanaal fc Maas tricht. Hij wordt beschuldigd, in den namiddag van 3 Januarij jl.in zijne woningaan zjjne huisvrouw Calh. Qdekerken eene doodelijke verwonding met een mes te hebben toegebragt. Reeds in 1859 was hij, wegens aan randing van de eerbaarheid, later, in 1867, wegens diefstal, en in 1869 wegens het toebrengen van een messteek aan zijne vrouwvoor het geregt verschenen, doch telkenmale was het hem gelukt eene vrijspraak le ver krijgen. Evenals in 1869 grondde hij thans zijne verdediging op de bewe ring, dat hij, bezig zijnde met een mes een stokje te snijden, door zijne vrouw zwaar was bcleedigd en uitgescholden, haar in drift had aangegre pen en dat zij daarop, op hem onbekende wijze, in het mes was gevallen. Het openb. ministerie eischte schuldigverklaring en veroordeeling tot levens lange tuchthuisstraf. Mr. Wenmaekers droeg ambtshalve de verdediging van den beschuldigde voor. Donderdag aanst. zal de uitspraak plaats hebben. Men meldt uit Leeuwarden: Door den raad dezer gemeente is nu definitief bepaald, dal de nieuwe veemarkt den 27 April a. s. zal worden geopend. De prijs der boter aan de waag aldaar was: 1£ soort f61.— 2e soort ƒ55.50, per 54 ton. Te Oldeboorn ontstond Donderdag morgen brand in de in 1871 nieuw gebouwde boerenhuizing bewoond door de weduwe T. de Boer. De brand nam onmiddellijk zulk een omvang, dat er aan geen blusschcn te denken viel en men slechts eenige waarden heeft kunnen redden. Het pand is 1 geheel door de vlammen vernield. De gcheelc inhoud als: eene groote hoe veelheid hooi. boerengereedschappen, meublement, en wat nog treuriger is, 15 stuks hoornvee, 5 kalveren en 1 paard zijn daarbij verloren gegaan. Slecbls één rund, dat zich had losgescheurd, is behouden gebleven. Alles was verzekerd bij de maatschappij le Tiel. De oorzaak van dit onheil moet vermoedelijk te vinden zijn in het onvoorzigtig omgaan met lamplicht, waardoor het in de schuur aanwezige stroo is in brand geraakt. Te Middelburg is een der gebruikers van de leverworst, afkomstig uit den spekslagcrswinkel in den Langendelft, na een hevig lijden overleden. De man was bijna 63 jaren oud en woonde met zijn gezin boven den be- wusten winkel. 's GRAVEN HAGE28 Maart. Tot ontvanger der directe belastingen te Vcenendaal is benoemd de heer J, L. L. van de Graeff, thans ontvanger te Borculo, en tot ontvanger

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5