De Oud-Carthagena's Berg-Planten-Olie Pit onderzoek tnoet reeds lot de kenze van eene reeks kleine belastingen hebben geleid, welke de regering nog vóór het reces aan liet oordeel dei- nationale vergadering zou wensehen te onderwerpen. De vroeger aangekondigde viering van den derden verjaardag van het Parijsche communistische oproer door de naar Londen uitgewekenen.schijnt niet de uitwerking gemaakt te hebben, die men zich in de revolutionaire kringen daarvan voorgesteld had, cn geene sterke deelneming te hebben uit gelokt. Onder de woordvoerders behoorden Landeck, Vermersch, de gewe zen schrijver van het scholschrift "le I'ère Duchène", en een Dnitscher, welke laatste de wenschelijkheid betoogde van het opknoopen van een hon derdtal Parijzcnaars. De burger Vermersch heelt een door hem vervaardigd gedicht voorgelezen waarin hij o. a. niet slechts de mannen van den 4df° September, maar ook de radicalen Martin Bernard, Pascal Duprat, Quinet enz. voor reactionairen uitkreet. Het hof van assises van de Loire heeft de zaak behandeld van den ge wezen procureur der republiek van Saint-Elienne, Lièvre, beschuldigd van een aantal valschheden in geschriften le hebben gepleegd. Die gewezen reg- lerlijkc beambte, uithoofde van den slaat zijner gezondheid, uit de gevan genis, waarin hij zijne preventive hechtenis onderging, naar een verple- gingsgeslicht overgebragt, is daaruit ontsnapt. Het hof heeft hem bij ver stek tot levenslangen dwangarbeid en tot geldboete van 3000 fr. veroordeeld. In de maand April van het volgende jaar zal te Parijs een internatio naal geographisch congres bijeenkomen, hetwelk zich zal aansluiten bij dat in 1871 te Antwerpen gehouden. Het hoofdbestuur van het Fransche aard rijkskundig genootschap is reeds ijverig bezig met het organiseren dezer bijeenkomst. Het congres zal in zes afdeelingen gesplitst zijn. Gelijktijdig met het congres zal te Parijs eepe tentoonstelling geopend worden, alles omvattende wat tot het gebied van de aardrijkskunde in betrekking slaat. Aan alle geleerden ter wereld, die van deze wetenschap hunne studie ma ken, zullen uitnoodigingen worden gerigt. Het genootschap rekent op gel delijke ondersteuning van het rijk en de hoofdstad zelf heeft, tot be strijding van de eerste uitgaven, eene som van 10000 fr. voor het te bereiken doel beschikbaar gesteld. S PAKJE. Omtrent de bewegingen van het leger van Serrano verneemt men dat deze zich tot nu toe hebben bepaald tot het doen van verkenningen. Lorna zou echter met 13 bataillons bij Plencia, ten noorden van Bilbao, geland zjjn, en de stellingen der Carlisten ernstig bedreigen. Te Valencia zijn, naar men meldt, maatregelen van voorzorg geno men, omdat men een aanval der Carlisten op die stad ducht. De bevelheb ber der stad zou echter verklaard hebben niet afkeerig te zijn van onder handelingen, bijaldien hij daardoor de stad voor een bombardement kon behoeden. DIIITICHLAIVD. Door den minister van binnenlandsche zaken is een aanschrijving ge- ligt aan de provinciale besturen betreflende de uilvoering der wet: op het burgerlijk huwelijk. Zij is de eerste van dien aard en heeft betrekking op de voorbereidende maatregelen, welke genomen moeten worden, ten einde zoo spoedig doenlijk alles, tot de invoering der wet vercischt, in gereedheid te brengen. Volgens de Russische bladen heerscht er in Chiwa regeringloosheid. De Khan is magtcloos of neemt er den schijn van aan, misschien om ver wikkelingen uit te lokken, zonder dat men er hem de schuld van kan geven. Uit officiële berigten blyktdat het talrijke ruitervolk der Turko- mannen, soms 6000 man sterk, invallen op Russisch gebied doet en zelfs de stad Chiwa trachtte le overrompelen. Tot nog toe zijn zij altijd door de Russische troepen teruggeslagen. PER TELEGRAAF. VERSAILLES, 25 Maart. In de nationale vergadering heeft de lieer Pelletan verzocht de regering te mogen interpelleren omtrent de maatre gelen, die zij denkt te nemen ten opzigte van de burgerlijke begrafenissen. De vergadering zal morgen den dag voor deze interpellatie vaststellen. De heer de Pressensé heeft bij de discussie over het ontwerp tot verdaging der gemeenteraadsverkiezingen aan de kamer het regt betwist, om den duur van hel mandaat der gemeenteraden, zoo als die bij de wet van 1871 is vastgesteld le verlengen. l)e algemeene beraadslaging is daarop gesloten. De heer Ganivet heeft een amendement voorgesteld, waarbij bepaald wordt dat de gemeenteraden, gekozen onder de werking der wet van 1871, in functie zullen blijven totdat de nieuwe verkiezingen, die uiterlijk den 15 September 1874 zullen plaats hebben, afgeloopen zijn. De kamer heeft, nadat verder eenige sprekers het woord hadden gevoerd, het voorstel der commissie met 377 stemmen tegen 302 verworpen en bij geheime stemming het ontwerp der regering aangenomen met 334 stemmen tegen 44. LONDEN, 25 Maart. De revue over de troepen, die van de Goudkust zijn teruggekeerdzal door de koningin Maandag in Windsor-park worden gehouden. MADRID, 25 Maart. Een officiëel telegram meldt dat Serrano heden ochtend te zes ure de positie der Carlisten heeft aangetast. Het centrum, onder aanvoering van Lorna, trekt vooruit tot Carreras, cn de regtervleugel, gekommandeerd door Rivera, trekt op naar de sterke positie, welke door twee batterijen met Krupp-kanoanen met goeden uitslag beschoten wordt. MADRID, 26 Maart. Telegrafische berigten van Somorrostro bevestigen de behaalde overwinning. De troepen kamperen in de op de Carlisten veroverde positicn. Het vuur heeft met den nacht opgehouden. Het verlies der troe pen bedraagt aan gekwetsten 435 soldaten en 17 officieren; aan dooden 15 soldaten en 2 officieren. lAGEZOiVDEiV. Ondervinden de bewoners der deftige buurten zelden of nooit den last van liet dobbelen op de openbare straat, in de buurten van Iageren rang is dat helaas! juist omgekeerd. Vooral op de Zon- en Feestdagen wordt er in som mige achterbuurten van 's morgens lot 's avonds op de openbare straat ge dobbeld en allerlei straatschenderij gepleegd, gepaard met de grootste vloeken en godslasteringen en allerlei baldadigheden. Waagt een der bewoners zoodanigen troep dobbelaars te verzoeken zich van zijn huis te verwijderen, dan kan hij er zeker van zijn te worden uit gejouwd en bespot, zoo hij ook nog niet gevaar loopt dat eenige glasruiten bij hem worden ingesmeten, of dat hij zoowel als zijne vrouw en kinderen worden beleedigd en nageschreeuwd. Is het voor den eerzamen burger, die vol stichting zich naar dc kerk wil begeven of daarvan terugkomt, een waar schrikbeeld die hel gedurig te moeten passeeren, geen wonder dan ook dat reeds vele malen deswege klachten bij de politie zjjn gedaan. En dat die bij magie is dit kwaad te stuiten, toonde zij laatstleden Zondag in de gebuurte n°. 36. Reeds vroeg in den morgen was daar namelijk zoowel in de Looijerstraat als in de omliggende stralen en stegen een agent van politie, die al die dobbelaars cn spelers uit elkander joeg en bekeurde, en zoo die schandalig- h^den verhinderde; bijna den geheelen morgen ging die agent, zoowel als een tweede door wien hij werd afgelost, met dit waarlijk prijzenswaardige werk voort cn dank zij hunnen loffelijken ijver, nu althans konden de be woners van die buurten ongehinderd hunne woningen verlaten en ter kerke gaanvan welk voorregt zij geruimen lijd versloken waren. Eer cn dank zij daarvoor aan de politie in het algemeen en meer bijzonder aan de twee agenten, die daar dien dag de dienst waarnamen, toegebracht! (Maar nu dan de politie getoond heeft dat zij dit godonteerend kwaad kan stuiten en daardoor wie weet hoe menigeen van een onvermijdelijk verderf kan terughouden, vragen de bewoners dier buurten beleefd maar dringend, dat het niet bij dien eenen Zondag moge blijven, maar de politie met ijver cn naauwgezelheid voortgaan moge om oreral in onze stad liet dobbelen op de openbare straat te weren en zij die zich daaraan schuldig maken de straf mogen ondergaan, die bij de wet op dit kwaad gesteld is. Dan voor zeker zal zij een hoogst verdienstelijk werk doen en den dank van alle weldenkcnden niet ontgaan. Eenige bewoners der gebuurte n°. 36. AD VfiKTKiVriBN. Getrouwd: JAC». VAN DER KAMP Pz. - en -- Leiden, 25 Maart 1874. C. M. SMIT, die tevens hunnen harlelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Bevallen van een Dochter J. C. PAANAKKER STRAATHOF. Leiden, 25 Maart 1874. Eenige algemeene kennisgeving. pevallen van een dood Kind P. PABST geb. VAN VEEN. Leiden, 26 Maart 1874. Eolstrekt eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de ziekte en het overlijden onzer geliefde Dochter ons beloond, betuigen wij onzen opregten dank. A. VAN DER MARK Gzn, Leiden. 26 Maart 1874. C. E. VAN DER MARK, van Goudriaan. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijnen liefhebbenden Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijnen Broeder en Schoonbroeder, mijnen hartelijken dank. Leiden, 26 Maart 1874. Wed. P. HERDINGH, Blaauw. Het uiterlijk voorkomen is dikwerf de bestealtijd de eerste aanbeveling van den menschmet de beste en soliedste hoedanigheden van verstand en hart toegerust, zal hij eerst daarvan moeten doen blijken, terwijl een be vallig cn aangenaam voorkomen reeds dadelijk inneemt. Daartoe behoort bovenal fraai hoofdhaar en baard, welke het schoonste ■sieraad aan het gelaat bijzetten. Geen wonder dan ook, dat men reeds sedert zoo vele jaren bedacht is geweest op allerlei kunstmiddelen, om de schoonheid, de kleur en den groei der haren te bevorderen en te verbeterenwaaronder er velen waren, die, ofschoon een oogenblik goede uitkomsten gevende, niettemin voor het behoud van dit sieraad allernadeeligst waren. De Oud Carthagena's Bergplanlen-Olie vereenigt alle voordeelen der reeds bestaande Ilaarolien, zonder een enkel derzclver nadeelcn te bezitten. Hare haarversterkende en haarontvvikkelende eigenschappen zijn door vele proeven voldingend bewezen en haar gebruik doet reeds dadelijk het uitvallen der haren verminderen en spoedig geheel ophouden, terwijl zij een vroegtijdig grijs worden verhinderd, Hetzelve is a 6© Cents per fleschje, verkrijgbaar aan het Hoofd-Dcpót le Delft, bjj A. BREETVELT Az., cn verder bij: N. J. Sanders, Leiden, Haarlemmer- W. Ligthelm, Voorburg. straat. E- van Mansum, Ilillegom. Wed. RosmanGonda. H. G. PistoorNoordwijk. Wed. Boon, Leidscliendam. En meer bekende Depóts.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3