LEIDSCHE c 1871. VRIJDAG 27 MAART. UINNENLAND'SCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per viereirdeel jaars ƒ3.— frhncó p. p. 3.50 ■met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk, is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. *6 Cents. De prijs der Advertcntiën is va» 14 :egels f Liedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 17 blad 10) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 20 Maart. In de" stads-gelioorzaal is heden de tentoonstelling geopend van de voorwerpen bestemd voor de loterijdie door eene commissie van dames is tot stand gebragt, ten einde door de opbrengst daarvan de pogingen der commissie voor de oprigting van het standbeeld van van der Werf alhier te steunen. Met vrijmoedigheid mogen wjj onze stadgenooten opwekken een bezoek aan die tentoonstelling te brengen. Het aantal der bjjeengebragte voorwerpen is vrij aanzienlijk en het geheel is met zorg en smaak gerang schikt, waarvoor aan de dames-commissie wel een woord van hulde mag gebragt worden. Aan het hoofdeinde der zaal is eene vlaggen-lropée aange- bragt, waarin te midden van bloemen de buste prijkt van van der Werf. Aan hel fraaije geschenkdoor II. M. de koningin ingezonden, is aldaar eene plaats gegeven. Verder valt het oog met genoegen op menig fraai voorwerp, niet het minst op die, waaruit de kunstvaardigheid der vrouweljjke hand zoo sprekend blijkt. Wanneer men het geheel overziet, dan is men spoedig overtuigd dal de dames-commissie zich voor deze zaak vrij wat moeite heeft getroost, en dat zij daarom wel eenigzins rekening mag maken op de sympathie harer stadgenooten voor eene zaak, die zjj getoond heeft met zooveel ingenomen heid en toewijding te behartigen. Die sympathie moge blijken uit een druk bezoek der tentoonstelling gedurende de volgende dagen en door het nemen van de nog beschikbare loten. Op die wijze luffinen allenieder naar Zijn vermogen, nog iets bijdragen tot het bevorderen van eene voor Leiden hoogst belangrijke zaak. tot het oprigten van een gedenkteeken, dat een sieraad der stad beloolt te worden. - De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Tndië, door middel van het stoomschip Harringtonvan de Commercial Steamship Company, waarvan het vertrek uit Botterdam in den nacht van 4 op 5 April aanst. is bepaald. De daarmede te verzenden correspondontie behoort uiterlijk in den namiddag van den 4,ltD April te Rotterdam aange komen te zijn. Het stoomschip Borneo, van Batavia naar Nieuwe Diep, is den 24®tfD dezer te Suez aangekomen en het kanaal ingegaan. Het vaartuig had in de Roode Zee slecht weêr gehad. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Uit eenen door den minister van binnenlandsche zaken overgelegden staat bij de memorie van beantwoording nopens de verhooging zijner begrooting voor 1873 blijkt, dat alleen in Friesland de longziekte zich in de laatste maanden heeft uitgebreid, en dat zij in de overige provinciën of tot staan gekomen of belangrijk verminderd is. Ook het getal gemeenten, waarin de longziekte zich vertoont, is afgenomen. In het eerste tijdperk van vier weken heerschte die ziekte: in 1871 in 157 gemeenten; in 1872 in 94 ge meenten; in 1873 in 71 gemeenten; in 1874 in 40gemeenten. In het tweede tijdperk- in 1871 in 168 gemeenten; in 1872 in 119 gemeenten; in 1873 in 74 gemeenten en in 1874 in 41 gemeenten. Het kon. besluit van 3 October 1873 schijnt goed te werken. Uitvoer, nit- en invoer in de meest besmette streken wordt daardoor verhinderd. De uitbreiding der ziekte in Friesland is hoogst waarschijnlijk een gevolg van onvoldoende afzondering van verdacht vee in de weiden. Daarom zijn thans voorschriften gegeven, ten einde volkomene afzondering van alle verdachte koppels in den aanstaanden weidetijd te verzekeren. De circulaire, waarbij gewaarschuwd werd tegen aankoop van Friesch vee, werd door de omstandigheden geboden. Ook in streken van Friesland, waar de longziekte niet algemeen heerscht, komen nu en dan sporadische gevallen dier ziekte voor. liet was dus in het algemeen gevaarlijk te ach ten, dat Friesch vee naar elders vervoerd werd. Holland werd daardoor in de laatste jaren herhaaldelijk besmet. Volgens het Hbl. zou bij het departement van oorlog hel plan bestaan, om de hoofdcursussen voor de onderofficieren der infanterie te 'a Hertogen bosch en Maastricht lot één te vereenigen en deze te verplaatsen naar Breda. Het personeel ter instructie der infanterie nart de kon. militaire academie aldaar zou dan met het onderwijs belast worden. Naar wij vernemen, meldt het D. v. 's Gr., is hel besluit tot oprig ting der Indische brigade door Z. M. den koning onderteekend. De infan terie van dat corps zal te Haarlem, de artillerie te Delft in garnizoen komen net bevel over de brigade zal door een luitenant-kolonel worden gevoerd. Zooals men weet zal, blijkens verklaring van den minister van koloniën dezer dagen in de kamer afgelegd, aan het besluit tot oprigting voorloopig nog geen uitvoering worden gegeven. Volgens het D. v. 's Gr. heeft Z. M. de koning aan den burgemeester van Amsterdam, die te dien einde bij Z. M. was ontboden, medegedeeld, dat Z. M. dc uilnoodigingom den 12 Mei te komen, aannam en zich reeds in den vroegen morgen naar die stad zou begeven, zoodat Z. M. des mor gens ten 9 urein tegenwoordigheid van de ministersde leden van den raad van state, de leden der beide kamers van de staten-gcneraal en andere hooge autoriteiten en genoodigdende pleglige opening van het feest in dc Nieuwe kerkdaartoe bereidwillig door het kerkbestuur aan de Amster- damsche feestcommissie afgestaanzal bijwonen. Bij die gelegenheid zal o. a. een cantate worden uitgevoerd waarvan de muziek gecomponeerd is door den heer Joh. Verhnlst en de woorden vervaardigd zijn door den heer J. J. L. ten Kate. Te Alblasserdam is dezer dagen een schoenmaker betrapt op het onbe voegd uitoefenen der geneeskunst. Hij had reeds eene nitgebreidt practijk en liet zich vopr zijne geneesmiddelen betalen; Eenigc der door hem gele verde middelen zijn in beslag genomen. Voor de arrond.-regtbank te Amsterdam werden gisteren drie zaken behandeld, betreffende het te vondeling leggen van kinderen. Twee der be klaagden werden, wegens gebrek van wettig bewijs, vrijgesproken. Het laatste geval was het merkwaardigste, meldt hel IV. v. d. D. Een metselaars knecht, thans te Kaatsheuvel woonachtig, was van oordeel, dat zijn vrouw met een persoon verboden omgang hield en twee kinderen, een van 5 en een van 2 jaar oud, niet de zijne waren. Bij zijn vertrek uil Amsterdam had hij dan ook die twee kinderen besteed, doch ontving ze spoedig terug. Daar niet mede tevreden, ging hij daags na de terugkomst der kinderen, in tegenwoordigheid van zijn broeder en de twee kinderen, naar Amsterdam en bezocht da3r een schoftkeldcr in de Weespcrslraat. Na daar éen borrel te hebben gebruikt, ging zijn broeder heen om, zoo deze voorgaf, een zak koekjes voor de kinderen te koopen; Het duurde wat lang eer deze terug kwam, waarop de vader voorgaf eens te zullen gaan zien waar oom bleef. Zoo gezegd, zoo gedaan; op straal ontmoetten de twee broeders elkander en spoorden, volgens afspraak, naar Kaatsheuvel terug. Toen de eigenares van den schoftkelder 's avonds nog niets van den vader en oom had gehoord, bragl zij de kinderen naar het polilie-bureau. De vader, voor de regtbank geroepen, was, misschien uit genoegen over het logtje naar Amsterdam, in zulk een staat van dronkenschap, dat hij gecne behoorlijke antwoorden kon geven, zelfs zjjn ouderdom niet wist. De president beval hem dan ook de zaal te verlaten en buiten zjjn tegenwoordigheid werd de zaak behan deld. Van de drie getuigen herkende degeene, bij wie het eene kind vjjf maanden had gewoondhem voor den vader. Bovendien had men beklaagde's verklaring voor den'kanlonregler te Waalwijk, voor wien hij zijne handel wijze met de kinderen had bekend. De regtbank veroordeelde hem tot 2 maanden cellulaire gevangenisstraf. Naar men uil Arnhem meldt zou de voordragt aan den gemeenteraad, tot benoeming van een directeur der hoogere burgersooi aldaar, ter vervan ging van den heer dr. J. M. van Bemmelen, benoemd lot hoogleeraar le Leiden, aldus zijn zamengestcld: dr. H. van de Sladt, leeraar aandehoogere burgerschool aldaar; dr. J. Meuleman, rector der Latijnsche school te Nij megen, en dr. C. M. Kan, docent te Utrecht. Het prov. geregtshof in Gelderland heeft den 26-jarigen arbeidej-.g. Verschoor schuldig verklaard aan moedwilligen manslag gepieegd op 25 Dec. 1873, te Acquoy (gemeente Kuilenburg) op A. van Bruggen, en hem veroor deeld tot eene tuchthuisstraf voor den ijjd van 12 jaren. Naar men uit Middelburg aan de N. R. C. meldt blijft de leverworst- vergiftiging aldaar het groote onderwerp der gesprekken van den dag, en men zal zich dit wel kunnen voorstellen, als men weet dat het getal lijders

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1