BllTEN LAiNDSCIlE BEUIGTEN. denkbeelden van handhaving van inlregitcit losgelaten. Wij moeten niet zoozeer traclaten trachten te erlangen dan wel acten van erkenning en be vestiging van ons gezag, en bij die acten kunnen de bepalingen van het Siak-traclaat tot riglsnoer dienen. Op die wijze wordt onze positie als overwinnaar zuiverder; alle verschil van geannexeerde landen vervalt en eene gelijkvormige regeling wordt bevorderd. Waar geene acten geteekend worden, moeten wij de streken onder direct bestuur brengen, in afwachting «lat zich een geschikt inlandsch bestuur mogt vestigen, liet voorgaande is de zienswijze van het opperbestuur, doch de regerings-comtnissaris is daarbij niet meer gebonden, dan de omstandigheden naar zijn oordeel zul len toelaten. Vooreerst moet de millitairé occupatie bevestigd blijven, en middelerwijl moeten wij trachten onze souvereiniteit erkend te zien. Reeds blijkt uit een vorig telegram dat die erkenning onzer souvereiniteit ten aan zien van de Westkust gelukt is. Daar, waar ons gouvernement erkend wordt, wordt de blokkade opgeheven, met uitzonderiug natuurlijk van in voer van kruid en lood. Reeds is op de Westkust de handel met sommige plaatsen geopend, en vooral met de plaatsen, die sedert jaar en dag met ons in relatie staan. De groote tegenstand (die ook uit het Reutertelegram blijkt) komt uit Penang, alwaar vele Atchinezen wonen. De groot- en klein-handel van deze "personen heeft zeer geleden onder de blokkade van het vorig jaar. Naarmate de blokkade werdt opgeheven, zal welligt deze tegenstand verminderen. In de Staatscourant zijn opgenomen de rapporten van den luit.-gene raal van Swieten, enz. waarvan de minister van koloniën in de zitting van de tweede kamer van Zaturdag de openbaarmaking had toegezegd. Vele bij zonderheden, in deze rapporten voorkomende, zijn reeds bekend. Ouder die stukken komt voor de volgende proclamatie, den 31tn Jan. uit gevaardigd: "De luit.-generaal J. van Swietenadjudant des konings in buitengewone dienst, opperbevelhebber der land- en zeemagt tegen het rjjk van Alchin en gevoimagtigde van het Nederl.-Indisch gouvernement; Geeft te kennen dat het volk van Groot-Atchin 11a eene dappere verdedi ging en hardnekkigen strijd joop de Nederlandsche wapenen heeft moeten zwichten; dat het volk overwonnen, de Kraton veroverd, de Sultan dood is en dat ook vele hoofden in den strijd zijn omgekomen dat het land derhalve door hel regt van overwinning aan liet Nederlandsch- Indische gouvernement behoort; dat hij nu in het belang van handel, nijverheid en landbouw, hetwelk de grondslagen zijn van 's volks welwaart, de gevolgen van den oorlog wenscht te doen eindigen en daarom alle hoofden van de drie Sagis en die der onder- hoorige staten uitnoodigl van hunne onderwerping schriftelijk te doen blijken; dat de blokkade zal worden opgeheven voor de stalen die van hunne on derwerping schriftelijke bewijzen hebben gegeven en dat door hen de handel, behalve die in krijgstuig, kan worden hervat, onder voorwaarde echter, dat zij de Nederlandsche vlag voeren en hunne schepen voorzien zjjn van behoor lijke scheepspapieren; dat voortaan geen andere vlag dan de Nederlandsche en die der bevriende mogendheden zal worden erkend en noch Atchinesche noch eigen vlag zal mogen worden gevoerd, dat alle staten, die zich aan de nieuwe orde van zaken zullen hebben onderworpen, rekenen kunnen op de bescherming van het Nederlandsch- Indisch gouvernement en dat hen de vrije uitoefening van godsdienst en het behoud der volksinstellingen wordt gewaarborgd, doch dat het rondloopen met wapenen hiervan zal zijn uitgezonderd; dat echter zij die binnen redelijken tijd hunne onderwerping niet zullen hebben aangeboden noch hunne gewone bezigheden en bedrijven zullen heb ben hervat, als vijandig worden beschouwd en zich en hunne onderhoori- gen aan de vernieling van hunne kampongs en verdere vijandelijke hande lingen zullen blootstellen." 's GRAVENI1AGE 23 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. R. E. N. d'Abo, te Soerakarta, tol het aannemen der decoratie van kommandeur 2C kl. der Wasa orde, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken; aan den heer A. J. W. van Delden, voorzitter der kamer van koophandel te Eatavia, tot het aannemen der decoratie van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president van de Franschc republiek ge- schonken; en aan den heer J. I'. van der Mey, directeur der stearine-kaar- senfabriek te Brussel, tot het aannemen van het ridderkruis der orde van Karei 111, hem bjj besluit van 4 Jan. 1873 door den koning van Spanje geschonken. - Door Z. M. zijn benoemd: tot hoofdcommies bij het dep. van justitie de heer mr. J. F. Alewijn, thans commies; lot substituut-griffier bij den hoogen raad der Nederlanden de heer mr. 15. Ermerins, thans substituut- griffier bij het prov. geregtshof in Zuidholland; lot notaris te Groningen de heer mr. P. L. de Gavere, cand.-notaris, thans griffier bij het kantongeregt te Zaandam, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend. Tol ontvanger der directe belastingen te Helder is benoemd de lieer A. 11. Jansen, thans te Purmerend. De lc luit. jhr. J. P. Bloys van Treslong, die voor5jaren bij het leger in Oost-Indië is gedetacheerd geweest, is weder bij het leger hier te lande, het 2C reg. infanterie, ingedeeld, en de officier van gezondheid 2' klasse op non-activiteit, L. J. Weydung, is weder bij het personeel van de geneeskun dige dienst der landmagt in activiteit gesteld. {L. M. de koning is Zaturdag avond ten 6 'A ure van het Loo in de residentie teruggekeerd. Aan hel station werd Z. M. verwelkomd door Z. K. H. den prins van Oranje en Z. K. 11. prins Hendrik. Z. M. is voor nemens den 25'a Mei e. k. wederom naar het Loo te vertrekken. Z. K. II. prins Frcderik heeft gisteren middag ter eere van den .ver jaardag van Z. M. den keizer van Iluitschland een groot diner gegeven, waarop 0. a. de Duitsche gezant bij ons hof en al de leden der Pruissischc legatie tegenwoordig waren. De eerste kamer van de slalen-generaal is tot hervatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen legen Donderdag 9 April, des avonds ten acht ure. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over het wels-onlwerp lot vaststelling van het tarief van geregtskosten in strafzaken, waarvan de gewone regler kennis neemt, aangevangen De heer van Lyn- den stelde als motie van orde voor: dat dit tarief eerst bij kon. besluit vast gesteld en na eene werking van drie jaren door de wetgevende magt zou worden bekrachtigd, overeenkomstig de wet van 15 December 1838 (Slbl. n°. 43). Na bestrijding door de heeren Godefroi, Cremcrs, van Baar en den minister van justitie, is de motie verworpen met 34 tegen 17 stemmen en daarna art. 1 van het ontwerp aangenomen. De geheele verdere zitting was gewijd aan de behandeling der verdere artikelen en de daarop voorgestelde amendementen. De hooge raad heeft het beroep in cassatie van F. F. J. H. Russel, drukker te Maastricht, legen een arrest van het prov. geregtshof in Lim burg verworpen. Bij gelegenheid van de 25-jarige troonsbeklimming van den koning van Italië, wordt heden door den vertegenwoordiger van dien vorst bij het Ne derlandsche hof, den heer Bertinatti, aan de gezanten van de andere mogend heden een diner en gala aangeboden. E aT G E L. A RT 13. LONDEN. 22 Maart. I11 het lagerhuis heelt de lord kanselier der schatkist medegedeeld, dat voor den veldtogt legen de Ashanlijnen een suppletoir crediet van 900,000 noodig zal zijn. De eerste troepen-afdeeling, van de Goudkust teruggekeerd, is te Ports mouth met veel eerbewijs ontvangen. De geheele stad was versierd. Triomf bogen zonder tal en eenige honderden admiraliteitsmaslen, met wapperende vlaggenbakenden den weg af langs welken de troepen hun intogt deden. Een paar duizend man Engelsche infanterie presenteerde links en regts het geweer, als de dapperen van het Afrikaansche leger, onder het luiden der klokken, het vuren van salvo's door de oorlogschepen en het eindeloos gejuich der matrozen cn duizenden toeschouwers met vijf muziekcorpsen aan het hoofd, hun intogt deden. Een groot openbaar feestmaal zal den troepen worden aangeboden en de koningin zal in eigen persoon hun de Afrikaansche herinneringsmedailies overhandigen. FRAMKRIJK. In het Journ. off. is de volgende brief geplaatst van den onder-voor zitter van den ministerraad: "Versailles, 19 Maart 1874. Mijnheer de hertog. Ik heb de woorden gelezen, welke gij in de zitting der nationale vergadering gesproken hebt. Zij stemmen overeen met de uitdrukkingen waarvan ik mij bediend heb in mijne toespraak tot de voor zitters der regtbank en der kamer van koophandel te Parijs. Ik hecht daaraan dus mijne geheele goedkeuring en betuig er u mijnen dank voor dat gij zoo goed begrepen hebt welke reglen mij gegeven en welke pligten mij opgelegd worden door het vertrouwen, hetwelk de nationale vergadering mij voor een tijdvak van zeven jaren geschonken heeft. Ontvang, enz." De commissie, belast met het onderzoek van het wets-ontwerp, volgens hetwelk de verkiezingen voor de gemeenteraden voor een onbepaalden tijd uitgesteld worden, maar uiterlijk tol 1 Januarij 1875, heeft, nadat zij den minister van binncnlandsche zaken had gehoord, met 8 tegen 7 stemmen besloten lol verwerping der voordragt te adviseren. De Turksehe regering is in eene schikking getreden met de contrac tanten der Ieening van 1873, waarbij zij 200.000 niet geplaatste obligaties terugkoopt voor 297% franken per obligatie, te betalen binnen zes maan den. De contractanten zien af van allé vorderingen cn reglen van optie op de overige 800,000 obligatiën, en de bepaling is vervallen, dat de regering geen nieuwe leening zou mogen sluiten vóór Februarij 1875. De regering hoopt door het saldo der obligaties van de leening van 1873 de gelden te ontvangen, noodig om de vorderingen in April te voldoen en in de overige behoeften te voorzien. Men verhaalt het volgende betreffende GuizotIndertijd heeft de keizer de schulden gekweten van zijn zoon. Guizot wist dit niet en ge loofde het niet, toen men hem de zaak mededeelde. Thans echter heeft men, naar het schijnt, hem daarvan overtuigd cn Guizot heeft onmiddellijk de 130,000 fr., die indertijd door den keizer zjjn betaald, doen toekomen aan een gemagtigde der keizerlijke familie. SPAXJE Het regeringsblad van 18- Maart deelt geene nieuwe berigten van het oorlogstooneel in het Noorden mede. Te Sommorostro is de generaal José Concha aangekomen om met Serrano een onderhoud te hebben alvorens over Santander de reis naar Cuba te aanvaarden. Dat de geheele bende Carlisten van Agreda in de provincie Burgos door de troepen der regering gevangen genomen is wordt bevestigd. In Barcelona heeft de nederlaag van den generaal Nouvilas een diepen indruk gemaakt; dagelijks komen vlugte lingen van zijne colonne in Gerona en Figueras aan. In de drukpers open baart zich eene groote verbittering legen Frankrijk, dewijl het aan de Carlisten op alle wijzen ondersteuning verleent. De Gobierno, een mini sterieel blad, heeft reeds voor eenige dagen in een lang artikel van de Fransche regering gevorderd, dat zij aan de prefecten der grensdeparlemen- len bevel geve om een eind te maken aan den uitvoer van wapenen voor de Carlisten, welke geheel in het openbaar plaats heeft.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2