LEID8CDE COURANT. v. n, DINGSDAG 24 MAART. BÏNNENLANDSCHE BERÏGTEiN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.-iedere regel meer 25 cents. partijen van 100 hectoliters 50 b 10 b a 5 Den 288,e° Maart zal van stoomschip Maas, kapt. E. M. LEIDEN, 23 Maart. Tot tijdelijk »Adjutor Interpretis legati Warneriani" is benoemd de heer M. Th. Houtsma, theol. cand. te Leiden. Naar wij vernemen heeft professor Selenka de benoeming) aan de universiteit te Erlangen aangenomen. Bij de op heden ten raadhnize gehouden openbare aanbesteding van eenige vertimmeringen aan het schoollocaal op de Oude Vest is daarvan aan nemer geworden C. G. van Oerle, timmerman alhier, voor ƒ2187. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs. ƒ60.— ƒ60.— i' 30.50 30.— 7.- b 6.10 3.20 b 3.05 Rotterdam naar New-York vertrekken het Chevalier, van de Ned. Amer. stoomvaart maatschappij, waarmede de gelegenheid is opengesteld tot het verzenden van gewone brievenmonsters en drukwerken. De depêches worden ten 8 ure 's morgens ten poslkanlore te Rotterdam gesloten. De laatste ligting der brieven aan het postkantoor alhier zal plaats hebben op 27 Maart, ten 12 ure 's nachts. Het stoomschip Holland is op 20 dezer van Penang naar Nieuwediep vertrokken, en het stoomschip Madura zal op 26 dezer met volle lading en een groot aantal passagiers van Batavia naar Nederland vertrekken. Z. M. de koning heeft bewilliging verleend op de acte van oprigting van de naamlooze vennootschap: "Maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen", te vestigen te Vlissingen. Het doel der vennootschap is het exploiteren van de aan de maatschappij in eigendom op te komen onroe rende goederen, zoo door bebouwing, verkoop, verhuring als anderzins, als mede van de door haar te stellen handelsterreinen en inriglingen te Vlissin gen. De maatschappij stelt zich verder voor bij de regering de noodige stappen te doen om van haar te bekomen de concessie lot exploitatie der havens te Vlissingen. Het kapitaal der maatschappij is gesteld op 1,600,000, gesplitst in aandeelen ieder groot ƒ500. Te Beusden is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen d'. J. J. Eigeman, pred. te Buren. Te Haarlem is Vrijdag avond een man, die de deur van de burger avondschool, in het gewezen Proveniershuis, open vond, naar binnen geslo pen; hij wilde zich van eenige kleedingstukken der leerlingen, welke daar aanwezig waren, meester maken Juist echter toen hij daarmede bezig was kwam de vrouw van den concierge binnen, en zjj had de tegenwoordigheid van geest, den man aan te grijpen, goed vast te houden en hem alzoo in zijn voornemen te verhinderen. De politie heeft den dader, die bijna 60 jaren oud is, in verzekerde bewaring gebragt. Te Meppel werd dezer dagen cene vrij bejaarde vrouw, naaister van beroep, ongesteld. Een paar heeren, die door lusschenkomst der buren hiervan verwittigd werden, bragten haar een bezoek en zagen tot hunne verbazing, dat hare woning meer op een beestenstal dan op een woonver trek geleek. In de eerste plaats werd haar geneeskundige hulp aangeboden en daarna haar vertrekje schoon gemaakt, waaruit niet minder dan p. m. 12 manden asch, vuil en vodden werden opgeruimd. Het scheen dus, dat zij aan alles behoelte had, en toch vond men een chiffonnière en een kist ge vuld met o. a. 10 hemden, 4 dekens, 8 paar kousen, enz. Bovendien nog ƒ14 aan klinkende specie. Ten gevolge der doorgestane ellende is de vrouw gevaarlijk ziek. Vrijdag avond II. is Dabij; Dalfsen de boerderij van den landbouwer Dammen afgebrand, waarbij 20 koeijen, 3 paarden en eenig ander vee om kwamen. In den West-polder, onder de gemeente Ulrum, zijn zestien polder werkers verdronken. Men was bezig dien polder in te dijken en. ofschoon de nieuwe dijk nog niet zwaar genoeg was om tegen stormgetij bestand te zijn. waren er reeds verscheiden polderkelen geplaatst. Toen nu een storm uit het N. W. opstak, vergezeld van stormvloed, werd de polder over stroomd en kwamen de genoemde werklieden in het water om. Wij laten hier volgens het door den minister van koloniën ZaturdaglL in de tweede kamer medegedeelde, omtrent de plannen der regering in de zaken van Atchin, waarvan wij in ons vorig nommer slechts eene korte schets konden geven. De oorlog moet worden voortgezel totdat een bevredigend resultaat zal zijn verkregen. Wat de regering onder bevredigend resultaat bedoelt, zal blijken bij de beantwoording der vragen van den heer Messchert, welke de minister meent het best te doen in eens te beantwoorden. Welke is de be doeling der regering met Atchin, heeft de interpellanl gevraagd. Aanvan kelijk lag in de bedoeling der regering met Atchin een traclaat te sluheatg in den geest van het tractaat met Siak. Dit was aan de kamer niet onbe kend, want de regering heeft in deze en in de andere kamer dit herhaalde lijk medegedeeld. De bedoeling der regering was aanvankelijk de integriteit van Atchin te handhaven gelijk met Siak werd gehandeld, dat eveneens onder Nederlandsch gezag is gebragt. Ten aanzien van Siak heeft dit dé beste gevolgen gehad; immers de kleine inlandsche oorlogen in Siak, het verzet der radjahs tegen den Sultandat daar plaats had en belemmerend was voor den handel, zijn sedert het tractaat met Siak opgehouden. Dêatw voor wil het Nederlandsch gezag bescherming verleenen, waardoor de inte griteit van Siak aan onderhoorigen wordt gewaarborgd. Maar in dat geval moeten in de handeling van den Sultan ook waarborgen gelegen zjjn. De regering heeft aanvankelijk met Atchin niets anders bedoeld. Zij wildé tod ruim als maar mogelijk was de integriteit van Atchin handhaven, ten einda verbrokkeling van het rijk van Atchin te voorkomen. In dien geest is door Ven minister met den luit.-generaal van Swielen en later met den vice-presi- sident van den raad van Ncderl. Indië, den heer van Rees, in aanhoudende overlegging getreden; in dien geest zijn, in overeenstemming met het advies van den raad van state, instructien gegeven vóór het vertrek van de tweede expeditie. De kamer zal zich herinneren, dat door den heer van SWieteo in een zijner brieven uitdrukkelijk werd verklaard, dat de oorlog niet zod worden voortgezet, als Atchin met ons een traclaat zou willen sluiten, in den geest als het traclaat met Siak. Dit was aanvankelijk de bedoeling; maar nieuwe toestanden hebben nieuwe voorzieningen noodig gemaakt. Den 29Jan. 1874 werd hier te lande een telegram ontvangen van den gouv.- generaal, daags te voren van Buitenzorg verzonden. Daarin werd gezegd, dat generaal van Swieten de mogelijkheid betwijfelde om met een zwakken en nietsbeteekenenden Sultan een ernstig verdrag te sluiten, waarbij de in tegriteit van Atchin zou worden gewaarborgd. De luit.-generaal vroeg daarom in zijn telegram of het niet beter was »alles te annexeren" Het was tele gramstijl. Wat generaal van Swielen bedoelde, was het tegenovergestelde als tractaat sluiten; was niets anders dan wat men in Indischen stijl noemt onder direct bestuur brengen. De gouv.-generaal, die zienswijze Yan van Swieten overbrengende, gal in overweging in ieder geval Atchin onder direct bestuur te brengen en wat de onderhoorigheden betreft met die het wilden een tractaat te sluiten en die het niet wilden onder direct beheer te bren gen Door den generaal van Swielen was er op gewezen, dat die politieke gedragslijn noodzakelijk was geworden, na al hetgeen gebeurd was; na al het bloed dat vergoten was; nadat wij overwinnaars waren geworden van een ruw, onbeschaafd volk; nadat de zendeling van den opperbevelhebber was vermoord, de brieven waren verscheurd, de graven gehoond, de lijken verminkt. Nu waren alle welwillendheid en vertrouwen vernietigd. In een telegram van den luit. generaal van Swieten, 28 Jan. uit Atchin verzonden en hier 1 Febr. aangekomenwerd van den loop der gedachtenwisseling met den gouv.-generaal gewaagd. Na vermeld te hebben het gerucht, dat de Sultan overleden was aan de cholera, vervolgt van Swieten: Bevestigt zich dit gerucht, dan wordt de toestand eenvoudiger. Waar of niet, na de volkomen overwinning, door ons behaald, kan er van het sluiten van een tractaat met dezen of genen Sultan geen sprake zijn. Door het niet aanne men onzer voorwaarden, door het dooden van onzen zendeling, is een trac taat niet meer mogelijk. Eigen beheer blijft alleen over. Er moest nu geantwoord worden. Eerst den 2dcD Febr., na overeenstem mend advies van den raad van state te hebben ontvangen, is onze instructie aan den luit.-generaal verzonden. Die instructie strekt tot oprigting van versterkingen in Atchin en op zoodanige wijze, dat ieder ziet dat het voor altoos is. Tevens moeten de onderhoorigen op grond onzer overwinning gedwongen worden de Nederlandsche vlag aan te nemen en het Nederlandsch opperbestuur te erkennen. Door dezen weg in te slaan worden vroegere

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1