PER TELEGRAAF. AD VKKTlLVriK*. hoogheemraadschap rijnland. groole plebiscitaire verloomngen te vernieuwendie overigens voor de Bona- parlisten hoegenaamd gecne waarde zouden hebbenindien zij de stembussen niet in limine magt hadden. Wij hebben genoeg aan onze rampen. Wan neer ons de trek bekruipt om nog een paar onzer schoone gewesten te verspelen en om ons ecne vierde invasie op den hals te halen, dan zullen wij aan Napoleon IV denkenin wiens geslacht men zich meesterlijk op zulke zaken verstaat. Maar de jongeling van Chislehurst moet met ecne goede dosis geduld gewapend zijn! U1IT§CHLA!V». Volgens de Nat. Zeit. zal het geregtshof voor kerkelijke aangelegen heden op 15 April de zaak van den heer Ledochowski in behandeling nemen. Uit Metz meldt men dat aldaar 20 katholieke geestelijken uit het dis trict Chateau-Salins in verhoor zijn genomen, wegens het afkondigen van den herderlijken brief, waarin de bisschop van Nancy de geloovigen aan spoort om te bidden voor de hereeiiiging van EIzas-Lotharingen met Frank rijk, Elf geestelijken zijn veroordeeld tot 14, drie tol 8 dagen gevangenis straf, de overigen vrijgesproken. Er moeten er nog 17 wegens hetzelfde feit teregtstaan. In Boven-Silczië maakt de cholera nog talrijke slagtoffers. Ook de typhus heerscht aldaar onder de arbeidende klasse. Op 14 Maart overleed de slerrekuudige J. H. Madler. Sedert 1829 gaf hij met den heer Beer, commcrcieraadeen reeks sterrekundige waarnemin gen, gedaan op de sterrewacht van genoemden beminnaar der wetenschap pen. Zij betroffen voornamelijk Mars en de maan. Deze waarnemingen getuigden van zoo buitengewone ervaring, dat hij in 1836 een aanstelling ontving aan de Berlijusehe sterrewacht. In 1840 werd hij als professor en observator beroepen aan het beroemde observatorium te üorpat, in hel Rus sische gouvernement Lijfland. Gedurende 25 jaren is hij aldaar werkzaam geweest; in 1865 werd hij door de Russische regering, met den titel van staatsraad, uit de werkelijke dienst ontslagen. OOST-INDIE. BATAVIA. 14 Februarij. Volgens een schrijven van Atchin van 22 Januarij is de bakkerij van de firma Le Roux G°. thans in het kamp van Pedajoeng werkzaam en sedert den lO11™ is daartoe een terrein ingerigt van 60 m. in de lengte en tO in de breedte. Maar tot dusver is men daar niet onder dak en de kneed machines zijn nog steeds aan boord van de Kosmopoliet lil, zoodat men slechts met één oven werkt. De moeijelijkheden om al het materieel, en wat verder noodig is, te ontschepen en naar hel kamp te vervoeren zijn zeer groot; want behalve dat de zeewind na elf uur op den dag noodig maakt de stoomsloepen of sterk bemande booten te gebruiken, is men tot drie overschepingen verpligt, eer men in het kamp komt. Er bestaat ook gebrek aan transportmiddelen en koelies. Maar bovendien gaat al wat tot de militaire zaken behoort voor en wordt de bakker het allerlaatst geholpen. De aan de expeditionaire troepen toegevoegde inlandsche geestelijke Hadji Mohamad Elias, van Samarang, is den 238,en Januarij jl. te Atchin overleden, lil zijne plaats is als panghoeloe bij de expeditie opgetreden Hadji Si Kitap, van Sumatra's Westkust. Volgens berigt van den dirigerenden officier van gezondheid in de tweede militaire afdeeling op Java, is de cholera uitgebroken in het regent schap Koelo-ardjo (Bagelen); van 20 Dec. lot en met 10 Januarij werden aangetast 180 personen, van welke 128 overleden en 33 herstelden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ambtenaar ter beschikking bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura E. A. O. F. W. G. Gasinjet; aan hel lid in den raad van justitie te Soerabaija mr. A. J. Redeker: aan den postmeester te Welte vreden A. C. Rijken; aan den commies 2* kl. bij de post- en telegraafdienst A. van Ophuysen: aan den houtvester 2® kl. le Tagal W. Buurman; aan den lecraar in de wis- en natuurk. aan het gymnasium Willem III te Batavia II. M. D. van Riemsdijk. Ontslagen: op verzoek, eervol, de opzigler le kl. bij de culturen ter Sumatra's Westkust Th. Gomis; als advocaat en procu reur bij den raad van justitie le Samarang mr. J. W. de Feyfer; de commies op het bureau van den assist.-resident van Snmanap G. Busselaar; de klerk op liet resid.-kantoor le Amboina J. A. Rijkscliroeff; bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Madura: de controleurs 2' kl. tl, L. van der Waarden en J. G. van Nitnen. Benoemd: tot opzigler le kl. bij de cul turen ter Sumatra's Westkust, de opzigler 2® kl. F. J. Furrer; tot griffier bij den landraad te Krak sa Sn (Probolingo), de le klerk op het assist.-resid.- Upntoor, levens griffier bij den landraad aldaar, J. W. F. ltarneveld Bink- luiysen; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: tot controleur 1® kl., de controleur 2e kl. J. H. W. graaf van den Bosch; tot controleur 2e kl. de ambtenaar ter beschikking J. W. Mesman; tot ambtenaar ter beschik king. de ambtenaar op non-activiteit A. M. G. Meertens; bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura: tot ambtenaar ter be schikking, de ambtenaar voor de burgerl. dienst J. C. van Hasselt; tot con troleur 1® kl O. J. It. Bloem; tot onderschout bij de politie te Soerabaija, de schout bij de politie te I'asoeroean F. L. Schefer; tot 5i"a commies op het resid.-kantoor le Muntokde ambtenaar op wachtgeld R. Douglas; bij liet boschwezen op Java en Madura: tot houtvester 2® kl., de houtvester 3® kl. C. A. F. Horster; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Üoyolali, de hoofdonderw. te Ponlianak A. den Hamer; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Ponlianak. de J® hulponderw. le I'asoeroean T. J. C. Klaar; tot hoofdonderw. aan de 28 lagere school le Soerakarta, de hoofdonderw. te Modjokerto J. Valk; tot hoofdonderw. aan de lagere school le Modjokerto, de hoofdonderw. te Fort de Koek 11. Spönliofl; tot hoofd onderw. aan de openb. lagere school te Fort de Koek, de hoofdonderw. te Benkoelen J. 11. J. Laats; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Benkoeien, de lc hulponderw. te Padang J. van Duyui; tot 1®° hulponderw. aan de openb. 1' lagere school te Padang, de hulponderw. te Rembang W. Uriel; tot len hulponderw. aan de openb. 1® lagere school te Samarang, de 2® hulponderw. aldaar J. van den Bos: bij de prot. kerk in Ned. Indie: tot predikant 'bij de evang. gemeente te Batavia, de predikant bij de pröt. ge meente te'Soerabajja F. N. Brouwer; tot predikant bij de prot. gemeente te Cheribon, de predikant bij de prot. gemeente te Padang G. C. Klerk de Reus; lot predikant bij dc prot. gemeente te Padang, de predikant bij de prot. gemeente te Bandjermasin J. de Jong; tot predikant bij de prot. ge meente te Bandjermasin, de predikant bij de prot. gemeente te 1'alembang G. G. Balsem; tot predikant bij de prot. gemeente te Ternale, de benoemde predikant bij de prot. gemeente in Ned. Indie J. J. Crebas: tot predikant bij de piot. gemeente te Palembang, de benoemde predikant bij de prot. ge meente in Ned. Indie J. G. G. Oudegeest. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den onder-intendant 2® kl. bij de mil. adminislr. P. F. Kraal. Benoemd: lot 2® luit.-kwarlierm, de fourier-schrijver A. van Kaathoven, de sergeant L. Nauta, de fouriers L. Maurer en T. F. Filet en de sergeanten A. D. Che- riex, J. I'. van der Schaft en 11. J. Osten. Bevorderd: bij hel wapen der infanterie: tot kolonel, de luit.-kolonel J. L. J. 11. Pel; tot majoor, de kaptt. J. P. >an Lier en II. G. V. A. Demmcni; tot kapt., de luitt. I). de Vijver, W. F. N. A. van Loenen en A. Bosch; tot 1'° luit., de 2e luitt. W. Dumontier, M. W. P. C. de Jonker en G. J. Turk; bij de mil. adminislr.: lot ]<D luit.-kwartierm., de 2® luit.-kwartierui. G. M. A. Gobée; bij de nni. geneesk. dienst: tot mil apotheker 2® kl.de mil. apotheker 3" kl. J. vau Selins. Door den koinmandant van het leger zijn geplaatst: bij hel garn.- bataillon der Z. en O.-afd. van Borneo, de 1® luit. L. 11. L. Himpe en de 2® luitt. W. Dumontier en J. J. S. van Kempen. Departement van marine. Verleendeen tweejarig verlof naar Neder land, aan den 2®° machinist bij de gouv.-marine J. Frigerio en aan den dokmeester hij liet marine-etablissement te Soerabaija J. J. Kooman. Be noemd: tot dokmeester bij het marine-etablissement te Soerabaija, II. F. Goudswaard, laatstelijk die betrekking vervuld hebbende. VERSAILLES, 19 Maart. Naar aanleiding van de beraadslaging in de nationale vergadering heeft Mac Mahon aan den hertog de Broglie een brief gezonden, die morgen in het officiële blad zal worden openbaar gemaakt. De brief strekt hoofdzakelijk ter verklaring: dat Mac Mahon het door den hertog de Broglie gesprokene ten volle goedkeurt en het Seplennaat niet anders uitlegt dan deze gedaan heeft. PEST 11, 19 Maart. De keizer heeft op de aanvraag van het ministerie om ontslag nog niet geantwoord. De president van het huis van afgevaar digden heeft aan de voornaamste leden der Dcakpartij gevraagdof zjj be reid zouden zijn eene portefeuille te aanvaarden, ingeval hun dc zamenstel- liug van een kabinet werd opgedragen. BERLIJN, 19 Maart. Bij de verdere discussie in den rijksdag over de drukperswet was aan de orde art. 17. waarin de rijkskanselier wordt ge- magligd, buitenlandsche bladen, wanneer zij tweemaal in beslag genomen zijnvoor den tijd van twee jaren te verbieden. De heer Sonnemann stelde voor, het artikel le doen vervallen. De heer Gerber klaagde over de strenge censuur op Fransche bladen in Elzas-Lotharingenen wilde het verbod be perkt zien tot zes maanden. Graaf Arnim verdedigde de zienswijze der regering en toonde aan, dat de aldaar heerschende ontevredenheid door de Fransche provinciale bladen wordt aangewakkerd. Het artikel is daarop aangenomen. LONDEN, 20 Maart, lloogcrhuis. Lord Lotian stelde hel adres van antwoord op te troonrede voor, dat door lord Cardogan ondersteund werd. Lord Somerset viel Gladstone aan, over de betrekkingen met de Ieren, waardoor hij het vereenigd koningrijk met verbrokkeling dreigde. Lord Salborne verdedigde den afgetreden minister. Lord Derby deed uitkomen dat het huwelijk van den hertog van Edinburgh niet is van politiek gewigt. liet adres wordt aangenomen. Lagerhuis. De heer Sterling stelde het adres van antwoord op de troon rede voor, dat door den heer Cullendar ondersteund werd. De heer Gullagh stelde een amendement voor, waarin betoogd wordt de noodzakelijkheid van het nemen van maatregelen ter leniging van den nood in Indië. De heer Gladstone gaf ophelderingen van de politiek zijner regering en ver klaarde dat hij aan het opgetreden bewind geene belemmeringen in den weg zal leggen. Disraeli zeide in antwoord dat hij het amendement nuf- teloos achtte en dit werd ingetrokken. Daarna werd het adres aangenomen. LONDEN, 19 Maart. Te Chislehurst werdeir gisteren eenige leden van den Engelschen adel ten gehoore ontvangen, die den keizerlijken prins met zijn meerderjarigheid kwamen gelukwcnschen. Door Eiigelschc dames werd een adres van hulde aangeboden, dat van vele handteckeningen voor zien was, die van gravin Sydney bovenaan. PARIJS, 20 Maart. Het Joum. offi. bevat een brief van maarschalk de Mac Mahou aan den hertog de Broglie, waarin hij hem dank betuigt voor zijne juiste opvatting van de regtenwelke hem (president) zijn toegekend. NEW-YORK, 19 Maart. Prins Karakua is tol koning van Hawaii (Sandwich eilanden) gekozen. De aanhangers van koningin Emma hebben daarna het paleis der volksvertegenwoordiging in brand gesloken. Door Engelsche en Amerikaansche mariniers werd echter de menigte uiteengedreven. De koning wordt nog steeds met den dood bedreigd. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND brengen door deze ter kennis van belanghebbenden, dat de verkiezingen van Hoofdinge landen en Hoofdingeland-Plaatsvervangers den 2"®" April aan staande zullen geschiedenop de uren en plaatsen vermeld in de te dier zake aangeplakte billetten. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd Leiden. 7 Maart 1874. DE CLERCQ, Dijkgraaf. W. G. DE BRUIJN KOPS, Secretaris.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3