is nog geen quaeslie en van onderhandeling (zoo men hoopte) merken wij ook nog niets, sedert gisteren 27 deed de vijand weer een aanval op onze verkenning. Moreel hebben wij den vijand een grooten slag toege- bragt, want volgens de overlevering der Atchinezen kan de kraton nooit in vijandelijke handen vallenMahomed had daar twee geesten als bewakers gestelddat komt nu heel anders uit en het vertrouwen in de priesters raakt misschien aan het wankelen. Dit is te hopen, want anders is het eind en de ellende niet te overzien. Op 24 uur gaans verder het land in moet een veel betere en sterke kraton liggen van Panglima Polim, de in- vloedrijkste en meest energieke minister of rijksbestierder, tevens hoofd van XXII moekim of kampongs: als de troepen daar naar toe moetenhebben ze vooreerst nog wat te doen, natuurlijk door ongebaande één-mans voet- j paden of misschien door de wildernis! 50 stukken geschut van den kraton, d!c hen zeker te zwaar waren om mee te nemen, zijn in onze handen gevallen; die zullen zeker naar Batavia meegenomen worden. Het oude vervallen houten huis van den Sultan was nog zigtbaar. Men was bezig galen in de muren te maken om die te doen springen. In een anderen brief van een der officieren van het leger in Atchin, door de Arnh. C. medegedeeld, leest men: Wij vonden den kraton verlaten en trokken er dus zonder eenig verlies binnen. Maar, al hebben we tot hiertoe niet behoeven te vechten, het was en bleef een waagstuk, en onze soldalen trokken met vastberadenheid en kalmte op tegen de muren, waar van het nog volstrekt niet bekend was, wat er zich achter bevond. In den kraton konden we de vreeselijke uitwerking van ons zwaar artillerie vuur aanschouwen, en de enorme sterkte van Atchin's hoofdversterking zien. De grond was op sommige plaatsen als het ware doorploegd door de scher ven onzer granaten; bijna geen enkel huis was er onbeschadigd. De kraton is aan de noord- en westzijde enorm slerk (deze flanken waren naar onze troepen gekeerd); en het is niet te verwonderen, dal bij de eerste expeditie onze troepèn, die hem in front hebben aangevallen, het hoofd hebben gestooien. Thans hebben ons zwaar geschutvuur en de vrees dat de om trekkende troepen hem zijn teruglogtsweg zonden afsnijden, den vijand er uit verdreven. Wat voorts het inwendige betreft der vorstelijke residentie, het is een vuile, smerige boel. de woning van den Sultan incluis. Alleen de graven der vorstelijke lamilie waren nog met een beetje zorg onder honden; ieder graf met zijden bedgordijnen overspannen. 'sGRAVENHAGE. 20 Maart. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan den Engcl- schen matroos F. Slunnard, van het stoomschip John Bramallwegens de redding van een Europecsch werkman bij het Ned. Indisch leger ter recde van Atchin op 1 Dec. 1873, toegekend de zilveren medaille en een loffelijk ge'uigschrift, en aan A. van der Winden, te Delft, wegens het redden van drenkelingen op verschillende tijdstippen, de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. D. Everwijn, zaak gelastigde der Nederlanden te Lissabon, lol het aannemen van het officiers-* kruis der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fran- sche republiek geschonken, en aan den voor de dienst in O. L bestem den soldaat C. W. Steinmeijer, van hel koloniaal werldepót, tot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldlogt tegen Frankrijk in 1870/71. Z. M. heeft aan den heer dr. A. II. van der Boon Meschemeritus hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Leiden, een pensioen verleend ten bedrage van ƒ3500 'sjaars. Aan den heer mr. .1. Commelin Jr. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Amsterdam. Tot reclor-magnificus aan de hoogeschool te Utrecht voor het akade- miejaar 1873/74 is benoemd de hoogleeraar 11. S. G. Quack, In de zitting van de tweede kamer van heden heeft het nieuw geko zen lid, dr. Kuyper, na het afleggen der gevorderde ecden, zitting genomen. De algemecne beraadslagingen over de voluntaire regtsmagt van de kanton- reglers is afgcloopen. Art. I der wet is, ecnigzins gewijzigd, aangenomen. De aangevangen discussie over art. 2 is uitgesteld tot na den afloop van de interpellatie over de zaken van Atchin, die morgen zal plaats hebben. Den 23c'n .lanuarij jl.'s avonds omstreeks 6 ure, vermiste de winkelier, wonende op den hoek van de Weste Wagenstraat en de Vier Windenstraat te Rotterdam, een rol blaatiwe baai ter waarde van 32, welke nog kort te voren door een bediende van de uitstalling op de stoep was geplaatst in den winkel bij de straatdeur. De verdwijning van de baai was evenwel eerst bespeurd toen een agent van politie daarnaar onderzoek kwam doen en een man op de straat had aangehouden, die in het bezit van de rol was bevonden. Deze man, een varensgezel, die reeds twee malen tot tuchthuis straf van vijfjaren werd veroordeeld en deze straffen had ondergaan, stond gisteren voor het prov. geregtshof in Zuidholland te regl en bekende, daar zijn geld, dat hij den 2en Januarij jl. uit de gevangenis te Leeuwarden had medegekregenverleerd was, en hij nergens werk kon bekomen, ander maal lot diefstal zijn toevlugt genomen tc hebben. Advocaat-generaal van Maanen cischte eene veroordccling tol tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 13 jaren en 4 maanden. Dc verdediger. jhr. mr. Gevers Deynoot, achtte in groote mate verzachtende omstandigheden aanwezig en verzocht dat het hof slechts een geringe gevangenisstraf zou opleggen. Het hof nam verzachtende omstandigheden in aanmerking en veroordeelde den beschul digde tot 3 jaren gevangenisstraf. Door het kicscollegie der Ned. herv. gemeente alhier is, ter voorzie- j ning in de bestaande vacature van predikant bij die gemeente, uit het vroeger opgegeven zestal, het volgende drietal gevormd: dr. Gertli van Wijk, i te Groningen; Hogerzeil, te Arnhem; dr. van Maasdijk, te Haarlem. Een ongeval, dal echter nog treuriger gevolgen had kunnen hebben, had eergister plaats aan het station van den Ilollandschen spoor. Twee meisjes van een wisselwachter, een van 10 en één van 8 jaren, waren, zoo als dit wel meer gebeurde, gedurende het stilstaan voor de goederen loods, in een ledigen goederenwagen geklommen. De trein, waartoe die wagen behoorde, vertrok ten 5.20 naar Rotterdam, zonder dat men bemerkt had dal de kleinen zich nog in dien wagen bevonden en deze dus met zich 'voerende. Het oudste meisje is slil blijven zitten en is te Delft, waarheen men, toen men het voorval bemerkte, inmiddels getelegrafeerd had, uit den wagen genomen en per volgenden trein teruggezonden, doch het jongste kind, bemerkende dat de trein in beweging was, is op eenige meters van het station uit den wagen geklommen en op dc treeplank gaan zitten, waarvan het echter gevallen is en zich belangrijk aan hoofd en schouder verwond heeft. In dien toestand, gelukkig niet gevaarlijk, vond men de kleine op den weg. BUITENKAN DSC 11E BEmiTïKiV EKGELASK. LONDEN19 Maart. De zitting van het parlement is thans door het voorlezen van dc troonrede door den lord-kanselier geopend. De inhoud der troonrede komt hoofdzakelijk op hel volgende neder: De betrekkingen met de mogend heden zijn zeer vriendschappelijk, de koningin zal niet nalaten den invloed, welke uit deze goede betrekkingen voortvloeit, aan te wenden ten voordeele van het behoud van den Europeschen vrede en de getrouwe naleving der internationale verpligtingen. liet huwelijk van den hertog van Edimbnrgh is voor de koningin een bron van geluk en tevens een onderpand der vriendschap lusscheu Engeland en Rusland. 11. M. hoopt, dat de expeditie tegen Ashanlee een nteer voldoenden staat van zaken op Afrika's Westkust zal teweegbrengen. Het expeditie-corps wordt door II. M. geprezen. De hongersnood in Indie wordt betreurd; het opperbestuur in de kolonie heeft last ontvangen niets te sparen om de schrikkelijke ramp te verzachten. Het budget zal zonder verwijl bij het parlement worden ingediend. Wetsont werpen worden aangekondigd, betreffende dc overdragt van grondeigendom in Engeland; het uitbreiden der hervormingen, gedurende het vorig jaar in de regtspraak aangebragt, tot Ierland; de wijziging der wetgeving betref fende de regtspraak en de overdragt van grondeigendom in Schotland. Ook worden aangekondigd de benoeming eener commissie, om de wetten te onderzoeken, welke de betrekkingen lusschen patroons en werklieden re gelen; eene wet om tegemoet te komen aan de klagten, welke zijn gerezen over de onlangs tot stand gebragte wet nopens den verkoop van sterken dranken eene wet over de maatschappijen van onderling hulpbetoon. De leden van het nieuwe ministerie, welke zich aan eene verkiezing j voor het lagerhuis moesten onderwerpen, zijn reeds bijna allen zon.let te genstand weder ingekozen. De tekst van het met den koning van Ashanlee gesloten vredes-lrac- taat wordt door dc dagbladen medegedeeld. De koning van Ashanlee be looft o. a. te zullen voldoen een bedrag van 5C0Ü0 oneen zuiver goud als vergoeding voor de kosten, welke hij dc koningin van Engelcnd door den f.jongsten oorlog heeft gedwongen te maken, waarvan hij zich verbindt 1000 oneen terstond en het overige, naarmate zulks door de Britsche regering zal verlangd worden, later in termijnen te betalen. Voorts belooft hij, als een bewijs der opreglheid zijner vriendschap voor koningin Victoria, zijuc beste pogingen te zullen aanwenden om het gebruik van het slaglen van menschen te keeren, en daaraan geheel en al een einde temaken, als zijnde dit gebruik afschuwelijk iu.de oogen eener Christelijke natie. Ook verbindt hij zich tot het vrijlaten van den handel en tot het onderhouden van een grooten weg van Coomassie naar de rivier l'rah. Uil Britsch-Indic blijven de beriglcn zeer ongunstig luiden. Van den onderkoning is een telegram ontvangen, waarin hij mededeelt hoe onder de laagste standen te Durbunga hongersnood heerscht en lieden van honger omkomen, en dal hij zeer bezorgd is voor deze provincie, welke 868,000 menschen lelt. FRAKKRIJK. Bij dc voortzetting der beraadslaging over dc financiële wellen nam de nationale vergadering in hare zitting van jl. Dingsdag het artikel betrek kelijk een invoerregt op het gezouten vleesch aan. De budgetcommissie had dit artikel ingetrokken na de verwerping der verhooging van de zoulbëlal- lingomdat daarin de voornaamste aanleiding tot liet voorstel gelegen was, doch een lid der vergadering nam het voorstel over, aanvoerende dat het regl, zelfs met de tegenwoordige zoulbelasting in overeenstemming gebragt, nog eene niet te versmaden som van 700,000 of 800,000 fr. 'sjaars leveren kon en dat, wierd hel niet geheven, de onbillijkheid zon bestendigd wor den dat de vreemde industrie ten schade der inlandsche beschermd werd. Over een aantal kleinere belastingen nam de vergadering ongunstige be sluiten; ten deele werden die voorstellen zelve afgestemd, ten dcele werd geweigerd die in behandeling te nemen. Daarentegen besloot de vergadering over tc gaan tot de behandeling van twee voorgestelde nieuwe belastingen, waarvan een zou treffen het tot verlichting en verwarming gebezigde gas, met uitzondering van het voor de straatverlichting gebezigde, en de andere de katoenen, jute,Wollen, hennepen en zijden garens. De commissie van dertigen is op eene bepaling der door haar ontwor pen nieuwe kieswet teruggekomen. Zij heeft, op voorstel van den heer Dufaure, het artikel gewijzigd, volgens hetwelk de verkiezing van een af gevaardigde, die een imperatief mandaat heeft aangenomen, nietig verklaard moet worden; gewijzigd in dien zin, dat dc kamer, naar gelang van om standigheden, eene verkiezing, die onder dergelijke voorwaarde heeft plaats gehad, zoowel kan goedkeuren als nietig verklaren. Door de republikeinsche bladen wordt dc door den keiz. prins te Chislehurst uilgesproken rede natuurlijk op eene scherpe wijze beoordeeld. Omtrent hetgeen daarin omtrent de verwachting van een te houden volks stemming voorkomt, zegt de Siècle: Frankrijk gevoelt geen lust om de

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2