hoor ile commissie voor de oprigling van liet asyl voor oude en ver minkte zeelieden ie lirielle is bekend gemaakt, dat de tot nog toe bijeen- gebragte giften ruim ƒ80000 bedragen. Tot hel vestigen van een onder steuningsfonds voor de later in het gebouw op te nemen invaliden, heeft men van die som ruim ƒ30000 afgezonderd, zoodat thans nog een halve ton beschikbaar blijft. Voor dat bedrag kan alleen het middelgedeelte van het gebouw opgerigt en aan enkele zeelieden woning verschaft worden, terwijl voor de gtheele voltooiing bovendien nog ƒ100,000 benoodigd is. r Tot de verkrijging dier som heeft de commissie een nieuw beroep gedaan op de liefdadigheid barer landgenooten. De kerkeraad der Vlaamsch-llollandsche evangelische gemeente te Brus sel beeft tot herder en leeraar bij die gemeente beroepen den lieer N. de Jonge, predikant te Lexmond. De liolterdamsche handelsvereniging heeft, blijkens de rekening op de algemeene vergadering overgelegd, een saldo van ƒ445,000 behaald. De uitdeeling per aandeel zal zijn 7% pCt. of, in aanmerking nemende den teimijn van storting, 10t»jS pCt. Omtrent het gebeurde onder Alphen, lage zijde, wordt nader medege deeld dat zekere P., die de gewoonte beeft om zijne kinderen op zijne be- deltogten te exploiteren tol het opwekken van het liefdadigheidsgevoel, van Rotterdam derwaarts was komen loopen met 2 zijner kinderen, een jongentje van 10 en een van 8 jaren, liet laatste was onderweg van ver moeidheid neêrgezegen en moest toen verder door P. gedragen worden. Uit gramstorighcid hierover beeft hij het kind bij herhaling zoo deerlijk mis handeld, dat het vóór of even na de tehuiskomst den geest gal. liet provinciaal geregtshof in Noordbolland heeft gisteren uitspraak gedaan in de vroeger medegedeelde zaak van J. D. 11. Francino; het heeft hem vrijgesproken van de hem te laste gelegde poging tot opzettelijke brand stichting iu zijn in de Spuistraat tc Amsterdam gelegen perceel en zijne on middellijke invrijheidstelling gelast. Hel bof beeft o. a. overwogen, dal niet wettig en overtuigend is bewezen, dat de beschuldigde de kagchel met vuur heeft willen omverwerpen, om de in het vertrek gestorte petroleum te doen ontvlammen en dal, zelfs al ware bewezen dat bier zou zijn geweest een tot begin van uitvoering overgegane poging, niet is gebleken dat deze door hem zou zijn gepleegd met bet misdadig doel om zijn inboedel in brand te s'eken. liet hof toch oordeelde dat het bewijs ontbrak, dat de gepleegde handelingen een ander karakter droegen dan van baldadigheid. Uit Bedijkte Schermer meldt men aan de N. li. C.: Vrijdag voor acht dagen verspreidde zich bet gerucht, dat er een hoogst treurig ongeval bad plaats gevonden in de woning van een walcrmolenaar onder Schermerhorn. D- dochter, een meisje van 17 jaar, sedert den dood der moeder met de huishouding belast, bad, naar men verhaalde, de onvoorzigligheid gehad spijzen te koken in een niet genoegzaam vertinden koperen ketel. De vader en de eenige zoon, 14 jaar oud, hadden beiden van die spijzen gebruikt, met bet noodlottig gevolg dat de vader een geruimen tijd de hevigste benaauw.d- heden had ondervonden en dat de zoon zeer spoedig bezweek. Met alge meene deelneming werd van bet gebeurde kennis genomen. Die dcclnemiitg^ vermeerderde nog, toen men vernam dat de dochter aan een der vrachtrij ders van Schermerhorn op Alkmaar de bestelling had opgedragen van een hoeveelheid arsenicum. Men onderstelde eerst, dat het kind in wanhoop zichzelf het leven wilde benemen. Geheel anders bljjkt echter de toedragt der zaak tc zijn. Nog is het juiste niet bekend; maar de dochter, benevens een zekere P. S. uit het dorp Schermerhorn, zijn in hechtenis genomen en beiden moeten reeds gewigtige bekentenissen gedaan hebben. Het lijk van den zoon werd opgegraventen einde het aan een lijkschouwing te onderwerpen. Voor het prov. geregtshof in Gelderland stond eergisteren teregt zekere 11. Verschoor, arbeider te Culenborg, die in den avond van 25 December jl. bij gelegenheid eener St. Nicolaas-verloting te Acquoi met andere personen twist kreeg en daarbij zijn mes tiok. Hij had het daarbij vooral gemunt op zekeren van Bruggen. Hij ging eindelijk regt op dien persoon af, greep hem met dc linkerhand bij de borst en maakte, volgens een der getuigen, met de regterhand, w aarin hij het mes had, eene zwaaijende beweging naar hem Slechts zeer kort had hij hem vast en toen bij hem losliet begon van Bruggen té waggelen en zakte ineen. Hij werd naar achteren gedragen en was binnen weinige minuten een lijk. Bij het onderzoek van deskundi gen bleek het dat de verslagene een steek had gekregen in den linker borslwand en dat het mes aan het hart eene ernstige verwonding had toe- gebragt. De beschuldigde beweerde onschuldig te zijn. Door hel O. M. werd veroordecling tot 15 jaren tuchthuisstraf geëischt. Zijne verdediging werd voorgedragen door mr. van Cappelle, die lot vrijspraak concludeerde. Dc uitspraak zal in de volgende week plaats hebben. Nabij Lunteren is dezer dagen een arbeider, behulpzaam bij het laden van een reeds gcvelden boom op een wagen, door het kantelen van den, boom doodelijk getroffen. De man laat eene vrouw en 11 kinderen na. Naar men verneemt is de kas van den overleden ontvanger'der ge-1 mccnle Lemsterland in zoodanigen toestand bevonden, dat dc door den ont vanger gcstelden horglogt op verre na niet voldoende is het ontbrekende aan te vullen. Ingezetenen dier gemeente moeten zich reeds hebben voor genomen een beroep tc doen op gedeputeerde stalen, bijaldien tot hef fing van belasting, lot dekking van het tekort, mogt worden overgegaan. Men meldt uit Leeuwarden: Woensdag namiddag is in de Potmarge, 'j nabij deze stad, drijvende gevonden het lijk van den persoon van W., in betrekking bij den arbeid in de groolc strafgevangenis alhier, welke sedert den 16,lcn Februarij jl. werd vermist. 's GRAVENHAGE19 Maart. Door Z. M. den koning-groothertog is de heer Tuldcrs, architect van hot gcdcnkleckcn te Tilburg, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. JL heeft den luit.-kolonel L. J. G. Gijsen, van het 8e reg. infan terie, op zijne aauvrage op pensioen gesteld en hei bedrag daarvan bepaald op 1500 'sjaars. Z. M. heelt benoemd: bij het wapen der infanterie, bij het le reg. infanterie, tot kapitein 2e kl.den l'D luit. F. W. A. baron van Dedem van Driesberg. Aan den O. I. ambtenaar II. J. Kraijenhofl' van de Leur, gewezen op ziener 3e kl. by het boschwezen in Ned. Indié, laatstelijk met verlof hier te lande, is eervol ontslag verleend uit 'slands dienst. - Door den minister van koloniën is II. J. van der Rcest gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederl. lndië, om te worden geplaatst als ondcropzieuer 2' kl. bij den arlillerie-construcliewinkel te Soerabaya. Z. M. de koning keert aanstaanden Zaturdag van het Loo in de resi dentie terug en wordt mitsdien ten 6 ure 10 min. per Rijnspoor hier ter slede verwacht. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlcenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is de conclusie van het rapport der commissie, in wier handen gesteld waren de geloofsbrievn van het nieuwe lid dr. A. Ivuyper, strekkende tot toelating, goedgekeurd. De heer Messchert van Vollenhoven heeft verlof bekomen om op een nader te bepalen dag de regering te interpelleren omtrent de zaken van Atchin. Na verwerping van het voorstel van den heer van Znylen zijn de wijzi gingen in het reglement van orde, door de commissie van rapporteurs voor gesteld aangenomenstrekkende om ten aanzien der begrootingsontwerpen tol het reglement van 1852 terug te keeren. Na eenige discussie is besloten op liet adres van den heer Mieling, ver zoekende opheffing der geheimhouding van het rapport betreffende de lands drukkerij, dat te verzenden aan den minister van binnenlandsche zaken, met verzoek om inlichtingen. De discussie over de voordragt tot overbrenging van enkele bevoegdheden der rcglhanken bij de kantongeregten is aangevangen. Morgen voortzetting. Z. K. H. de prins van Oranje gaf gisteren de soirée, waarvan reeds is melding gemaakt. Zij was zeer luisterrijk. In de vestibule van het paleis, als in een tuin herschapen, prijkten veelkleurige bloemen en planten, op kunstige wijze gerangschikt, terwijl de salons, waarin zich de genoodigden bewogen, schitterend verlicht waren. De soire'e werd vereerd met de tegen woordigheid van II. M. de koningin, 1111. lvK. HH. prins Alexander, prins Hendrik en prins Frederik. De vorstelijke personen werden aan den ingang van het paleis opgewacht door den Doorluehligen gastheer, die IID. moeder bij hare komst een prachtigen bloemruiker aanbood. Men schat het aantal genoodigden op ongeveer 250, die zich, na afloop van het bal, aan een souper vcreenigden. Deze partij was een der meest schitterende in hel afgc- loopcn saizoen gehouden. -- Het 40-jarig jubileum van mevr. Valois-Sablairolles, als tooneelspeelster, werd eergisteren avond in den Kon. Hollandschen schouwburg, na afloop der voorstelling van het geschiedkundig treurspel «Montigni", op eigenaardige wijze herdacht. Reeds bij hare eerste optreding in het drama, tevens bene fice-voorstelling, werd zij door het publiek met kransen en bloemruikers be groet, die nog vermeerderden toen zij ten tooneele verscheen om in een fraai gedicht haar lotgevallen gedurende haar 40-jarige loopbaan als actrice le herdenken.. In die dichtregelen dankte zij tevens voor den steun, haar gedurende dat tijdperk door het flaagsche publiek geschonken, dien zij ook voor het vervolg bleef inroepen. Na het uitspreken dezer dichtregelen werd zij met daverende toejuichingen begroet. Een blijk van achting en vereering werd daarop aan mevr. Valois voor het voetlicht overhandigd door de leden van de commissie, waarvan het denkbeeld tot het aanbieden van een ge schenk was uitgegaan, onder eene korte, hartelijke toespraak. Het prach tig geschenk bestond uit een stel juweelen oorknoppen en broche. Voor dit huldeblijk, haar door een groot aantal ingezetenen geschonken, betuigde mevr. Valois in warme bewoordingen haren dank. Nog van andere zijden mogt zij tevens blijken van achting en vcreering ontvangen. Namens de leden van het orchcst werden haar door den orchestmeestcr, onder eene warme toespraak, twee fraai met zilver gemonteerde schenkkannen aange boden terwijl haar namens een der Rotlerdamsche rederijkerskamers een lauwerkrans werd overhandigd, vergezeld van eenige dichtregelen. Ook de medeleden van het gezelschap lieten zich geenszins onbetuigd bij deze feest viering: onder het zingen van een feestlied en onder eene ontboezeming van verzen, werd zij met een zilveren lauwerkrans gekroond, waarmede deze voor mevr. Valois onvergetelijke feestavond eindigde. lU.'ITKNLAMiSCUK UKItlGTKN. EUCELANO. LONDEN, 18 Maart. Dc correspondent van dén New-York HeraldStanley, is te Liverpool van Gape Coast Castle aangekomen. Hij heeft den logt der Engelschen medegemaakt. Hij is van oordeeldat veel gunstiger voorwaarden te be dingen zouden zijn geweest, bijaldien sir Garnet Wolseley in de stad was gebleven en zoowel de begraafplaats als 's kotiings zomerpaleis had ver woest, dat slechts anderhalve mijl buiten de stad lag. Hij erkent echter dat door dat uitstel de gezondheidstoestand der troepen zeer zou geleden hebben. Hij verklaart verder, dat het succes van Wolseley na den slag van Coomassie meer aan geluk dan aan iels anders is toe te schrijven. Indien de vijand toch meer voorwaarts was getrokken en daarna een zijbeweging had gemaakt naar den kant van Glover, van wiens doen en laten Wolseley toen niets wist, zou hij dc Brilsche troepen zeer in het naauw hebben ge- bragt. De gezondheidstoestand der troepen op rnarsch was verre van gun stig en algemeen hccrschlen intermitterende koortsen van een kwaadaprdig karakter.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2