DONDERDAG 19 MAART. STADS-BERICHT EN. mNNKNLANDSCHE BEfUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars 3. franco p. p. f 3.50/ met het f'erslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3 8a. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar- voor f 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentién is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. H E R - IJ S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den December 1873,n°.93/l {Provinciaalblad n". 126), houdende bepaling van de l tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in t deze provincie, voor het jaar 1874; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. a, der wet van den 7fn April 1869 Staatsblad n". 57), tot het doen her-ij ken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichtenen weegwerkluigen onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik hij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, beleenbankhouders en verdere in goud en zilver handelende personen, voor Wijk VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 19 en 20 Maart, I telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 3den December 1873, de letter G, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. Én geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Bnrgemeesler en Wethouders voornöemd, Leiden, 29 December 1873. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN herinnert bij deze den gees telijken en studenten ln de godgeleerdheid, die reeds bij de Nationale Militie zijn ingelijfd, alsmede iwn die daartoe kunnen worden opgeroepen, dat zij tot het bekomen der outMfing van den werkeljjken dienst, bedoeld bij de le zinsnede van art. 127 der Wet van den 19 Augus tus 1861 Staatsblad n". 72), verplicht zijn tusschen den 20en Maart en den 1™ April dezes jaars, hunne aanvrage, met het daarbij behoorend bewijs stuk, bij hem Burgemeester in te dienen. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 18 Maart 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 18 Maart. De Staatscourant deelt eene opgave mede omtrent de zamenstelling der commissiên voor de herziening van de belastbare opbrengst der ge bouwde eigendommen, overeenkomstig art. 5 der wet van 22 Julij 1873. Voor Leiden is die commissie zamengesteld als volgtde hh. W. F. L. baron van Reede van Oudtshoorn, controleur der directe belastingen, voorzitter; J. P. Rietbergen en J. van Lith, leden; C. C. van Riisbergen en C. van der Zaal, plaatsvervangers. - Gisteren avond bood de sludenten-vereeniging Sempre Crescendo der burgerij het 40° invitatie-concert aan. Als solisten traden daarbij op mej. J. Levié, uit Rotterdam, en prof. Aug. Wilhelmj, uit Wiesbaden, eere-lid van Sempre. Mej. Levié zong in de eerste afdeeling van het programma de aria uit Haydn's Schöpfung en haar frissche zuivere sopraan-stem maakte op het talrijke publiek een hoogst gunstigen indruk. Deze zangeres bezit een goede muzikale ontwikkeling, welke vooral in de voordragt der tweede afdeeling, in het Friihlingslied van Mendelssohn, lot haar regt kwam; de Schöpfttng- aria werd mede zeer verdienstelijk gezongendoch zou zeker nog meer hebben voldaanwanneer het tempo minder snel ware geweest. De viool van Wilhelmj bragt de toehoorders in verrukking. Met de grootste kalmte en gemak overwint deze artist tal van moeijelijkhcden en gaf bewijzen van meesterlijke technische vaardigheid, gepaard aan een hoogst aesthetische opvatting. De kunstenaar bragt ten gehoore concert voor viool van Frilz Hegar, Romance voor viool van hem zeiven, en het Larghetto uit het con cert in E-mol van Chopin. Na dit laatste nommer bood een der bestuur- deren namens de vereeniging, onder daverende toejuichingen, den kunste naar, als hulde aan zijn talent, een in zilver gedreven lauwerkrans aan met toepasselijke inscriptie. De Leidsche afdeeling der Ilollandschc maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen hield gisteren hare laatste vergadering met dames gedu rende dit wintersaizoenwaarin als spreker optrad de heer F. Haverschmidt, van Schiedam, die, na op 17 February jl. zijne lezing uitgesteld ie hebben Ver wille van het armen-concert, door Sempre Crescendo gegeven, toch, door het op gisteren plaats hebbende invitatie-concert, scheen zijn noodlot niet te kunnen ontgaan van, als vroeger Piet Paaltjens, over "een wald hoorn of Turksche trom", van dat muziekgezelschap te moeien nadenken. Dat nadenken behoefde echter geene weemoedige kleur te hebben; want wie de groote zaal van het Nut, te ruim half acht uren, binnentrad, meende het bewijs te kunnen vinden voor de stelling dat Leiden des noods twee gehoorzalen op één avond kan vullen met belangstellende hoorderesscn en 1 hoorders. En de belangslelling werd hier niet teleurgesteld. In een vijftal prozastukjes schilderde de begaafde spreker ons Het ouderlijke huis"; «Wat kleine John le zien kreeg"; "De tandmeester"; "Een dag uit rijden", en «Hoe Oom Jan aan zijne apotheek kwam". Het eerste, eene aandoenMjke rondwandeling door de len algemeenen nutte onteigende ouderlijke woning, werd slechts overtroffen door hel tweede; de geschiedenis van hel arme I kind uit Londen's mindere buurt, dat bij gelegenheid eener openbare feeste- j ïykheid zijne zieke moeder verlaat om met Buurman te gaan zien wat hjj en de hcele wereld nooit had gezien, woorden, waaraan door den dood van moeder en kind schier op hetzelfde oogenblik eene roerende en zielverhef fende beleckenis wordt verleend. En dan die geestige "tandmeester", die goedaardige Davidsondien we als kinderschrik en kindervriend levens zien ten tooneele gevoerd; die //rijtoer", door het kind met hevig verlangen i verwacht en zoo aanschouwelijk voorgesteld, en ten slotte dat verhaal van Oom Jan's heldendaaddie hem tot den gelukkigen bezitter van Louise's h-jnd en vroedschap van Pulten's apotheek maakt. Wat hierin meer te be wonderen, de fijne ironie, waarmede de daden der dapperen van de vrij corpsen der vorige eeuw worden geschilderd, of de geestige zetten, die nooit in platheid of flaauwheid ontaarden. De heer Haverschmidt is een eigen aardig talent. Is hij Droz, Hildebrand, Jonathan of wat is hij? Hij is ziet» zelf, oorspronkelijk, geniaal, boeijend. llij weet uw traan doer een iaeh en uw lach door een traan te doen vervangen schier in hetzelfde oogenblik. Hij kwetst niemand en schenkt genoegen aan allen. Dat zegt v-eel. -- Morgen zal het studenten-gezelschap Arena studiosorum weder eenê gymnasiiek-uilvoering en wapensirijd geven in den schouwburg, waarvan de opbrengst zal strekken len voordeele der algemeene armen dezer stad. Wjj kunnen gcruslelijk het bijwonen dezer uitvoering aanbevelen. Niemand toeb behoeft zich te laten weerhouden door de meening dat een dergelyke strijd met de wapenen wat centoonig wordt, want de ondervinding heeft geleerd dat men aan het geheel eene zoodanige afwisseling weet te geven dat hel publiek de voorstelling met genoegen bijwoont. Men kan zich verzekerd houden dat dit ook thans weder het geval zal zijn. De leden van het gezel schap die hunne krachten ook dienstbaar willen maken aan een weldadig doel, mogen in eene groole opkomst van het publiek eene welverdiende vol doening vinden. Daartoe aangezochtvestigen wy de aandacht op de hierachter tegen morgen namiddag aangekondigde bespeling in de stads-gehoorzaal van de aldaar ter bezigliging gestelde pianino's van Pleyel, Bernhardt Hls ainé en anderen door den heer Arsène Bosquet, bij welke gelegenheid de heer-en en dames-muziekdiletlanten kennis zullen kunnen maken mei den Piano Quatuor, eene geheel nieuwe uilvinding, die eene uiterst verrassende instrumentale combinatie aanbiedt en die overal de opmerkzaamheid tot zich heeft getrokken. Volgens een schrijven van kapt. Dienske, gezagvoerder der Kosmopo liet III, van de reede van Atchin, van 17 January, had hij 14 December de eerste gewonden aan boord gekregen, en wel twee Atchinezen, De eerste was zwaar aan het hoofd gewond, en stierf drie uren nadat hy aan boord werd gebragt. De andere was aan het heen gewond, maar had zich letterlijk dood laten hongeren, llij wilde volstrekt niets gebruiken, zoodat hij den vijfden dag overleed. Naar men verneemt, zegt het l'. D., is vqor de gcldleening groot ƒ2,500,000, ten behoeve van de Nederl.-Westfaalsche spoorwegm., reeds voor een bedrag van ƒ1,500,000 ingeschreven en verwacht men ook eene spoedige plaatsing van het nog overige gedeelte Te Amsterdam heeft Zondag 11. dr. Kuyper, bij de avondgodsdienst oefening in de Noorderkerkde door hem aangenomen leerlingen als leden der gemeente bevestigd, en verklaard, dat hij vooreerst niet meer in de gewone dagorde van de dienst der predikanten zou optreden. Te Tilburg had gisteren de plcgtige onthulling plaats van het gedenk- teeken op de plek waar Z. M. koning Willem II op 17 Maart 1849 over-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1