m; ids is i courant. DINGSDAG 17 MAART. STADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. (U, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f franco p. p. f 3.50 met het Ferslog der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 rerels 1.iedere regel meer 25 cents. HE li-IJK. BURGEMEESTER ei» WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den Igden December 1873, n°. 93/1 Provinciaalblad n". 126), houdende bepaling van de tijdstippen van den lier-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1874: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. a, der wet van den 7rn April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichtenen weegwerktuigen onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij mcdicijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandeiaars, bcleenbankhouders en verdere in goud en zilver handelende personen voor Wijk I, II, III, IV en V, op den 17 en 18 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 3Jen December 1873, de letter Gin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel van den ijk als vari den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 29 December 1873. v. d. BRANDELERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Maart. Van Reut. Off. ontvingen wij het volgende telegram: Penang, 14 Maart. Tijdingen uit Atchin ontvangen bevestigen dat de luit.-generaal van Swieten proclamaliën tracht te verspreiden onder de kleine rajahs op de kust, waarbij de onderwerping der Atchinezen aangekondigd en hunne onderwerping gevraagd wordtonder belofte van de bescherming van den handel en de eerbiediging hunner godsdienst. De rajahs weigeren over het algemeen en blijven in hunnen gewapenden tegenstand volharden. Het gerucht omtrent den dood van Panglima Polim wordt als verdicht opge geven. Hij bouwt zware versterkingen nabij den kraton Men verzekert dat de Atchinezen zich bijeentrekken ten einde een grooten aanval op de stelling der Hollanders te doen. Uit een telegram van den gouverneur-generaal van Ncderl. Indië van den 8sltD dezer, niet op de Atchincsche aangelegenheden betrekking heb bende, blijkt dat overleden zijn: aan de bekomen verwonding de kapitein P. E. F. A. von Maunlz (geboren te Keulen) en aan cbolera de tweede luitenant II. A. de Wit, beiden van het wapen der infanterie. Genoemde kapitein werd op 6 Januarij jl. bij de inneming van de Missigit gewond. Stc Rij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besleed Hoogste prijs. Minste prijs. partijen van 100 hectoliters 71.ƒ71. e e 50 ff O 36.ff 35.50 tr 10 e ff 7.40 ff 6.10 ff ff 5 3.80 f 3.65 In een buitengewoon policieblaadje wordt bekend gemaakt dat volgens berigt van de policie te Dusseldorp sedert 15 Febr. jl. voortvlugtig zijn de twee navolgende gevaarlijke inbrekers: C. E. Herlitt, kantoorbediende uit Angerburg, zich ook noemende goudwerker Griemann en Lultchen, en F. E. C. Dokmeyer, oud 24 jaren, schoenmaker uit Walkenried zich ook noemende A. Weisslever. Zij reizen onder valsche namen en hebben hun weg naar Amsterdam genomen. Bij ontdekking wordt daarvan mededeeling ingewacht bjj het dep. van justitie. Het programma voor de onthulling van het gedenkteeken voor Z. M. koning Willem II te Tilburg is vaslgestcld. Aan den voet van het monu ment zullen voor 11 uur des voormiddags geschaard slaan: de leden der commissie van beheer der nalaten schap van Z. M. Willem 11; de leden van den gemeenteraad; de leden van de handboogschutterij, waarvan wijlen koning Willem II beschermheer was, en genoodigden. De leden der Til- burgsche vereeniging van bet Metalen Kruis. Pelotons der schutterij. De nieuwe Koninklijke Harmonie en de liedertafel Souvenir des Montagnards. De leden der gilden van St. 7Sebasliaan en van St. Dionysius en de leden van St. Joris. Z. K. II. prins Frederik en gevolg zullen door den burge meester en de wethouders ten 11 ure aan het slation worden ontvangen. Een cerewacht zal aan het station aanwezig zijn en de rijtuigen begeleiden. Bij de onthulling zal door de leden van het Metalen Kruis een lauwer krans aan de gedenkzuil gehecht worden, uit achting en eerbied voor hun gewezen opperbevelhebber. De Kerk. C. deelt mede dat door het provinciaal kerkbestuur van Noordholland emeritaat is verleend aan den heer A. Kuyper, theol. dr. en predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Amsterdam, in te gaan 16 Maart e. k. Naar men verneemt zal hel Nederl. zendingsfeest dit jaar waarschijn lijk gehouden worden te Middachlen. Naar het L'tr. Folksbl. verneemt, is door den minister van justitie aan den bekenden heer P. J. R. Laan, op diens verzoek, om intrekking van zijn signalement in het Politieblad, op grond van de door hem over gelegde verklaring van geneeskundigen, te kennen gegeven, dat, vermits de requestrant uit het krankzinnigengesticht niet is ontslagen, maar ont- vlugt, de reden tot de plaatsing van bedoelde bekendmaking niet verval len is. Van Katwijk aan Zee meldt men dat aldaar in de vorige week 8 schuilen, noordvaarders, zijn aangekomen, die van ƒ200 tot /SObesomdeB. Groote schol, tarbot en tongen werden nog schaars gevangen. Naar men uit Alphen meldt zou aldaar zekere P., bedelaar van beroep zijn achtjarig kind zoodanig hebben mishandeld, dat het kort daarop was overleden. Men verneemt dat de longziekte is uitgebroken op de badhoeve van den heer m'. J. P. Amersloordt te Haarlemmermeer; 128 stuks hoornvee zijn aldaar aanwezig. De veestapel bestaat uit eigen aanfok; al het aanwe zige vee is in jeugdigen leeilijd eenmaal ingeënt. Een os is afgemaakt. De Twenlsche Ct. deelt mede, dat de zaak van den heer L. van den Boch, pastoor te Denekamp, Donderdag weder voor de arrond.-regtbank te Almelo is behandeld. Bij afwezigheid van genoemden geestelijke werd tegen hem verstek verleend. Door de houding van den eersten getuige, rekende het O. M. zich verpligt uitstel te vragen tot het dagvaarden van nieuwe getuigen. Dienovereenkomstig werd de verdere behandeling der zaak uitge steld tot 23 April e. k. Naar men uit Groningen meldt geeft de aanneming der vestingwet aldaar nog steeds aanleiding tot vreugdebetoon. Zaturdag avond werd door de ingezetenen eene serenade bij fakkellicht gebragt aan den burgemeester en aan den kapitein-kwartiermeester J. P. Koster, die door zijne geschriften veel heeft bijgedragen tot de opheffing der vesting, en aan het vesting- comité. Zondagavond zou in den schouwburg eene volksvoorstelling plaats hebben, waar zouden worden opgevoerd: .//Groningen ontzet van zijne wal len, hulde aan de slaten-generaal" en //Vaderliefde." Uit 's Hertogenbosch werd in het laatst van het vorig jaar gemeld dat een soldaat in een chambrée in de Tolbrugkazerne aldaar herhaaldelijk had geschoten en dat andere militairen naar hem hadden gescholendoch zonder hem te treffen. De daad van dien soldaat is toen als misdaad tegen de dienst en tegen de subordinatie aangemerkt. Na een langdurig onderzoekwaarbij hij gedurende een geruimen tijd, met betrekking tot zjjn verstandelijke ver mogens, door deskundigen werd waargenomen, is hij bjj vonnis van den krijgsraad vrjjgesprokcnals hebbende gehandeld in staat van krankzinnigheid. Te Maastricht begaf zich Zaturdag namiddag de knecht van den land bouwer D. aldaar in den overdekten vergaderbak, waarin het vuilnis uit koe- en paardenstallen bijeen loopt. Naauwelijks bevond hij zich op de daarin geplaatste ladder of hij viel, door de opstijgende gassen bedwelmd, naar beneden. Zijn meester, de heer D.die hem ter hulp snelde, onder ging hetzelfde lol, terwijl een op hel hulpgeschrei toegeschoten brouwers knecht, die zich insgelijks in den put waagde, mede het slagtoffer zjjner menschlicvcndhcid werd. Het mogt niet gelukken hen tijdig ter hulp te komen. Toen men er in slaagde hen boven te halen was het te laat. Uit Aruba (Ned. West-Indië) wordt aan bel Fad. gemelddat door den heer W. M. llennebrock Gravenhorslgezaghebber van dal eiland, en den heer J. II. W. Gravenhorst. ontvanger te Bonaire, rijke guano-lagen aldaar zjjn ontdekt, die een nieuwe bron van nijverheid voor de ingezetenen en van ruime inkomsten voor dat eiland kunnen worden. Reeds is tot de

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1