COURANT. LEIDSCIIE v. m. ZATERDAG 14 MAART. 1SN. STADS-BERICHTEiV. JACHT E3J VISSCHERÏJ. BINiNENLAINDSCtllt BElilGTEïN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierevdrel jaars 3.— franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1 4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1874/5 in het bezit wenschen te zien van Jaclit- of Vlschacten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uilot-fening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zijbehoor lijk ingevuld en onderteekendvóór den !5',,n April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte eil het visschen als het water met ijs bedekt is, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijg baar zijn gesteld. Leidex, 13 Maart 1874. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. LEIDEN, 13 Maart. Door heeren curatoren der hoogeschool alhier is tot pedel der hoogc- school, in de plaats van wijlen K. Ilaremaker Pz., benoemd F. A. Dec, thans bediende bij de akademische bibliotheek. Op Maandag 30 Maart zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur te 's Hage de aanbesteding plaats hebben van het bouwen van een zoötomisch laboratorium alhier. Naar meu uit Arnhem meldt zal de heer dr. J. M. van Betnmelen bij den aanvang der aanstaande Paasch-vacantie de betrekking van directeur der hoogere burgerschool aldaar nederleggen en in de tweede helft der vol gende maand het hoogleeraarsambt te Leiden aanvaarden. Heden is door de policie alhier aangehouden eene vrouwdie zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een koperen gewigt van 5 hectogrammen uit eenen winkel, en twee jongens, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een touw van boord ecner schuit. 's Lands middelen over de twee eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt ƒ11,901,779.92, zijnde 56830.43 meer dan in hetzelfde tijd vak van 1873. De raming bedroeg 13,222.701.84. Bij den uilgever J. B. Wolters, te Groningen, is mede eene plaat ver schenen, bestemd voor hel koningsfeest op 12 Mei aanst., ontworpen door den heer J. 11. Egenberger en gedrukt bij den heer van de Weijer te Gro- uingen. De door eene koninklijke kroon gedekte beeldtcnis van Z. M. den koning is omgeven door een lauwerkrans, en deze omwonden door een band. waarop de namen worden vermeld van dc vorsten uit het Huis van Oranje. Aan de zijden ziet men de attributen van handel en zeevaart en van landbouw en nijverheid, benevens de busten van twee staalsmahnen die onder de regering des konings op den voorgrond stonden, van Hall cn Thorbecke. Onder het kon. portret prijkt hel Ncderlandsche wapen cn daaronder is een viertal coupletten van het Wilhelmus-Iied afgedrukt. Ter zijde daarvan vindt men de beeldlenissen van Kaiser en Conrad en daar- tnsschen dat van Tollens, benevens de vermelding van een aantal mannen, die zich in de laatste 25 jaren op verschillend gebied van kunst en weten schap hebben onderscheiden. In afwachting van nadere voorschriften ter voorkoming van de ver spreiding der longziekte, door het ter weide brengen van verdacht rundvee, waarbij de vrije beweging van het vee niet meer dan volstrekt noodzakelijk zal Worden belemmerdheeft de commissaris des konings aan dc gemeente besturen dezer provincie, namens den heer minister van binnen), zaken, ver zocht voor zoover zich van longziekte verdacht rundvee in hunne gemeente bevindt, elke vergunning tot vervoer van zoodanig vee van den stal naar de weide afhankelijk te stellen van eene verklaringaf te geven door een geexamineerd veearts, inhoudende dat de geheele koppel, waartoe dat vee behoort, is ingeënt. Naar men verneemt is door den minister van oorlog een commissie van officieren benoemd, ten einde een onderzoek in te stellen naar de rede nen, die het verminderen van het aantal k3dets aan de kon. militaire akademie veroorzaken en naar de middelen, die in dien toestand door een reorganisatie verbetering kunnen aanbrengen. Z. K. H. prins Hendrik heeft op de meest welwillende wijze aan het verzoek der commissie lot oprigling van een «Gesticht voor ouden van dagen" te Egmond aan Zee, gehoor gegeven, om den eersten steen te leg gen voor genoemd geslicht. In eene dezer dagen gehouden vergadering van de afdeeling Amsterdam van het Nederlandsch Tooneelverbond is de volgende motie aangenomen: «Eene der eerste voorwaarden ter vestiging van een goed tooneel bestaat in een uitgebreid repertoire van goede stukken. Onze letterkunde nu bezit vele spelen, helzjj oorspronkelijk of aan den vreemde ontleend, die groote menschkundige cn dramatische waarde hebben, doch wier vorm niet meer beantwoordt aan de eischen van den tegenwoordigen tijd. Daarom draagt de afdeeling Amsterdam aan vijf van haar leden, door het bestuur aan tc wijzen, het onderzoek op, welke van die stukken door eene oordeelkun dige omwerking op nieuw met kans van goeden uitslag kunnen worden opgevoerd." De arrond -rCgtbank te Rotterdam heeft, in zake den reeds gcmclden diefstal bij den Rijnspoorweg, de beide werklieden ieder veroordeeld tot een jaar cn den rijks-commies lot anderhalf jaar cellulaire gevangenisstraf; de opkooper is, bij gebrek van bewijs, vrijgesproken. Te Amsterdam had gisteren avond een ongeluk plaats, dat tot waar schuwing kan strekken: Op de Prinsenstraat wierpen eenige knaapjes el kander met sneeuwballen. Een daar passerende vrouw werd tot mikpunt gekozen, waarop zij, in woede een der jeugdige baldadigen willende ^be straffen, het ongeluk had de punt harer parapluie in diens oog te steken, zoodat hij. zoo niet het geheele gezigt, dan toch waarschijnlijk een oog zal verloren hebben. De knaap, kermende en herhaaldelijk roepende: /(ik ben blind!" werd in de in die straat gevestigde apotheek gebragt. Spoedig wa ren aldaar eenige policie-agenten aanwezig. De vrouw schijnt Rtét hazenpad gekozen te hebben. Te Deventer cn tc Groningen heeft het ontvangen der tjjding, dal de vestingwet door de tweede kamer was aangenomen, aanleiding tot vreugde- beloon gegeven. Te Groningen hebben zich twee gevallen van vergiftiging voorgedaan, door of althans na het gebruiken van gebraden varkenscotelet in eene gaarkeuken. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezigt heeft een onderzoek in het werk gesteld, dat echter nog tot geen resultaat heeft geleid. De gemeenteraad van Tilburg heelt een onbepaald crcdiet toegestaan voor dc buitengewoon te maken kosten bij dc onthulling van bet aldaar opgcriglc gedenkteeken van wijlen Z. M. Willem II. Voor deze onthulling worden vele toebereidselen gemaakt. Men meldt uit Heerlen aan de IV. R. R.: Bij eetf pachter in deze gemeente stierven in weinig dagen acht koeijen en vier paarden. Daar men de oorzaak van den dood dezer dieren niet kon ontdekken, begon men te gelooven aanhekserij. Thans heeft men de gewaande heks gevankelijk naar Maastricht gebragt; de heks was niemand anders dan een knecht van den pachter, die, om zich wegens eene kleinigheid op zjjn meester te wreken, de beesten met een bezemsteel in het lijf had gesloken, hetgeen eene zwelling van binnen veroorzaakte, welke na eenige dagen den dood ten gevolge had. Naar men verneemt, zou de wachtmeester der maréchausse'e den knecht op deze verfoeijlijke daad betrapt hebben, en moet hij overigens alles hebben bekend. Volgens beriglen van de Kaap de Goede IIoop, door het llbl. medege. deeld, worden er op de diamantvelden nu en dan nog groote sternen gevon den. Onder de belangrijke vondsten, waarvan de Diamond Field gewaagt, behoort die van een zwarten diamant van 13 karaten. De vinder w-ilde den steen tot 3 per karaat niet afstaan. Geen wonder, daar, zoo ipen ver zekert, de Britsche regering een premie van 5000 heeft aangeboden voor het vinden van een zwarten diamant van 30 karaten. De thans gevonden zwarte diamant is, naar men sedert herigt heelt, voor 10 per karaat door den heer A. Koster aangekocht. Terwijl de gondveMen van Lijden burg de aandacht meer en meer trekken, en men zich reeds de schatten van Australië voor oogen stelt, heeft men niet zonder belansstelling verno men, dat in Australië ook diamanten zijn gevonden, waarvan eenige kleine bezendingen naar Engeland verzonden zjjii. Zjj waren in Nieuw ZSirf-Walfis j

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1