BUITKiM-AMfSCHK HKKir.TKtY op die vergadering ook Ier spraak gebragt bet groot verschil van meening, in den laatslen lijd uitgesproken, over de bruikbaarheid en het practisch nut voor den landbouw van de faecale stollen, volgens Liernurs systeem verzameld le Amsterdam en te Leiden. Te meer wekte dit feit bevreemding op, nu dit verschil bestaal lusschen twee der meest in deze zaak lol oor- deelen bevoegde landeigenaren te Haarlemmermeer, de hh. van de Blocquery en mr. Amersfoordt, wier onpartijdigheid en belangstelling in alle zaken, den landbouw betreffende, bekend zjjn. De heer van de Blocquery, ter ver gadering aanweziggaf als zijn gevoelen te kennendat met het toepassen dezer bemesting niet genoeg vergelijkend was te werk gegaan. Dc omstan digheden, waaronder door den heer Amersfoordt de Amsterdamsche en door den heer van de Blocquery de Leidsche faeces op hunne akkers zijn aan gewendwaren niet dezelfde. De voorzitter achtte ecne oplossing dezer quaestic zeer we.sehelijken stelde, ten einde lot een zelfstandig oordcel te kunnen geraken, den leden voor, dezen zomer op een nader daarvoor aan le wijzen terrein voor rekening der afdeeling proeven te nemen met de Liernur-mestsloffen niet alleen, maar tevens aan te wenden de chemische meststoffen volgens het stelsel «George Ville", over welks gunstige resulta ten in den laatsten tijd, van verschillende oorden in Nederland, zeer belangwekkende berigteu inkomen. Nadat het bestuur der afdeding zich bereid verklaard had, voor eene zorgvuldige proefneming de zorg op zich te nemen, werd door de vergadering in voorgesleldcn zin besloten. C.) Bij de voortzetting van de behandeling der zaak van J. II. Fran- cino, beschuldigd van opzettelijke brandstichting in zijne woning te Amster dam. door het prov. geregtshof van Noordholland, is door hel openbare ministerie betoogd dat de beschuldiging voldoende bewezen was en gciiischt veroordceling tot eene correctionele gevangenisstraf van 5 jaren. De verde diger van den beschuldigde mr. Ph. A. Haas bestreed die conclusie en vroeg vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 18 Maart. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam is, voor de door het overlijden van mr. N. Muntendam vacante regtersplaats, de volgende nominatie opge maakt: de hh. mr. .1. van Eik. subst.-griffier; jhr. mr. B. de Bosch Kemper, regter-plaalsvervanger, en mr. 11. van Manen, subsi-griffier bij gemelde reglhank. Te Amsterdam is in ecne bijeenkomst van industriëlen eene commissie uit hun midden belast een adres in te dienen aan de regering, met het doel, bij de in 187G le Philadelphia le houden internationale tentoonstel ling den naam der vaderlandsche industrie en kunst aldaar te handhaven door eene Nederland waardige deelneming. Dit adres, reeds van vele hand tekeningen voorzien, zal door de commissie ter teekening worden aange boden aan alle industriëlen en belangstellenden in kunst en industrie, als mede aan kamers van koophandel, maatschappijen en vereenigingen, welke zich de bevordering van nijverheid en kunst ten doel stellen. Te Nieuw-Appelscha is Dingsdag nacht, door het schrikken van het paard, een rijtuig met vier personen in het water gestort, met het treurig gevolg dat een moeder met een zuigeling aan de borst is verdronken. De heide andere personen, zijnde vader en zoon, hebben zich door een sprong weten le redden, 's GRAVEN11AGE 12 Maart. Bij kon. besluit van 9 Maart is, lot het afnemen van het examen van hen. die voor de betrekking van commies van staat in aanmerking wen- schen te komen, eene commissie benoemd, bestaande uil de heeren jhr. mr. \V. A. C. de Jonge, lid van den raad van state, voorzitter; mr. J. Heems kerk Bz.lid van den raad van state; mr. S. Vissering, hoogleeraar te LeD den; mr. H. P G Quack, hoogleeraar te Utrecht; dr. P.J.Vcth, hoogleeraar aan de rijksinstelling voor ondcrwjjs in de Indische taal, land- en volken kunde te Leiden. -- Tot militie-commissaris in het 2' militie-district van Friesland is be noemd de luit.-kolonel L. J. G. Gijsen. van het 8C reg. infanterie. Z. K. H. prins Hendrik vertrekt den i7d<n dezer des morgens van hier naar Tilburg, ten einde tegenwoordig te zijn bij de onthulling van hel mo nument aan de nagedachtenis van Z. M. Willem 11 gewijd. In de tweede kamer is heden het afdcelings-ondcrzoek van verschil- leude wels-onlwerpen aangevangen. Dingsdag aanst. worden de gewone zit tingen hervat. lieden heeft de hooge raad uitspraak gedaan in zake de vervolging, inge steld door den procureur-generaal hij den hoogen raad tegen dc heeren J. Borski e. s.uitmakende de directie van de Hollandschc ijzeren spoorweg maatschappij, wegens weigering om te voldoen aan de beslissing van den minister van binucnl. zaken omtrent eene wijziging in het dienstreglement van gemelden spoorweg. Bij zeer uitvoerig arrest zijn de daden, aan be klaagden ten laste gelegd, verklaard op te leveren noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding, en zijn zij te dier zake ontslagen van alle regtsvervnlging, de kosten te dragen door den staat. -■ Dc arrond.-regtbank alhier hield gisteren ecne plegtige openbare alge- mcene vergadering tot installatie van dc hh. jhr. mr. B. C. de Jonge, als officier, en mr. A. J. Roest, als subst.-offieier van justitie bij dat collegie. Bij deze gelegenheid wijdde de waarnemende president, mr. J. C. van de Kasteele, ccn woord aan de nagedachtenis van jhr. mr. dc Brauw, die zich als menscb, wetgever en magistraat zoo bijzonder had onderscheiden. Aan het ministerie van binnenl. zaken is lieden aanbesteed: 1°. hel maken en stellen van den stalen bovenbouw voor dubbel spoor voor twee poorten in den spoorwegdam op Feijenoord; en 2°. de levering van spoor staven, eindverbindingen cn haakboulen, in twee percelen. Het minst had ingeschreven: voor den bovenbouw, de Union Actiën Gcscllschaft ie Dort mund, voor ƒ40558; voor de levering van spoorstaven, dc Sociétc anonvme Acos te Acos, voor ƒ150,640, en voor de levering van haakboulen enz., de heer N. J. Cambier te Morlanwels, voor ƒ4232. Door de hh. de Sluers, Vosmaer en Bisschop is een adres hij den ge meenteraad ingediend, waarin zij verzoeken dat de gemeenteraad besluite, een onderzoek le doen instellen naar den slaat, waarin zich de schilderijen der gemeente bevinden. In het bijzonder hebben adressanten een stuk van Ravesteyn op het oog, dat zich in liet gemeentelijk museum bevindt. Zjj vragen dat dit stuk met omzigligheid en onder de noodige voorlichting worde verdoekt en hersteld. De toesiand dezer schilderij is treurig, liet werd door den Hagenaar Jan van Ravesteyn in 1618 geschilderd en stelt de llaagsche magistraats-personcn en de schutterij-officieren in de jaren 1617 en 1618 voor (te zamen 26 portretten, levensgroot en tol aan de knieën: hoog 1.77 m. breed 5.77). Deze schilderij behoort tot de uitnemendsle voortbrengselen der oude llollandsche kunst. Het is nog lijd in dien noodloltigen toestand te voorzien en een schilderij te reddenwaarvan dc geldswaarde meerdere tien duizenden, misschien een halve ton gouds bedraagt. KNs G ELA X B. LONDEN. 11 Maart. Naar men verzekert heeft de heer Gladstone te kennen gegeven dat hij niet als leider der oppositie wil optreden; maar vleijen zijne vrienden zich dat dit maar voor eenigen tijd zal zijn en dat hij zich later wel weder daartoe zal laten vinden. Als leider ad interim wordt nu genoemd de mar kies van Harrington, laatstelijk minister van Ierland, maar eene beslissing is nog niet genomen. Dc Spectator schelst den staat van zaken in Indië met donkere kleu ren. De maatregelen tot het bestrijden van den hongersnood komen thans veel te Iaat. De zoogenaamde openbare werken die de regering laat ver- riglcn zullen de kwaal niet verligten, waarschijnlijk eer verergeren. De mindere ambtenaren, zegt dat blad o. a., durven de waarheid niet melden, opdat zij niet als ongeluks-profelen zullen te boek gesteld worden, of zelfs wel gestraft worden met afzetting. Tirhoot zal misschien gered worden; doch ten koste van een sterfte, waarvan de telegrammen van den onder koning nimmer reppen zullen, daar de onderkoning er nimmer van al- weten zal. Volgens de officiële beriglen was in het district Durbangah, het meest bedreigde punt, het gevaar thans geweken. Alleen in Patna was de nood nog groot. Volgens het Athenaeum heeft de regering besloten het stoffelijk over schot van dr. Livingstone op kosten van de schatkist naar Engeland te doen overbrengen. Vermoedelijk zal het lijk binnen vijf of zes weken te Londen kunnen zijn. Men wil het in de Westminster Abdij bijzetten. FRASIHRIif H. Door de nationale vergadering is in hare zitting van Maandag de voor- gedragene belasting op het goederen-vervoer met de spoorwegen aangenomen. Die aanneming geschiedde met 352 tegen 318 stemmen, en niet dan nadat hel voorste! der regering eene krachtige bestrijding had ondervonden, vooral van de zijde van den heer Pouyer Querlier, die betoogde dat die belasting op nieuw zeer bezwarend was voor de fabrieks-nijverheidwelke haar niet alleen voor hare producten, maar voor alle grondstsflen en benoodigdheden te betalen had; hij stelde daarom op het laatste oogenblik nog voor in plaats van de voorgestelde belasting 3% opcenten op de personele belasting, voor het mobilair, de deuren en vensters te heffen. Nadat de minister Magne dit amendement bestreden en op nieuw aangevoerd had dat de belasting werke lijk zeer laag was, daar de thans betaalde transportkosten van 5.98 cent. per ton en per kilometer daardoor tot niet meer dan 6.28 cent. verhoogd werden, verklaarde de vergadering dal het amendement geen onderwerp van behandeling zou uitmaken daarna had de stemming over het regerings voorstel plaats. Ledru-Rollin heeft in de nationale vergadering zitting genomen in het midden der linkerzijde, op een bank digi bij de plaats van Gambelta. Eenige leden der linkerzijde, o. a. Eman. Arago, Peyrat, Langlois, Ilerisson, Cre'- mieux, Naquet, zijn hem komen begroeten. -- De heer Bardoux heeft, namens de daartoe aangewezen commissie, rapport uitgebragt over Het ontwerp van den heer de Pressensé en eenige andere afgevaardigdenwaarbij aan alle eerediensten volledige vrijheid van bijeenkomst verzekerd wordt. Het rapport verwerpt het systeem van voorafgaande vergunning voor die bijeenkomsten; het wenscht alleen een eenvoudige kennisgeving aan bel bestuur der plaats, waar men dergelijke bijeenkomst wil houden, verpligt gesteld te zien. Die kennisgeving zou door zeven personen, in de gemeente woonachtig, onderteekend moeten zijn. Het rapport is door de commissie met 10 stemmen tegen 5 goed gekeurd. Le Pntriote, van Corsica, naar men' zegt een orgaan van prins Na poleon, deelt een staatkundig programma mede, waarin verklaard wordt, dat er slechts een enkele pretendent voor den keizerlijken troon bestaat, en dat er nimmer meer dan ééii bestaan zal, maar dal de jeugdige leeftijd van den keizerlijken prins, die nog op een collegie in Engeland is, hem belet eene persoonlijke staatkunde te hebben, en dat de Bonapartistische partij zich, in afwachting daarvan, rondom prins Napoleon moet scharen, den eenigen man, die lot rijpen leeftijd gekomen is, die denken kan en eene dergelijke politieke handeling met den naam Napoleon kan onderschrijven. De nieuwe verdedingswerken van I'arijs, voor welker aanleg de natio nale vergadering gelden beschikbaar heeft gesteld, zullen ongeveer 4 mijlen van den tegenwoordigen ringmuur der hoofdstad worden aangelegd, en wel in de gemeenten: Cormeille, Monl-Lignon, Domont en Stains ten noorden; Marly ten westen; Saint-Cyr. Haut-Buc, Villeras, Chalillon, Palaiseau, Ville- ncnve-Saint-Georges en Voujours ten zuiden van Parijs. Vele officieren maken gebruik van hel regl hun door de wet van 5 Maart toegekend, om zich na een diensttijd van 25 jaren te laten pen sioneren. De minister van oorlog lmeft daarom bevolen, dat men alleen dap

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2