LEIDSCHE COURANT. 1874. V. 59. WOENSDAG 1! MAART. 3T A DS-BERICHT EN. Li IN N E N LAN DSC HE BELEGT E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.- franco p. p. f 3.50; met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de cxpeditiekostcn. Afzonderlijke nonnners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advertentiën is van 34 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad n". 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2den tot en met den 14den Maart ek.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en op de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Weihouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 25 Februari 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 10 Maart. Op 17 Maart aanst., den sterfdag van Z. M. koning Willem II, zal te Tilburg de onthulling plaats hebben van het gedenkleeken, opgerigl ter plaatse van het sterfhuis des konings, ten einde die plek aan de verge telheid te ontrukken. Op dat gedenkleeken van eenvoudigen maar edelen stijl, vervaardigd onder het tnezigl van den architect van Tulder, zijn de namen gegrift van Z. M. koning Willem III, van Z. K. II. prins Hendrik en van II. K. H. mevrouw de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, die het gedenkleeken hebben doen opriglen. Tot het bijwonen van de pleg- tige onthulling is, naar wij vernemen, nameiiS Z. K. II. prins Hendrik o. a. ook uitgenoodigd onze stadgenoot dr. G. D. J. Schotel, die, vroeger predi kant te Tilburg, tegenwoordig was bij het sterven en de begrafenis van Z. M. koning Willem II. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat. vol gens bij hem ingekomen ambtsberigt, in de week van 1 lot 7 Maart aan Aziatische cholera zijn overleden: te Utrecht 3 personen. Nu de naaste familie met het treurig berigt is bekend gemaakt kan worden medegedeeld, dat, blijkens het telegram van den luit-generaal van Swieten van 5 dezer, aan de bekomen verwonding overleden is de luitenant der cavalerie W. C. ff ijl. Hij werd gewond hij den aanval en de inneming, op 15 Februarij, van de versterkingen van Kelapan Doewa. (Sic.) De minister van oorlog heeft de chefs der verschillende corpsen ge- magligd om de militairen der Israëlitische godsdienst voor hunne eerlang invallende godsdienstige feesten daartoe in de gelegenheid te stellen door: 1". aan henwier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaats wonen, op de feestdagen vrijstelling van de dienst te verleenen 1". aan de overige militairen een verlof te verleenen van en met Dingsdag den 31f0 Maart e. k. tot en met Zondag 12 April daaraanvolgende. v Het contingent militairen, dat in den loop van dit jaar naar Neder landse!] Indië zal worden uitgezonden, is vastgesteld op 142 man, waar onder zullen worden begrepen twee stafhoornblazers (sergeanten) van het wapen der infanterie. --- liet lioofd-comilé van het Roode Kruis mogt van het centraal-comité te Batavia de volgende berigten uit Indië ontvangen: Batavia, 23 Dec. 1873. Het centraal-comité maakt met betuiging van dankbaarheid melding v'an het berigt dat het hoofd-comité een som van ƒ10000 had beschikbaar gesteld, door lusschrnkomst van den heer minister van koloniën. Van het oorlogstooneel waren te Padang aangekomen 83 zieken en gekwetsten. De hoop werd gevoed, dal in de noordcr-districlen van Makasser een sub-comité zou worden opgerigt, waartoe de heer Groe- neveld, agent der Javasche bank te Makasser, zijne medewerking had toe gezegd. Batavia, 17 Januarij 1874. Hel telegram meldende, dat het hoofd-comité bereid was nog aanzienlijke sommen ter beschikking van het centraal-comité te stellen, wanneer zulks noodig mogt zijn lot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in Indië, was met de meeste dankbaarheid ontvangen. De hulpmiddelen waren toen echter nog toereikend. Onderschei den transporten met zieken en gewonden waren te Padang aangekomen en het sub-comité aldaar had met de meeste zorg daaraan hulp verleend, liet centraal-comité had 2000 ter beschikking van dat sub comité gesteld. De gedelegeerden van het centraal-comité te Atchin ondervonden groote moeije- lijkheden in hel vervoer van goederen naar de bivouacken en ambulances, waarom zij verzochten een compleet bemande sloep en eenige koelies. De legerkommandant, overtuigd van het onwaardeerbare nut, dat de vereeni- ging slicht, aarzelde geen oogenblik hel centraal-comité te magtigen 25 koe lies en een mandoor voor 's lands rekening te engageren en uit te rusten. Het centraal-comité slaagde hierin op uitnemende wijze. Deze mannen wor- den gedurende hun verblijf op het oorlogstooneel voor 's lands rekening gevoed. liet hoofd-comité heeft onlangs op verzoek aan het centraal-comité weder een sim van ƒ20000 ter beschikking van het centraal-comité geslcld, nadat daartoe het verzoek was ontvangen. Den 27sten Januarij jl. werd dit besluit van het hoofd comité van dien zelfden datum, door welwillende tusschen- komst van den heer minister van koloniënaan het centraal-comité mede gedeeld. Nogmaals werd bij die toezending herhaald, dat de gelden voor zieke en gewonde krijgslieden bestemd werden. Van tijd tol lijd ontvangt het hoofd-comité nog soms aanzienlijke bijdragen voor Indië, zoowel van de comité's als van bijzondere personen. Z. K. 11. prins Hendrik, die reeds zooveel deed voor onze afdeeling te Utrecht, schonk ƒ500 ten behoeve van de algemeene kas der vereeniging. In de gisteren te Amsicrdam gehouden vergadering van de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen is, bij monde van den heer Borret, verslag uitgebragt nopens de ingekomen prijsverzen, ingezonden ter mededinging naar den gouden eerepenning, uitgeloofd door wijlen den heer Hocufft. De onderscheiding der bekrooning wérd mét alge meene stemmen toegekend aan de «elegie", getiteld »Musa", waarvan. Bij opening van het begeleidend schrijven, dichter bleek te zijn Petrus Esseiva, uit Freiburg, dezelfde, die ook de drie voorgaande jaren als overwinnaar uil den strijd te voorschijn trad. Aan een ander gedicht viel eene loffelijke vermelding ten deel; terwijl men, indien de voorschriften der erflating er zich niet tegen vcrzelteden, aan een derde gaarne een zilveren penning zou hebben geschonken. Door Teylcrs Godgeleerdheid genootschap te Haarlem wordt medege deeld. dat als schrijver van de bekroonde lloogduitsche verhandeling over 1 de vraag: «Wat leeren ons dc geschriften des Nieuwen Testaments aangaande de oorspronkelijke inrigting der Christelijke gemeentenen dc wijzigingen, welke deze heeft ondergaan gedurende het tijdperk, waarin die geschriften vervaardigd zijn?" zich heeft bekend gemaakt dr. W. Beyschlag, theol. prof., te llalle a/d. Saaie. Naar men verneemt, zijn de conducteurs der IIoll. IJzeren spoorweg maatschappij, die wegens het dubbel gebruiken van plaat-kaarten lijdelijk in hunne betrekking geschorst waren, thans voor goed ontslagen. - Te Dordrecht had eergisteren, bij het afvaren der stoomboot Johan de If'itt een ongeluk plaats. Eene jufvrouw, die zich aan boord wilde be geven, stapte mis en viel in de rivier. Zij werd door een der aanwezigen, die haar wilde redden, nagesprongen, doch ook deze persoon verkeerde welhaast in levensgevaar en beide zouden verdronken zijn, zoo niet een heer zich te water begeven had. Beide drenkelingen werden door hem gered. Bij de arrond -reglbank te Haarlem is het getuigenverhoor afgeloopen in de reeds vermelde zaak van G. II. L. Smit. Het openb. ministerie heeft thans zijn requisitoir genomen en dit, naar aanleiding van de talrijke han delingen des beklaagden, waarover dit geding loopt, en van de regtsbe- schouwingen, die het oplevert, in het breede toegelicht De subsi.-officier schelste het belang, hetwelk de maatschappij heeft bij eene gestrenge ver volging en bestraffing van bedriegerijen en zwendelaiijen als door dézen beklaagde waren gepleegd, en met levendige kleuren deed hij daarbjj de driestheid uitkomen, waarmede de beklaagde de personen, welke de slagt- offers van zijn bedrog zijn geworden, wist te begoochelen en hen, in dé verwachting van in het hun aangeboden agentschap van zijn huur- en ver huurkantoor een goed bestaan te zullen vinden, heeft bewbgen om de onder den naam van waarborg-sommen door hem geëischte, maar ras door hem verduisterde gelden in zijne handen te storten. Die sommen bedrdegen te zamen ƒ9700. Ten slotte requireerde hij schuldigverklaring vatl dèh be klaagde aan 34 bedriegelijke opligtingen veroordccling te dier zakè tot vijf jaren gevangenisstraf en 34 verschillende geldboeten, te zamen ƒ10050 be-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1