BIJ Y OEG SE L, bchoorende van Maandag 9 Maart lot ds Leidsche Couran! M4, /)!i. 57. De officier van gezondheid lc kl. C. de Mooy, van he! personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, is voor den tijd van 5 jaren gedeta cheerd bij het leger in O. I. In de zitting van de tweede kamer van heden hebben dc ministers rail oorlog en van koloniën uitvoerig de aanhangige vestingwet verdedigd en de gevraagde inlichtingen gegeven. De eerste heeft verklaard dat de re gering niet stil zit met de reorganisatie der levende strijdkrachten. Voorts heeft hij de artt. 5 7. waartegen zooveel bezwaar was gerezen, uit de wet geligt. Na onderscheidene replieken zijn de algemeene beraadslagingen ge sloten. Maandag voortzetting. -- Door burg. en weth. wordt ongunstig gepraeadviseerd op de verzoe ken cm de aanstaande kermis niet te honden op het Oranjeplein en omlig- liggende straten, alsmede om haar dit jaar veertien dagen uit te stellen. BUITEN LA N DSCI1E OESUGTEN K NSELAM li, LONDEN6 Maart. Ecne talrijke deputatie aan keizer Wilhelm, waarschijnlijk met den hertog van Manchester en sir Robert Peel aan het hoofd, vertrekt naar Berlijn, en zal den keizer een prachtig album overhandigen, inhoudende het adres, benevens afschriften van het schrijven des keizers, van den Berlijn- schen brief van dankbetuiging, van de Mei-wetten, enz. Exemplaren van hetzelfde album zullen aan koningin Victoria, aan den Duitschen kroonprins en aan vorst von Bismarck aangeboden worden. De provinciale anti-ultramontaansche volksvergaderingen in Engeland ne men in de volgende week een aanvang. Een Scholscli blad, dc Scotsman, deelt mede dat een bijbel, in kalfs leer gebonden en gedrukt in den jare 1830, is gevonden in de maag van een kabeljaauw. Op het eerste blad was de naam geschreven van William Sim, een inwoner van Dundee, die in liet jaar 1835 naar zee is gegaan en van wien men sinds dien lijd niets geboord heeft. V R HRR 5,5 K. Blijkens eene officicusc mcdedeeling aan de dagbladen zal de regering eerstdaags, althans vóór liet sluiten der tegenwoordige zitting, bij de nationale vergadering een wetsontwerp indienen betrekkelijk dc instelling cener tweede kamer; terwijl in den loop der volgende week de commissie van dertigen het door haar zamengestelde ontwerp tot regeling van liet kiesregt ter tafel zal brengen. Men vertrouwt dat deze beide wetsontwerpen in den zomer in behandeling zullen worden genomen. Ecne commissie uit de nationale vergadering heeft zich verklaard voor een aan haar onderzoek onderworpen wetsvoorstel betrekkelijk de bescher ming van jonge kinderen. In dat wetsvoorstel wordt o. a. bepaald dat in elke gemeente een register gehouden wordt van de aldaar, om loon, ter minne bestede kinderen, en andere bestede kinderen welke den leeftijd van twee jaren niet hebben bereikt. In geval door de schuld der minnen of personen, aan wier zorgen zoodanige kinderen zijn toevertrouwd, hun eenig letsel overkomt of in geval de kinderen ten gevolge van verzuim of oTTTreblzn-nnheid van die personen overlijden, worden de straffen van den Code Penal legen schade en manslag uit onvoorzigtigheid bedreigd. Verder worden er van overheidswege alom commission van toezigt op de bestede- lingcn ingesteld. De commissie, belast met het onderzoek van de door de regering met de ex-keizerin gesloten overeenkomst, waarbij haar o. a. hel Chineesch mu seum van Fontainebleau wordt afgestaan, heeft den generaal Palikao in haar midden geroepen om van hem de ware geschiedenis omtrent dc herkomst van dit museum te weten. Hij verklaarde bij deze gelegenheid dat de sol- dalen eigenlijk gezegd hel museum aan de keizerin hadden aangeboden, uit dankbaarheid o. a. voor bel pluksel, dat de keizerin aan de troepen bad doen toekomen. Hij voegde er bij dat de plundering voornamelijk was ge schied door de Chinezen zeiven. Wat den halsketen betreft, welken bij aan de keizerin bad aangeboden, dezen had hij te Peking laten zegenen en aan dc keizerin, wier vroomheid hij kende, aangeboden bij wijze van rozenkrans. Tot het besluit van de Fransche akademie, om de receptie} van den heer Olivier onbepaald uil Ie stellenbeeft liet volgende aanleiding gegeven. De vaste secretaris, de lieer Patin, was door zijne ambigenooten naar den heer Ollirier afgevaardigd. Die heer had in last, hel nieuwe lid uit te noo- digen, zijne rede aan de academie mede te doelen, gelijk hij dit aan dc commissie had gedaan, en het leedwezen der academie te betuigen over de levendige woordenwisseling, die in de commissie tusschen hem en den heer Cuizot was voorgevallen. De heer Oilivier heeft den secretaris een alwijzend antwoord gegeven. Voorts is in den aanvang der zitting van Woensdag een door hem aan liet bestuur geschreven brief voorgelezenwaarin bij verklaart zijne rede niet aan het oordeel der academie te kunnen onderwerpen en tevens zijn besluit te kennen geelt om niet in de vergadering te verschijnen, ten einde zich tegen ecne vernieuwing der verwijten te vrijwaren, die hem reeds in de commissie waren gedaan. De Figaro deelt de zoo veel besproken rede van den heer Oilivier in haar geheel mede (naar dit blad zegt met grooie opofferingen rnagtig ge worden). G ei ij k men weet is het eene lofrede op Lamartine. Betreffende den keizer komt daarin voor: Lamartine liet zich niet medeslepen om de algemeene waarde dezer hoogc persoonlijkheid te miskennen. "Na een ge sprek. dat door vele anderen onder moeijeiijkc omstandigheden gevolgd werd, schrijft hij in zijn Mém. diplomntiques, herkende ik in hem den krach- tigslen en ernsligsten staatsman onder de velen, die ik gedurende mijn lang leven had leeren kennen." Zoo hij hem nog meer genaderd ware; zoo hij de grootheid van zijn hart had ondervonden, de lieftalligheid en juistheid van zijnen geest, de zachtheid zijner vreedzame majesteit; zoo hij de ver trouwde geworden ware zijner gedachten, die uitsluitend gerigt waren op het algemeen belang, en de verligtiug van hen, die lijdenzoo hij getuige ware geweest van de loyauteil, waarmede hij de vrijzinnigste instellingen, die ons land immer gekend heelt, in het leven geroepen en in praktijk heeft gcbragl; zoo hij hem gezien had, beseheiden iu voorspoed, verheven in rampen, hij zou meer gedaan hebben dan regtvaardig tegenover hem te zijn, hij zou hem hebben liefgehad. Volgens de verzekering van sommige bladen zonden de erfgenamen van Naundorfl legen het door het hof van appèl uitgesproken vonnis in cassatie komen. Voorts deeil het Bonapartistische blad Ie Gan'ois een brief mede, die door den heer Adalbert de Bourbon aan den graaf van Chainbord en, naar men beweert, ook aan den graaf van Parijs zou zijn geschreven en waarin hij bet benoemen van wederzijdschc gevolmagtigden voorstelt tol het tol stand brengen eencr schikkingwaarvan de hoofdstrekking zijn zou: herstel van hem, Adalbert, en zijne zuster Amclic, in de bezittingen, ccre- titels en waardigheden, die hun als wettige kinderen van den hertog van Normandie toekomen, en vvederkeerige afstand door de beide zooeveir gc- genoemden van al hunne reglen op de kroon van Frankrijk. Het verdrag, waarvan hier sprake is, zou, naar de meening van den ontwerper, geheim hebben moeten blijven tot en zijn volle effect eerst moeten erlangen met den dag, waarop Frankrijk hen op den troon hunner vaderen zal terugroepen. Het comité voor de Parijschc gaarkeukens had Woensdag 11. reeds 351,000 frs ontvangen en 200,000 bons waren voor deze week onder de zonder werk zijnde arbeiders verdeeld. Het comité heelt bekend gemaakt dat de behoefte veel grooter is dan men aanvankelijk gedacht bad en dringt dus op voortdurende liefdegaven aan. De Rappel berigt, dat een te Parijs zeer bekend persoon, vermaag schapt aan de aanzienlijke famiücn van Engeland, te Londen gearresteerd is, wegens diefstal aan dc speeltafel. Men beweert dat de prins van Wales een zijner voornaamste slagtoffere moet zijn. BIT ÏTSeilLAS B. Volgens een Mat. Corresp. heeft de inhoud van de nieuwe kerkelijke wet, welke dezer dagen bij den bondsraad is ingediend en voorschrijft hoe ten aanzien van afgezette en veroordeelde geestelijken gehandeld zal worden, in de parlementaire kringen ccnige verrassing verwekt. Men ha'd gedacht, dat de uitzetting zich tot de bisschoppen zou bepalen, en was eenigziu» tot die onderstelling geregtigd door den inhoud der memorie van toelichting, gevoegd bij het aan den Pruissischen Landdag voorgedragene wetsontwerp betreffende het beheer der vacant geworden dioccesen. In stede daarvan strekt het nieuwe ontwerp zich uit tot alle dienaren der kerk, van den bisschop tot den pastoor. Voorts treft het niet enkel die dienaren der kerk welke uit hun ambt ontzet zijn geworden, maar ook diegenen welke, wegens hel uitoefenen van amblsvcrrigtingen in strijd met de wet, lol eenige straf veroordeeld zijn. Het ontwerp verleent reeds vóór de definitive veroordeeling aan het administratief gezag het regt, om den geestelijke die geregtelijk vervolgd wordt te interneren. Met deze wijde strekking geeft de voordragt aanleiding tot vele bedenkingen Te Berlijn is eene oud-kalholickc vereeniging voor de stad en omstre ken opgerigt. Onlangs heeft zich te Hamburg eene vereeniging geconstitueerd, ten doel hebbende het begraven van overledenen af te schaffen en voortaan de lijken te verbranden. Algemeen werd toen verwachtdat het denkbeeld geen bijval zou vinden; maar in den laatslen Ijjd heeft de vereeniging zoo veel adressen van adhaesie ontvangen, dal zij binnen kort eene grooie volks vergadering ter bevordering der zaak zal bijeenroepen. Op voorstel van den intendant van den hof-schouwburg te Munchen heeft dc koning van Bcijerenvoorloopig voor den tijd van twee jaren, be paald; dat bij elke opvoering der Fideiio 5 pCt. der bruto-opbrengst, met inbegrip van bel bedrag weaens plaalsbillellen op abonnement, zal worden uitgekeerd aan de weduwe Beethoven, woonachtig te Weenen. TELEGRAAF. WEENEN, 0 Maart. In de reeds vermelde circulaire aan de Pauselijke nuntii, die als antwoord dient op de depêche van Visconti-Venosta in Ja- nuarij jl.protesteert Antonelli tegen de mogelijkheid van een "modus vi- vendi" tusschen Italië en de Pauselijke curie op den grondslag van het "Status quo." VERSA!!.LES, C Maart. In de zitting van de nationale vergadering was de toevloed van het publiek bijzonder groot. De heer Christophc, zijne aan gekondigde interpellatie toelichtende, zeide dat hij Mac Mahon buiten het debat plaatste. Hij betoogde de noodzakelijkheid van de vrijheid der be raadslagingen, nu de kamer op bet punt stond omtrent de constitutionele organisatie van liet land te beslissen. Zekere dagbladen maakten echter inbreuk op die vrijheid. Hij keurde het besluit omtrent den Figaro geno men goed. maar zag in verband met de strenge maatregelen, die tegen andere dagbladen werden genomen, daarin een geest van partijdige politiek. De heer de Broglie antwoordde. Hij verweet de linkerzijde, dat zij thans aanviel, wat zij onder het bewind van Thiers verdedigde. De vergadering behoorde door allen geëerbiedigd te worden; zij stond gereed een besluit te nemen omtrent 's lands constitutionele organisatie; daarom te meer moesten de burgers bare uitspraken eerbiedigen. De regering zon voor dien ver- scliuldigden eerbied waken. Wat Mac Mahon betreft, deze was althans bo ven ééne verdenking verbeven; dat hij zijn eed zon kunnen schenden. Dc vergadering wist wel. dat 's maarschalks zwaard haar immer beschermen, nimmer treffen zon. Dc beer Lefranc protesteerde tegen de vergelijking van het gouvernemcnt-de Broglje met dat van den heer Thiers. Hierop stelde de lieer Rampont eene motie voor, luidende aldus: "De ver gadering, de ophelderingen van den minister als voldoende beschouwende, gaal over tot de orde van den dag." Deze motie werd met 388 tegen 311 stemmen aangenomen. BERLIJN, C Maart. Bisschop Eberhard is wegens overtreding van de kerkelijke vvct heden avond op last van den landraad in hechtenis genomen. Er heeft geen rustverstoring plaats gehad. WEENEN, C Maart. Het huis der afgevaardigden heeft de beraadslaging over de confessionele wetten voortgezel. Vijf leden voerden liet woord. Dc heer Fiiss was voor dc voordrag! en kondigde een amendement betreffende den eed der bisschoppen aan. De heer Venluri, insgelijks voor, verklaarde, dat de bevolking van Znid-Tyrol het ontwerp begroette als een slap vaa vooruitgang op den weg cener regeling. LISSABON, 5 Maart. Eenige bewoners der Azorischc eilanden hebben onlangs aan president Grant scbiftelijk den wensch te kennen gegeven dc eilanden onder liet protccloraat der Vereenigde Staten van Noord-Amerika geplaatst te zien. Door Grant is hierop geantwoord, dat de tijd der ver overingen voorbij en door dien der plebiscilen vervangen is. Bals. Soirees. Er bestaat geen verfrisschendcr middel dan het Eau d'Anvers van Ang. de Marbaix, voor Bals en Soirees zoo uitnemend geschikt. Gestookt op aromatische planten verdrijft deze parfumerie op groote vergaderingen de zoo lastige warmte. Voor warme landen zooals Indië is liet bijzonder aanprijzensw aanlig. AH ABETÏI Sê-A'IKlj V» S. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGF.SCIÏOOL. Den 7j<d Maart de heer II. Japikse, geboren te Lisse. in de wis- en na tuurkunde. na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: over den invloed van optisch inaktieve oplosmiddelen op hel soortelijk draai ingsvermogen van optisch akticve stoffen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. 0. DRARBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5