LMBSCIIE (•IR t 1* T. 18/4. J% k°. 57. MAANDAG M A A SIT. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3 35. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p p6 (,ents. De prijs der Adverlenliëg is van 1 4 repels f 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. LEIDEN, 7 Maart. Hel volgende regerings-lelegram is ontvangen: Buitenzorg, 6 Maart 7.50 voormiddag. Politieke toestand was onveranderd gebleven. De omtrek van de legerplaats en den kraton was rustig. De van de West naar Atchin opgekomen hulptroepen waren naar hunne woonplaatsen teruggekeerd. Alleen was nog een klein getal van Pedir en Merdoe (oostelijk van Atchin) gebleven; wat zij uitvoerden was onbekend. Op den passer nabij bet kamp vermeerderde de aanvoer van koopwaren. Aan de vestiging in den kraton werd krachtig gewerkt. Den 18 Februarij waren 3 oorlogschepen naar de slaatjes op de west, noord- en noordoostkust gezonden met proclamation en stukken ter voorbereiding van de regeling hunner toekomstige verhouding tot Nederland. Reeds afzonderlijk mede gedeeld.) Door den commissaris des konings in deze provincie is hel aandeel bepaald dat elke gemeente van dit gewest zal te dragen hebben in de te leveren manschappen voor de ligting der nationale militie van 1874. De opgelegde aandeelen bedragen: voor 'sGravenhagc 254 man; voor Delft 89 man; voor Rotterdam 321 man; voor Schiedam 60 man; voor Leiden 102 man en voor Dordrecht 68 man. Het aantal manschappen, dat in hel jaar 1874 in de geheele provincie Zuidholland zal worden geligtis bepaald op 2089 man. Bij de stads-bank van leening is tot onder-kassier benoemd de heer D. de Bruyn, inspecteur van politie alhier. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 104 tot 112 volwassen personen en 39 tot 49 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar ecne gewone vergadering houden. Met 1 April wordt te Woerden een rijkstelegraafkantoor met beperkte dagdienst geopend. Door den minister van oorlog is met het oog op de aanstaande indee ling van de lotelingen der ligting van 1874 bij het leger o. a. bepaald dat, om de goede inrigting der dienst voor de militaire telegraphie te bevorderen, bjj het bataillon mineurs en sappeurs moeten worden ingedeeld de telegraaf- beambten (telegrafistenassistenten en klerken), die tot de bedoelde ligting behooren. In verband hiermede is door Z. M. den koning de bepaling ge maakt, dat bij het corps mineurs en sappeurs ingdedeelde telegrafisten, na afgeëxcrceerd te zijn, den graad en de soldij van mineur 1® kl. bekomen en onder den naam van veld-lelegrafisten eene afzonderlijke afdeeling van voor noemd bataillon zullen vormen. Van de 11000 man, die de ligting van de nationale militie voor dit jaar zullen uitmaken, moeten worden ingediend bij de infanterie 8640, te weten: bij het reg. grenadiers en jagers 820, 1" reg. infanterie 920, 2e reg. infanterie 1000, 3e reg. infanterie 980, 4' reg. infanterie 950, 5® reg. infan terie 980, 6® reg. infanterie 940, 7® reg. infanterie 1070 en 8® reg. infan terie 980; bij de cavalerie 480, ais: le reg. huzaren 110, 2e reg. huzaren 150, 3® reg. huzaren 100 en 4® reg. huzaren 120 man; bij de artillerie 1640, namelijk: bij het reg. veld-arliilerie 500, l« reg. vesting-artillerie 380, 2e reg. vesting-artillerie 320, 3® reg. vesting-artillerie 340, reg. rijdende artillerie 90 en het corps pontonniers 60 man, terwijl hel getal voor het battaillon mineurs en sappeurs 240 man bedraagt. De voor de zeemilitie te bestemmen lotelir.gen strekken in mindering van het aantal manschappen aan de regimenten infanterie toe te wijzen, in evenredigheid van het bij elk regiment in le lijven getal. De manschappen zullen zooveel doenlijk worden ingelijfd bij corpsen in of nabij de woonplaats der miliciens garni zoen houdende. De militaire leden der verschillende militieraden zijn door den minister van oorlog uiigenoodigd om, wanneer zij, op grond der door hen bij de werkzaamheden "der militieraden opgedane ondervinding, vermeenen midde len te kunnen aangeven, waardoor betere waarborgen voor het zedelijk en ligchamelijk gehalte der plaatsvervangers zouden worden verkregen, daarvan aan het departement van oorlog mcdedeeling te doen. De directie der Holl. spoorweg-maatschappij heeft deze week 13 conduc teurs, dienstdoende op de lijn Amsterdam-Helder, in hunne betrekking geschorst, als verdacht van oneerlijke handelingen ten opzigte hunner directie. (B.C.) Eergisteren is voor de arrond.-regtbank te Haarlem een aanvang ge maakt met de behandeling der strafzaak van G. H. L. Smit, houder van een huur- en verhuurkantoor van dienstboden, welke zaak ecne meer dan gewone belangstelling heeft verwekt, doordien een groot aantal personen, in onderscheidene plaatsen des lands, door de handelingen van den beklaagde geldelijke schade hebben geleden. In de voorgelezen uitvoerige dagvaarding W'ordt den beklaagde hoofdzakelijk te last gelegd bedriegelijke opligling, in 1872 en 1873 gepleegd tegen een twaalftal personen, die door hem, na hel aanwenden van bedriegelijke middelen, om hen aan het verkrijgen eener voordeelige betrekking te doen gelóovcn, als agenten van de gefingeerde firma llenry Smit C°. tot bestuurders van hare in verschillende steden opgerigte hulpkantoren waren aangesteld, met toezegging van een salaris van 8 's weeks, vrije woning en 25 pCt. der netto-winsten van het hulp kantoor, maar daarentegen voor of bij het onderteekenen van het contract, hetwelk te dier zake door den beklaagde met hen werd aangegaan, in zijne j^handen hadden moeten storten, als waarborgsom voor de nakoming hunner verpligtingencenigen ƒ250, anderen ƒ300, welke gelden, toen de aange stelde agenten, de bij hel contract bedongen voordeden niet genietende en bemerkende, dat zij misleid waren geworden, die terugvorderden, ble ken door den beklaagde verduisterd le zijn. 58 getuigen moeten in deze zaak gehoord worden. Bij den burgemeester van Amsterdam is ingekomen een bijdrage van ƒ2000 (in 2 bankbillettenieder van ƒ1000) voor het nationaal huldeblijk aan Z. M. den koning op 12 Mei 1874. Men meldl uit Amsterdam aan de N. B. C.Kort geleden werd op den Haarlemmerdijk tusschen de Dommerstraat en het Plein eene kleine, maar nette sigarenwinkel geopend, die, wegens de bijzondere omstandighe den, waarin de eigenaar verkeert, nog al de aandacht trekt. Op ecu bank. die zich achter de toonbank over de geheele lengte van liet winkeltje uil- strektzit een man zonder boenen, die zich al voorisehiiivende kan ver plaatsen. De bank en de winkelkast zijn zóó ingerig!dal hij de voornaamste kisten en doózen binnen zijn bereik heeft, zoodat hij dan cok de klanten met de meeste vlugheid kan bedienen. Wanneer men hem naar de oorzaak van zijn toestand vraagt, dan verhaalt hij, dat hij nu 5 jaren geleden, als stoker in dienst van de Hollandsche spoorwegmaatschappij, hel ongeluk had ig de nabijheid van het station Schagen onder de machine te geraken, waarbij hein de beide beenen verbrijzeld werden; dat hij geruimen lijd in hel stationsgebouw op kosten der maatschappij werd verpleegd, en hem daar de beenen zijn afgezet, zoodat alleen een paar stompen zijn overgeble ven; dat hij, na zijn herstelling bij zijn ouders in Amsterdam teruggekomen, het sigarenmakersvak. voor rekening der spoorwegmaatschappij, heeft ge leerd; dat hij dan ook reeds eenigen lijd een handel in tabak en sigaren heeft uitgeoefend, doch nu voor liet eerst, op hoop van beteren uitslag, ?ich heeft, gevestigd in een meer drukke en volkrijke buurt. De ongelukkige, Ie Due geheeten, wien het niet aan ijver ontbreekt om een eerlijk stuk brood te verdienen, h'eefl aan zijn winkel den naam gegeven van /'de Locomotief." Te Leeuwen heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag een hevige brand gewoed, waardoor vijf huizen en twee schuren zijn in de asch gelegd. De Asser C. deelt het volgende mede: Een bewoner van het Aardsche- veld te Assen, .1. P., zat Dingsdag avond tusschen half negen en liegen uur met zijne vrouw en schoonmoeder aan de koffijiafel, toen zijn broeder, K. P., binnen kwam, naar de tafel liep, de petroleumlamp greep, die over zijn broeder uitgoot en dezen vervolgens in hel vuur wierp. Op hel geschreeuw dat de vrouwen aanhieven, kwam een buurman toeloopen, met wiens hulp het gelukte de vlammen uit te dooven. J. P. had zich echter reeds deerlijk, hoezeer niet gevaarlijk, op liet achterhoofd, in den nek en aan de handen gebrand. Door de politie is tegen K. P. proces-verbaal opgemaakt. Een reden voor zijne barbaarsche daad zeide hij niet te kunnen opgeven. Men meldt uit Leeuwarden: ln de Dokkumer-Ee heeft men het lijkje van een kind drijvende gevonden. Wegens den vergevorderden slaat van ontbinding kon geen lijkschouwing meer gescheiden. Hel Fransche opera-gezelschap, uit 'sGravenhage, gaf hier gisleren eene voorstelling, die vrij goed bezocht was en in het algemeen zeer heeft voldaan. «-Le Mallre de Chapelle" en »Le Songe d'une nuit d'été" zijn twee ope'ras comiques, die voor de beperkte ruimte oneindig veel heler kans van slagen aanbieden dan de opvoering eener groole opera, ongerekend dat daarbjj van de zijde van het gezelschap nog het bezwaar geldt, dat het om de vele kosten niet mogelijk is al het personeel en decoratief, voor een groole opera gevergd, hierheen le brengen. Te meer is nog de opvoering van dergelijke kleine opera's loe le juichen, wanneer de wijze van uitvoe ring, zooals deze, getuigt van een zekeren ariistieken zin, die bewijst, dat de kunst niet enkel om haar vruchten wordt beoefend, in ieder géval dat tusschen hart en buidel eeu oorbaar accoord werd getroffen. "Le Mallre de Chapelle" werd 1>. v. uitstekend geacteerd door de drie figu ren die in hel stuk voorkomen, waarvan slechts een deel werd opgevoerd. Waarom? Leveren de roulades en de vele coloratuur-passages Gertrude ie veel moegelijkheden? Anders was hetgeen men van madame Massart en den heer Horeb mogt hooien wei in slaat ook naar hel andere deel dier geestige compositie van Paer te doen verlangen. "Le Scr.ge" verschafte de gelegenheid mevrouw Mezeray le genieten als Elisabeth. De intrige, weet men, is een onhistorische lieldebelrekking ont staan en geëindigd in één nacht tusschen koningin Elisabeth van Enge land en den grooten Shakespeare. Zij heeft hem Ieeren liefhebben als dich ter cu looneelspeler, zij aanbad dat genie, en wilde het. redden van den ondergang, ten gevolge van een liglzinnigen levenswandel. Een toeval voert

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1