BUTEM,ArsTïSCHE 0EKIGTEN. draaiden om een naauwen doorlogt te laten, is niet te vermelden, ook de ijzeren bonten voor de ramen, maar de deur wekte nog meer aandacht; voor het venster daarboven hing een kolossale ijzeren plaat, die met kettin gen heen en weer kon bewogen wordenom naar omstandigheden licht te kunnen doorlaten of tegen denkbeeldige kogels te beschermen. In de zit kamer vond men koperen laarzeneen koperen masque met neus en oogen (omgekeerde koekoeken), ettelijke harnassen, geweren, een koperen rond del-kleed cm onder te slapen; op de brandkast, die zoo vol was met specie, dat er niets meer in kon, twee zakken met ƒ1000 elk aan specie, bene vens een waschkom met kruid, tusschen papieren en linnengoed 17 bankjes a an ƒ1000 elk. De eigenaar van al dat geld, hetwelk hem zooveel angst veroorzaakt had, lag kalm op een rustbed, omdat hij niet wist dat vreem den zoo in zijn boedel rondtastten, dien hij niet meer behoefde. Op 24 Februarij, des avonds, is in het gehucht llatcnboer, onder Roermond, eenc graanmijt, staande vlak naast het huis bewoond door G. Op het Broek eene prooi der vlammen geworden. Kort na het uitbreken van den brand waren de brigadier-veldwachter Kerbosch en de politie-agenl Werson ter plaatse, en deze hebben ijverig medegewerkt om het belendende woonhuis te beveiligen. Na onderzoek is gebleken, dat de gehuwde en te Beegden wonende dochter van gemelden Op het Broek de mijt in brand heeft gestoken. Deswege ondervraagd, heeft zij alles bekend, ook dat zij 's avonds ten 9 ure van Beegden gekomen was om de misdaad te voltrekken. Zij is onmiddellijk naar hel huis van arrest overgebragt. Denzelfden nacht is de huisvrouw van gemelden Op het Broek, ongetwijfeld ten gevolge van den schrik, overleden. Door de regering is bij de tweede kamer ingediend een wets-onlwerp betrekkelijk de afzonderlijke opsluiting van gevangenen. Artikel 1 luidt aldus: «In alle gevallen waarin de reglcr eene correc tionele gevangenisstraf van niet langer dan zes jaren zoude hebben opge legd, kan hij bevelen dat die slral in afzonderlijke opsluiting zal worden ondergaan. In de gevallen waarin hij eene gevangenisstraf van meer dan twee maan den maar niet ineer dan een jaar zoude hebben opgelegd is de veroordeeling tot afzonderlijke opsluiting regel." Zonder te erkennen dat de invoering van dat stelsel hier te lande zonder een vast plan heeft plaats gevonden, ontkent de minister dal bij de uitbrei ding der gelegenheid tot toepassing van cellulaire gevangenisstraffen niet altijd een vast plan in het oog is gehouden. Thans schijnt de tijd gekomen om ook daarin verandering te brengen, en om, het cellulair stelsel voor correctionele straffen in beginsel aannemende, de uitvoering door het stel selmatig bouwen van cellen te verzekeren. De ondervinding, hier te lande van het stelsel opgedaan, heeft aangetoond, dat de goede vruchten niet te vergeefs werden gewacht, en dal aan de andere zijde de bezwaren, legen liet stelsel aangevoerd, in werkelijkheid niet te duchten zijn. En ook zij, die aan een progressief stelsel waarde toekennen, zullen, de noodzakelijk heid van de invoering der afzondering voor correctionele straffen moeten toegeven. Door een kort overzigt van den stand der gevangenisquaestie wordt dit duidelijk gemaakt. Daaruit blijkt ook o. a. dat in de ziens wijze omtrent de mogelijkheid en noodzakelijkheid van de invoering van het cellulair stelsel voor hetgeen het thans geldende strafwetboek cor rectionele straffen noemt, wordt gedeeld door de commissie tot zamen- stelling van een nieuw strafwetboek benoemd. Met de invoering van het geen men zich met deze wet voorstelt te regelen, te wachten op het rapport dier commissie, is dus niet noodzakelijk. Wenschelijk is het evenmin. De invoering van het wetboek van strafregt raag niet verschoven worden door groot gebrek aan cellen; men moet dus met kracht voortgaan cellen te bonwen, om zooveel mogelijk tegen het tijdstip der invoering ge reed te zijn. 's GRAVEN'IIAGE 3 Maart. Door den Nederl. consul te Stettin is de heer II. Kopp aangesteld lot zijnen vice-consul Ie Stralsund. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij de gisteren in de zitting van de tweede kamer genomen beslissing over art. 2 der muntwet, waarvan de intrekking van die voordragt het ge volg is geweest, hebben vóór dat artikel gestemd de hh. Gevers, van Har- denbroek, Kops, Blom, Dam, Godefroi, Itlussé, llarinxma, Moens, van Nis pen, Kien, Mackay, Smidt, van NaamenViruly, Stieltjes, s'Jacob, Zijlker, Borret, Lenting, Schimmelpenninck van der Oye, Mees, van Akerlaken, Brouwer, Idzerdavan ReenenRombach, Ilingst en de Voorzitter. Tegen stemden de hh: van Lijnden, Lambrechts, van den BerchInsinger, Gratama. Mirandolle, de Roo. Kerens, Bredius, Vader, van Baar, Begram, ■lonckbloet, van Kerkwijk, de YVillebois. llafl'mans, van den Ilenvel, van Vollcnhoven, de BiebersteinKappeyne, BergmannNierstrasz. Wintgens, Tak, van Kuyk, van Wassenaer, van Znylen, Fabius, de Lange, van Forecst, van Eek, lleijdenrijck, Schimmelpenninck, Bergsma, Verhcijen, Sandberg, van Houten, van Loon, Arnoldts en Smilz. In de zitting der kamer van heden zijn de algemeene beraadslagingen over het voorstel van den heer Tak c. s.tot hel instellen eener enquête omtrent den toestand der koopvaardijvloot, afgeloopen. Bij stemming is hel voorstel aangenomen met 50 tegen 13 stemmen. Z. K. II. prins Frederik geeft morgen middag ten huize de Daauw een groot diner, dat door verschillende leden der koninklijke familie zal wor den bijgewoond en waarop al de leden van het corps diplomatique met hunne dames zijn genoodigd. In de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad, strafkamer, heeft de adv.-gen. mr. Romer zijne conclusie genomen in de zaak van F. F. J. H. Russel, tegen een arrest van het hof van Limburg, waarbij deze lot ge vangenisstraf en geldboete is veroordeeld ter zake van medepligtigheid aan laster. De conclusie strekt tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 23 Maart. liet letterkundig genootschap «Oefening kweekt kennis" alhier her dacht gisteren avond zijn 40-jarig bestaan. Er was eene fraaije decoratie aangebragt op de plaats van het spreekgestoelte, met toepasselijke jaartallen (18341874) en opschriften; tevens prijkten de namen der opriglers van het genootschap, waarvan nog slechts twee, de heeren van Zeggelen en van Slockum, in leven zijn. Als sprekers traden op de hh. dr. L. R. Beynen, dr. Vcegens en J. J. L. ten Kate, allen eere-leden van het genootschap. Tot eere-leden werden bij deze gelegenheid benoemd de lib. J. ten Brink, C. Margadant en mr. G de Vries, en aan den bekwamen secretaris, den heer Ising, werd uit naam van het bestuur, lot aandenken aan dit feest, een fraaijen zilveren inktkoker met toepasselijk opschrift aangeboden. In de bestuursvergadering der 's Gravenhaagsche vereeniging tot be scherming van dieren van Vrijdag jl. werd de zilveren medaille der vereeni ging toegekend aan de heeren G. M. Y. de Ronde te Nijmegen en C. J. Reisiger, hoofdonderwijzer te Alkmaar, en zulks uit waardering van den ijver en de doelmatige wijze, waarop die heeren de dierenbescherming in genoemde gemeenten hebben bevorderd. Aan het depart, van marine is heden aanbesteed: het maken en op stellen van een ijzeren Iichtopstand aan de Biezelingsche Ham (Zuidbeveland); het verplaatsen en verhoogen van het ijzeren liclilhuis bij Hoedekenskcrke (Zuidbeveland)het maken en opstellen van een ijzeren Iichtopstand bij Neuzen, alles met den aankleve van dien. Van de zeven ingekomen billet- ten was het minste dat van de hh. D. A. Schretlen C°.te Leiden, voor ƒ3888. BELGIE. Donderdag 26 Febr. is er in eene der bovenverdiepingen van het raad huis te Sint-Nicolaas een schoorsteenbrand ontstaan, die, ten gevolge van het in het ongereede zijn der brandbluschmiddelen en zelfs van voldoenden toevoer van water, ondanks de betrekkelijk spoedig uit Antwerpen, Gent en andere omliggende plaatsen aangebragte hulp, met de vernieling van het gebouw en van eene daaraan belende letterkundige sociëteit en kunstmu seum is geëindigd. Men heeft zich zeer bezorgd gemaakt voor het geheele Imizen-blok waarvan de verbrande gebouwen deel uilmaken en van de na- bijgelegene nieuwe kerk, maar die onheilen zijn gelukkig afgewend. Tot het behoud van de kerk heeft veel bijgedragen, dat er eenigen lijd na het uitbarsten van den brand een digte regen is gevallen, die het dak en de muren der kerk vochtig heeft gemaakt. Men is er in geslaagd de registers van den burgerlijken stand en van het secretariaat, het mobilair van het raadhuis, de schilderijen enz. van de sociëteit of het museum in veiligheid te brengen, maar een in het raadhuis gevestigd depót van kleeding en wa pening der bezetting of der burgerwacht is nagenoeg geheel eene prooi der vlammen geworden. De waarde der verbrande klcedingstukken en wapenen wordt op 350,000 fr. geschat. Het gebouw had 100,000 fr. van aanbouw gekost en was met het mobilair voor 125,000 Ir. verzekerd. ENGELAND. LONDEN2 Maart. H. M. heeft den heer Gladstone den titel van hertog aangeboden, maar hij heeft er beleefdelijk voor bedankf, Volgens berigten uit Britsch Indië sterven in Sarun de kinderen van honger, en is in Tirhoot de nood zoo groot, dat dit district alleen de helft van den rijstvoorraad der regering noodig heeft, of dat anders de helft der bevolking omkomt. De bevolking van Nepaul verlaat in massa haar land en trekt zuidwaarts, letterlijk door den honger gedreven; groot is het lijden van vrouwen, kinderen, bejaarden en zieken, door zulk eene landverhuizing in het groot veroorzaakt. De regering doet al het mogelijke om in den nood te voorzien. liet laatste zoogenaamde Tichborne-proces heeft 188 dagen geduurd en komt het land op eene som van ƒ2,256,000 te staan. - Voor den aanleg van groolc werken in de hoofdstad werd dezer dagen door het bestuur eene leening uitgeschreven van 31 millioen gulden, tegen eene rente van 3% pCt. Toen de leening des morgens was opengesteld was des middags ten 4 ure voor ƒ254,841,000 ingeschreven. Ieder inschrijver kreeg dus slechts een achtste van het gevraagde bedrag, en de obligation rezan onmiddellijk 2 pCt. Naar men verneemt heeft de commissie uit de vreemde fondsenhouders aangenomen het voorstel van de Spaansche regering tot betaling der ver schuldigde coupons door middel van buitenlandsche 5 pCt. obligation a pari, gewaarborgd door hypothecaire obligation van koopers der nationale goede ren. Die laatste obligation zijn afkoopbaar binnen 20 jaren, door middel van een jaarlijksch amortisatie-fonds van 3 pCt. De commissie wacht op een ofFiciëlen brief van den Spaanschen minister van financiën om een alge meene vergadering der belanghebbenden bijeen te roepen. In den Noord-Amerikaanschen slaat Ohio is eene vronwenvereeniging er in geslaagd, de helft der kroegen binnen 14 dagen te doen sluiten. Zij be gonnen den Februarij de beweging. Zij hadden besloten, eens voor goed een einde te maken aan den verkoop van whiskey en jenever, we'.ke hare huisgezinnen ongelukkig maakte. De vrouwen kwamen bijeen in de kerken der verschillende sleden en dorpen. Terwijl de klokken geluid wer den, als tot aanmoediging der heldinnen-schaar, trokken zij naar de kroeg, die men besloten had te belegeren. De tapper werd eerst gesommeerd de deuren te sluiten van zijn kroeg en een ander beroep te kiezen. Als hij, gelijk natuurlijk was, weigerde belegden de vrouwen een meeting voor zijn deur. Voor zijn bekeering werd gebeden en psalmen en gezangen werden gezongen. De namen der klanten, die de kroeg binnentraden, werden op geschreven en den volgenden dag publiek gemaakt met verschillende bijzon derheden aangaande hun gezinnen, het aantal hunner kinderenen de wijze, waarop zij vrouw, zeons en dochters te huis behandelden. De belegering

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2