LEID8C1IE COURANT. 1874. V. 53, WOENSDAG 4 MAART. ST A OS- RER ICII TEiN. HlNNE.NLANDSCHE BEII'GTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. f 3.50; niet hel Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de expedi4iekoslen. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden N". 12 blad 14) der Handelingen van den Gemeenteraad B] K a - lef IIURGKMEESTF.R en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel besluit van de Gedepu'eerde Sinten der provincie Zuid-Holland, van den 16den December 1873, n°. 93/1 Provinciaalblad n°. 126), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1874: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. der wet van den 7l'n April 1869 Staatsblad 11". 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde matengewichten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor wijk VIII, op den 4, 5, 6, 10, 11 en 12 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 3den December 1873, de letter G, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringMnerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsclie Courant. Burgemeesler en Wel bonders voornoemd, Leiden, 29 December 1873. v. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de missive van de Gedeputeerde Staten van 24/27 Januari jl. B. n°. 497 (1« afd.) G. S. n°. 8, betrekkelijk de plaatsing van een stoomketel van 2% paardenkracht in het tapgebcuw ten dienste van de exploitatie van her Liernurstelsel in de Hoefstraat, n°. 27a. Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n®. 19): Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commotio et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Maandag den 9',en Maart aanst. 's voormiddags te e7/ uren zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeesler. Leiden, 3 Maart 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 Maart. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat, volgens bij hem ingekomen amblsberigt, in de week van 22 tot 28 Februarij aan Aziatische cholera zijn overleden te Utrecht 2 personen. Gedurende de maand Februarij 1874 zijn in de Leidsche volkskeuken algeleverd: 3490 portiën warme spijs, 213 porliën vleesch, 40 portiën spek; totaal 3743 porliën. De heer M. C. de Vries J'., te Amsterdam, heeft een gedenkpenning voor het aanstaande nationale feest vervaardigd. Z. M. de koning wordt er op voorgesteld, in zittende houding, omgeven door Wet, Vrijheid en Eendragt, verpersoonlijkt door drie vrouwenbeelden van zeer sclioone tee- kening. Ook 's konings beeldtenis is zeer goed geslaagd. Z. M. heeft den kunstenaar dan ook in een vleijend schrijven zijne bijzondere tevredenheid betuigd. Door de leden van hel vorstelijk gezin is reeds voor onderscheiden stuks ingeteekend. Het stoomschip Celebes, van Java naar Nieuwe Diep, is den 28,len Februarij te Porl-Saïd aangekomen, en heeft den Ist'" dezer de reis voort gezet. Zaturdag II. werd Ie 's Hage, onder voorzitterschap van prof. Vetli, ge houden de derde algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap. Zij werd bijgewoond, behalve door een 80-tal leden, door zijn bescherm heer prins Hendrik en door drie dames-leden. De mededeeüngen omtrent den toestand waren gunstighet aantal leden was lot 320 gestegen. Belang rijke voordragten werden gehouden door de hh. Robidé van der Aa, Stcyn Parve', Kuyper, J. P. Amersfoordt en P. II Witkamp. Vóór het sluiten der vergadering riglle prins Hendrik een krachtig en hartelijk woord tolde aanwezigen. Met het meeste genoegen had hij de door hem zoo lang ge- wenschte oprigling gezien van een aardrijkskundig genootschap, en had hij het beschermheerschap aangenomen, omdat hij overtuigd was, dat hel krach tig zou kunnen bijdragen tol bevordering van den roem en van de welvaart van Nederland. Hij, wien door zijn ouders reeds als kind was aanbevolen alles voor Nederland over te hebbenen die dan ook die les steeds zoo getrouw mogelijk had opgevolgd, wilde gaarne een genootschap steunen, dat een wetenschappelijk belang in het algemeen, een echt Nedcrlandsch belang in het bijzonder vertegenwoordigde. Eén wensch zou hij gaarne nog vervuld ziendat namelijk het portret van freule Tinne de eerste Nederlandsche vrouw, die in hel onbekende Afrika doordrong, die. ook volgens het ge tuigenis van den beroemden reiziger Rohlfs aan den prins zei ven, den naam van Nederland in die verwijderde oorden hoog had opgeheven gehouden, die als offer der wetenschap gevallen was, dat haar portret de zaal van de bibliotheek van het genootschap te Amsterdam mogt versieren. De 29' algemeene vergadering van het Nederl. onderwijzers-genootschap zal dit jaar op 29, 30 en 31 Julij te Groningen worden gehouden. Daarin zal o. a. behandeld worden een voorstel van het hoofdbestuur, t. w. hel uit spreken van de wenschelijkheid der invoering van sehoolspaarbanken. Onder de aan de orde gestelde vraagpunten komt voor: Is ecne grondwets-herzic- i ning in het belang van ons nationaal onderwijs te achten? I Te Schoonhoven is in het jaar 1873 door de fabrikanten van gouden en zilveren werken verwerkt ruim 112 kilogram goud en ruim 2594 kilo gram zilver. Aan het kantoor van waarborg van gouden en zilveren wer ken aldaar is in 1873 aan belasting en waarborgreglen ontvangen de som i van 38390.47%, dus nagenoeg ƒ2740 meer dan in 1872. Sedert 1871 is die som met ongeveer ƒ4640 geklommen. De Duitschcr, die in het begin dezes jaars in hechtenis werd genomen, onder verdenking van gevaar te hebben doen ontstaan voor een sneltrein bij Driebergen en zich nu reeds twee maanden in het huis van arrest te Amersfoort bevindt, blijft, naar men verneemt, vollia den bij zijne bekenr tenis dat hij een rail op de spoorbaan heeft gelegd Hij beweert zichzelf op die rail te hebben willen plaatsen, om zoo een einde aan zijn leven te maken. Men meldt uit Zwolle: Het groole plan. de droogmaking der Zui derzee, is bij de hooge regering niet geheel op den achtergrond geschoven, want naar wij uit goede bron vernemen, zullen binnen kort, ten aanzien van hel planom aanvankelijk het eiland Schokland aan liet vasté land te verbinden, de noodigc grondboringen worden gedaan, om te zien of het land, dal daardoor boven water zoii worden gebragl, goede grond is, terwijl het in het tegenovergesteld geval een ongerijmdheid zou wezen, onvruchlbarcn grond aan de zee te ontwoekerenwat op het drooge in ons vaderland nog bij massa's te vinden is. Te Breda had Zaturdag 11 bij de ter ecre van den verjaardag van Z. K. II. prins Frederik gehouden parade, eene indrukwekkende plegtighcid plaats. Aan den majoor 11. F. Meyer, van het 0. 1. leger, werd door den gouverneur der kon. mil. AUademie hel ridderkruis der Militaire Willems orde overhandigd. Het was voor den moed, het beleid en de trouw, door dien geachten hoofd-oflïcier betoond tijdens de expeditie op Celebes in de rijkjes Mandhar en Pankadjene tegen de oproerige hoofden Kapé en Bonto- Bonto, in de maand November 1872, dat Z. M. onze geëerbiedigde koning hem die onderscheiding verleende. Onafgebroken werd Kapé door hem ver volgd, in bijna ontoegankelijk terrein, door diepe ravijnen of over hooge bergruggen, tol dat het oproerige hoofd zich eindelijk genoodzaakt zag, zich op genade over te geven. Bij een aanval op eene zeer slerke stelling werd Meyer zwaar gewond. Te Tilburg zal op 17 dezer de onthulling plaats hebben van het ge- denkteeken voor wijlen Z. M. koning Willem II, door de erfgenamen opge- rigl ter plaatse va» het oude paleis, waar de vorst vóór 25 jaren overleed. Te Tilburg, meldt het Vad., is plotseling overleden een man, die de aandacht van het publiek bijzonder heeft getrokken, juist omdat hij er zich aan onttrok een ongelukkige die zich steeds verbeeldde dat elk het op zijn leven had gemunt, om hem zijn geld te ontstelen. Nu zijn enkelen i» die zoo vreeselijk gebarricadeerde woning binnengedrongen, het aantal pallissaden, met kettingen verbonden en waarvan er enkele op scharnieren

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1