LEID8CHE COURANT. 1874. 52, DHGSDAG 3 MAART. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3. - franco p. p. f 3.50 mei het l'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 s jaarsbuiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gentsfranco p. p, 6 Cents. De prgs der Advertenttén is van 14 regels 3.iedere regel meer 25 cents. ST A DS-BERICHT EN. N A iy O A L E "MILITIE. RU it G KM EEST ER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet opart. 150 der Het op de Nationale Militie, van den 19<k'n Augustus 1861 Staatsblad N°. 72): Noodigen de lotelingen de/er gemeente nit. die verlangen hij de Zee-Militie te dienen, zich daartoe aan te melden óór den l9teB April aanstaande, opeen der werk dagen. tussehen des voormiddags tien en des namiddags drie nren ter Secretarie f'ezer gemeente. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 2 Maart 1874. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. i 1A N K N L A N D S C11E B BI f G T E LEIDEN, 2 Maart. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besleed Hoogste prijs. Minste prijs, partijen van 100 hectoliters ƒ53.53. 50 27. - 20.50 »10 5.60 5.30 5 M H 2.80 II 2.70 Bij de regering is - berigt ontvangen, dat van 13 lot 24 Junij dezes jaars te Bremen eene internationale tentoonstelling van landbouw zal wor den gehouden. Nadere inlichtingen daaromtrent zijn te bekomen bij de voornaamste instellingen hier te lande, die zich de bevordering van den landbouw ten doel stellen. In de "Rouwsteenen", 1' Jaarboek der vereeniging voor Noord-Nederlands muziekgeschiedenis, dat dezer dagen den beschermers en leden wordt ge zonden, wordt, namens die vereeniging, duizend gulden uitgeloofd voor een volledig exemplaar van Sweelincks «Pseaumes de David," waarvan in ons land lusscheu 1612 en 1624 drie uitgaven het licht hebben gezien te Leiden, Amsterdam en Haarlem. Dr. A. Kuyper heeft zijn ontslag als predikant bij de Ned. hrrv. ge meente te Amsterdam aangevraagd tegen 16 Maart a. s. Men meldt uil Zaandam: Het weinig talrijke gezelschap, dat zich Woensdag in liet Wapen van Amsterdam" had vereenigd, ten einde de vergadering van Physica bij te wonen, behoefde zich waarlijk den avond «liet te beklagen. De heer Witte uit Leiden trad als spreker op, en zijn naam heeft een te goeden klank, dan dat de verwachtingen niet hoog zouden gespannen zijn bij zijn optreden. Die verwachting werd dan ook niet teleurgesteld. In eene keurige improvisatie behandelde spreker de elegie van Goethe, over de gedaantewisseling der planten cn plantendeelen. De voorrede was een betoog over de solidariteit van wetenschap, kunst en nijverheid. Die solidariteit wordt ten onzent niet genoeg erkend, maar de beoefenaars van een der drie zusters blijven elkander gewoonlijk vreemd, en evenzoo zijn de resultaten, op het eene terrein verkregen, niet zoo bekend op het andere, als voor alle drie noodzakelijk is. Daarom des te meer is het loffelijk dat een man als Goethe, een dichter, een kunstenaar, ook op hel gebied der natuurwetenschap zich een eervolle plaats wist te verzekeren. Die plaats komt hem toe naar aanleiding van een wetenschap pelijk werkdat hjj later in meer dichterlijken vorm bracht en dat door ten Kale in een bundel «Lier en Harp" in een Nederlandsch gewaad is gestoken. Spreker herinnerde na de voordracht van genoemde vertaling, hoe de juistheid van Goethes dichterlijke, maar ware beschouwing, bij de natuur kundigen zelfs niet in overweging kwam, maar haar eerst later recht wedervoer. Dal goed regt wees hij vervolgens stap voor stap aan op het terrein, dat meer bepaald het zijne is: de plantkunde. Men moet als Witte een man zijn van grondige natuurkennis en van dichterlijken geest die hem nu en dan medesleepte om zóó zijn onderwerp te kiezen en het zoo meesterlijk te behandelen. De bezoekers van Physica smaakten dan ook een veelzijdig genot, dat zich in een levendig applaus openbaarde. Z.C Te Haarlem zjjn in de vorige maand vier valsche guldens, die in om loop waren gebragt, bij de poücic gedeponeerd. -- Men meldt van den Helder dal de visscherlieden zich niet herinneren, ooit zooveel haring gevangen te hebben als tegenwoordig. Vrijdag morgen kon men aan het strand, toen de vischzegen werd aangehaald, zich daarvan overtuigen. Eer men het net aan het strand kon slepen, werden zes groote visschersbooten, ieder 4 a 5 last haring kunnende laden, volgeschept en toen was het wegens de massa haring, die er nog inzat, nog niet mogelijk het net geheel aan strand te slepen. Ongeveer 100 manden haring zijn met een der ISulsche stoombooten naar Engeland uitgevoerd. De prijs was natuurlijk zeer laag. Te Hem, in Noordholland, is in de vorige week een kind, dat spelende te digt bji een molen kwam, door een der wieken doodgeslagen. Te Westergeesl, in Friesland, is Donderdag 11. brand ontstaan in eene schuur op hel erf van den arbeider de Vries. Die brand is veroorzaakt door een lucifer, welke de zoon van de Vries had aangestoken en waarvan de kop in het vlasruig viel. Behalve de schuur verbrandden vier runderen en zes schapen, benevens eene partij vlas en stroo. Een aan de westzijde van de schuur staand huis, behoorende aan de armvoogdij van Westergeest, werd door den brand min of meer beschadigd. Bij de loting, die dezer dagen in de gemeente Lemsterland voor de nationale militie gehouden is, heeft eene onregelmatigheid plaats, die de ouders van een tweetal lotelingen heefL geleid tot het verzoek aan ged. staten, om de geheele loting te vernielingen. Die onregelmatigheid bestaat hierin, dat terwijl naar alphabetische orde de namen der lotelingen werden opge roepen, bij vergissing een jongeling, R. genaamd, tot hel trekken van een nommer werd toegelatenterwijl men pas aan de letter B. was. Genoemde R. nu trok toevallig het laagste nommer, en daarop heeft diens vader zich met nog een ander, die later mede een laag nommer trok, lot ged. staten gewend. Te Maastricht heeft de heer dp. J. W. Snringar, pred. by de Nederd. lierv. gemeente aldaar, zijne 40-jarige evangeliedienst gevierd. Zoo van de zijde zijner gemeente, als van de zijde zijner ambtsbroeders vielen hem talrijke blijken van belangstelling ten deel. 'sGRAVENHAGE. 2 Maart. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. F. Serrurier, als raadsheer in het prov. gereglshof in Gelderland, en aan den heer mr. W. J. Tonckens, als kantonregter te Meppel, onder dank betuiging voor de diensten door hen in hunne betrekking aan den lande bewezen. Aaa den directeur van een der rijkstelegraaf kan toren, J. Duparc Jr., is eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Aan den met verlof hier te lande teruggekeerden !e" luit. der infan terie van het leger in Ned. Indie J. E. van Elide is, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst daar te lande ten gevolge van ligehaamsgebreken eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. M. de koning bragt gisteren namiddag een bezoek aan 11D broeder, Z. K. H. prins Hendrik. Z. M. is in den afgeloopen nacht ten 4 ure met een extra-trein per Rijnspoor naar het Loo vertrokken. In de zitting van de tweede kamer van Zaturdag kwam, gelijk reeds gemeld is, art. 1 der wet tot regeling van het muntwezen in behandeling. Dat artikel luidt als volgt: «De grondslag van het Nederlandsche muntstelsel is het goud. «De rekenings-eenheid van dat stelsel blijft de gulden, verdeeld in hon derd centen. //De standpenningen bevatten zestig duizend vijfhonderd ée'n en zestig hon derd duizendste gedeelten (0,60561) van een gram (wigtje) fijn gond op den gulden." De minister van financiën splitste dit artikel, Ier voldoening aan den wensch van sommige leden, in twee deelen, in dier voege dat artikel 1 zou luiden: //De grondslag van het Nederlandsche muntstelsel is het goud;" en dat de twee volgende alinea's zonden uitmaken artikel 2. De lieer van Houten deed liet voorstel om de beraadslaging over heide artikelen te gelijk te voeren: de heer Schimmelpenninck gaf in bedenking het oude artikel 1 te herstellen. In de zitting van heden is, na langdurige discussie over de voorstellen

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1