LEIDSC1IE COURANT. 1874. V. 50, ZATI RDAG 28 FEBRUARIJ. STADS-BER1C1ITEN. A T ION AL K WLITIE. 01NNENLANDSCHE Bi5RGTEi\' De Courant verschijnt dagelijksZon- e» Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.- franco p3.50; Afl Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's /aars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents De prijs der Adverteuttën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van REIDEN doen te «eten, dat dc eerste zitting van der. Militieraadvoor déze gemeente, overeenkomstig arl. 86 der Wet van den 19dcn Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), wordt gehouden: Op Maandag den 9Jcn Maart 1874, des namiddags te één uur, voor de lotelin- gen die de nommers gelrokken hebben van 1 tot 150; Op Dinsdag den 10ieD Maart 1874, des namiddags te half tweevoor hen die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 175; Op Woensdag den 11 den Maart 1874, des namiddags te één uur, voor hen die gitrokken hebben van n°. 176 tot n°. 225; Op Donderdag deu 12dc& Maart 1874, des namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van n°. 226 lot n®. 305; en zulks in een der vertrekken van het RaadhllSs dezer gemeente. Zij herinneren voorts dat in gemelde zitting voor den Militieraad moeten ver schijnen T\ de vrijwilligers voor de Militie; 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebre ken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, gehouden worden geone redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwijl het niet ontvangen van een oproepingsbdjet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad of tut het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. Ëri geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester an Wethouders voornoemd,. Leiden, 27 Februari 1874. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN27 Februarij. Dezer dagen werd ons toegezonden het verslag van de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuidholland, ge vestigd te Rolterdam, loopende over het jaar 1873. Het resultaat der ver- rigtingen van deze vereeniging is als volgttegenover 2572 lijders in 1872 kwanten er 2801 in '873, een vermeerdering dus van 229 lijders. Van de genoemde 2801 lijders woonden 1855 in Rotterdam; uil 97 gemeenten van Znidholland te zamen 907 lijders, uit 32 plaaisen in andere provinciën 34 en uit 5 plaatsen buiten Nederland 5 lijders. In dc acht afgeloopen vereen i- gingsjaren ontvingen 16058 patiënten 95144 adviezen, terwijl in hetzelfde tijdperk 3300 brillen en 34 kunstoogen verstrekt en 990 grootere operaliën verrigt werden. Het bedrag der gilten op verschillende wijzen verkregen beliep de som van 34827.05, terwijl de jaarlijksche bijdrage met 830 verhoogd werd. Het bestuur, door vele blijken van sympathie in stofFelijken vorm daartoe in staat gesteld, ging over lot de aanbesteding van het nieuwe gebouwwaarvan het werk is gegund aan den heer \V. A. Vrolijk voor de som van 35453. Omstreeks het midden van hel jaar 1874 hoopt men de nieuwe localen open te stellenzoowel voor het houden van het spreekuur als voor de verpleging der patiënten. Rit het verslag van den geneesheer-directeur dr. de Haas blijkt het vol gende: het aantal adviezen, op het spreekuur gegeven, bedroeg 11796; dat spreekuur zelf werd in het geheel 295 maal gehouden, en dus gemiddeld telkens door 40 personen bezocht. In het geheel werden 118 lijders 1382 maal aan hun verblijfplaats bezocht. Behalve alle andere adviezen en kunst bewerkingen kregen allen geneesmiddelen en verbandstukken geheel koste loos. 638 brillen werden afgegeven en wel 261 met mannen-, 377 met vrouwen-montuur; van deze werden er 34 om niet, 40 voor rekening van verschillende armbesturen verstrekt, terwijl de overige 564 tegen inkoops prijs werden afgegeven. Weder werd er in de behoefte van 2 kunstoogen voorzien. In de hulpinrigting tot verpleging werden 23 personen uit Rotter dam 48 van buiten gedurende 606 dagen verpleegd. Voor 287 dagen werd door de lijders zelve een deel der kosten gedragen, voor 161 dagen werd door verschillende armbesturen den behoeftigen gelijke tegemoetkoming ver leend terwijl 58 dagen geheel voor rekening der vereeniging kwamen. Op het spreekuur werden 171 aan of in den oogbol vastzittende vreemde lig- chamen verwijderd, en werden minstens nog een 130-tal kleinere kunstbe werkingen verrigt. Het aantal groote operatiën bedroeg 125. Het bestuur zegt met vertrouwen op de toekomst het 9ie vereenigingsjaar in te gaan en drukt deu wensch uit dal allen, die de middelen bezitten, het mogen helpen om zijue taak op onbekrompen wijze te vervujjen. De heer N. Vijverberg, te Zoetermeer, zond aan Z. M. den koning, ter gelegenheid van 11D». verjaardag, een door hem vervaardigd dichtstukje en ontving daarop onderstaand antwoord: /'Het is mij aangenaam u te kunnen melden dat Zijne Majesteit zeer ge voelig is geweest over de welklinkende dichtregelen, welke lloogsldezelve door u, bij gelegenheid van zijnen jongslen verjaardag, zijn aangeboden, en mij opdraagtu deswegen zijnen dank te betuigen. De adjudant en bibliothe caris des konings (w. g.) H. Dumonceau." De iu de nieuwe wereld gevestigde Nederlanders blijven mede niet ten achteren, om te doen blijken van hunne sympathie voor het feest, dat onze koning op 12 fdei hoopt te vieren. Zeven te New-York gevestigde Neder landers, de hh. J. W. van der Horst, J. Reynders, Rod. C. Burlage, d!. A. II. Bechlhold, E. A. M. Carp, C. C. Abel en J. R. Planten, hebben bij eene op oranje-papier gedrukte circulaire de aandacht van de Nederlanders, die zich op Amerikaanschen grond bevinden, gevestigd op het genoemde feest en hun voorgesteld Z. M. op den feestdag als huldeblijk een geschenk Ie doen aanbieden, bestaande in een album met lokale afbeeldingen uit Ame rika of iets dergelijks, afhankelijk van de bijdragen, en vergezeld van eene naamlijst der gevers. (A. It. C.) Naar wij vernemen, meldt het Hbl., zal de Orde der Vrijmetselaren in Nederland zich niet onbetuigd laten bij de viering van het krooningsfeest op 12 Mei. Alle werkplaatsen" zuilen dei. volgenden dag feestelijk verga deren, terwijl er voor rekening der algemeene kas een gedenkpenning voor deze hoogstzeldzaam voorkomende gelegenheid zal worden vervaardigd, waarvan een exemplaar in goud aan het koninklijke echtpaar en zilveren aan de leden der kon. familie zullen worden aangeboden. llet V. D. verneemt dat de geneeskundige faculteit der Utrechtsche hoogcschool het ingekomen antwoord op de door haar uitgeschreven prijs vraag over »de theorie der ademhaling" met den gouden eerepenning heeft bekroond, en de heer G. H. van der Mey, med. caud. te Amsterdam, geble ken is dc schrijver van dat antwoord te zijn. Volgens genoemd blad worden door de leden van het kapittel van de oud- katholieke clerezy nog middelen aangewend, om den heer Diependaal lot de aanvaarding der op hem gevallen keuze als aartsbisschop te bewegen. Te Bodegraven is door den gemeenteraad besloten, behoudens de goed keuring van gedep. staten der provincie, de gasfabriek aldaar voor rekening der gemeente over te nemen en te exploiteren. Omtrent den in den nacht van den 22sltD dezer gepleegden diefstal van goud en zilver ten kantore van de diligence-onderneming van van Geud en Loos, te Rotterdam, verneemt men nader, dat een vierkant houten kistje, geadresseerd aan de hh. J. Allard C".St. Building Old Broad Street, te Londen, en bevattende 1600 kovereingns en 50 pond Engelsch zilver, ge stolen is. Te Amsterdam werd in de vorige week bij een manufacturier in de Warmoesstraal een hoogst onbeschaamde diefstal gepleegd. Ecnige kisten met goederen, die niet dadelijk op hel magazijn konden geborgen worden, waren voorloopig in den gang of op de sloep geplaatst. Een persoon, die daar ter plaatse des avonds een boodschap te verrigten had, bemerkte, dat vier mannen, die er als krtiijers uitzagen, bezig waren een der zware kis ten op een kar te laden. Meenende dat zij door den eigenaar met het ver voer belast waren, hielp de genoemde persoon lnin een handje en was niet weinig verbaasd spoedig daarna te vernemen, dat de kist gestolen was. De daders zijn spoedig gevat. Het aantal pleegzusters, aan de vereeniging voor ziekenverpleging te Amsterdam verbonden, bedraagt thans 31. Hel blijkt echter nog steeds te klein te zijn. In 1872 kwamen 439 aanvragen in lol verpleging buitens huis, maar aan slechts 237 kon worden voldaan; in 1873 kon aan slecht» 296 der 491 ingekomen aanvragen voldaan worden. In onderscheiden Friesche gemeenten, waar geen longziekte ouder het rundvee heerschtzijn thans adressen aan den minister van binnenlandsche zaken in omloop, ter onderteckening, waarin op gemotiveerde gronden wordt verzocht om, even als vroeger tijdens de vectvphus plaats had, in plaats van algemeene verdachtmaking, de maatregelen te beperken lot die kringen, waar de longziekte wordt aangetroffen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1