Cornells Grouda, Cornells Lagas, Herrit Visser, Klaas Vuil, Cornells en Jacob Zwart, de zilveren medaille l5tt kl. geschonken. De heer C. Diependaal, pastoor der bisschoppelijke clerezy te Helder, oulangs benoemd tot aartsbisschop hier te lande, heeft voor die betrekking bedankt. Te Katwijk hebben Zondag 11. de hervormde kerk, de diaeonie-armen en het weeshuis elk 1000 ontvangen, van wege den heer 0. baron van Wassenaer Catwyck. In den gemeenteraad van Dordrecht kwam eergisteren in behandeling een voorstel van burg. en welh. tot bet aanleggen eener drinkwaterleiding, waarvan de kosten begroot waren op 110,750. Na langdurige beraad slaging is, op voorstel van een der leden, met 10 tegen 7 stemmen be sloten, de discussie over de drinkwaterleiding onbepaald uit te stellen en zich voorloopig te blijven bepalen tot het doen rondrijden van gezuiverd drinkwater. Door het kiescollegie der Ned. lierv. gemeente te Amsterdam is tot predikant bij die gemeente beroepen d4. P. J. Hoedemaker, pred. te Rotterdam. Ecne belangrijke quaestie werd gisteren door de arrond.-regtbank te Amsterdam behandeld, liet IV. v. d. D. meldt daaromtrent hel volgende: Een pastoor Andreas Naaijers had een testament gemaakt, waarin zijn ver mogen geschonken werd aan het burger oude mannen- en vrouwengesticht "Vredeburg"; alleen moest de dienstmeid een wekelijksche toelage hebben en Anna Naaijers, weduwe Frans Broekhof, een legaat van ƒ1000. Dat legaat nu was uitgekeerd aan Johanna Maria Erhard, weduwe Franciscus Bernardus Broekhof. Anna Maria Naaijers, eerst weduwe van J. lleymans, thans huisvrouw van Frederik Eduard Muhlradt, even als do eerste, nicht van den erflater, vroeg daarop van het gesticht het haar geschonken le gaat op, want zij was de bedoelde persoon, Anna Naaijers; de verkeerde bijvoeging wed. Frans Broekhof maakte het legaat niet nietig. BoVdHdien was zij het petekind van den erflater, liet gesticht echter ontkende bij monde van den beer mr. Travaglino bet rcgl der eischeres; zij was niet de I edaclde persoon Anna Naaijers. wed. Frans Broekhof. Bij liet huwelijk ver liest de vrouw baar naam en is zij bekend onder dien van haren man; op de bijvoeging wed. Broekhof moet dus meer gelet worden dan op de woor den Anna Naaijers. Mr. Haas toonde in zijn repliek hel verkeerde aan van de stelling dat de vrouw bij het huwelijk haar naam verliest; in de zaïnen- leving moge dat zijn, de wet beeft het niet aangenomen, liet O. M. zal den tO^f" Maart conclusie te nemen. Tc Nieuwe Diep is eergisteren nacht brand uilgebroken in het loge ment «Den Burg", van den heer van den Breuk. De brand liet zich in het begin dreigend aanzien, doch door de aangerukte spuiten van de ramtoren- schepen de Schorpioen en de Duffel alsmede die van het wachtschip en van het jagl de Valk, welke in een oogenblik door de matrozen, gekomman- dcerd door eenige hoofdofficieren, in werking werden gebragt, spoedig weder gcbluscht. Al de kamers in het logement waren bezet met.vreemdelingen en de ontsteltenis was zeer groot. De brand werd liet eerst opgemerkt door twee aldaar logerende heeren, die tevens zooveel mogelijk hebben medege- i werkt om den brand in zijn verderen voortgang te stuiten. Dezer dagen ging de stoomboot van de gebroeders Zurmuhlen als naar gewoonte van den Helder en het Nieuwe Diep via Alkmaar en Purmerende naar Amsterdam. Bij het vertrek van het Nieuwe Diep telde de conducteur de passagiers en confronteerde met hun getal de kaartjes; alles kwam goed uit. Tusschen het Nieuwe Diep en Alkmaar was op geen der stations een reiziger aan boord gebragt. en toch had men bij aankomst te Alkmaar een passagier meer aan boord dan bij het vertrek van den Helder. Op de hoogte, van het dorp Koedijk gekomen, beviel onverwachts, maar vrij voor spoedig, een der vrouwelijke passagiers van een welgeschapen kind. Te Alkmaar aangekomenwerden moeder eu kind naar hel stads-ziekenlmis vervoerd. Naar men uit Zwolle meldt, heeft de lieer L. van den Bosch, pastoor ie Denekamp. aan de uitnoodiging oin voor den regter te Almelo te ver schijnen geen gevolg gegeven. Verder wordt medegedeeld, dat de betrok ken persoon, O. Notkamp. den Glln Febr. burgerlijk gehuwd was, maar wegens de kosten geen huwelijks akte had willen nemen, waarom de pastoor zich op andere wijze van de voltrekking van het burgerlijk huwelijk had overtuigd. De opmaking van hel proces-verbaal wordt dan ook voorbarig genoemd. Tol pracceptor aan liet gymnasium te Groningen is benoemd de heer J. Valeton, doctorandus in dc letteren en leeraar aan de hoogere burger school te Kampen. 's GRAVEN1IAGE26 Februarij. In dc zitting van de tweede kamer van beden zijn de beraadslagingen voortgezet over hel wets-onlwcrp houdende regeling van het muntwezen. Bijna die gcheeïe zitting werd ingenomen door de rede van den minister van financiën tot verdediging der voordragt. De minister van koloniën heeft medegedeeld dat door de regering spoedig een ontwerp lot regeling van het Indisch muntwezen zal worden ingediend. Hierop heeft de heer Kappeyne van de Coppello eeue motie voorgesteld strekkende om. in afwachting daar van, de verdere discussie onbepaald uit te stellen. Hierover zal morgen worden beslist. Morgen zal ook cenc interpellatie plaats hebben van den heer Nierslrasz over het langdurig interim van de portefeuille van marine. De heer Lityben is als lid beëedigd en heeft zitting genomen. Bij dc overweging in de sectien der tweede kamer van het ontwerp van wet ter bepaling van den dag. waarop in 1874 de gewone verkiezingen 'van leden der provinciale staten zullen plaats hebben, werd in eene afdecling deze tijdelijke afwijking eener organieke wet afgekeurd. Deze bedenking werd beantwoord met de opmerking, dat van eene wet slechts door ecne wet kan worden afgeweken en dc wetgevende magt derhalve in elk bijzonder geval volkomen vrij blijft in de beoordeeling der vraag, of de afwijking al dan niet noodzakelijk is. In aanmerking nemende dat de nieuwe ver kiezingslijsten eerst den 25tn April gesloten moeten zijnrekende men den termijn van 7 Mei wel wat kort en zoude men dc voorkeur geven aan eenen dag na den 12d"] Mei. II. M. de koningin en Z. Ié. II. de prins van Oranje vereerden gisteren avond de soirèe, welke door mevr. de douairière van der Oudermeulen ten haren huize in het Voorhout werd gegeven, met I1D. tegenwoordigheid. In de prachtig verlichte salons bewoog zich een schitterende kring van genoodigdenwaaronder de buitenlandsche gezanten, dames van llr M" huis, eenige autoriteiten en een groot aantal personen van rang met hunne dames. Een groot souper besloot den avond. Gisteren werd door den heer mr. van Eek een luisterrijk diner gege ven ter herinnering aan zijn zilveren feest als lid van de tweede kamer der stalen-generaal. -- Heden is aan het ministerie van binnenl. zaken aanbesteed: het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over de Noorderhaven in Feijenoord. Daarvoor waren twaalf billetten van inschrijving ingekomen, liet minste was dat van de Actiën Gesellschaft fiir Briickenbau te Duisburg voor ƒ481.000. HL' 1 TEN LA N DSC 1 i Hi HEHIGTEN. ENGELANB, LONDEN25 Februarij. Blijkens de jongste beriglen door de Times uil Calcutta ontvangen blijft in sommige streken de ellende toenemen. Men betwijfde of de rege ring wel voedsel genoeg zou kunnen verschaffen. Er was op dit oogenblik meer dan 300,000 ton rijst noodig en liet noodige aantal koelies voor liét vervoer. Ten gevolge van de vele spoorwegongelukken is er thans eene maat schappij opgerigt, die zich ten doel stelt iedereen in staat te stellen de spoor weg-directeuren te vervolgen. Tegen betaling van 6 per jaar voor reizi gers en ƒ30 per jaar voor goederen-expediteurs kan iedereen lid worden, en zoo een lid schade lijdt door de schuld van eenige spoorweg-directie vervolgt de maatschappij haar voor hem, en doet zij alle stappen daartoe. Duizenden leden hebben zich reeds aangemeld, zoodat de fondsen, waarover de maatschappij te beschikken zal hebben, groot genoeg zijn om iederen passagier en expediteur regt te verschaffen. Blijkens een in de Times opgenomen telegram vloeit de opstand in Japan voort uit den wensch der bevolking dat aan Corea de oorlog zal wor den verklaard. Zoodra er zich teekenen van opstand begonnen te verlootten, hadden de ministers hun ontslag gevraagd, doch niet verkregen. De Japansche legatie alhier heeft een telegram uit Nagasaki openbaar ge maakt, waarin wordt berigt dat 3000 man Japansche troepen in het mid denpunt van den opstand waren aangekomen. Men 'verwachtte dat de orde spoedig hersteld zou zijn. Tot nog toe heeft er niets van ernsligen aard ^plaats gehad. FRANKBIJ Si. i In dc nationale vergadering werd Maandag 11. eene interpellatie inge diend van vier afgevaardigden van de uiterste linkerzijde over «ernstige fei ten van op de kiezers uitgeoefende pressie, welke op dit oogenblik in het departement Vancluse plaats hebben en eene herleving zijn van de meest schreeuwende misbruiken der officiële candidaten". De voorstellers verlang den de beraadslaging over deze interpellatie cnmiddelijk gevoerd te zien, doch de vergadering besloot, na den minister van binnenlandsche zaken te hebben gehoord, dat die zou plaats hebben wanneer de geloofsbrieven van bet nieuw te benoemen lid zouden worden onderzocht. De minister deed namelijk opmerken dat het niet raadzaam was interpellatien te bespreken betrekkelijk ecne nog niet afgcloopen verkiezing, vermits daarvan in de dagbladen in den eenen of den anderen zin gebruik zou worden gemaakt om invloed op de verkiezingen uit te oefenen: ter loops gaf hij mede te kennen dal hem niets van de door de inlcrpcllanlen bedoelde feiten be kend was. De olïieieuse Frangais zegt: Onderscheidene dagbladen hebben eene aan de Times uit Parijs toegezondene depêche overgenomen, waarin gezegd wordt dat de Duilsche regering op nieuw hare grieven tegen de Fransche bisschoppen zou te berde gebragt hebben. Dit berigt is geheel ongegrond. Verder beweert de Times dat de Duitsche regering wederom de quaestie van tercgtstelling der Fransche bisschoppen zou hebben opgeworpen. Ook hieromtrent is de Times slecht ingelicht. Al mag men deze quaestie tot eene zekere hoogte als niet geheel beslist aanmerken, zoo is er toch in de laatste dagen niets gebeurd wal aanleiding geven kan tot de bewering dat zij op nieuw opgeworpen zou zijn. De Siècle zegt, na de mededeeling van een protest van kiezers van Schlestadt legen de in den Duitscheh rijksdag door msgr. Raess afge legde verklaring: «De bisschop van Straatsburg heeft door zijne houding op den rjjksdag getoond, dat hij bet hem opgedragen mandaat óf niet begrijpt óf niet heeft aanvaard in den zin, dien zijne kiezers daaraan hechten. Hij is dus naar eer en geweten verpligl bet weder in hunne handen te stellen. Hierdoor alleen kan hij bevrediging schenken aan de bevolking, welker vaderlandsliefde hij zoo diep heeft gekwetst". liet schijnt thans bij den minister justitie ernst te zijn om eenige dames der demi-monde wegens bet wederregtelijk dragen van aanzienlijke historische namen te vervolgen. Art. 259 van den Code re'nal bedreigt dit misdrijf met een boete van 500 lot 10000 fr. Dc regering heeft besloten bij de nationale vergadering een voorstel tot verscherping van genoemd wets artikel in te dienen en wel om ieder die in het publiek een naam beeft aangenomen, welke hem niet toekomt, te straffen met een gevangenisstraf van 6 dagen en een geldboete van 5 tot 25 fr. of met een van deze beide straffen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2