LMDSCHE COURANT. 4% VRIJDAG 27 FEB RL1 A RIJ. HI N N K N L A A' D S C U E B1 5 RG TI vN De Courant verschijnt dagelijks. Zonen l'eestdagen uitgezonderd. f)e prijs der Covrant is per vierendeel jaars f 3. franco p. p. 3.50; me! het erstag der Handelingen ran den leineenternad f 3.35, franco p. p. 13 85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roar f 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nomviers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs <ier Advertentie» is van J 4 reeels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN 26 Februarij. In de zitting van den gemeenteraad van heden was o. a. ingekomen eene missive van de Leidsche Bouwvereeniging, waarin deze hare bezwaren ontwikkelt tegen een der voorwaarden in de voordragt van burg en welli. omtrent den afstand van grond op de Oude Vestaan dien afstand verbon den. Die bezwaren betreffende de riolering, waarvoor wordt voorgeschreven de aanleg van waterdigle va.i portland-cement vervaardigde beerputten. De bouwvereeniging meent dat. zoolang er geen bepaald plan van riolering be staat, de afvoer van de faecaliën van de te bouwen buizen wel door de gewone riolen kan plaats hebben; vooral daar hel verzamelen in beerputten gevaarlijker is voor de gezondheid dan de gewone wijze van afvoer. Voorts was ingekomen een schrijven van den heer J. Sclieltema, waarbij deze zijn verzoek tot het bekomen van een bonhuis op de Langegracht, waartoe in Augustus van het vorige jaar door hem de eerste stap werd gedaan, in trekt. omdat hij niet langer op dc beslissing kan wachten. Door burg. en vvclh. werd van den raad magtiging gevraagd om Ie mogen beschikken over de stads-zaal en nevenzalen op de Breedestraat, ten behoeve van het Nederl. taal- en letterkundig congres, dal alhier op 31 Augustus aaust. zal bijeenkomen. Die magtiging werd bij acclamatie verleend. Overgaande tot de aan de orde gestelde onderwerpen, werden benoemd tot luiI|>onderwijzeres aan de school n°. 1 voor onvermogenden mej. M. Kel der alhier, en tot hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor minvermogen den S. Kat, te Noordscliarm. De voordragt tot ondcrhandsche verhuring van twee huizen op de Aalmarkt, afkomstig van de voormalige adminislratie der Verecnigde gast- en leprooshuizen, werd goedgekeurd en gunstig be schikt op de verzoeken om eervol ontslag van G. Slolp, als hulponderwijzer aan de jongensschool 1« kl.en van mej. A. Visser, als hulponderwijzeres in de handwerken aan de scholen n°. 2 voor on- en minvermogenden. De voordragt lot wijziging der verordeningen, regelende het onderwijs in de gymnastiek, gaf tot eenige discussie aanleiding. De lieer Rijleveld stelde eene wijziging van redaciie voor van art. 10", waarbij aan de gymnastiek- nnderwijzers verboden wordt privaat onderwijs Ie geven, behalve, met toe stemming van burg. en weth., in de orthopacdisclie gymnastiek. Hij wilde duidelijkheidshalve stellen dat privaat onderwijs kon gegeven worden voor zooverre het betrof de toepassing der oriliopaedie. Deze wijziging werd door burg. en weth. overgenomen, maar door den heer Goudsniil bestreden, die meende dat de voorgestelde wijziging niets zou toebrengen tot het meer duidelijk maken der bepaling; zijns inziens was de ecrsl voorgeslelde redaciie voldoende In stemming gebragt werden de verschillende onderdeelen der voordragt aangenomen met algemcene stemmen; bovenbedoeld artikel I0a echter met 17 legen 5 stemmen. Op dc verzoeken van S. Verbeek, G. N. Langezaal, J. C. Klikee en M/ Loeher lol het leggen van stoepan op onderscheidene plaatsen, werd gunstig beschikt en goedgekeurd een slaat van al en overschrijving op de begrooting van liet gcref. minne- of arme oude mannen en vrouwenhuis, dienst 1873. De voordragt betrekkelijk de bebouwing van het plein naast hel voormalig Nosocomium academicuni, op de Oude Vest, gaf lol gedachtenwisseling aanleiding. Tot den afstand van den grond was reeds vroeger voorloopig beslotenthans waren de plannen der bebouwing hij den raad ingediend. Dc discussie liep voornamelijk over het al of niet opleggen der voorwaarde van het maken van beerputten, waarvan, blijkens het boven vermeld adres, de Leidsclie Bouwvereeniging verzocht verschoond te blijven. De hh. Stoffels, Scelig en van Wensen, leden der commissie van fabricage, verdedigden de gestelde voor waarde. Nu men hel verontreinigen van den bodem wilde voorkomen, moest men niet afwijken van den goeden weg en liet afloopen der faecaliën in stads-riolen niet toeslaan. Andere leden waren van gevoelen dat beerput ten toch ook dat kwaad niet geheel voorkwamen, aangezien die toch nooit ondoordringbaar waren te maken. De lieer Stoflels wees, ter wederlegging daarvan op de reservoirs voor liet duinwater, die geen water doorlieten en de lieer llartevelt, merkte op dat in het hervormde weeshuis beerput ten waren aangelegd, op eene zoodanige wijze dat zij, de ondervinding Had het getoond, niets hoegenaamd doorlieten. De heer van Heukelom had de overtuiging dat ondoordringbare beerputten niet te maken wa ren. De heer Buys was van gevoelen dat. zoo in de voorwaarde omtrent de beerputten eenige verbetering van den toestand was gelegen, men die dan moest vasthouden; hij betwijfelde dit echter, en zou daarom niet gaarne den last aan de adressante opleggen. De lieer Veefkind wilde alleen de bepaling stellen dat dc faecalicn niet in de stads-riolen zonden mogen afloopen en verder de zaak haren loop laten. In stemming gebragt werd van de voordragt het punt betreffende den definitive!! afstand van den grond aangenomen met 21 slemmen tegen I, en het punt, houdende de voorwaarde lot liet leggen van beerputten, met 15 tegen 7 stemmen. Dc overige pun- len werden met algemeene stemmen aangenomen. Het verzoek van P. van Rijn. om het grasgewas te pachten aan het Rijns- hurgerbolwerkwerd toegestaan; dat van II. J. van Leeuwen, houdende gelijk verzoek, dus afgewezen; het verzoek van laatstgenoemden, om de visscherij Ie pachten in de singelslooten, werd toegestaan. Op het ver zoek van dr. 11. VV. Waalewijn, leeraar aan de gemeente-instellingen voor lioogcr en middelbaar onderwijs, om verhooging van jaarwedde, werd afwijzend beschikt, aangezien daarloe midden in het dienstjaar geene ter men bestonden; bij eene volgende begrooting zon daarop kunnen gelet wor den Rij de behandeling van het verzoek van van llartrop en Zoon, tot liet leggen van een spoelvlot in hel Galgewater, werd door den heer Brjle- veld weder ter sprake gebragt het al of niet regimaiige van liet vorderen eeiier recognitie, bijaldien de gemeente geenc eigenares was van het water. De vergunning tot het leggen van liet vlot werd met algemeene stemmen verleend en lol liet heften eener recognitie van ƒ1 's jaars met 13 legen 4 stemmen besloten. Ten slotte werd nog vergunning verleend aan l. P. Duyvermantot liet leggen van twee stoepen in de St. Pielerskerk-choorsteeg. Naar wij vernemen zal de hoog-eerwaarde heer G. F. Drabbe op Zon dag I Maart, 'savonds ten 6 ure, in de kerk van den II. Petrus een liefde- preek houden, ten behoeve der gezinnen door de vereeniging van den 11. Vincentius a Paulo alhier ondersteund. Het ontwerpen, meldt hel D. v. 's Gr., van een plan tot stichting eener nieuwe studenlen-socieleit le Leiden is opgedragen aan den architect Morre, die daarin op kleinere schaal en behoudens doelmatige wijzigingen volgen zal dc inrigting van het societeils-gcbouw op hel Plein te 's Hage en derhalve ook zal zorgen voor een ruime eetzaal. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. Reeds meermalen werd er over geklaagd, dat ons beschaafd publiek zoo weinig gelegenheid had om op goedkoope wijze op de hoogte te kun nen blijven van onze bedendaagsche binnen- en builenlandsclie letterkunde. Relangslcllenden maken wij daarom gaarne attent op eene uitgave van den boekhandelaar 11. C. A. Thieme, te Nijmegen, namelijk het letterkundige weekblad; Onze Tolk, dat in preltigcn, onderhoudenden vorm al de nieuwe uitgaven bespreekt. Under anderen komt er 2 maal in de maand een hoofd artikel in van A. Pierson. lioogleeraar te Heidelberg. De laatste ziju: cover hel koncilie le Florence", en ede kerkelijke Krisluskoji". Bij kon. besluit van 17 Febr. jl. is de ligling der militie voor hel jaar 1874 bepaald op 11000 man, waarvan 600 voor de dienst ter zee te be stemmen. Het aandeel der provincie Zuidhollaiid beloopt 2089 man. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat gedurende het jaar 1873 in 's rijks munt zijn vervaardigd en afgeleverd de volgende speciën; voor rekening van het rijk: 1,000,000 tiencentsstukken; 3.020,000 cenlen; 2,026,000 halve centen; voor rekening van particulieren: 40,041 gouden dukaten; 5,515,073 2y2 gulden; ongerekend de dukaten, te zamen uitma kende eene nominale waarde van ƒ13,928,072,50. Door Z. M. is magtiging verleend tot het bijeenroepen eener buiten gewone vergadering van dc staten der provincie Friesland op 24 Maart aanslaande. Het berigt omtrent het detacheren van een aantal officieren van het Nederl. leger bij dat van Nederl. Indië. dezer dagen door hel lib!, mede gedeeld, wordt tegengesproken. Door den president der Fransche republiek is, Ier zake van de redding der manschap van het bij Egmond aan zee in de maand December jl. gestrande vaartuig Andrê, van Nantes, aan den stuurman der Egmoudsclie reddingsboot dan Stam de gouden medaile van verdienste 2ie kl. en aan de bemanning dier boot, bestaande uit de Nederlandsehe maats Jacob Gfas,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1