LËIDSCHE COURANT. •V 46. Ï8M. D1NGSDAG 24 FEimUARIJ. De ('ovraut verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar» ƒ3. franco p. p. f 3.50 met het l'erslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35fiasco p. p. f 3 05. Het rerslag afzonderlijk is verkrijgbaar roor f 2.50 's janrs. buiten de etpeditiekosfen. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. [Sc prijs oer Advertentie» is va» 1 4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. sEcvSS' •.•.srwiar.rarss&suijE BINi\ENLANf)SCHE BEIUGTEN LEIDEN23 Februarrj. In de» laten avond van gisteren zijn bij het departement van koloniën ontvangen twee telegrammen van den luitenant-generaal van Swieten, beiden den 22*,en dezer te Penang aangeboden: Blijkens het eerste telegram, gedagteekend 16 Februarrj, waren na-eene rust van twee dagen (zie het berigt in de Staatscourant van 19 dezer) welke rust volstrekt noodig was om, bij geheel gemis van terreinkennis, zich te kunnen orienteren, den !5'|D te voren de versterkingen van Ketapan Doewa aangevallen en genomen. Deze operatie bad hetzelfde oogmerk als die van den !2den Februarij, namelijk de voor onderwerping gezinde bevolking te onttrekken aan de verdrukking der tot voortzelling van den oorlog gezinde lieden van iMoekim XXII. Het succes was volkomen, maar het verzet ernstig. De onzen hadden 6 dooden en 50 gewondenwaaron der 7 officieren. De bekende gewonde officieren zijn: de Juit.-kolonel Engel, kommandant van hel regler half 3e bataillon. zwaar doch niet doodciijk; de majoorGits, Europecsch kommandanl van de barissan van Madurade kapitein van Daalcn, chef van den staf der 2' brigade; de luitenants Ruyper van de artillerie en Tijl van de cavalerie, benevens een inlandse!) kapitein van genoemde barissan, geen van nlle.'i gevaarlijk. Ret verlies va.. v^and was zeer greet en werd op 200 dooden geschatwaaronder vier pangiima's. Het resultaat van dit gevecht werd verwacht te zullen leiden lot de onder werping der XXV Moekim. Het tweede telegram, gedagteekend Atchin W Februarijvermeldt dat na den 16Jrn niets was voorgevallen en dat toenadering nog bleef ontbreken. Deeds afzonderlijk medegedeeld [Het gevecht, waarvan boven wordt melding gemaakt, is, blijkens den datum, hetzelfde, waarvan sprake was in h.et Vrijdag 11. medegedeelde lleuiers-telegram.] Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs. partijen van 100 hectoliters 56.ƒ56. 50 27.50 27.00 10 u 5.40 5.20 5 e 2.85 n 2.75 Den 28ile0 Februarij zal van Rotterdam naar Ncw-York vertrekken het stoomschip Rotterdam, kapitein J. Jansen, van de Ned Amcr. stoomboot maatschappij, waarmede de gelegenheid is opengesteld ter verzending van gewone brieven, monsters en drukwerken. De depêches worden op dien dag des morgens ten 8 ure ten postkanlore te Rotterdam gesloten. De laatste ligling der brieven, die men me! die gelegenheid zou willen verzen den, heeft alhier plaats op 27 Februarij, des nachts ten !2 ure. Door wijlen vrouwe C. C. van Voorlhuizen, weduwe van wijlen den heer J. E. Jenlink, in leven pred. te Nieuwkoop, is aan de diaconie dier gemeente aldaar de som van ƒ1000 vermaakt, vrijjvan successierechten Men meldt uit Katwijk aan Zee: Alhier zijn eenige schuiten met ver schelt visch aangekomen, welke besomden ƒ200 tot 80 in 6 lot 8 dagen reis Er werd besleed voor grootc tarbot ƒ10 tot ƒ6, long 30 ct. tot 15 ct. per stuk; krimpschol 9.70 lot 6, droogschol 5 tot 4.25. droog- scharren ƒ4 tot ƒ3, rog ƒ6 tot 4 per mand. Door harden zuidwesten wind zijn er eenige schuiten in Texel binnengekomen, die aldaar haar visch verkocht hebben. De vangst van schol is nog schraal; vijfsterren voor land bemesting worden veel aangebragt. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met liet af nemen van het eind-examen der hoogere burgerscholen in het jaar 1873. Het stoomschip Koning der Nederlanden, kapitein Braat, is Zalurdag rcorgen uit de haven van het Nieuwe Diep naar Batavia vertrokken. In een brief uit Alcliin, van 3 Januarij, door de Amh. C. medege deeld, leest men: Onze expeditie, onder ongunstige omstandigheden (de cholera) begonnen, staat Goddank gunstig en wij zijn op hel oogenhlik met onze loopgraven en batterijen tot voor den Kraton genaderd. Het is, geloof ik, voor het eerst in Indië, dat wij op Europesche wijze oorlog voeren. Maar het geheele land is letterlijk eene versterking en de vijand dwingt ons achting af voor de wijze, waarop hjj zijnen bodem verdedigt. Naauwclijks hebben wij de ecne versterking genomen, of de andere rijst als het ware uit den grond op, en het is ongelooflijk, hoe aanzienlijk het grondverzet is, dat heeft plaats gehad. Doordien wij op Pedro-pnnt in den rug en de flank gevallen zijn, en zij ons daar blijkbaar niet verwacht hadden, zijn ons tal van beniings en steepen forten, benevens een magt van geschut en wapens in handen gevallen, die ons vele offers zonden gekost hebben, zoo wij ze in hel front hadden moeten nemen. Wij vonden prachtige bronzen stukken van 6 en 12 pond en een lengte van 5 en 6.13 nieters. De artillerie knielde i er van" verwondering bij neêrHet land is zoo mooi en rijk, als ik ooit er een zag. Geheel verdeeld in vierkante vakken, allen personeel eigen dom, is ieder stuk met bamboe doerie beplant. Dit laatste werkl natuurlijk de verdediging zeer in de hand. v. Volgens hel V. D. wil de eigenaar van het huis, waarin Thorbecke ssyerd geboren, te Zwolle, niets weten van het plaatsen van een gedenksteen inv dat huis. Hij wil daartoe zijne toestemming niet geven, tenzij de stad zich verbindc, om nooit of nimmer eenig gebouw te doen verrijzen, wat zijn uiizigt zon belemmeren. Die voorwaarde wil de gemeente zich echter niet laten opleggen. -- Op de voordragt voor de benoeming van een hooglceraar in de regts- geleerdhcid aan liet athenaeum te Amsterdam zijn geplaatst de bh. mr. C. Pynaeker Hordijk te Utrecht en mk P. Pet te Amsterdam. Ii? den nacht van Dingsdag op Woensdag 11. lusschen 11 en 12 uur is aan hel tooneelgezelschap onder directie van den heer P. vanBieneuil Roller- dam, dat te Zevenhuizen een voorstelling had gegeven, op de terugreis een ongeval overkomen, dal ongelukkige gevolgen had kunnen hebben. Het rijluig, waarin hel, uit lien personen bestaande gezelschap, zich bevond, is bij Nieuwerkerk digi bij het station in hel water geraakt. Door de tegen woordigheid van geest van eenige leden van hel gezelschap zjjit zij er in geslaagd door bet stukslaan van eenige ruiten zich zeiven uit die hagchelijke positie te redden. Vervolgens in het naas'bijzijnde logement komende zijn zij door de boeren allerschandelijkst behandeld en werd hun onder anderen toegevoegd: indien het geen vasten avond was kwam je hier niet in, en met de bedreiging hun een kogel na te zullen zenden, indien zij zich niet uit de voeten maakten. De diaconie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam komt, volgens het N. v d. D., weldra in hel bezit van een kapitaal groot ongeveer ƒ200.000, nominaal 2% pGt. Bij testament van wijlen den heer J. F. A. M. Witscn baron Straalman, wiens dezer dagen in Frankrijk overleden douairière vrucht- gebruikster van het kapitaal was, is der diaconie die som vermaakt om daar voor twaalf woningen voor behoeftige oude lieden te houwen. Deze slich ting zal den naam Magdalena Hodshon dragen. Door de bewoners der Reguliersbreedestraat te Amsterdam is eenc scm van 2000 bijecngebragl voor de versiering en verlichting dier straat op 12 Mei aanst. Vrijdag avond ontstond brand in de pastorie der hervormde gemeente te Assendelft, naar men verneemt door het vallen van een petroleumlamp. Het gebouw is geheel uitgehrand. Uit Groningen meldt men dat de lessen, tot dusverre gegeven door wijlen den hoogleeraar Chanlepie de Ia Saussaye, door de overige leden van de godgeleerde faculteit der hoogeschool zullen worden voortgezet, terwijl de emeritus-hooglceraar P. Hofstede de Groot zich welwillend bereid heeft verklaard het collegie over theologia naturalis te geven. 's GRAVENUAGE, 23 Febriiaijj. Naar men verneemt is baron O. de Fabrice, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den koning van Saksen bij liet Nedcrland- sclie bof, door Z. M. den koning groot hertog benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer L. S. A. Hoyack, con sul van Duilschland te Amsterdam, tol het aannemen van het ridderkruis 4* kl. der Kroonorde, hem door den Duitschen keizer, koning van Pruisseq geschonken, en aan A. van den Heuvel, te Gorinchem, lot het dragen van het kruis //fidei et virtuti", hem door den Paus geschonken. Door Z. M. is de ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oegslgeesl c. a. de heer H. Marlens als zoodanig benoemd te Kralingen e. a. De minister van flnaneièn zal Donderdag aanst. geen gehoor verkenen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1