PEK TELEGRAAF. franco door geheel Frankrijk, zoodra men een inkoop doet van 25 fr. Wordt het brevet hersteld, dan zal hieraan een eind zijn gemaakt. De klagten over den stilstand van den handel blijven aan de orde van den dag. Het getal der ledig loopendc werklieden is zeer groot. Van den Noorderspoorweg wordt beweerd, dat de maatschappij meer dan 2000 wa gens builen dienst heeft, wegens het verminderde vervoer, en van andere groote verkeerswegen hoort men dergelijke berigten. Ook een groot aantal woningen te Parijs staat ledig. De gemeenteraad van Lyon heeft besloten, dat aan de straten, die den 4d'n Sept. 1870 herdoopt zijn, hunne vroegere namen zullen worden teruggegeven. «PASJE. Uit Madrid meldt men dat op nieuw eene verandering van ministerie in het verschiet was. Tegenover de partij van Topete, welke het herstel der monarchie op alle wijze onmogelijk wil maken en Serrano voor een tijdvak van 10 jaren tot president der republiek verkozen wil zien, staal de partij van Sagasta. Het oogmerk van deze is geenszins, de republiek definitief te behoudenmaar zij wcnscht een uit liberale monarchalcn en gematigde republikeinen beslaand ministerie, hetwelk gedurende drie jaren voorloopig, maar ook onder voorzitting van Serrano, het land zou regeren. Dit programma, bestemd om voor eene toekomstige monarchie den weg te banen, zou door eene volksstemming bekrachtigd worden. »VIT«€!ILASI». Door de Pruissische regering wordt eene wet voorbereidt, om te bepa len hoe gehandeld zal worden ten aanzien van bisschoppen, die door het opperste geregtshof voor kerkelijke aangelegenheden van hun ambt ontzet verklaard worden. Volgens een officieus blad zou men thans, na rijpe overweging, besloten hebben bij die wet, in navolging van de rijkswet tegen de Jezuiten, te bepalen dat aan de veroordeelde bisschoppen het ver blijf in zekere Duitsche staten en provinciën ontzegd, of hun een verblijf in andere staten of provinciën bepaald aangewezen zal worden. Vroeger schijnt het denkbeeld van verbanning veel voorstanders gehad te hebben. In Posen zijn drie geestelijkendie in gebreke waren gebleven de hun opgelegde boeten te betalen, naar de gevangenis gebragl. De rust is daarbij niet gestoord geworden. Uit Warschau wordt gemeld dat de Russische regering geneigd is aan de Israëliten vergunning te verleencn zich in de zuidwestelijke gouverne menten te vestigen. Zij zullen aldaar, namelijk in Volhynië, Todolië en Kieff, goederen mogen pachten of die voor anderen beheeren. Tevens wordt gemeld, dat de regering nieuwe verbodsbepalingen zal uilvaardigen op de overtreding der wel, welke verbiedt, dat goederen, vroeger aan Polen be- hoorende, maar hun wegens staatkundige misdrijven of misdaden ontnomen, weder aan hen hetzij in pacht of in beheer worden in handen gesteld. 'sGRAVENHAGE, 18 Februarij. Bij de. regering is ontvangen hel volgende telegram, Atchin 14, Penang 18 Februarij. Eene versterking, door Toekoe Nanla van de VI| Moekim legen Toekoe Nek van Marassa, onzen bondgenoot, aangelegd, is 12 dezer met een verlies van drie dooden en dertien gewonden (allen minderen) genomen. Deze operatie had zoowel een staatkundig als een krijgskundig oogmerk en moest dienen om de toenadering van het volk uit de VI Moekim gemakkelijk te maken. De versterking is aan Toekoe Nek ter bewaking overgegeven. Toekoe Nanla is gevlugt. Wat de uitwerking zal zijn, moet later blijken. De cholera is nog niet gewekendoch minder. Tot toelichting van dit telegram wordt gezegd: Zoowel VI Moekim, slaande onder het hoofd Toekoe Nanta Selia, als de kampong Marassa, die met andere kampongs de Moekim vormt waarvan Toekoc Nek Radja Moeda Selia het hoofd is, zijn gelegen in het district XXV Moekim, westelijk van de Alchin-rivier. De twee genoemde Moekim-hoofden, vier in getal, zijn zij die den Sultan ia bet dagelijksch bestuur ter zijde stonden. Toekoe Nek Radja Moeda Selia heeft, zoowel tijdens de eerste als bij de tweede expeditie, herhaaldelijk aanraking met de Nederlandsche autoritei ten gezocht, maar scheen huiverig zich openlijk aan onze zijde te scha ren. Bij het succes onzer wapenen schijnt hij die huivering te hebben overwonnen. BERLIJN, 17 Februarij. De Nordd. Allg. Zeit. komt terug op hare pole miek met de Ass. Nat. over het Fransche protectoraal in het oosten, noemt hare bewijsvoering uit de middeleeuwen geput eene pretentie, die onver- eenigbaar is met hel tractaat van Parijs, en zal deze onvereenigbaarheid in baar volgend nommer aantoonen. LONDFN 18 Februari). De koningin heeft het ontslag van Gladstone aangenomen. Disraeli zal zich heden naar Windsor begeven. Men zegt (lat eenige liberalen lot pair benoemd zullen worden. Lunalito, koning der Hawaii-eilanden, is den 3de" dezer maand overleden. PARIJS, 17 Februarij. Volgens den Rappel zou Ledru-Rollin besloten hebben de candidatuur van het wetgevend Iigchaam, als vertegenwoordiger van het departement Vaucluse, aan te nemen. BRUSSEL, 18 Februarij. De lud. Beige bevat eene dépêche uit St.-Jean- de-Luz van 17 Febr. Moriones, Primo en Rivera bezetten Gastro en de hoogten van Somorosla met 16000 man, tegenover de 20 bataillonsCarlislen. De operalien worden vertraagd ter oorzake van den slaat der zee. BERLIJN, 18 Februarij. De bisschop van Metz heeft, naar men verneemt, aan den president van den rijksdag gevraagd of hij een tolk bij de zittingen tnogt medebrengen. Dit werd op grond van het reglement van orde afgewezen. OSTROWO, 10 Februarij. Aan aartsbisschop Ledochowski zijn gisteren in de gevangenis alhier aeht nieuwe akten van beschuldiging beleekcnd ter zake van overtredingen der wetten van Mei. HET CHLORAL. De slaap te koop in flacons. De eerste proeven met Chloral daan. kV at is Chloral? Een Chloral-jabriek. Het Duitsche Chloral en het Eransche Chloral. liet gebruik van Chloral in de geneeskunde. Gij hebt zonder twijfel de bekoorlijke fabel van Fenélon gelezen, getiteld "Reis op het eiland der vermaken."" Ik kan mij nog levendig herinneren hoe mijn jeug dige verbeeldingskracht werd opgewekt, toen zij door deze fabel van het eene won der naar het andere werd gevoerd. Op dat bctooverde eiland werden er voor verschillende prijzen naar qualiteit eetlust en slaap verkocht. Toen ik nog een kind was, bekommerde ik mij zeer weinig om die koopwaren, maar later, te Parijs, be kroop mij dikwijls de lust om met den financier van Lafontaine te klagen: Que les soins de la Providence N'eussent pas au marche fait vendre le dormir Comme le manger et le boire. Welnu, dank zij den vooruitgang der wetenschap is die lieflijke fictie gedeeltelijk verwezenlijkt. Ja, men kan tegenwoordig te Parijs slaap koopen en goedkoop ook, niet in zakjes, maar in flacons van 3 francs het stuk, zoo ik mij niet bedrieg, en zonder dat de hoedanigheid ooit verandert, zooals op het eiland van Fe'nélon. "t Is de Sirop «Ie Chloral die hier wordt bedoeld, een geneesmiddel, als men 't zoo wil noemendat sinds drie jaren door de geneesheeren van alle landen wordt ge bruikt, en waarvan de beroemde secretaris van de Acade'mie des Sciences, de heer Dumas, onlangs getuigde: «Alzoo hebben twee verwante zelfstandigheden, de chlc- roforme en het chloral, die ten tijde van haar ontdekking aanleiding gaven tot ern stig onderzoek in het uitsluitend belang der abstracte wetenschap en scheikundige theorieëneen plaats verkregen onder de kostbaarste geneesmiddelende chloroformc voor de heelkunde, het chloral voor de geneeskunde." Aan Liebreich te Weenen heeft men de toepassing van het chloral in de genees kunde te danken. Sinds het bekend werdheeft dit product veel gerucht gemaakt in de wetenschappelijke wereld, en ik herinner mij met welke groote belangstelling en verbazing ik in het gemeente-gasthuis de eerste proeven, door Dr. Demarquai genomen, heb bijgewoond. Voordat men nauwkeurig wist te bepalen wat het effect was van het chloral en welke dosis men er van kon toedienen, was men verplicht herhaalde proeven te nemen. Het chloral, waarvan wij ons toen hebben' bediend werd ons rechtstreeks uit Duitschland toegezonden, en men zal ons moeten toestem men dat het geenszins zuiver was. Ook bevreemdde het ons een groot ver schil waar te nemen in de verkregen resultaten. Sinds dien tijd hebben bovendien tal van geleerden bewezen, dat, om zonder gevaar chloral toe te dienen, dit che misch zuiver behoort te zijn. Een bekend apotheker tc Parijs, de heer Pollet, kwam toen op den inval om de verschillende wijzen van fabricatie van het chloral ver gelijkenderwijs te bestudeerenhij bracht er groote verbeteringen in en richtte te Vincennes een uitgestrekte fabriek op, geheel ingericht tot de zoo delicate en moei lijke vervaardiging van chloral. Van dien dag af hield Frankrijk op voor dit kost baar product aan Duitschland schatplichtig te zijn. In de vorige week heb ik een bezoek gebracht aan de fabriek van den heer Follet. Op het eerste gezicht staat men verwonderd over het verbazend aantal retortenfiesschen glazen en looden buizen die elkander in de eerste galerij krui sen waar acht fornuizen staan, elk 3 meters breed. Alleen door van den aanvang af den gang der bewerking te volgen, vindt men den weg in dit schijnbare dool hof; vervolgens treedt men de dis/illatie-zaal binnen.... Ik zal den lezer niet bezig houden met de reeks van noodige bewerkingen ter verkrijging van een che misch zuiver chloral; ik zal alleen zeggen, dat ik verwonderd stond geen onaange- namen reuk in de werkplaats te vinden. Het is een merkwaardig resultaat, waardig té worden gesignaleerd met 't oog op den openbaren gezondheidstoestand, want iedereen kent de groote bezwaren, die in dit opzicht gewoonlijk bastaan in fabrieken waarin groote hoeveelheden chloor worden verwerkt 't Is ons bekend, dat nog voor ons een lid eener gezondheidscommissie door dit feit bijzonder werd getroffen. Het chloral is een vaste, witte, fraai gekristalliseerde zelfstandigheid, met den geur van een meloen, naar die niet zonder voorzorg kan worden gebruikt, uithoofde Van haar invretend vermogen. Her, wordt alleen gebruikt als een drankje en liever nog als een stroopje. De heer Follet heeft dezen laatsten vorm verkozen. Het chloral is geen specifiek middel tegen eenige ziekte, hoewel het reeds in een menigte ongesteldheden wordt aangewend. Vooral wanneer pijn wordt geleden, wordt het toegediend, dat wil zeggen, in elke ziekte of ongesteldheiddie een hevige smart veroorzaakt, waardoor liet slapen wordt beiet. Er wordt zooveel baat bij gevonden, dat de doctoren dikwijls moeite hebben de zieken te dwingen er geen gebruik meer van te maken, voordat zij geheel zijn hersteld. Ik ken verscheiden personen, die sinds geruimen tijd niet konden slapen ten ge volge van gemoedsaandoeningen, langdurig verdriet of bovenmatige intellectucelo inspanning, die aan het chloral een rust hebben te danken, waardoor hun krachten en hun moed werden hersteld. Twee of drie theelepels stroop van chloral zijn voldoende om de dikwijls voorko mende onrustigheid van kleine kinderen in de eerste maanden na bun geboorte tot bedaren te brengen. Daarvoor is het een kostbaar middel, want het is bekend dat het bijna nooit zonder gevaar is aan kinderen slaapmiddelen in te geven, onder welken vorm dan ook. Alles te zamen genomenbestaat tegen bet. chloral in den vorm van een wel toeboreid stroopje geen dier talrijke bezwaren als tegen andere slaapmiddelen, in de geneeskunde aaugewend, en het gebruik kan zonder gevaar bijna onafgebroken worden voortgezet. Dr. E. DECAISNE. öurgcvlij&c Van 12 tot en met 18 Februari 18?4. REVALLENJ. Jansen, geb. van der Meer. D. A. Overmeer, geb. van Dijk, Z. Ch. Dozy, geb van Terlholen, Z. W. Singelitig, geb. Dreef, Z. M.-E. Piena, geb. Dijkman, Z. C. Tukker, geb. Swinkels, Z. S. C. Timp, geb. den Ouden, D. --- L. Wagemans, geb. Rolstier, D. M. liroeshart, geb. Dekker, Z. J. Nagtegaal, geb. van VVeerlee, D. W. Leget, geb. van Steenbergen, D. W. Land, geb Cremer, D. D. Cornelius, geb. vaikder Steen, Z. M de Groot, geb. Wetselaar, Z. M. Overduyn, geb. Hasselbacli, D. J. A. Rey, geb. Pont, Lt. M. Wijsman, geb. Los, Z. P. S. de Ia Rie, geb. de Tombe, Z. A. van den Berg, geb. van Eygcn, Z. M. Heykoop, geb. Singcrling, D. S. M. van Wijk, geb. Deele, D. D. van Donkelaar, geb. Borst, D. J. Verver, geb. Fakkel, D. A. W. de Mooy, geb. van Toorn, D. L. A. Bonman, geb. Warners, D. L. Duk, geb. Otiwerkerk, Z. W. P. Hemerik, geb. van Weeren, Z.M.Nienwenliuysen, geb. Franken, Z. A. M. Brit lijn, geb. Verhoeven, Z. S. M. Arentsen, geb. Brittijn, D. J. Hakkaart, geb. Galjaard, Z. E. Leemans, geb. Blansclice,; D. M. M. Stijnman, geb. VcrhoefT, D. GEHUWD: G. H. Krekelaar, wett. gesch. en M. C. du Pon, jd. G. Blèyi.jm. en M. Kok, jd. H. L. Pieket.jm. en M. Itodyn, jd. J. L. Bonte, jm. en E. J. Rozendaal, jd. J. M. Bodifee, jm. en A. M. Reyken, jd. H J. Kappelliof, jm. en J. B. Petri, jd. A. J. Westhoff, jm. en C. G. Sandilort, jd. OVERLEDEN: D. Zirkzee. Z., 2 j. C. Smaling. wede. P J. Trap, 70 j. J. B. Kleberg, Z., 4 j. J. Bosnia, Z., 5 j. S. van Leeuwen, vvedc. J. van .[leuzen, 81 j. C. C. Roussou, J)., 19 j. S. Randoe, wed". M. Svvarts. 74 j. W. F. Kruuk, geb. Reek, 1). levcnl. W. M. van Caspel, 1)., 6 j. - W. Verhoogt, Z.. 12 d. M. Tuinbol de Moed, geb. Colpa, D. levcnl. J. Duyverman, 77 j II. Verver. R„ 7 m. C. van der Steen, 70 j. - M. Cornclisse. 57 j. I'. E. Klikec, 'L 22 j.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3