Bl'ITKNLAiNDSCIIE UEillGTEM. titelrol werd door den lieer Kielt! meesterlijk weergegeven. De heer Wijn stok vervulde de rol van Armand en de heer Haspels die van Félicien. Beter ware het geweest als de distributie van beide laatsten juist was om gekeerd. Mevrouw Iburg, jufvrouw Valois en de heeren Bigot, van den Berg en van der Grijp deden aan de karakters door hen voorgesteld alle eer en in het nastukje verwierf de heer Bigot veel bijval voor zijn geestige vertolking van Ziezemer. De schouwburg was niet druk bezocht en tochspel en stuk in aanmer king genomen, was een flinke opkomst ten volle verdiend geweest, 's GRAVENHAGE17 Februatij. Tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Eysdcn-slation c. a. is benoemd de heer J. Tulkens, thans te Simpelveld c. a. Tevens is de heer J. J. H. Berden, ontvanger der directe belastingen te Echt c. a., met wijziging en uitbreiding in zoo verre van Zr. M'. besluit van den 7jc0 April 1868, benoemd tot ontvanger der in-en uitgaande regten aldaar, en aan den heer J. A. Buel Engelman, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Jorwerd c. s.zijnde dit kantoor opgeheven en gevoegd bij dat te Baard. Aan den heer mr. L. A. van IJsselsteyn is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongeregt te Edam. Tot commissaris van policie te Bolsward is benoemd dc heer A. J.Cost Budde, thans inspecteur van policie te Rotterdam. Z. M. heeft goedgevonden: den inspecteur van administratie A. Polkijn, onder dankbetuiging voor zijne zeer langdurige en goede diensten, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, op pensioen te stellen, te bevor- deren: tot inspecteur van administratie, den officier van administratie le kt B. A. Stieler; tot officier van administratie le kl.dien der 2e kl. J. A. La- gaay; tot officier van administratie 2e kl., dien der 3e kl. W. F. Klompé; en tot officier van administratie 3e kl., de scheepsklerken J. C. van Reyn en P. A. Molenaar; en aan den gepensioneerden officier van administratie I* kl. M. G. J. A. Huisman van Duercn, thans magazijnmeester van klecding en levensmiddelen der marine te Amsterdam, toe te kennen den titnlairen rang van inspecteur van administratie. Door Z. M. zijn in hunnen rang overgeplaatstbij het wapen der in- finlerie, en wel bij het 6' reg. van dat wapen, de le luit. B. J. J. Magnin, van de divisie kon. maréchaussee van Limburg; bij het wapen der kon. maréchaussee, en wel bij de divisie van Noordbrabant en Zeeland, de kapi- tein-administrateur van kleeding en wapening B. J. Rademakers, van het 2' reg. huzaren. Voorts is hij het wapen der artillerie benoemd tot kapi tein 2( kl. bij het reg. rijdende artillerie, de le luit. W. 11. Bierman, van het corps. -- Aanstaanden Donderdag, bij gelegenheid van den geboortedag van Z. M. den koning, zal er ten hove een groot gala-diner plaats hebben, hetwelk opgeluisterd zal worden met cene uitvoering door de stafmuziek van liet regiment grenadiers eu jagers. Door Z. Exc. den minister van buitenlandsche zaken wordt heden we-' I dcrotn ecne soiree gegeven. Gisteren heeft het aangekondigd diner bij Z. Exc. den ministci1 van koloniën plaats gehad, waaraan door bijna al de vertegen' woordigers van vreemde hoven hier te lande werd deelgenomen. De verlichting op aanstaanden Donderdag avond, bij gelegenheid van 'skonings verjaardag, belooft zeer fraai te zullen zijn. Men heeft de ge lukkige gedachte gehad de illuminatie ditmaal in dier voege aan le leggen, dat de Vijverberg, in welks waterspiegel de verlichte eereboog zal weerkaatsen met de omliggende straten en pleinen als het ware een geheel zal vormen. Daartofe zullen de Korte Vijverberg, het Plein cn het Tournooiveld guirlan- desgewijze worden geilluminecrdwaarbij ook de Lange Houtstraat is ge voegd. Aan beide zjjden dier straat zullen mede guirlandes van lampions worden ontstoken. Tot opluistering van het feest zijn er muziektempels op het Plein en het Tournooiveld geplaatst, waar zich de muziekcorpsen van de schutterij en de huzaren zullen doen Itooren. BAGELAÜB. LONDEN 16 Febrtiai ij. Voor zoo ver dc uitslag der algemeene verkiezingen Zaturdag II. reeds bekend was, zullen 212 leden van het laatste lagerhuis in het nieuwe gcene zittin? hebben. Van deze niet weder verkozenen hadden 92 zich niet weder candidaat gesteld of waren kort voor de verkiezingen overleden. De voornaamste leden der regeringspartij, welke, schoon ziet) candidaat gesteld hebbende, niet gekozen werden, waren de bh. Chichester Forlescue, eerst secretaris voor Ierland en laatstelijk president van den Board of trade in het tegenwoordige ministerie, lord Enfieldonder-secretaris van staat aan het dep. van buitenl. zaken, sir George Young, lord-advocaat van Schotland, de oud-minister van openbare werken Ayrton, baron Rothschild, Bernal Osborne. Thomas Hughes en professor Fawcetl, sir Henry Iloare en Jacob Bright. Van conservative zijde is de oud-minister van oorlog sir John Pakington niet gekozen. Er waren lot op het genoemde tijdstip 36 liberalen gekozen op plaatsen, waar vroeger conservative afgevaardigden verkozen warenterwijl daarentegen de conservative partij 95 plaatsen in het par lement gewonnen had. liet gebouw in hel West-Einde der stad. ingerigt tot depot van meu belen en kunstschatten, dat dezer dagen door brand werd vernield, was zoogenaamd brandvrij of vuurvast gebouwd, iets dat reeds meer dan eens gebleken is van weinig beleekenis te zijn. Ai dc vloeren waren van gesla gen ijzer; geen hout was gebezigd in den bouw, en al de balken, deuren en kozijnen waren van ijzer. De zolderingen bestonden uit ijzeren latten; de verschillende deelen van het reusachtige gebouw waren door brandvrije jjzcren wanden gescheidencn het was strikt verbodenooit des avonds eenig werk in het gebouw te verrigten, opdat er nooit kunstlicht in het gebouw zou worden gebruikt. Fr was dus ook geen gasleiding. De brand, welke aangekomen was in de meubelzalen, bleek niet te blusschen te zijn. De ijzeren vloeren vielen in, dc brand verspreidde zich naar verschillende deelen van het gebouw, links en regts, vloer na vloer viel in, en zoo hoog rezen de vlammen, dat de brand in geheel Londen te zien was. De militairen hebben bij dit ongeval groote diensten bewezen. Velen wer den gewond door vallende sleenen, enkele vielen met een vloer twee ver diepingen omlaag, om op schier wonderdadige wijze, slechts ligt gewond, weder le voorschijn komen en op nieuw den brandladder op te stijgen, als bestormden zij een vjjandige vesting. Zij redden wat le redden viel, en verhinderden het verder verspreiden der vlammen, doch het onherstelbaar nadeel was reeds gedaan. Omtrent den omvang der verloren kunstschatten loopen de opgaven nog uiteen. De Economist levert een vergelijkenden staat, waaruit blijkt dat in een jaar tijd het koersverschil der Turksche, Peruaansche en Egyptische fondsen, te Parijs en Londen uitgegeven, het publiek te slaan komt op een verlies van 940,000,000 fr.bijna een milliard. FRANKRIJK. In de Zaturdag door de nationale vergadering gehouden zitting zijn de bepalingen der wet betreffende de chèques, voor zoover zij nog niet waren afgedaan, aangenomen, en schorste dc vergadering, op het voorstel van den heer Wolowski, hare zittingen tot Donderdag, ten einde aan de met veel werk overladen budget-commissie de gelegenheid te geven hare adviesen over de verschillende aan haar toegezonden artikelen en amendementen in gereedheid te brengenen aan de afgevaardigden zeiven te vergunnen zich voor te bereiden op de belangrijke discussiënwelke volgen zouden over de verhooging der suiker- en zoutbelastingen. De minister van oorlog bragt een wets-ontwerp ter tafel betreffende het aanleggen van nieuwe verdedi gingswerken om Parijs. Het werd urgent verklaard en naar de commissie voor krijgszaken verzonden. Prins Napoleon heeft een schrijven gerigt aan hel Journal de Paris, waarin hij diens vraag: wie weet of ook prins Napoleon zich niet rang schikt onder de aanhangers van het /'septennium"? ontkennend beantwoordt. Hij kan geen partijganger zijn van een regeringdie niet regtstreeks door het volk is ingesteld. Om, schrijft hij, le kunnen rekenen op de medewer king van hen, die aan de Napoleontische traditie trouw blijven, zou het "septennium" moeten zijn in het leven geroepen door den eenigen souve? rein, voor wien wij allen ons buigen, door het algemeen stemregt. In het Joum. des Véb. wordt op nieuw aangedrongen op het terug roepen van het in de haven van Civita Vecchia gestationneerde fregat l'Orénoqueomdat, daar de Paus de grootst mogelijke vrijheid en onafhan kelijkheid te Rome geniet en allerminst genegen is die stad le verlaten, er niet de minste noodzakelijkheid bestaat om dat schip langer op dien post te laten. De Italiaansche natie kan de voortdurende handhaving van dezen maatregel niet anders beschouwen dan als een stilzwijgend en hard nekkig protest tegen de vestiging der onafhankelijkheid van Italië. Den a'"" Maart zal de heer Emile Ollivier als lid der Fransche akade- mie worden geïnstalleerd. De heer Jules Favre heeft zijne pleitrede in de zaak van de erfgena men van Naundorff, afstammelingen van Lodewijk XVII, ten einde ge- bragt. Vijf teregtzittingen van het hof van appel waren daartoe noodig, waarover de president zijne ontevredenheid uitdrukte, maar waarlegen de heer Favre met kracht opkwam. De advocaat-generaal is thans aan het woord tot het voordragen zijner conclusie. DIIITICHLAXD. De keizer heeft bepaald, dat de bibliotheek van wijlen| dr.| Wofgang Menzel, te Stuttgart, bestaande uit ruim 18400 deelen, voor rekening van het rijk zal worden aangekocht, ten behoeve der universiteils- en lands- bibliotheek te Straatsburg. De 15 afgevaardigden uit Elzas-Lolharingen zijn gezamenlijk in den rijksdag verschenen en hebben aan de uiterste regterzijde plaats genomen. Zeven hunner waren in geestelijk gewaad. Dc eenmaal beroemde en rijke Benedictijner-abdij St. Blasienin het Alpdal, in het Zwarte Woud, welke in 1807 gesloten werd, is door een zwaar onheil getroffen. De katoenspinnerij brandde namelijk ten deele, de kerk geheel en al uil. Eerstgenoemde, welke vijf- tot zeshonderd personen werk verschafte, bevond zich in de kloostergebouwen, die in 1745, na een geduchten brand, herbouwd werden. De kerk, onder abt Gerberl, naar bet plan van een Parijschen meester in den stijl van het Pantheon te Rome gebouwd en in 1783 ingewijd, werd door Goethe als de prachtigste tempel van Duitschland geroemd. De Zwitsersehe bondsraad heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij dc algemeene volksstemming over het ontwerp tot herziening der bonds-consti- tutie definitief bepaald wordt op den 19Je° April aanst. OOST-INRI F. BATAVIA. 8 Januarij, De dagbladen bevatten onderscheidene mcdedcclingen, ontleend aan dc rapporten van den opperbevelhebber der expeditie tegen Atchin. -• Naar wij vernemen, meldt de Indiër, is hier het telegraphisch berigt ontvangen, dat de kapitein der infanterie T. E. C. Merens, van liet tocneel des oorlogs naar Padang vervoerd, in het hospitaal aldaar aan eene her senziekte bezweken is. De heer mr. J. J. van Angclbeek heeft een request aan dc regering ingediend tot herstel van grieven. De beslissing is gevallen of zal spoedig vallen, dat hij niet weer als raadsheer kan optreden, terwijl aan liet gouvernement in Nederland voorstellen zullen worden gedaan tot billijke schadevergoeding. Den 6"'11 dezer heeft de uitbesteding plaats gehad voor het onderhouden van een geregelde stoompakket-vaart-dienst in dezen archipel, gedurende

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2