LEIDSCHE C O U HAAT. f874. WOENSDAG 18 FEBRUARIJ. STARS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. n. T)c Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Fe prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 s jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke noinmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. II EK-IJK BURGEMEESTER ik WETHOUDERS vak LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den Igden December 1873, n°. 93/1 Provinciaalhlad n°. 126), houdende bepaling van de tijdstippen van den lier-ijk cW maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1874: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. der wet van den 7en April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegweiktuigen onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den 'j'<> op de Aalmarletnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor wijk VII, op den 18, 19, 20, 24, 25, 26 en 27 Februari en 3 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 3den December 1873, de letter G, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Letdsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 29 December 1873. y. d. BR.ANDELERBurgemeester. E, KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 Februarjj. Bjj kon. besluit van 12 Febr. jl. is, uit overweging dat het gebrek aan een voldoend aantal reglerlijke ambtenaren in Nederl. Indie een' tijdelijkeu maatregel van voorziening noodig maakt, hel volgende bepaald: Met behoud overigens van de voorwaarden van benoembaarheid, zooals die omschreven zijn in art. 3 van ons besluit van 10 September 1864, n". 47, zijn tot reg- terlijk ambtenaar in Nederl. Indie ook benoembaar zij, die. onverminderd dc overige daaromtrent in bet reglement op dc regterlijke organisatie en hel beleid der justitie in Nederl. Indie opgenomen bepalingen, den graad van doctor in de beide reglen aan eene van 's rijks boogcscholen hebben verkre gen en voldoend examen hebben afgelegd in de beginselen der Javaansche taal en van de staatsinstellingen van Nederl. Indie. De minister van koloniën heeft voorts bekend gemaakt dat voor meesters in de regten gelegenheid zal bestaan, om, behalve in de maand Juiiij aan staande, ook in de maand October of November 1874 het examen af te ltggen, voorgeschreven "bij art. 1 van voormeld kon. besluit. Hier ter stede is ook thans eene verecniging van metselaars- en stcen- houwersknechls geconstitueerd, die zich tot hoofddoel stelt hel ondersteunen harer leden in geval van ziekte, liet getal leden bedraagt reeds meer dan 80. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat, volgens by Item ingekomen ambtsberiglenin de week van 8 tot 14 February aan Aziatische cholera zijn overleden: in Zuidholland: te Gouda 1; in Utrecht: te Utrecht 2; totaal in het rijk 3 personen. Men herinnert ons. zegt hel 11. D., dal hel den I9d,° February a. s. een dubbele feestdag is. Ieder Nederlander viert dan met ingenomenheid den verjaardag van onzen regerenden vorst, die weldra het 25-jarig jubilé van zyn koningschap mag herdenken. Maar het is dien dag tevens de 200e gedenkdag van den vrede met Engeland, die den 19'1"1 February 1674 te Westminster werd gesloten en den 6*1"1 Maart daaraanvolgende te 's Ilage bekrachtigd. Wel was die vrede voor de republiek niet in alle deelen voor- deeligmaar in de bestaande omstandigheden, daar de krijg met Frankrijk nog moest worden volgehouden en Engeland pas een jaar te voren veel hoogere eischen had gesteld, was men in Nederland tevreden en dankbaar, dat vooral door den moed en het beleid van dc Ruyter althans een der twee maglige vijanden het zwaard opstak en daardoor aan het gemeenebest verligting werd gegeven. Het voegt zeker aan dien gewigtigen vrede van 19 February 1874 te gedenken. Daartoe wekken wij gaarne onze stad- en landgenoolen op. Door de directie der Nedcrlandsche bank is de rentestand heden vast gesteld als volgt: Interest van beleeningen van biunenlandsche effecten 3ya pCt.; dito dito van buitcnl. effecten 4 pCt.dito dito van goederen 3% pCt.disconto van wissels met drie handieekeningen (witte aanvraagbilletten) 3% pCt.disconto van wissels met twee handteekeningen en van promes sen (blaauwe aanvraagbiUelten) 4 pCt. Te Rotterdam is gisteren een 3-jarig knaapje verbrand door het vlam vatten zijner kleeren. Het kind was door de moeder aan eene buurvrouw ter bewaking gegeven; deze. een boodschap moetende doen, had hel knaapje met haar eigen dochtertje van gelijken leeftijd op eene kamer opgesloten de kleinen, alleen gelaten, wisten zich meester te maken van lucifers, en zóó waren de kleeren van het knaapje in brand geraakt. By haar terug komst vond de vrouw het kind, dat haar toevertrouwd was, als een lijk terug, terwijl haar eigen kind ongedeerd was gebleven. Door de arrond.-regtbank te Brielle werd bij vonnis van 12 Sept. 1873 zekere photograaf en dépótliouder veroordeeld ter zake van, zonder als apotheker of geneeskundige tot bet afleveren van geneesmiddelen bevoegd te zijn, een doosje Urbanuspillen en eenige wornikoekjes te hebben ver kocht. De veroordeelde voorzag zich tegen dit veroordeelend vonnis in hoogcr beroep, en, nadat het door het hof van Zuidholland bevestigd was, tegen dat bevestigend arrest in cassatie. Dc hooge raad heeft nu bij arrest van 9 February jl. dat beroep in cassatie afgewezen, en derhalve den ver koop van nagenoeg alle geneesmiddelen door winkeliers enz. strafbaar verklaard. Uil Amsterdam meldt men dat dr. A. Kuypcr, pred. bij de Ned. lierv. gemeente aldaar, Zondag 11. na hel einde der voormiddags-godsdienstoefe ning in de Oude Kerk, aan de in zeer grooten getale opgekomen schare heelt medegedeeld, dat hij het mandaat als lid der tweede kamer heeft aan genomen. Dc spreker bedankte voor de vele blijken van belangstelling, die >hij ontvangen had, en verzocht diegenen, welke zyn keus niet billykten, zijne met moeite verkregen overtuiging te eerbiedigen. Hij beriglte voorts, dal hij nog niet onmiddellijk zijn ambt als predikant zou neerleggen, maar het nog enkele weken zou vervullen totdat hij zijne oudste leerlingen als leden der gemeente zou hebben kunnen aannemen. Hij zou in Amsterdam blijven wonen. Te Utrecht brak gisteren nacht een hevige brand uit in een perceel, dat voor een gedeelte gebruikt wordt voor magazijn van sigaren en verder lot kantoor dient voor de firma van Spanje en van Ilaagcn; in weerwil van het streven van de brandweer is het geheele perceel uitgebrand. Hoewel de spuiten redelijk spoedig konden water geven, was de brand zoo ernstig, dat men van lieverlede de vlammen de overhand zag krijgen. Reeds begon de lijst van het naastslaand huis te branden en werden ook de verdere huizen bedreigd, ofschoon de daken met brandzeilen waren gedekt, toen de breede waterstraal, wel niet zoo spoedig als men had gehoopt, maar toch met Ie meer afdoend effect, op de brandende massa en de ncvensslaatide gehouwen werd geleid, zoodat deze, behalve betrekkelijk geringe schade, werden behouden eu ook iu het brandende perceel de vlammen werden be dwongen. Algemeen werd de goede uitwerking van de stoombrandspuit ge roemd. De tweede stoombrandspuit bekwam gedurende de werking eenige stoornis, zoodat zij geen dienst kon doen. Te Groningen zijn het bal, dat door de studenten aan de burgerjj Dings- dag zou worden aangeboden, en de contra-partij, die kort daarop door de ingezetenen aan de studenten zou worden gegeven, wegens den rouw- van het studenteó-corps over het overlijden van prof. Chanlepie de la Saussaye vooreerst uitgesteld. «■Martin de Kruijer", het drama van Cormon en Grangé, werd gistercu avond in onzen schouwburg door de Hollandsche tooneellisten uit de resi dentie verdienstelijk opgevoerd. Het stuk is zeer bekend en heeft een wel verdiende reputatie verworven. Zeker zal daar ook wel de vertaling toe hebben bijgedragen, welke, in vergelijking van zooveel wat op ons natio naal tooneel voor Nederlandsche taal moet doorgaan, gelukkig een hooger keur draagt. Tot vervelens toe is het al opgemerkt, dat een Fransch of Duilsch tooneeistuk nog maar niet geschikt is om te worden opgevoerd, wanneer de taal in de onze is overgezet; de toestanden, woordspelingen, eigen- en voornamen enz. moeien ook worden verhollandscht, en is een stuk daartoe niet geschikt, of ziet een vertaler daartoe geen kans, dan be spare men zich een arbeid, welke niets geen kans op welslagen aanbiedt. Het nastnkje b. v. van gisteren avond; «Een lid van het matigheids genootschap", was, hoe goed de opvoering ook slaagde, door den vertaler bepaald verknoeid. Daarin zijn tal van fijne, geestige zetten, die niet tot hun regt kwamen of gansch waren verloren gegaan. Dc opvoering van "Martin de Kruijer" liet weinig te wensclicn over. De

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1