Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. Wie lekkere en goedkoop© Koffie PER TELEGRAAF. All V ERT&iVI'i KA. ALGE3IEENE VERGADERING VAX LEDEN Borst-Maag- en ingewanden verster kende Pillen. uitwendig middel tegen kinkhoest eene nieuwe leening zal worden uitgegeven, en daar de markt reeds over voerd is drukt deze dreigende vermeerdering de prijzen uitermate. I)c zaak van de oprigling eener nationale bank maakt goede vorderingen. De hy potheekbank zal daarin waarschijnlijk versmolten worden ten nutte van alle partijen, vooreerst van den staat, welke daardoor de beschikking terug erlangt over de 130 millioen aan hypotheek-brieven, welke als pand in de kas dier inrigling door hem gestort zijn, en ook ten nutte van de bank, welke door de ondervinding wel geleerd zal hebben dat aan operatien van grondcrediet in een land als Spanje niet te denken valt. //Den 27s,en Februarij wordt de opbrengst der zegelbclasling verpacht. Ook hoort men weder spreken van eene aanstaande verpachting van het tabak-monopolie op de Philippynsche eilanden. Dit zou eene voortreffelijke zaak zijn, wanneer die kolonie zelve deze inkomst missen kon. Maar daar zij geene andere bronnen van inkomst bezitis het raadselachtig hoe de staat haar een equivalent voor die inkomst zal denken te verschaffen: deze mocijelijkheid maakt den bedoelden maatregel nagenoeg onuitvoerbaar." Bilbao is nog ruim van levensmiddelen voorzien. De bevolking moet de toezegging hebben ontvangen, dat men haar binnen eene maand tegen de Carlislen te hulp zal komen. BUITSCHLAJfB. De dagbladen vestigen de aandacht op het onthaal, in de clerieale or ganen te beurt gevallen aan liet antwoord, door den Duilschen kroonprins gegeven aan de commissie, die in last had hem, tijdens zijn verblijf te St. Petersburg, een adres van gelukwensching aan te bieden uil naam der aldaar gevestigde üuitschers. »lk koester de vaste hoop," zoo sprak de prins, ji «dat hel Duitsche rijk, getrouw aan zijn bestemming, ook op intellectueel gebied, in den strijd voor het heil en de veiligheid van het gemeenschappe- ljjke vaderland tot den einde toe zal volharden." Deze taal sluit de deur voor alle onderstellingen en beweringen, vroeger herhaaldelijk verspreid, ten aanzien van de wijziging, welke in de thans heerschende staatkunde, als bet gevolg van zekere gebeurtenis, te gemoet gezien zou mogen worden. In Sleeswijk-Holstein heelt zich sedert ecnigen tijd een geest van ver- j zet tegen de beginselen der wets-voordragt op het burgerlijk huwelijk ge openbaard onder de Lutherscbe geestelijken Dit heeft geleid tot hel houdeu eener vergadering te Neumunstcr, nabij Kiel. Op die bijeenkomst waren ruim 200 Lutherscbe predikanten vereenigd. Het resultaat der beraadslagin- gen is de volgende bepaling geweest: //In geval de betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand aan ons wordt opgedragen en daarbij de verpligting wordt gesteld, dat ook zoodanige personen in het huwelijk I moeten worden verbonden, die zich niet kerkelijk zullen doen inzegenen, noch de overige geboden Gods, op het aangaan van een huwelijk voorge schreven, zullen in acht nemen, dan zal ieder onzer verklaren, dat zijn j geweten hem verbiedt de opgedragen betrekking te aanvaarden." Deze ver- I klaring hebben allen onderteckend. Naar men van goederhand meldt, zal men weldra een stap verder gaan. Is de wet eenmaal afgekondigd en ge beurt hetdat personen zicii in liet huwelijk doen verbinden volgens de be palingen "der burgerlijke vVet, zonder Verdere formaliteiten van kerkdijken aard, dan worden zij uit de kerkelijke gemeente gezet. Uit Ostrowo meldt men dal de regterlijke autoriteit aldaar afwijzend beeft beschikt op het verzoek van den aartsbisschop van Posen, om in de gevangenis zijn huiskapellaan en een zijner bedienden bij zich en er eene afzonderlijke bidkapel te mogen hebben. De regtbank te Munster heeft uitspraak gedaan in de zaak der inbe slagneming van goederen bij den bisschop van Paderborn. De bisschop had, ten einde de betaling der hem opgelegde boeten te ontduiken, zijne meu bilaire en andere goederen aan zijn broeder overgedaan. Deze heelt dan ook bij de inbeslagneming protest aangeleekcnd en een cisch tot teruggave of vergoeding ingesteld. De regtbank heeft thans dien eisch afgewezen en hem veroordeeld in de kosten. De koning van Beijeren heeft dr. Michael Bernays, die te Munchen met zeer veel succes voorlezingen over de geschiedenis der Duitsche letter kunde heeft gehouden, tot gewoon hoogleeraar in die wetenschap bij de Universiteit benoemd. Dit is in Duilschland het eerste professoraat voor die studie. BRUSSEL, 15 Februarij. De Ind. Beige deelt een telegram mede uit St. Jean de I.uz, gedagteekend op heden, inhoudende: dat generaal Lorna eene Carlisliscbe bende van 2000 man heeft verslagen, alsook dat de stad Tolosa weder van levensmiddelen is voorzien en dat generaal Primo de Ri vera, met de onder zijn bevel staande regeringstroepen, te Castro Urdiales (8 uren ten oosten van Santander) was aan wal gekomen. MADRID, 14 Februarij. De dagbladen gaan voott met de bespreking van dc vraag of een plebiscil al dan niet wenschelijk is. Het gerucht loopt, dat de Carlislen Estella hebben verlat n en dat het ontzet van Bilbao aanstaande is. ROME, 15 Februarij. Kardinaal Parquini is heden morgen overleden. De gezondheid van kardinaal Antonelli blijft wankelend. KONSTANT1NOPEL15 Februarij. De grootvizier is ontslagen, llij wordt opgevolgd door llussein Avin-pachadie levens de portefeuille van oorlog behoudt. Er worden nog meer veranderingen in het ministerie verwacht. OPGAVE VAN CIUEVEN, welke in de eerste helft der maand Januarij door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd warenop dc aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: R. Kuiper, te Delfshaven; Vink, wed. Neuman. II. N. Tappe, C. Vi.'seller, mej. Nieuwkerk, J. van Miescher, A. Rob, W. J. Ver meiden. F. A. Weening, M. D. VreyraF. van den Vijver, P. van Leune. allen te Amsterdam; G. J. Meijer, te Apeldoorn; D. M. J. 11. Kerslens, te Boxtel; L. Mulder, te Breda; Emile Olivier, te Brussel; Nijkerk, te Davos; lloogewerff, te Dedemsvaarl; D. v. der Brug, 11. W. Iloogevcen. beiden te Delft; Ledcl, mej. Rezel, S. L. Wols, v. d. Ven, allen te 'sGravenhage; A. O. de Leeuw, te Haarlem; M. Leendcrs, te Maastricht; I'. van Eden, te Oma: C. Lensse, wed. Vinkenstcin, J. Hopman, W. Christiaanse, L. v. Ges tel, P. Schmidt, allen te Rotterdam; Ridec, te Rozcndaal; A. Bander, te VVamel; briefkaarten: van Gelden, te Rotterdam; Kerstc, Ie Utrecht. ümrgcriijkc Sïlattö. ONDERTROUWD: Mr. O. M. Blanckenhagenjm. 26j. en J. M de Bruyn. jd* 23 j. J. Vermond, jm. 27 j. en II. Steyger, jd. 24 j. A. Jobels, jm. 29 j. en M. J. Kuyters, jd. 21 j. A. A. Wijnnobel, jm. 27 j. en C. Borgerding, jd. 27 j. C. de Vries, wede 49 j. en A. J. G. van Sluwe, jd. 36 j. Gehouden Vca-koojilng van onroerende goederen, in het Heercn-Logemenl aan den Burg, Zaturdag 14 Februarij. Notaris Mr. A. J. Wijnstroom. Een Huis en Erf, aan den Nieuwen Rijn, aan den hoek der Middelste- gracht, n°. 72, Sectie 1, n°. 1430. Kooper M. 11. Fontein l'z. ƒ3325. Een Huis en Erf, aan de Binnenvestgracht, omtrent de Kraaijerstraat, n". 42, Sectie D, n*. 618, in bod gebragt op ƒ860. Niet gemijnd. Aan het Bureau dezer Courant is //voor den zandschipper wiens schuit gezonken is", ontvangen ƒ1.50, van N. N. N. Bevallen van een Zoon A. P. ROBBÉ, geliefde Echtgenoote van Deventer, 13 Februari 1874. Dr. 11. A. GROSKAMP. Geboren 5IVUIV «ï'X.KWA HELEVA MAIIGARETIIA Dochter van Leiden, 14 Februarij 1874. D. VAN WIJK en Lenigste kennisgeving. S. M. VAN WIJK. geb. Delen. De Onderggteekenden mogen met dankbaarheid vermelden dat hunne bede om hulp voor den Zandschipper niet te vergeefsch is geweest. Vertrouwende dat zij genoeg zullen hebben om de kosten van ligtcn enz. goed te maken, behouden zij zich voor, na afloop, de ontvangene gillen in dit blad te ver antwoorden. I. A. J. VERI1AAFF S'. W. B. VAN ANDEL. Vrijdag 27 Februari 1874, 's avonds te 8 uren, in het Gebouw der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen." een burger gezin, wonende op een vrolijken «tand IlSral^ binnen Leidenis gelegenheid tol inwoning voor eene fatsoenlijke familie, desverkiezende met kost en bc- vvassrlilng. In het Benedenhuis een Zijkamer en suite en hoven drie Kamers, alle net gemeubileerd. Adres met franco brieven onder letter M. bij den Boekhandelaar C. KOOYKER, Nietnven Rijn. wil drinken, die zich zelve recommandeert en geheel de tegenwoordige dure Koffie vervangt, koope die tot 52',4 Ct de 5 ons bij W. IS. VA\ ANSIKIi, Nieuwen Rijn, Insschen Uiterste- en Middelstegracht. Deze Pillen hebben in alle ziektegevallen waarvoor men dezelve aanwendde, altijd zeer gunstig gewerkt, het is het onschadelijkste en voortreffelijkste ziekteslof oplossende middel, dat de oorzaak van elke ziekte en verouderde kwalen spoedig wegneemt; en bij een duurzaam gebruik, waarborgt het den lijder een volkomen herstel. De verschillende preparaten dezer gelukkige zamcnslclling ondergaan ieder op zich zelve een naauwkeurig scheikundig onderzoek, omdat er met deze zeer fijne ingrediënten veel bedrog gepleegd wordt, waarom men wordt gewaarschuwd voor namaaksels. Lijders aan astbnta, borst, maag, zenuwen, koorts, graveel er. i'humaliek gevoelen zich door het gebruik dezer Pillen zeer gelukkig, die in verzegelde doozen, a ƒ1.20 met gebruiksaanwijzing, verkrijgbaar zijn te Leiden, hij VEIÏIvOUW EN NTOlilü Y/.i N, Gouda, M. PALMEN; 's/lage, SINGELS, Kleine Groenmarkt; Alwaar levens verkrijgbaar is gesteld liet alom beroemde en mede zeer voortreffelijk aanbevolen tegen verouderde kramp, maag en slijmhoest, korte ademhaling en vastzittende verkoudheid.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3