deel nemenvooral militaire studentendie in dit opzigl niet beliooren achter le staan hij de studenten van de academie, vvien het toegestaan is hij hunne eigene hoogleeraren examen Ie kunnen afleggen. Zij bestrijden den grond, waarop de minister van bianenl ndsche zaken hun verzoek tot wijziging in dien geest heeft van de hand gewezen en dringen er op aan, dat de kamer daaraan gevolg geve. Te Amsterdam is Zaturdag II. de verbroedering der Groningsche en l'trechtsche studenten gevierd met een diner in het Paleis voor Volksvlijt, waaraan ook eenige Lcidsche en Amsterdamsehe studenten deelnamen. Des namiddags was er reünie in het Vosje en des avonds hehhen de heeren en corps de voorstelling in hel circus Carré bijgewoond. Naar men aan het llbl. meldt heeft eene onlangs te Hoorn overleden dame aan eene kaartlegster, die haar als zoodanig eenige diensten bewezen had, een legaat van ƒ500 vermaakt. Naar men uit Nijmegen nteldt heeft de lijding van hel sneuvelen van den JslD luit. C. van Leeuwen aldaar een smartelijkcn indruk gemaakt. Van Leeuwen was zoowel bij de burgerij, als bij zijne chefs, kameraden en minderen, geacht en bemind. Jong en vol eerzucht volgde hij de roepstem die tot de Nederlandsche officieren gcrigt werd, om deel te nemen aan de tweede Atchinesche expeditie, en vond 29 Januarrj jl.bij de verkenning der XXII Moekim, een roemvollen dood. Namens het geheele garnizoen bragt, op het vernemen dier droeve tijding, eene deputatie van 4 officieren een bezoek van rouwbeklag aan den zwaar beproefden vader, te Beek. -- Donderdag 11. is de tapperij //het Schaafje", op den weg van Delden naar Backenhagen, afgebrand. Door het drooge en winderige weêr was in ten oogenbiik het geheele huis verdwenen. Van het ontstaan van den brand weet niemand iets. Het huis dat niet aan den bewoner behoorde was legen brandschade verzekerd, maar niet de inboedel, zoodat de huur der, een oppassend manin korten tijd van zijn ganschen eigendom is be roofd geworden. Omtrent de landverhuizing uit de provincie Friesland naar Noord-Ame- rika in J873kan het volgende worden medegedeeld. Uit 25 gemeenten van dat gewest vertrokken 80 hoofden van huisgezinnen en vrijgezellen, naar hunne gegoedheid te rangschikken in 5 welgestelden, 60 mingegoeden en 9 behoeftigen, met zich nemende 44 vrouwen. 120 kinderen en 2 dienst boden; alzoo te zamen 240 personen. In den loop van het jaar keerden echter 10 hunner (4 mannen, 2 vrouwen en 4 kinderen) in die provincie terug, zijnde in lmnue verwachtingen, om daar, in de nieuwe wereld, een heler middel van bestaan te vinden teleurgesteld geworden. In de laatste 10 jaren vertrokken uit Friesland 501 hoofden van huisgezinnen en vrijge zellen, waarvan 41 welgestelden, 440 mingegoeden en 80 belioelligen. Met hen vertrokken 274 vrouwen, 708 kinderen en 0 dienstboden, le zamen 1642 personen. De leden van de iweede kamer der staten-gcneraal, de hh. Tak c. s. voorstellers van de bij de vertegenwoordiging ingediende wets-voordragt tot het houden van een onderzoek (enquête) omtrent de Nederlandsche koop vaardijvloot, hebben het verslag der commissie van rapporteurs over hun voorstel, waarin gronden zoo voor als tegen werden ontvouwd, welker onverweging en waardering die commissie tot adhaesle aan het voorstel der enquête leidden, door middel van e'ene schriftelijke nota beantwoord, waarin de feiten en berekeningen nog eens korlelijk worden toegelicht. De voorstellers wenschen Jiet onderzoek voornamelijkomdat zij meenendat eert daardoor een veilige leiddraad aan regering en vertegenwoordiging kan worden verschaft omtrent de gedragslijn, welke zij bij de verminderende beleekenis onzer Nederlandsche koopvaardijvlag moeten volgen. Zij meenen dat de kamer dankbaar zal wezendat haar de magt is geschonken om wat in de bestaande toestanden duister is en haar omtrent de te volgen gedragslijn kan doen aarzelen tol klaarheid te brengen, liet geldt hier de vraag of, tegenover den feitelijken toestand onzer koopvaardijvoot tegenover de krachtsinspanning onzer naburen, stilzitten voor de kamer pligtmatig is. 'sGRAVENHAGE 10 Fcbrttaiij. Aan den heer A. S. Schmolle is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver-, lecud als Neder!, consul-generaal in Brazilië; ook is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend aan den klerk bij de directie der marine ie Amsterdam C. .1. Zaal. De 2e luit. N. 11. J Bichelle, van het 5'' reg. infanterie, is overge- plaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Ncderl. Indiê. De kapitein 11. Beijermanvan het reg. rijdende artillerie, toegevoegd aan Z. K. II. prins Alexander der Nederlanden, is in zijnen rang overge plaatst bij den grooten staf van hel leger. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Voor de arrond.-reglbank alhier stond lieden teregt eene vrouw uit Vrijenban, die gedurende het afgeloopen jaar, tegen f 1 's weeks, werkzaam was in dienst van den kleederbleeker v. d. 11. aldaar, gedurende welken tijd beklaagde zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een groot aantal goederen, als: servetten, lakens, luijers, handdoeken, hemden, rokken enz welke goederen zij gedeeltelijk beleende voor eene som van 22.50 en ge deeltelijk verkocht, door welken verkoop de policie op het spoor kwam van het gepleegde feil. Er werd eene bekentenis afgelegd en de officier van justitie i'equireerde eene veroordceling tot cellulaire gevangenisstraf van i jaar. De uitspraak is bepaald op a. s. Maandag. Men verneemt dat de mannenzangvereeniging Caeciiia alhier besloten heeft, op aanstaanden Donderdag den 19'D dezer, bij gelegenheid van 's koitings verjaardag, van des namiddags twee tol vier ure in hel locaal Diligentia, eene uilvoering te doen plaats hebben ten voordcele van de moe dige Nederlandsche krijgers in Atchin. De opbrengst van dit concert zal worden gesteld ter uitreiking aan onze krijgslieden volgens het oordeel van g den aeneraa' van Swielen. milTKNLAMlSCilK HKlUGTlvN. EX'KELilH B. LONDEN. 15 Februarij. Volgens de Pall Mall Gazette heeft het ministerie wel zijn ontslag gevraagd, maar zal de beslissing dienaangaande waarschijnlijk eerst Dings- dag bekend worden, daar Gladstone dan zijn ontslag aan de koningin zal aanbieden. De Observer zegt dat waarschijnlijk Gladstone zijn ontslag zal indienen vóór de zamenkomst van het parlement. Het ministerie Disraeli zal waarschijnlijk zijn zamengestcld als volgt; Disraeli, hoofd; lord Cairns, lord-kanselier; de hertog van Buckingham, voorzitter van den ministerraad; de hertog van Bichmond, minister van oorlog; de hertog van Northumber land, minister van marine; de heer Wardhurst of Ilubbard, minister van financiën; Galhorne Hardy, minister van hinncnlandsche zaken. Chichester Fortescue zal tot pair worden verheven door het kabinet Gladstone. In een schrijven aan de Times wordt medegedeeld dat de koning van Ashantce zijn fetich, voorwerpen van goddelijke vereering, heeft geraad pleegd en dat dezen hem hebben aangeraden vrede te sluiten, maar de blan ken niet in de hoofdstad te laten. De koning was met dit antwoord niet tevreden. Hij vvenschte nog een laatste proef te nemen. Daartoe nam hjj twee bokken, een wille en een zwarte, die hij tegen elkander liet vechten. Toen de witte zijn tegenstander overwon en doodde, zag de koning daarin het bewijs dat hij ter nederlaag was gedoemd en terstond daarop zond hij den Duitschen zendeling naar generaal Wolseley om den vrede te verzoeken. De door de dagbladen medegedeelde berigten uit Briisch-Indië geven steeds eene allertreurigste schets van den nood in onderscheidene districten aldaar. lil de algemeene vergadering der leden van de Nederlandsche Vereeni- ging te Londen, gehouden den 24,lel1 Januari] jl., is eene commissie be noemd, belast inet de organisatie van eene nationale feestviering der Neder landers te Londen, zoo mogelijk in geheel Engeland, op den 12Jt" Mei a. s. ter gelegenheid der 25-jarige regering van 'L. M. den koning. Een uitgestrekt blok gebouwen alhier, dienende tot depót van goederen bestemd tot verkoop en bewaring, is een prooi der vlammen geworden. Eenige collecliën voorwerpen van kunstbenevens kostbaarheden, zijn verloren ge gaan. De brand begon ten half vijf en eindigde, toen er niets meer te ver branden overbleef, ten half twee ure in den ochtendstond. De waarde die verloren ging is vooreerst niet te berekenenwijl er tegen dat het parlement opent, en de zoogenaamde season of het tijdvak der beau monde te Londen begint, een groote hoeveelheid huisraad, kunstwerken, edelgesteenten en wat meer is bewaard worden. Naar men zegt zou de verzameling van schilderijen aan het parlementslid sir Richard Wallace behoorende en die op 120,000 (bijna 15 tonnen gouds) geschat wordt, benevens eene wapenverzameling die men op 6000 a 7000 schat verbrand zijn. Er zijn ongeveer 20 sloom- brandspuiten met 206 gasten werkzaam geweest, en eene afdeeling der garde verleende bijstand om zooveel mogelijk te redden, zoodat een menigte rijtui gen, alsmede een honderdtal paarden uit de belendende stallen, gered werden. Verscheidene huizen in Molcombsireet en Lowndsstreet werden zwaar beschadigd. Er zjjn voor zoo ver men weet geene ernstige ongelukken voorgevallen. De aanleiding van den brand is niet hekend doch men gist dat die door liet aansteken.van lucifers, welke tusschen meubelen vielen, veroor zaakt werd. Een menigte huisgezinnen, waarvan velen denkelijk buiten slands zijn, worden alzoo beroofd van hun huisraad enz. In eene der werkplaatsen van de marinewerf te Chatham is Woensdag 11. het groote vliegwiel der stoommachine, dat 35 tonnen weegt, terwijl het met groote vaart draaide, aan stukken gesprongen, en zijn de stukken daarvan, waaronder er waren, die 5 of 6 tonnen wogen, met groote kracht in alle rigtingen geslingerd. De ontsteltenis onder het werkvolk was groot, maar geen hunner had eeuig leisel bekomen. De meeste werktuigen in de werkplaats hebben grootere of kleinere schade hekomen, en men vreest dat'die gedeelten der werf. waarin het ijzer zijne eerste bewerkingen onder gaat en waarin juist veel werk was, gedurende 4 of 5 maanden zullen moeten stilstaan. Te Liverpool is een hondenkooptnan, die zeven honden naar Londen had gezonden in een kist, die niet behoorlijk van luchtgaten was voorzien, ten gevolge waarvan de dieren dan ook stierven, veroordeeld tot twee maanden dwangarbeid, te vervangen door eene geldboete. FRUKR IJ K. Volgens in het Joarn. off. medegedeelde berigten uil .Cocbin-China j omtrent de wijze, waarop de vermaarde reiziger Francis Garnier en de scheepsvaandrig Balny zijn omgekomen, heeft er geene overrompeling plaats gehad van de citadel van lla-Noï, de hoofdplaats van hel. Anamilische gewest Tonkin, waarin Garnier met zijn escorte van zeelieden voor de Chinesche oproerlingen de wijk had genomen; maar zijn de beide officieren hij een der uitvallen, die zij uit de citadel ondernomen hebben, gesneuveld of om- gebragt. Ofschoon bij diezelfde gelegenheid nog drie andere manschappen van het detachement sneuveldenis de citadel toch in de magt der Franschen gebleven. In die berigten wordt te kennen gegeven, dat hel ongelukkig uiteinde van den heer Garnier en diens medegesneuvelde toglgenooten aan dien aanvoerder zeiven moeten geweten worden, daar hij vooreerst onvoor- ziglig handelde met aanvailenderwijs tegen de muitelingen te werk te gaan. en er ten anderen geene noodzakelijkheid had bestaan om, nadat hij zieli in de citadel in veiligheid bevond, uitvallen te doen, die, uit aanmer king van de geringheid zijner magt, roekeloos waren. SS P AIV J E. Uit Madrid schrijft men; De finanliële quaestien, welke in overwegin" zijn, schijnen geen goeden indruk op de beurs le maken, daar de koersen der fondsen voortdurend dalen. Algemeen is men beducht dat er spoedig

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2