PER TELEGRAAF. had zelf 300 l(jken van aanvoerders door de straten der stad zien dragen. Het leger was bij zijne aankomst uiteengegaan en, ofschoon de koning het sedert weder bijeengeroepen bad, twijfelde men er aan, of de soldaten wel aan die roepstem zouden beantwoorden. Tegen het einde van December had het gerucht geloopen, dat de koning gewapenden weérstand dacht te biedenen toen waren zendelingen in alle riglingen uitgezondenmaar na de terugkomst van het eerste gezantschap waren de koning en zijne hove lingen tot andere gedachten gekomen. Den zendeling werden geschenken gezonden; de koning ontving hem in een bijzonder gehoor, en zond hem met eene onderdanige boodschap naar sir Garnet. De koning scheen dus noch bij magtenoch gezind om den oorlog voort te zettenen de expeditie zou gemakkelijk met 1 Maart geëindigd kunnen zijn. In hel Mansion-House te Londen is Woensdag, onder voorzitterschap van den lord-mayor, een meeting gehouden, waar gesproken werd over de wenscheljjkheid om voor de ljjders in Indië een fonds op te rigten. Eene commissie werd benoemd met den lord-mayor als voorzitter. Staande de meeting werd 1000 ingezameld. FRANKRIJK. De Rép. frang. wijst op den tragen voortgang van de werkzaamheden der commissie van dertigen, maar zegt dat dit geen verwondering kan ba ren. Wanneer men toch aan het opbouwen wil gaan zonder het over den grondslag eens te zijn, zonder een enkel beginsel te hebben waarop men voortbouwen kan; wanneer men niets anders met zich voert dan eene ont kenning, de ontkenning van den volkswil, dien men vreest en wiens uit spraken men wil ontduiken; wanneer men door geene andere drijfveeren voortgedreven wordt dan door een blinden en onverzoenlijken haat tegen het algemeene stemregt, waaraan men het aanzijn verschuldigd is en door eene laffe vrees voor die overmagt van het cijfer, waaraan men zelf zijne opkomst te danken heeft; dan valt het opbouwen zeer moeijelijk. Het trotsche gebouw, waarin de natie geroepen zal worden in gerustheid te wonen, kan niet met die onvruchtbare gevoelens en wederspannige mate rialen worden opgetrokken. Niets anders is mogeljjk dan dat men de vruchlelooze pogingen van Babels torenbouw herhaalt, en op nieuw aan de wereld hel schouwspel der spraakverwarring bereidt. Die spraakverwarring bestaat, volgens het blad, dan ook reeds volkomen. Het regter-centrum en de legitimistische regterzijde hechten eene geheel verschillende betcekenis aan het woord monarchie; de Bonapartisten en koningsgezinden verslaan geheel andere zaken onder de woorden orde en volkswil; het zevenjarig presidentschap is geheel iets anders in de oogen der ondersteuners van den heer de Broglie dan in die der getrouwe volgelingen van den graaf van Cliambord. Hetzelfde woord, hoofd van den staat, beteekent voor den een het goddelijk regt, voor den ander de gekroonde democratie, voor een derde de op een sociaal contract gevestigde monarchie, of wel het zeven jarige presidentschap. Geen enkel beginsel, geene enkele politieke waar heid, geen enkel doel hebben de partijen, welke de meerderheid vormen', gemeen, en zoodra men het daardoor tot werkeloosheid gedoemde werktuig in de eene ol andere rigtina zal willen voortbewegen, zal het uit elkandec vallen. üe (afgevaardigden Keiler, de Belcastel en Chesnelong hebben bij den hertog de Broglie een stap gedaan om den straftijd van den Univers te ver korten. Dej hertog Decazes, minister van buiten], zaken, woonde liet ge sprek bjj en gaf te kennen, dat het verzoek niet ingewilligd kon worden. Kolonel Stoffel heeft Woensdag II. zijn eerste verhoor ondergaan door den kapitein belast met de instructie bij den tweeden krijgsraad. Aangezien de kolonel verlof had gekregen niet terstond de gevangenisstraf van twee (maanden te ondergaanwaartoe bij door het correctionele gereglshof te Versailles veroordeeld was, kon hij zich in vrijheid tot den kapitein- instructeur begeven. De beschuldiging luidt dat kolonel Stoffel in Augustus 1870 dépêches verniefigd heeft, welke voor maarschalk Mac-Mahon bestemd waren. De advocaat, die Bazaine verdedigd heeft, mr. Lachaud, zal ook de verdediging van kolonel Stoffel op zich nemen. Volgens l'Union zullen de werken aan de fortificatiën van Parijs vol gens het nieuwe plan van defensie den lslen Maart a. s. een aanvang nemen. Zij zouden een omtrek verkrijgen van minstens 170 kilometer. De forten der tegenwoordige versterking zouden in de tweede linie worden opgeno men. De buitenste linie zou uit forten van kleine afmeting bestaandie volgens een gewijzigd veeihoeken-systectn zullen worden gebouwd. Zij zou den niet meer dan 800 man bevatten kunnen en misschien van geblindeerde torens worden voorzien. Door die versterkingen zou Parijs een geheel eenige stelling verwerven en volstrekt niet zijn in te nemen. Tc Bourget is bet gedenkteeken onthuld, dat door »le conseil general" van het departement van de Seine is opgerigv ter eerc der Franschen, die aldaar gesneuveld zijn in de gevechten van 30 October en 21 December 1870. Op het gedenkteeken is een gebroken degen gebeeldhouwd, waarop het volgende is gebeiteld: »Zij zijn gesneuveld om het vaderlaud te verdedigen. De gebroken degen van Frankrijk is aan hunne handen ontsnapt. Hij zal door hunne nakomelingen weder aaneen gesmeed worden." Uit Oran wordt gemeld dat die Spaansche staatkundige uitgewekenen, aan welke geene onder het gewone regt vallende misdrijven te last gelegd worden, in vrijheid zijn gesleld, na van geldelijken onderstand voorzien le zijn geworden. De uitgewekenen, aan misdrijven van den zooevcn ge noemden aard schuldig staande, zijn, in afwachting van nadere beschikkin gen der Fransche regering, in gevangenschap gebleven. De generaals Ferrer en Contreras hadden geweigerdzoowel de hun toegelegde soldij als de hun aangeboden vrijheid aan te nemen. niTIT§€HLAN». Bij den rijksdag is een wets-ontwerp op de vaccinatie ingediend, liet bepaalt dat ieder kind binnen een jaar na de geboorte moet worden inge ënt tenzij het de natuurlijke pokken heeft gehaden dat ieder leerling op eene openbare of bijzondere school, uilgenomen Zondags- en avondscholen, in zjjn twaalfde levensjaar moet worden gerevaccineerd, tenzij hjj binnen de laatste twee jaren de natuurlijke pokken heeft gehad, of binnen de laat ste vjjf jaren met goed gevolg ingeënt is. Uit Neurenberg meldt men dat de sociaal-democratische begrippen in die streek zeer vele aanhangers vinden. In den jongst verloopen tijd is dit zelfs in buitengewone mate het geval geweest. Het Social-Democratische W ochenblatt heeft in zeer korten tijd ruim 900 nieuwe inteekenaren verkregen. Te Berlijn heeft eene bijeenkomst van de leden van den rjjksdag von Schulte en Petri en een aantal vrijzinnige katholieken plaats gehad, waarin gehandeld werd over de stichting daar ter stede van eene oud-katholieke gemeente. Er is eene commissie van vijf personen benoemd om het noodige daartoe voor te bereiden. Het districtsgereglshof in Posen heeft besloten den aartsbisschop Lc- dochowski, onder mededeeling der door het openbaar ministerie opgestelde acte van beschuldiging, te dagvaarden ter mondelinge behandeling van den eisch tot zijne afzetting. Naar men verneemt is bij den dezer dagen gewoed hebbenden orkaan te Riigenwalde een reeks duinen weggeslagen en zijn op onderscheidene plaatsen in Sleeswijk-Holstein groote verwoestingen aangerigt. Men meldt uit Bern: Het besluit van den bondsraad van den 7den, tot verbanning van den abbé Collet, wegens het verspreiden van het ultramon- taansche beroep op de mogendheden die het Weener tractaat onderteekend hebben, is nog den eigen dag ten uitvoer gelegd. De abbé Collet werd, nadat dit besiuit aan hem beleekend was, des namiddags door twee policie- beambten uit de gevangenis van St. Antoine te Genève gehaalden in een rijtuig naar Douvaine in Savoye op Fransch gebied overgebragt. Ook bij de uitzetting van den bisschop Mermillod had de bekendmaking van het besluit en de uitvoering te geljjker tijd plaats. PENANG. 10 Februarjj. RO.). Uit eene onafhankeljjke bron wordt verzekerd dat de Hollandsche troepen, bjj eene vervolging, door de Atchi- nezen zijn teruggeworpen en twee mitrailleuses en 18 dooden hebben verloren. 'sGRAVENHAGE, 14 Januarjj. De Staatscourant vermeldt het Reuter- telegram van heden nacht met bijvoeging: Zoo dit berigt eenigen grond heeft kan het slechts zijn eene verkeerde voorstelling (misschien over land naar een der Atchinesche havens en van daar naar Penang overgehragl) van het gevecht dat plaats vond bij de ver kenning op den 29cn Jannarij, waarbij onze troepen ernstig beschoten wer den uit eene versterking in de XXII Moekim en een 3-tal dooden en 18 ge wonden verloren. liet berigt kan niet doelen op eenig nieuw wapenfeit, waarvan de regering nog geen kennis had gekregen, want het laatste telegram van van Swietcn werd van Atchin verzonden op dcnzellden dag als het Reuter-telegram van Penang. De kolonel der infanterie van het Indisch leger de Neve is benoemd lot generaal-majoor. ROME, 12 Februarij. De kamer van afgevaardigden heeft heden beraad slaagd over de wet betreffende de banken. Na eene levendige discussie heeft zij op voorstel van de linkerzijde en het centrum besloten tot de be handeling der artikelen over te gaan. PETERSBURG, 13 Februarij. De keizer van Oostenrijk is bij zijne aan komst aan het station alhier door den Czaar en de geheele keiz familie op het hartelijkst verwelkomd. De huizen der stad zjjn met vlaggen versierd en de bevolking legde veel geestdrift aan den dag. Keizer Frans Joseph zal tot den 22>ttn dezer alhier vertoeven. LONDEN, 13 February. Men verwacht dat het kabinet Dingsdag of Woensdag besluiten zal af te treden; waarschijniyk zal de aftreding dan onmiddelijk volgen. Bp het departement van builenlandsche zaken is van den eonsul-generaal Prideaux te Zanzibar een nadere officiële mededecling betreffende het over lijden van Livingstone ontvangen. De getuigenis van den neger Chumah is volkomen in overeenstemming tnel Livingstones bekende reisplannen. De builenlandsche consuls gaven hunne deelneming in het geleden verlies te kennen, en als blijk van rouw was 5 Januarij op al de consulaten, op de schepen in de haven en op het paleis van den Sultan de vlag halverstok geheschen. VERSAILLES, !3 Februarij. De nationale vergadering heeft aangenomen art. 3 van hel wetsontwerp op de nieuwe belastingen, welk art. tol nader onderzoek was gesteld geweest in handen der commissie. Na discussie over het chèque-stelsel werd art. 4, houdende aanduiding van den aard der chêque. aangenomen. Vooraf waren verschillende amendementen verworpen geworden. PARIJS, 13 February. Raspail, vader (80 jaar oud) en Raspail, zoon, zjjn veroordeeld tot gevangenisstraf en geldboeten, respectievelijk van twee ja ren en van zes maanden en van 1000 cn van 500 fr.ter zake van hel verdedigen van handelingen (der Commune) door het strafwetboek als mis daden aangemerkt. Aan dit vergrijp hebben zp zich schuldig gemaakt in den Almanack météorologique. Rlieumatiek en zenuwpijn. Hoewel eerstgenoemde, verschrikkelijke kwaal, jonge cn sterke menschen aantast, en laatstgenoemde onmeedoogend hare slachtoffers onder de zwakken uitkiest en deze over 't algemeen voor ongeneeslijk gehouden worden, zoo zijn echter een paar flacons Eau d'Anvers van den heer Aug. de Marbaix voldoende om iemand geheel van deze kwalen te genezen. Te Leiden ter Boekdrukker^ van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6