BIJVOEGSEL, be hoerende tot de Leidsehe Courant van Maandag dó Februarij ó&74>, ft0. 39. BUITEN LAN DSCilE BE RIG TEN 's Lands middelen hebben in de maand Januarjj van dit jaar opgebragt ƒ5,466,348.49, zijnde 156,554.30 minder dan in de maand Januarij van 1873. De raming bedroeg 6,611,350.92. De minister van financiën heeft de aandacht van belangstellenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië, door middel van het stoomschip Koning der Nederlandenvan de maatschappij "Nederland", waarvan het vertrek uit hel Nieuwe Diep is be paald op 21 Februarij aanst. De daarmede te verzenden correspondentie behoort uiterlijk in den namiddag van 20 Februarij aan het Nieuwe Diep aangekomen te zijn. Bjj de gisteren in het hoofdkiesdistrict Gouda gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal zijn ingekomen 2598 stembriefjes, waarvan ongeldig zijn verklaard 9 briefjes, zoodat het getal geldige stemmen was 2589. Daarvan zijn uitgebragt op den heer mr. H. C. Verniers van der Loeff 985 stemmen; op den heer mr. M. Bichon van l.Issel- monde 911 stemmen, en op den heer jhr. mr. H. J. van der Ileim 686 stemmen. Over de beide eerstgenoemde heeren moet dus eene herstemming plaats hebben. Men meldt ons uit Zoetermeer: Te Zoetermeer en Zegwaart heeft zich ge meenschappelijk eene commissie gevormd voor de feestviering bij gelegenheid van de 25-jarige regering van Z. M. Willem III en het houden eener inza meling van gelden voor het nationaal cadeau. De feest-commissie is zamen- gesteld uit de hh. H. J. Augustijn, C. L. J. Bos, P. Bos, D. Bontenbal, N. Vjjverberg, A. Adegeest, J. J. van Sittert, A. Visser Jr., P. M. Lammens, T. P. Bohm, J. Droogh, L. Hekker en J. Vollébregt Jz. De leden der com missie voor de inzameling zjjn de hh. J. Lammens, J. Groenewegen, L. Koetsier. M. v. d. Helm, R. van Alphen, J. Ruigrok, C. Vollebregt. D. Leeuwenburgh en C. Bos Gz. Dc opbrengst van de op den lldcn dezer gedane inzameling voor het geschenk bedraagt te Zoetermeer en te Zegwaart te zamen 369.12, terwjjl later met inteekenlijsten zal worden rondgegaan voor de feestviering op den 12<len Mei aanstaande. Woensdag 11. werd het 25-jarig bestaan der sociëteit "De Vriendschap" te Zoetermeer feestelijk gevierd en verschafte aan de leden en hunne dames een zeer aangenamen avond. De zaal was schitterend verlicht en door den heer D. Bontenbal, een der oprigters. mr. schilder, smaakvol met vlaggen, cbassinetten, wapens en schilden gedecoreerd. Bij den aanvang hield de pre sident. de heer J. Groenewegen, een gepaste aanspraak en heette de leden welkom. Het concert, gegeven door de hh. Diderich, pianist, Luyben, saxo phonist en clarinettist, van Aken, violist, en van der Linden, saxophonist, allen uil 's Gravenhagebestaande uit 12 nommers, zoo ensemble-stukken als solo's voor saxophoneclarinetpiano en violenwas uitstekend te noemen en getuigde van de groote verdiensten der musici. Tot afwisseling zijn door eenige dames en heeren eenige zangstukken ten gehoore gebragt, welke het genot niet weinig verhoogden en waarvoor het publiek zich door daverend applaudissement dankbaar betoonde. Alles te zamen genomen mogt de indruk allergunstigst heeten en zal de feestavond bij allen in aan gename herinnering blijven. Door den minister van financiën is, namens en met magtiging van den koning, aan de gemeente Amsterdam, tol wederopzeggens toe, vergunning verleend voor den aanleg en het gebruik van een telegraafnet binnen die gemeente. Het Algemeen Politieblad signaleert een 100-tal personen, die niet aan dc oproeping ter aflevering voor de ligting der nationale militie van 1873 hebben voldaan. Het bestuur der afdeeling Tiel der Geldcrsclie maatschappij van land bouw heeft zich met een adres tot de tweede kamer gewend, met verzoek liet voorstel van den heer Gralama c. s. tot afschaffing der bestaande jagt- wet niet aan te nemen. Door het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen te Middelburg is eene commissie benoemd tot het opsporen, bewaren en behoud van merk waardige oudheden in Zeeland. Deze commissie bestaat uit de heeren dr. A. A. Fokker, voorzitter, mr. A. J. van Eekelen, C. D. Tilenius Kruythofï, jhr. mr. A. van Reigersberg Versluys en Nagtglas, secretaris. De heer W. D. Gratama, candidaat in de wis- en natuurkunde aan de Groningsche hoogeschool, is door dc wis- en natuurkundige faculteit te Utrecht bekroond met de gouden medaille, voor zijn antwoord op de vraag uit het gebied der scheikunde. De Standaard ontving gisteren omtrent den toestand van prof. Ghan- tcpie de la Saussayc uit Groningen het volgende telegraphische berigt: "Dc hoop is opgegeven. Het einde schijnt nabjj." Aan het llbl. wordt medegedeeld: Dezer dagen had eene bijeenkomst plaats van de onderscheidene commissiën en personen, die zich het lot van den bekenden Jacob Doorn, den knaap die voor weinige weken zijne armen verloor, hebben aangetrokken, ten einde gezamenlijk te overleggenop welke wijze de voor hem ontvangen gelden het doelmatigst besteed zouden worden. Uit de mcdedeelingen der aanwezigen bleek, dal te zamen over een som van ongeveer ƒ11000 kon worden beschikt. Daar deze ruimschoots vol doende geacht werd voor het beoogde doel. werd besloten de lijsten, wier juist bedrag nog nader bij advertentie zal worden bekend gemaakt, thans definitief te sluiten. Het bijeengebragte geld zal in de eerste plaats besteed worden om de opvoeding van den ongelukkigen knaap, voor zoover zulks mogelijk zal bljjken te zjjn en de omstandigheden het zullen veroorloven, te voltoojjen. Het overige zal gebragt worden op het Grootboek, onder zoodanig verband, dat Jacob Doorn gedurende zijn leven daarvan alleen de rente genieten zal. Na zijn dood zou het kapitaal aan zijne erven vervallen, ofschoon men trachten zal ook voor dit geval eenige waarborgen te vinden, opdat het geld niet verkeerd worde besteed. Dc uitvoering van al die be sluiten en de voortdurende administratie over het kapitaal is opgedragen aan de commissie, uitmakende het bestuur over de gasthuizen, met den burge meester van Huizen, beiden in hunne qualiteit, zoodat indien de tegenwoor dige personen hunne betrekking verlaten hebben, aan dc opvolgende titula rissen de uitvoering van dien last opgedragen blijft. Te Zevenhuizen is gisteren morgen een hevige brand uitgebroken in de woning van doctor de Broekert. Het huis is geheel uitgebrand; maar de belendende gebouwen hebben weinig geleden. Alles was voor brand schade verzekerd. Te Gorinchem is het logement de Hooiwagen Donderdag nacht mede een prooi der vlammen geworden. Voor de arrond.-regtbank te Tiel is gisteren behandeld de zaak van de voegere kerkvoogden te Opheusden, wegens rustverstoring en wanordelijk heid door het classicaal bestuur van hun lidmaatschap der hervormde kerk vervallen verklaard. Volgens het huishoudelijk reglement op de kerkvoogdij te Opheusden waren zij daardoor onbevoegd kerkvoogden te bljjvenen de kerkeraad der gemeente riep de stembevoegden op, om te voorzien in de vacature, in het college van kerkvoogden ontstaan. Tegen die daad nu meenden de op deze wijze uit hun ambt ontslagenen zich te moeten ver zetten en stelden tegen d'. J. Verwey (destijds predikant te Opheusden) c. a., eéne possessoire actie in. Als hun verdediger trad op mr. Kappeyne van de Coppello uit 'sHagc, terwijl voor de gedaagden pleitte mr. S. Rink, advocaat te Tiel. De uitspraak is bepaald op 13 Maart. Te Kampen is door het departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen de zilveren medaille en 25 uitgereikt aan de dienstbode J. van den Meulen, die meer dan 30 jaren eene trouwe meid en liefderijke ver zorgster van eene. thans overleden, dame was. Bij het aanvaarden van de nalatenschap ontvingen de executeuren van haar eene som van ƒ550. die zij van het huishondgeld had overgespaard. Door gedeputeerde staten van Friesland is de onlangs gehouden ver kiezing van een lid van den raad der gemeente Grouw, waarbij toen als zoodanig gekozen is de heer D. J. Fokma, voor onwettig verklaard, op grond, dat de oproepingsbrieven, wat den tijd (het uur) van stemming be trof, ongelijkluidend waren. Men meldt uit Leeuwarden: Behalve dat aan de commissie voor de feestviering op den 12eo Mei a. s.. ter gelegenheid van 'skonings 25-jarige regering, uil de gemeente-kas 2000 is toegestaan, is door den raad dezer gemeente nog besloten burgemeester en wethouders te magtigen den Prin sentuin te vergrooten door bijvoeging van een gedeelte van den wal en dat gedeelte door een ijzeren hek of rasterwerk van den publieken weg af te scheiden. Hoewel de winter zich nog al ernstig liet aanzien en er reeds eenige hardrijderijen op schaatsen waren uitgeschreven, is thans, wegens het inge vallen dooi weder, de illusie van de Friesche liefhebbers van dal winterver maak spoedig weder verdwenen. De longziekte onder het rundvee blijft in deze provincie bij voortduring hare offers eischen. In de afgeloopen maand Januarij openbaarde die ziekte zich bij 13 veehouders. Aan die ziekte stierven 8 runderen en werden 177 afgemaakt, alzoo te zamen 185 runderen. De prijs der boter aan de waag alhier was: lc soort ƒ72.- -, 2e soort ƒ62.50, per ton. Uit het noorden des lands klaagt men zeer over dc schade, die door de wilde ganzen onder het winterkoren wordt aangerigt. Soms ziet men kop pels van 100 stuks nederstrijken. 's GRAVENHAGE14 Februarij. Door Z. M. zijn benoemd: tot substituut-officier van justitie bjj de arrond.-regtbank te 'sGravenhage dc heer mr. S. J. Roest, thans substituut- officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Rotterdam; en lot substituut officier van justitie bij de arrond -regtbank te Rotterdam de heer mr. G. A. van Hamel, thans in die betrekking bij de arrond.-regtbank te Heerenveen, Door Z. M. zijn bij den waarborg der gouden en zilveren werken be noemd: tot commies-stempelaar te Amsterdam, de heer C. L. Bemhard, thans te Rotterdam; te Rotterdam, de heer G. G. C. van Hoboken, thans aide-essayeur te Zwolle. In hel bij de tweede kamer der staten-generaal aanhangige wets-ont- werp houdende wijziging in de wettelijke bepalingen omtrent het pandregt werd, naar aanleiding van de wijziging, die ten gevolge van dit wels-ont- werp art. 85 van het wetboek van koophandel zoude moeten ondergaan, de aanbieding eener wets-voordragt toegezegd, waarbij ook andere door den handel verlangde wijzigingen in het voorregt der commissionairs zonden worden voorgesteld. Aan die toezegging wordt thans voldaan door de in diening eener voordragt tot wijziging der artt. 80 en vollg. Welb. v. kooph. £5 BT E Si A aT B. LONDEN. 13 Februarij. De Globe en de Standard, conservative bladendringen er op aan dat de heer Gladstone, het in 1868 door den heer Disraëli gegeven voorbeeld navolgende, onverwijld aftreden zal. Hjj kan daardoor niets verliezen, maar integendeel dank verdienen, wegens het in het oog houden van het openbaar belang. Verlangt hij het echter tot eene stemming in het huis te laten komen, dan zal waarschijnlijk het gevolg zijn, dat de lieer Brand niet tot "Speaker wordt herkozen; hetgeen te betreuren zou zijn, daar dc lieer Brand in hel huis algemeen geacht is. - Volgens de Times heeft de Duilsche zendeling, die met de vredes-voor stellen van den koning van Asliantee in het Britschc kamp was gekomen, aan den beriglgever van dat blad eenige medcdeelingen gedaan omtrent den stand van zaken te Coomassic. liet schijnt, dat het leger der Ashantjjnen moedeloos te Coomassie was teruggekomen. Slechts de helft der 40000 man, waaruit het bij het uittrekken bestond, keerde terug. De zendeling

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5