had de goedheid ons de volgende mcdedeeling le Kendendie Keker met belangstelling zal worden gelezen en tot navolging zal aansporenMet bet oog op de ingevallen vorst, en in verband met de dure prijzen der brand- stoffen, maar vooral die der steenkolen, acht ik het niet ondienstig in bet belang van het groote publiek mede te deelen, dat de zooveel besprokene brandstof van den heer Raaymakers (een emmer steenkolengruis op twee emmers zand, vermengd met soda-water of keukenzout-water) niet alleen uitstekend voldoet, maar hier bij my en in het geslicht, sedert aclu weken met gewoon water vermengd, wordt toegepast; ja zelfs de overschietende uitgebrande zand- en kolendeelen worden, op dezelfde wijze toebereid, tot driemaal toe gebruikt. Bij dit alles heeft men slechts te zorgen dat de vu ren behoorlijk worden aangemaakt, de vuurrooster open blijveom de zoo noodige trekking te bevorderen, en het vuur wordt onderhouden. Met leedwezen vernemen wij, meldt de Standaard, dat prof. Chan- tepie de la Saussaye, le Groningen, onlangs door eene beroerte getroffen, bedenkelijk ziek ligt. Een pas ontvangen telegram meldt ons: «Toestand van prof. de la Saussaye hoogst zorgelijk. De hoop verdwijnt meer en meer." Te Amsterdam is in eene gehouden vergadering der effeclen-societeit in beginsel besloten, eene vereeniging van effectenhandelaars op te rig- len. en voorts aan eene commissie opgedragen om de grondslagen vast te stellen voor eene vereeniging van de effeclen-societeit met het algemeen benrs-comité. Naar men uit Wijk bij Duurstede meldt was een der eersten onder onze soldaten in Atchin, die de Nederlandsche vlag op den kraton plantte, G. de Rooy, uit die gemeente afkomstig en vroeger zouaaf in het pauselijk leger. De Rooy heelt zjjn moed met hel verlies van een zijner armen moeten bckoopen. De gemeenteraad van Arnhem heeft eene bijdrage van ƒ3000 toegestaan ten behoeve van de commissie voor het koningsfeest en ƒ1200 beschikbaar gesteld voor verlichting van gemeente-gehouwen bij die gelegenheid. Men meldt uit Leeuwarden: In de gisteren gehouden vergadering van den raad dezer gemeente is o. a. besloten aan de commissie voor de feest viering op den I2dl» Mei a. s., ter gelegenheid van 's konings 25-jarige 1 regering, een subsidie uit de gemeentekas te verleenen van ƒ2000. Te Stadskanaal bleef dezer dagen eene woning van zekeren 11. buiten gewoon lang gesloten. De buren wisten, dat de vrouw van H. afwezig was, en daar hij zelf nogal eens gebruik maakte van de llesch, vreesde men het ergste. Onder toezigt van een veldwachter werd daarop de deur met geweld opengerukt, en nu vertoonde zich aan de verschrikte toeschouwers een afgrijselijk tooneel. Te midden van ecu chaos van allerhande voorwer pen lag het dccrlyk verbrande ligchaam van genoemden II. Een ingesteld geneeskundig onderzoek bewees, dat de levensgeesten reeds sedert langen lijd waren geweken. De oorzaak van het ongeluk wordt verschillend opge geven doch algemeen wordt geloofd, dat H.na te veel sterken drank te hebben gebruikt, voorover in het vuur is gestort en zoodanige brandwon den heeft bekomen, dat hij kort daarna is gestorven. Te Middelburg is, in eene algemeene vergadering der aandeelhouders ip de werf de Commercic-Compagnie, met algemeene stemmen ingewilligd liet verzoek van de hh. Zeylen en Dekker, scheepsrecders uitj Rotterdam, die zich aldaar vestigen, om een gedeelte dier werf en gronden aan hen in huur af te staan, ten einde daarop mede eene werf te stichten. Vermits de grond aan de gemeente toebehoort, moet de toestemming van hel gemeente bestuur nog op dit besluit worden aangevraagd. Door de rcgterlijkc magt te 's llcrlogenbosch is te Schijndel een onder zoek gedaan naar de oorzaken van den dood van een 3-jarig kind, dat vol gens algemeen gerucht was vergiftigd door het ingeven van eene vrij groote hoeveelheid jenever. De lijkschouwing door deskundigen toonde, dat het kind minstens een half bierglas jenever was ingegeven, hetgeen den dood ten gevolge moest hebben. Tegen J. S.oud 31 jaar en kostganger bij de ouders van het kind. wordt, hoezeer aan geen moedwil of hoos opzet te denken valt, eene vervolging ingesteld ter zake van manslag door onvoor- zigligheid. Tc Breda had Dingsdag middag een treurig ongeluk plaats. Terwijl de werkliedenwerkzaam aan het sloepen der wallenwaren heengegaan om hun middagmaal te gebruiken, was het 5-jarig zoontje van Johan Korcbrils, daglooner, al spelende den wal opgeloopcn. met het ongelukkig gevolg, dat de grond onder de voeten vail bet kind wegzonk, dit onder de nederstorlcnde aarde Werd bedolven, en eenige oogeublikkcn later levenloos werd opgegraven. 's GRAVEN11AGE13 February. Aan den beer J. .1. Dolmans is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente llteren; voorts zyn tot burgemeester benoemd: te Ittercn, de beer A. P. Scheepers, en te Cromvoirt, de heer .1. M dc Ruylcr. Aan den heer mr. R. A. Hamersier Dijkstra is, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Sneek. —-•Tot adspirant-ingenieur van den waterstaat zijn benoemd, de civiel- ingenieurs A. D. Albers en jhr. C. J. de Jong van Beek en Donk. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer J. Verschuil gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder). Indie, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. - lieden is bel 25 jaar geleden dat dc vergadering der slalen-generaal voor 'het eerst, na dc herziening der grondwet, door Z. M. konning Wil lem II werd geopend. Sedert dien tijd zijn onafgebroken leden van de tweede kamer geweest de heeren Weslerhoff, van Nispen van Sevenaer, Slorm en" van Eek, terwijl de heeren Godefroy, Wintgens en Dullert ook gedurende dien lijd, maar mot eene korle üisschenpoozing, zitting in de ka mer hebben gehad. Aan verschillende dier heeren, die in de residentie woonachtig zijn, werden heden ter herinnering aan dat zilveren feest door hunne vrienden gelftkw enschen aanaeboden. Zijn wij wel ingelicht, meldt hel I), v. s Gr.dan zou het ontwerp eener nieuwe mililiewet. door den minister Weitzel, in overleg met den minister Geerlsema, ontworpen, voltooid wezen en vatbaar zijn om bij de tweede kamer le worden ingediend. Plaatsvervanging en nommerverwis- seling zouden behouden blijven, doch de vereisclite om als plaatsvervanger te worden toegelaten zóó verscherpt, dat zij daardoor feitelyk zou worden bemoeijelijk. Verder zou het jaarlijksch militie-contingent van 11000 op 14000 man worden gebragt. B1!ITKNLANISCIIK UEHIGTEN. BELGIE. De instructie in de zaak der drie Anlwcrpsche bankiers van Kerck- hove, Penters en Dolge, administrateurs der Antwerpsche succursale van de Banque de l'Union van Brussel, is afgcloopen. Bij arrest van 31 Januarij zijn dc drie genoemde bankiers, van welke de eerste twee reeds een preventive gevangenschap van ruim 1 jaar hebben ondergaandoor de kamer van inbeschuldigingstelling naar de Antwerpsche assises verwezen, die den 9deu Maart zullen bijeenkomen, als aangeklaagd van vcrvalsching van handels- schrifturen, met volle bewustheid gepleegd. Het aantal der vervalschingen is niet minder dan 167. cn het nadeel, aan de bank en hare aandeelhou ders daardoor veroorzaaktbedraagt verscheiden millioenen franken. De Ind. beige maakt zich vrolijk over eene vergissing van den heer Delcour, minister van hinnenl. zaken, die, als bijlage tot de ontwerp-be- grooting van zyn departementaan de kamer heeft overgelegd een lijst van de thans in bewerking zijnde busten of andere gedenkteekenen voor beroemde mannen van België, voor welke voorwerpen dc kosten over verscheidene dienstjaren zijn verdeeld. Onder de personen nl. aan welke België, als aan landskinderen, die hulde zal bewijzen, bevindt zich Hippocrates, wiens borstbeeld bestemd is voor de akademie van geneeskunde. ENeGLAN». LONDEN 12 February. De Times zegt met het oog op den uilslag der verkiezingen: Een be hoorlijk getal voorstanders der autonomie is in Ierland gekozen, wel niet zoo vele als die party wenschte, maar loch genoeg om in een parlement waarin de partijen tegen elkander opwogen een zeer laslig overwigt uit te oefenen. Ook zijn er in Ierland leden gekozen, welke, zonder dadelijke voorstanders der autonomie te zijn, de vertegenwoordigers zijn van dc priesterheerschappij, dc voorstanders van godsdienstig onderwijs, van katho lieke universiteiten en van alles wal daarbij behoort. Wij zijn niet genoeg met de eigenlijke lersche politiek bekend om te beoordeelen hoever deze beide soorten van lersche afgevaardigden met elkander zamenwerken of tegenover elkander staan: maar wij vermoeden toch dat, in geval cenc re gering zwak was en naar steun zocht, zy gemeenschappelijk zouden han delen en zeer duidelijk de voorwaarden zouden le kennen gevenwaarop zij bereid Waren hunne ondersteuning te verleenen. Gelukkig zal de conser vative regering LllUlls httllllGn steun niet noodig hebben cn hunne oppositie* niet behoeven le vreezen. De bij de conservative partij bestaande discipline zal de aanhangers van het ministerie eiken avond trouw op hunnen post doen zijn, cn eene geringe meerderheid, welke altoos op haren post is en getrouw, zonder een woord of eene gedachte van tegenspraak, slemt, is eene meer betrouwbare kracht voor dc regering dan eene groote meerder heid liberalen, welke ongeregeld zijn in het bijwonen der zittingen, cn wanneer zij de zittingen bijwonen zich onhandelbaar en weerspannig aan stellen. Het ergste wat gebeuren kan is dat de nieuwe lersche brigade zich hjj eene of andere partijstemming bij de liberalen aansluit; in dat geval zou de regering, naar den tot dusver bekenden uitslag der verkiezingen te oordeelen, slechts eene kleine meerderheid behouden. Kolonel Campbell, tc Renslrcwshire, heeft ƒ120,000 aan zijne verkie zing tot lid van het parlement besteed, maar heeft, hoewel hij reeds vier maanden geleden gekozen werd, geen zitting kunnen nemen, ómdal tegen zijne verkiezing bezwaren waren ingebragt. Twee dagen na de ontbinding van het parlement werden de bezwaren ongegrond verklaard. Hij had nu zitting kunnen nemen, als er nog een parlement geweest ware. Bjj de .nieuwe verkiezing bleef hij ver in de minderheid. In eene vergadering van de Royal Geographical Society heeft sir Bartle Frère zijn vroeger uitgesproken meening gehandhaafd, dat er nog hoop bestond, dat Livingstone nicl was overleden. Hij erkende echter dat zijne verwachtingen wel cenigzins minder waren geworden, maar het berigt van het overlijden kon hij niet aannemen voor men den officiëlen brief had. in welken van het overlijden werd berigt gegeven. De Tress, van Philadelphia, deelt liet rapport mede van dr. James Hollingsworth ter zake van het overlijden der Siamesohc iweelinghrt eders. '-Daarin wordt gemeld, dat Chang cn Eng in 1611 in een dorp op de kust van Siam geboren zijn en in 1829 naar Amerika zijn gekomen. Na door dat werelddeel en door Europa gereisd tc hebben, kochten zij in 1846 eene "plantage/nabij hel stadje Traphole, in Noord-Carolina, en huwden twee zus ters uit die streek. Lenigen tijd later kochten zy cenc tweede plantage op een afstand van omstreeks 2 mijlen, waarop zij een woonhuis voor Engs gezin bouwden; het gezin van Chang bleef het eersle huis bewonen. De regel was, en van dien regel is, onder welke omstandigheden ook, nimmer afgeweken, dat de broeders beurtelings drie dagen in de woning van elk funnier doorbragten. Den voorlaatslen avond vóór den sterfdag was de be paalde ITjd om van hel huis van Chang iiaar dat van Eng te verhuizen, liet was vinnig koud en de reis werd op een open wagentje volbragt. Chang klaagde zrer over de koude, maar Eng scheen gezond te zijn en bromde, omdat hij bij het vuur moesl zitten. Den volgenden dag gevoelde Chang zich echter beter, maar in den volgenden nacht was hij zeer on- ftistig en moesten dc tweelingen, hiel tegenstaande iiet verzet van Eng, .ópstaan en zich hij het vuur begeven. Lafcr echter viel Eng vast in slaap.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2