en den inlandsehen sergeant Sidinen r. ter 2uke der voormelde -expeditie, naar Balangnipa. den controleur le kl. by het binneniandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura J. Bensbach en den fuselier C. R. Brou wer; en 2°. bij afzonderiyke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eer vol te doen vermelden; a. ter zake der voormelde expeditiën in de Noor derdistricten van Celebes en naar Balangnipa, den 2den luit. der artillerie J. il. ter Spil!; b. ter zake der meergemelde krijgsverrigtingen in de Noor- .terdistrieten van Celebes; van de zeemagt: den officier van gezondheid 3e (thans 2f kl.) A. Pieters en den luit. ter zee 2e kl. \V. J. Oerx; en van de landmagl: den sergeant der inlanlerie J. 11. Coronel, de fuseliers V. Dupuis en J. Modderman, allen thans gegagcerdden fuselier J. W. Bartelink en den ziekenoppasser W. M. Verzijlberg; laatstgenoemde thans bier te lande teruggekeerd; en c. ter zake der meergenoemde expeditie naar Balangnipa, den kapitein der infanterie A. J. 11. I-ubeck, den lfD luit. van dat wapen J. P. J. Schulmayer en den founder J. A. Roosedal (ol Roosedaal). Tot regter in de arrond.-regibank te Sneck is benoemd de heer mr. C. W. A. van Ilaersolte, thans substituut-griffier bij de arrond-reglbank te Amsterdam, en tot kantonregter te Njjkerk de heer mr. A. Iloeth, thans kanlonregter te Vollenhove. Z. M. de koning is beden avond ten zes ure van het Loo alhier te ruggekeerd. Z. M. werd aan het station verwelkomd door Z. K. 11. den prins van Oranje. Heden wordt door graaf de Stolipine, Ruslands vertegenwoordiger hier te lande, aan de overige leden van liet corps diplomatique ten zjjnen huize een diner aangeboden. IH'IT KNLA NI )SC 11 iT¥IÏÏI7GWN7_ ENOËLANB, LONDEN. 11 February. De thans ontvangen berigten van de Goudkust stemmen niet overeen met hetgeen vroeger werd gemeld. Volgens berigten, loopende tot 17 Jan., was een Duitseh zendeling door den koning van Ashantee naar het Engel- sche legerkamp gezonden, om te onderhandelen over vrede tot eiken prijs, mits het Uritsche leger niet verder op Comassie aantrok. Sir Garnet had geantwoord, dal hij met niemand anders dan den koning zelf onderhandelen wilde, en dit slechts in diens hoofdstad Comassie. wijl hij geen waarde kon hechten aan een vrede die elders geteekend werd. Van de 557 gedane verkiezingen zijn 292 gunstig geweest voor de conservative en 259 voor de liberale partij. Tegen de Times is een actie wegens laster ingesteld door zekeren Stephano Poles, die. tijdens hel bewind der Commune te Parijs, als secreta ris van den Parijseben correspondent van het City-blad fungeerde. Dit be helsde later een correspondentie, waarin gezegd werd, dat de eiscner van den lieer Thiers langs slinkschen weg, door zich als correspondent van ge noemd blad uil te gevenbelangrijke papieren zon hebben weten in haijdeu te krijgenonder toezegging van cenige kostbare voorwerpen te redden bij de vernietiging van zijn buis, waartoe de Commune had besloten. Verder heet liet in dien brief, dat hij die stukken gebezigd zou hebben om den heer Thiers geldsommen af te persen. Naar men aan Daily News per telegraaf uil Bengalen meldt was de toestand in noordelijk Tirhoot en Cmtmparan verergert. Het gebrek wordt nijpender en gaat op werkeltjken hongersnood gelijken. De gevallen van hongerdood zijn reeds talrijk. Honderden vrouwen van de hoogerc kasten spoeden zich naar de openbare werken, om te midden van de laagste koe lies te arbeiden. De gou vernemen Is-depots verkoopen reeds hun voorraad in drie districten van Tirhoot, en de toevoer van regeringswege staat niet stil. FKA SKR IJ li. Volgens 1'Assemblee nat. worden er door de Donapartistcn Napoleon tische manifestatieu voorbereid. Men wil, dat onder de werklieden lijsten circuleren, om van de opbrengst den keizerlijken prins een geschenk aan te bieden. Meer dan eens is het reeds gebeurd dat door prefecten niet alleen het rondventen van dagbladenlangs den openbaren weg. maar ook het rond brengen van dagbladen aan de geabonueerden door in dienst dier bladen slaande ombrengers verboden is geworden. Het hof van cassatie heeft dezen als willekeurig gewraakten maatregel voor onwettig verklaard. Dat hof heeft jl. Donderdag het arrest van liet hof van appèl van Toulouse, waarbij het dagblad la Depêche, van die stad, ter zake van zijn verzet legen den bedoelden maatregel in het ongelyk was gesteld, gecasseerd. De gemeenteraad van Parijs heeft op nieuw den lieer Vaulrain tot zij nen voorzitter herkozen. Hij had in de raadsvergadering van 30 January ontslag genomen, ten gevolge van een besluit, gevallen in strijd met een door hem uitgebragt praeadvies. De lieer Michelet, een van Frankrijks nitstekendste geschiedschrijvers, vooral bekend dooi' zijne Uittairo de France, is in 76-jarigen ouderdom overleden. DlflTICKIi A Ni De commission lot hel onderzoeken van wets-onlwcrpen in den rijksdag zullen, volgens overeenkomst tusschen de partijen, heslaan voor 3/7 uit leden der nationaal-liberalevoor 1/7 uit leden der conservative en der Fort- seliritls-partij en voor 2/7 uit leden der ultramontaanscbe en andere jegens het rijk oppositie voerende partijen. Volgens sommige bladen heelt prins Bismarck, bij gelegenheid van een parlementair diner, verklaard dat de circulaire van de Duilsehe regering aan hare vertegenwoordigers in het buitenland, zooals die door de Koln. Heit. werd medegedeeld, echt was. lltj ontkende niet dat het zijn voor nemen was geweest ceen straal koud water" naar Parijs le rigten. Uit Straatsburg meldt turn dat de zeven cicricale afgevaardigdendie lot leden van den rijksdag gekozen zijnhebben geweigerd deel te nemen aan het protest tegen de aanhechting van Elzas-Lotliaringen, welk protest zal uitgaan van de Franschgezindc afgevaardigden, in de provincie gekozen. De clericale leden hebben geweigerdzich bij de protesterenden aan le slui ten, dewijl zij in dat geval door het clericale centrum in den rijksdag niet opgenomen zouden kunnen worden. De Franschgezindc partij is daardoor zeer ontstemd. Men verwacht, dal deze houding aanleiding zal geven tot lot een scheuring tusschen de beide partijen. Door de keiz. post-administratie naar aanleiding van de beschuldiging van den aartsbisschop van Mechelen, dat herhaaldelijk brieven van zijne li3ntl niet aan het adres van den aartsbisschop van Posen bezorgd zijn, is aan de verschillende bladen de volgende medetleeling toegezonden; //Het resul taat van bet onmiddellijk ingesteld zorgvuldig onderzoek is, dat zich geen eukel geval heeft voorgedaan, waarin wegens het verdwijnen van brieven uit Mechelen aan den aarlsbisecbop van Posen bij de post-administratie ge reclameerd is. Noch van de Belgische posterijen, noch van eenige andere zijde zijn dergelijke reclames ingekomen, zoodat de posl-administralie zich verpligt acht te ontkennen dat dergelijke brieven bij de verzending en be zorging door de rijkspost verloren geraakt zijn." In den door den aarisbisschop van Keulen uitgevaardigden vaslenbrief wordt medegedeeld dat in hel aartsbisdom Keulen in bet vorige jaar 50000 tb. als Pieterspenning is bijeengebragt. Het adres van Duitsche schrijvers en uitgevers, betreffende liet sluiten ecner overeenkomst tusschen Duitschland en Nederland lot bescherming van den letterkundigen eigendom, zal weldra bij den rijksdag worden ingediend. Van verschillende zijden is reeds door mannen van naam adhaesie aan dit voornemen geschonken, en ten einde de deelneming zoo algemeen mogelijk Ie maken, heeft de bekende Cotla'sche Buchhandlung eene circulaire aan alle uilgevers en boekhandelaars in liet Duitsche rijk gerigt, waarin bet regt van de Duitsche natie wordt aangetoond om legen den letterkundigen roof barer naburen beschermd te worden. De lnd. Beige meldt dat onlangs door de Duilsehe regering, te Jeru zalem, eene kostbare verzameling beelden en vazen werd verkregen, die, met Moabitische opschriften bedekt, bij den oudheidkundige de levendigste belangstelling wekte. Zij heette de collectie-Sbapira, naar den uaam van den verkooper, die haar bijeenverzameld zoo niet in het leven geroepen had. Al die voorwerpen stamden uit de zeer grijze oudheid en waren in het land van Moab ontdekt. De pogingen in het werk gesteld om de op schriften te ontcijferen bleven zonder eenigen uitslag; aan de echtheid echter van den Moabitisclien schat werd door niemand in Duitschland ge twijfeld. Men bezat een sterk bewijs voor die echtheid in den ouderdom van het salpeter, dat aan de zijden van die voorwerpen hing en er als het ware ée'n iigchaam mede uitmaakte, zoodat het er onmogelijk van kon wor den verwijderd. Dit neemt eclrter niet weg, dat men thans heeft aange toond, dat deze schat liet werk van een behendig vervalscher is en dat al dit Moabitisme slechts in de verbeelding bestaat. Zekere heer Clemonl- Ganneau is op het spoor gekomen van den vervaardiger, die reeds eene tweede dergelijke verzameling gereed bad gemaakt. OOSTEN1UJH. De confessionele commissie van het huis van afgevaardigden van den rijksraad heeft bekend gemaakt, dat door haar het besluit is genomen om eene subcommissie te benoemen tot onderzoek der onlangs door de regering ingediende voordraglen van kerkelijke wetten, en eene tweede subcommissie te belasten met hel ontwerpen eener hervorming van de bestaande wetgeving op 'net huwelijk. In aanmerking nemende, schrijft men uil Weenen, dat de publieke opinie met loenemenden aandrang zulk eene hervorming ver langt en dat de bestaande huwelijkswet op vele punten onmiskenbaar aan- druischt tegen de maatschappelijke behoeften van onzen tijd, kan men het besluit der commissie allezins gereglvaardigd noemen; maar tevens heeft men reden om zich te verheugen, dat de commissie vermeden heeft het onderzoek der regcringsvoordragten met de hervorming der huwelijkswetgeving zamen te smelten, want anders ware het mogelijk dal er van de voordraglen even min als van de hervorming iels kwam. Zijn wij eerst in het bezit der positie, welke de regeringsvoordrag ten aanbieden, dan zal het des tc gemakkelijker zijn, verder voorwaarts tc rukken. De voorgedragen wets ontwerpen banen den weg naar de hervorming der huwelijkswetgeving; die hervorming daarentegen zou, met de voordraglen in verband gebragt, het tot stand komen van deze kunnen beletten. -- De keizer vertrekt, in gezelschap van Andrassy, den staatsraad Braun en den geheimen raad Hoffmann, naar St. Petersburg. Zaturdag avond is iemand van liet Weener bof naar Warschau vertrokken, om voor de ont vangst van den keizer, die cenige oogenbiikken aldaar vertoeven zal, de noodige toebereidselen te maken. Te Granica zal de keizer door den groot vorst Nicolaas, de hem toegevoegde adjudanten en den Oostenrijkschcn gezant baron Langenau verwelkomd worden. De Russische gezant te Wee nen von Nowikoff is mede naar St. Petersburg vertrokken, om bij dc ont vangst de,s keizers tegenwoordig te zijn. De gemeenteraad van Weenen heeft besloten, op de nieuwe groote begraafplaats gelegenheid te verschaffen tot het verbranden der lijken. ÖOST-INBIE. BATAVIA. 3 Januari]. In de dagbladen zijn cenige officiële berigten en rapporten opgenomen omtrent de krijgsverrigtingen in Atchin, in liet laatst van November en iiet begin van December. Omtrent het gevecht bij de beuling aan de kwala Gighen wordt aan de Indiër o. a. het volgende gemeld: 11 December. De plas tusschen kwala Tjankoel en de kwala Gighen moest overgetrokken worden. Ten half 10 ure was dc passage volbragt; «ij waadden lot over den buik door liet water en sloegen aan den anderen oever een bivouac op. beveiligd door een postenketen. Ten 3 uur 's middags

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2