PER TELEGRAAF. A 1) 1 V li Si TKJ voorwerpen van verbruik, blijkens de slaiistiek der staatsinkomsten, reeds te zwaar belast achtte, ten deele ook omdat bem sommige onderdeden van het regeringsvoorstel, en met name de voorgedragenc belasting op bet goe derenvervoer,? zeer onpraktisch, onbillijk en bezwaarlijk voorkwamen. De bestrijders van bet amendement bleven op het standpunt staan dat verboo ging van middelen onvermijdelijk was om het budget te doen sluiten, ver mits de uitgavenwelke zoo hoog gestegen warengeene buitengewone noch tijdelijke waren, en dus door normale middelen, met name belastin gen, moesten worden gedekt; en dat het-voorstel van den heer Say op niets anders uitliep dan op geld opnemen om schulden te amortiseren. Het amendement werd ten slotte met 424 tegen 244 stemmen verworpen. Tot hiertoe zijn ongeveer een 1000-tal benoemingen van maires en adjunct-maires gedaan, waarvan 180 buiten de gemeenteraden. De regering beeft, na bet bedanken van den beer llunebelle, niet kunnen besluiten den heer Rameau in zijne betrekking van uiaire te Versailles te herstellen. De thans benoemde maire van Versailles is de heer llémond. liet Journ. de Paris zegt daaromtrent: Zou men van eene regering kunnen verwachten dat zij naïef genoeg zou wezen om in de stad. waar bet hoofd van den staat resideert, een maire te behouden, die tot de oppositie behoort? In welk land heeft zoo iets plaats! Dal de regering van maarschalk Mac Mahon zijn best gedaan had om in goede verstandhouding te blijven met den heer Rameau, gedeputeerde van de linkerzijde en maire van Versailles, dit zou den wij hebben kunnen begrijpen; doch dat het, door de wet met de be noeming van maires belast, de investituur aan den lieer Rameau verleende, zouden wij als de ongerijmdheid zelve hebben aangemerkt. Gouvernementen zijn zoomin als particulieren gehouden bunnen tegenstanders roeden te be zorgen om zich te laten tuchtigen. Volgens le Francais moet de afzetting van den maire van Vcrsailes hieraan worden geweten, dat bij wel met zijn gemeenteraad, maar niet alleen bij den president der republiek zijn opwachting gemaakt en dus ge brek aan eerbied getoond heeft. De heer Mclvil-Bloncourt, afgevaardigde van Guadeloupe, tegen wicn de regering van de kamer verlof heeft gevraagd ter vervolging wegens deelneming aan de handelingen der Commune, heeft de wijk naar België genomen. Naar men uit Oran meldt had de prefect van Algiers aan de onder prefecten eene circulaire uitgevaardigd, waarin aangekondigd wordt dat de Spaansche vlugtelingen in den loop der maand, op de aanvrage van kolo nisten of van andere personen die hun werk willen verschaffen, in vrijheid gesteld zullen worden, onder de voorwaarde, dat zij aan de overheden ken nis geven van hunne nieuwe verblijfplaatsen. Wat met de galeiboeven uit Carthagena gedaan zal worden schijnt nog niet bepaald te zijn. DUITSCHLANI». De rijksdag heeft den heer Forckenbeck, van de nationaal-liberale partij, tot president gekozen met 263 stemmen van de 265; prins llohen- lobe, oud-liberaal, lol eersten vice-president, met 217 stemmen van de 305; den heer Haenel, van de Fortschritts-partijlot tweeden vice-president, met 205 stemmen van de 295. In de te Berlijn gehouden vergadering, tot het vaststellen van een adres van dankbetuiging voor de le Londen gehouden sympathie-meetings, is de volgende resolutie aangenomen: «Leden van den Duitschen rijksdag en van de beide kamers van den Pruissischen landdag, vertegenwoordigers van het bestuur en de burgerschap der hoofdstad, beoefenaars der wetenschap en der kunst, mannen uit alle standen, vergaderd op het raadhuis te Berlijn, betuigen aan de in St. James llall en in Exeter Hall gehouden vergaderingen hunnen diep gevoelden dank voor de op 27 Januarij genomenc besluiten. Deze warme uitdrukking der sympathien van Engeland voor den Duitschen keizer en de Duitsche natie in hunnen tegenstand tegen het politieke streven der ullramontaansclie partij in de katholieke kerk, strekt ten waarborg, dat de beide natiën ook in de toekomst getrouw naast elkander zullen slaan in den manhaftigen strijd voor de burgerlijke en godsdienstige vrijheid der volken." Deze resolutie zal, door dc leden van het comité onderteekend, aan den Duitschen gezant te Londen, graaf Miinster, worden toegezonden, om door dezen op eene plegtige wijze aan de voor zitters der beide Londensche meetings overhandigd te worden. De commissie uit Keulen, die naar Frankenlhal was afgevaardigd om proefnemingen te doen met dc groote keizersklok voor den Keulschen dom, is teruggekeerd. Er is besloten vooralsnog niets omtrent hare bevinding openbaar te maken. Volgens de Köln. Zeit. heeft het onderzoek een alles zins bevredigend resultaat opgeleverd. ST. PETERSBURG, 9 Februarij. De keizer en de troonopvolger, benevens zijne gemalin, zijn heden uit Moskou alhier teruggekeerd. WEENEN, 9 Februarij. De ietier Zeil. beval een eigenhandig schrij ven van den keizer aan den minister-president Auersperg, waarin 's keizers tevredenheid wordt betuigd over de tot hiertoe door de regering genomen maatregelen tot bestrijding van de armoede en de voorbijgaande stremming van het handelsverkeer in de afzonderlijke dcelen van het rijksgebied. De keizer wenscbl hoofdzakelijk bevordering van de publieke bouwwerken om den arbeiders werk te verschaffen. Het ministerie moet daartoe strekkende maatregelen nemen. LONDEN, 10 Februarij. Disraeli heeft een onderhoud gehad met lord Derby en graaf Salisbury. PARIJS, 10 Februarij. In de nationale vergadering zal heden dc heer Villain den minister van binncnlandsche zaken interpelleren over de uitvoe ring van de maireswet. De minister heeft zich bereid verklaard te antwoorden. LISSABON, 8 Februarij. Graaf Seisal, minister van Portugal in Frankrjjk, is overleden. De militairen, die zich wegens deelneming aan de samenzwering in Jtilij 1872 in hechtenis bevonden, zijn vrijgesproken, met uitzondering van majoor Pomarmaho en twee sergeanten, aan ieder van welke een gevangenisstraf van twee jaar is opgelegd. INGEBONDEN. Gelijk schier nimmer een genoegen onvermengd wordt gesmaakt, zoo werd ook de feestdag van gisteren op treurige wijze ontluisterd door de bittere ervaringen, die men opdeed èn ten aanzien van het Leidsche plebs èn ten aanzien der Leidsche politiemacht. Dc gccostumcerde studenten, die de straten doorkruisten, waren voortdurend aan de ergerlijkste baldadig heden en de grofste beleedigingen van hel gemeen ten prooi. Voorwaar men is niet te hard, waar men met den naam van «gemeen' die menschen- massa bestempelt, die door het zien alleen van iets, dat uitmunt door gees tigheid van opvatting of netheid van uilvoering, haar vernielingszucht voelt ontbranden, die, door onbeschaamdheid gesteund, zich op de jammerlijksle wijze in de werkelijkheid openbaart. Een sierlijk uitgedost studentdie op een velocipèdc zich voortbewoog, was steeds door welwillende medewer king van het publiek aan dc grootste gevaren blootgesteld. Een ander zag zich plotselijk van zijn hoofddeksel beroofd, terwijl aan een derde dc pan den van zijn rok werden ontscheurd. Alle dergelijke tooneelen grepen plaats op klaarlichten dag, in het drukste deel der stad, onder de oogen eener keurbende van dienders. Aan het eind van den middag stond gedu rende meer dan een hall uur voor het huis van den confiseur Sasse een dicht opeengehoopte volksmassa geschaard om elk gecoslumeerd persoon, die hel waagde daar te verschijnen, met een stormregen van sneeuwballen te begroeten. En, o toeval! geen enkel diender kwam al dien tijd in de nabijheid van die toch weinig verscholen buurt. Waar de laagste volksklassen zoozeer tooncn zonder eenige ontwikkeling van gevoel te zijn, alle piëteit jegens dc hoogere standen le hebben uitge schud, daar beseft men des te meer van hoe groote waarde het zou zijn een politiemacht te bezitten, die, zooal niet door haar prestige, dan althans door haren krachtigen arm het gepeupel wist te beteugelen. Was het aan de eene zijde bedroevend om te zien boe de dienders zich bepaalden tot het leveren eener ironie op hetgeen zij wezen moesten, aan den anderen kant ontvingen zij een ontmoedigend loon, die -- in deze stad gewis niet het minst - krachtdadig loonen te begrijpen welke de plichten zijn der hoogere standen tegenover hunne minder bevoorrechte medetnenschen. 9 Febr. 1874. D. P. D. FABIUS. Met genoegen hebben wij vernomen dat het Florentijnsche Quartet, onder aanvoering van Jean Becker, ook onze stad den 25slco dezer maand met een bezoek zal vereeren. Werkelijk begonnen wij le wanhopen aan de moge lijkheid dat het viertal binnen onze gemeente nog zou optreden; iels dat velen zeer zouden betreurd hebben, daar de herinnering aan de uitvoering "door dit gezelschap van vorige keeren van dien aard is, dat wij gerust mogen verklaren dat hun komst alhier met ingenomenheid wordt te ge- moet gezien. Gaarne echter zouden wij zien, dat bij deze gelegenheid de prijs van toegang tot dit concert niet te hoog werd gesteld, b. v. 1 of daaromtrent daar het alsdan te verwachten is, dat er eerder plaatsen te kort komen, dan dat er onbezet zullen blijven. Aangaande het succes, dat deze heeren overal hebben, behoeven wij slechts mede te deelen, dat zij eerst voornemens waren in het begin van Februari ons land te verlaten en dat zij nu nog dermate overal tot hel geven van uitvoeringen worden uitgenoodigd, dat er vooreerst aan geen vertrek te denken valt. iJ i Voorspoedig bevallen van een Zoon E. A. L. MODDERMAN DE VOS TOT NEDERVEEN CAPPEL. Leiden, 10 Februari 1874. lieden overleed onze dierbare Moeder en Behuwd moeder CORNELIA SMALING, Weduwe PIETER JOHANNES TRAP, in den ouderdom van ruim 70 jaren. Uit aller naam. Leidex. 10 Februari 1874. 1'. W. M. TRAP. Gisteren ontvingen wjj het treurige berigt dat onze algemeen geachte Kameraad J. S. VAN BIJSTERVELD, Is Luitenant, gedetacheerd bij het O, I. Leger, den 29st(n Januarij jl. in Atchin gewond en aan de gevol gen overleden is. Het leger verliest in hem een flink officier, wij een trouwen degelijken makker. De Officieren van het 4» Reg. Infanterie 10 Februari 1874. in garnizoen te Leiden. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van onzen ge-, achten broeder VAN DER HENST, beluigen wij, benevens zijne kinderen, onzen harteljjken dank. C. D. VAN DER HENST. Voor de vele bewijzen van deelneming, zoo van hier als in de plaats mijner woning ondervonden, tijdens de ziekte als bij het overlijden van mijn hartelijk geliefden Echtgenoot, betuig ik, mede namens mijne behuwd-moeder en wederzijdsche betrekkingen, langs dezen weg mijnen welgemeenden dank. Voorschoten, 9 Februari 1874. Wed. J. DE MAN, geb. Verkoren.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3