Te Vlijmen, in Noordbrabanlliccrsc'htc Zaltirdag en Zondag oené groote opgewondenheid. De bevolking aldaar heeft partij gekozen tegen de drie zonen van de wed. Esdonk, die hunnen stiefvader mishandelden, hem niet aan de gemeenschappelijke tafel gedoogden en in den stal een slaap plaats gaven. De moeder steunde hierbij hare zonen. Aan de bedoelde per sonen viel overal een slecht onthaal te beurt en in hunne woning wer den de glazen ingeslagen. De maréchaussees zijn tusschen beiden moeten komen. Thans is verschenen het verslag van de commissie van rapporteurs der tweede kamer omtrent het wets-onlwerp tot regeling van het Neder- landsche muntwezen Daarbij is gevoegd eene nota van vraagpunten, naar aanleiding van dal verslag aan den minister van financiën gezondenbene vens hel antwoord van den minister daarop, dal vergezeld was van het gewijzigd wets-ontvverp. De commissie heeft gcene nadere overwegingen in de afdeelingen noodig geacht: maar kan zich niet ontveinzen dat het antwoord der regering op de gestelde vraagpunten haar geenzins afdoende en bevredigend is voorgeko men en dat in 't algemeen de wijze, waarop hier de zoo ingewikkelde en moeijelijke muntquaestie wordt behandeld, ongunstig afsteekt bij hetgeen in andere staten, met name in België, tot toelichting daarvan gedaan en van regeringswege openbaar gemaakt is. Zoo heeft de regering met opzigt lot de vraag, op welke grouden de onderstelling steunt, dat eene blijvende ver mindering van den marktprijs van het zilver te wachten zij, groolendeels verwezen naar de rapporten der slaats-commiesicwelker invloed aan de kamer hekend is; terwijl dan toch nadere uiteenzetting van dit hoofdpunt, dat eigenlijk den grondslag uitmaakt van geheel den voorgedragen maatregel, ook in verband met de rijzing van den zilverprijs, die iu den laalsten lijd heeft plaats gehad, verre van overbodig was. Vooral echter heeft de commissie, ook met het oog op het nagenoeg een stemmig in de afdeelingen der kamer geuiltc gevoelen, met leedwezen gezien, dat de regering, in afwachting der resultaten van het door haar ingesteld onderzoek, gemeend heeft zich van eike pertinente verklaring omtrent de regeling van hel Nederlandsch-Indische muntwezen na de aanneming der voorgedragene wet te moeten onthouden. Wel hecht de commissie waarde" aan de verklaring, »dat de regering er hoogni prijs op zal stellen, indien eenheid van stelsel lusschen Nederland en Indie bewaard kan blijven"; maar zij zou het hoogst wenschelijk hebben geacht, dal in den geest dier verklaring iets meer bepaalds ware toegezegd, en kan dus, ook omdat zulks op het lot van hel wet-ontwerp van overwegenden invloed zou kunnen zijn, niet anders dan er op aandringen, dat de regering bij de openbare beraadslaging hare voornemens le dezen aanzien nader en bepaald doe kennen. Al verder acht de commissie de onnitvoerlijkheid van het in de afdeelingen geopperde denkbeeld, om wanneer lot aanneming van den gouden standaard mogt besloten worden, de tegenwoordige zilveren standpenningen als pasmunt tc behouden, niet genoegzaam aangetoond. Wel ontkent de commissie geenszins, dat zulk eene wijziging van het voorgedragene stelsel eene beden kelijke zijde heeft; maar de daaraan verknochte voordeelen schijnen zoo groot; de wenschelijkheid om de kosten en moeijclijkhedenaan eenedemo- nctisatie van de bestaande zilveren munt verbonden, te ontgaan, valt zoo zeer in het oog, dat de commissie zich gedrongen voelt, dit punt aan de nadere overweging der regering ernstig aan te bevelen. Eindelijk kan de commissie, als een voorbeeld, dat de fegerings-antwoor- den in onderscheidene opzigten weinig voldoende zijn, uiet nalalen te wij zen op hetgeen wordt aangevoerd tegen het in de afdeelingen bij de be handeling der artt. !8 en 19 van het ontwerp geuitte verlangen, dat het munt loon bij de wet worde geregeld. Wat de regering daaromtrent zegt, ook onder inroeping van het gezag van hel in dit opzigt misschien niet onbevangen muntcollcgie, komt daarop neder, dat men hier tc lande nog geeue genoegzame ondervinding van goudaanmunting op groole schaal heeft, om muntloon dadelijk bij de wet goed teregelen, en dat het dus beter is het bij maatregel van inwendig bestuur voorloopig te bepalen opdat het, nadat de moge lijkheid daarvan gebleken was. gemakkelijker zou kunnen worden verlaagd. Daar evenwel overal elders, ook daar waar veel goud gemunt wordt, het munt loon lager is dan hier, schijnt er geert overwegend bezwaar te bestaan, om reeds dadelijk bij de wet een maximum daarvoor aan le nemen, en dan tevens het uitvoerend gezag te magtigen om later nadere regeling, naar be vind van zaken, beneden dat maximum te doen plaats hebben. 'sGRAVENlIAGE, 6 Februaiij. Door Z. M. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heer mr. L. Pb. G. van den Bergh, archivaris van het rijk. Tol burgemeester zijn benoemd: te St. Oedenrode, de heer C. J. Schind- ler: te Workum, de heer T. S. Ybema, en le Meijel, de heer P. J. 11. Vullers. Aan den heer mr. G. J M. van Voorlhuyzen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais regter in de arrond.-regtbank te Groningen. De luit. ter zee 2C kl. C. .1. de Jong, belast met de betrekking van officier van polieie bij het kon. instituut voor de marine le Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. J. L. M. van Gorktim, terwijl wordt geplaatst aan boord van hel wacht schip te Willemsoord de luit. ter zee 2e kl. A. G. I. baron van Plcttenberg. De officier van administratie 3' kl. W. F. Klompé, dienende aan boord van den monitor Krokodil, wordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den officier van administratie 3e kl. F. W. Sprcnger. De 2e luilt. hij het corps mariniers J. 11. van Ouwerkerk en G. C. Mirandolie, respeclivclijk kommanderendc de aan boord van de wachtschepen te Willemsoord en te Hellcvoelsluis ingescheepte detachementen mariniers, worden gesteld ter be schikking van den kommaiidant van genoemd corps en vervangen respec- iivelijk door de 2' Initt. hij meergemeld corps N. van de Roemer en J. R. I'. Gambier. Z. M. de koning wordt den 17JeB dezer van het Loo alhier terug verwacht. In de zitling van den hoogen raad heeft advocaat-generaal mr. Smits zijne conclusie voorgedragen in de zaak van den burgemeester van Dordrecht tegen E. Revier, wedc van A. Koormans c. s.betreffende eene vordering lot schadevergoeding toegekend aan de eigenaars der uitbouwselen van hui zen op de Pelzerbrug tc Dordrecht, ten gevolge van het door het gemeente bestuur doen afbreken van die gedeelten der woningen. De ambtenaar van hel O. M. heeft op grond van een der voorgestelde cassatiemiddelen geconcludeerd tot vernietiging van het arrest en van het daarbij bevestigde vonnis en ontzegging alsnog der toegewezen vordering met veroordeeling van de verweerders in de kosten. Het provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft heden den opperman K. alhier tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in den avond van 18 December ji. uit den gang eener woning in de Lange Houtstraat een overjas heeft weggenomen en dadelijk verkocht. Hij had zich om een aal moes te bekomen aangemeld en, terwijl de dienstbode zijn verzoek aan den heer des huizes ging overbrengenzich van het kleedingstuk meester ge maakt. Advocaat-generaal mr. Terpstra eischle eene veroordeeling tot ge vangenisstraf van 3 maanden tot 5 jaren en mr. Rueb verzocht den hove in aanmerking te willen nemen dat er geen nadeel was loegebragt, dat zoo wel het geld aan den kooper als de jas aan den eigenaar was teruggegeven. De veroordeelde had te voren reeds viermalen met de justitie kennis gemaakt. Hel weekblad voor onderwijs de Wekker behelst in zijn jongste num mer eene gedetailleerde opgave van de opbrengst der inzameling op de scholen in het arrond. 'sGravenhave ten behoeve van het kindergeschenk, Z. Jl. den koning op 12 Mei a. s. aan te bieden. De openbare, bijzondere en godsdienstige scholen alhier bragten op ƒ1342.07; uit Delft werd ont vangen ƒ282.31 en uit de dorpen in het schooldistrict ƒ389.51 zoodat totaal uit het arrondissement 's Ilage is ingezameld 2013.89%. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente alhier is, uit het vroe ger vermelde drietal, tot predikant bij die gemeente beroepen ds. van Iloo- genhuyze, pred. te Steenwijk. BUITENEANDSCIIE BEBlïï i EN, ELAS9. LONDEN 5 Fcbriiarij. Van de Goudkust is thans een zeer gunstig berigt ontvangen. Volgens eene mededecling van sir Garnet Wolseley, van 24 Januarij, heeft de koning van Ashantee de door Engeland gestelde vredesvoorwaarden aangenomen. Hij zal 200,000 betalen. Alle blanke gevangenen zijn door hem reeds in vrijheid gesteld. -- Van de dusver verkozen 339 leden van het lagerhuis hehooren er 181 lot de conservative en 158 lot de liberale parlij. Op enkele plaatsen heb ben rustverstoringen plaats gehad. Te Bury is Maandag II de vloer van een bovenvertrek, waarin eene Verkiezingsbijeenkomst gehouden werd, ingestort, met het noodlottige ge volg, dat acht personen, vier vrouwen, drie mannen en een knaap, om het leven kwamen en omstreeks 30 meer of minder ernstig gekwetst werden. Het huis, waarin het voorval plaats had, was een vermolmd gebouw. Er waren ongeveer 150 personen bijeen, maar toen de parlements-candidaat Philips verscheen drong het graauw binnen, zoodat er meer dan 500 per sonen bijeen waren. Op liet oogenblik dat men met stampen enz. teekenen van goedkeuring gaf, bezweek de vloer. Onder de levcnloozen vond men een vader, moeder en kind naast elkander liggen en eene weduwe die 8 kinderen nalaat. De regen is beginnen le vallen in Britsch-lndië, te laat om den oogst tc redden doch bijtijds voor het veevoeder. In Upper Thirhoot heerscht de hongersnood reeds op geduchte wijze. De inwoners voeden zich met wilde wortelen. Hel vervoer van graan voor de ongelukkige districten wordt krachtig voortgezet. In de maand Januarij werden 560Ü0 schepels graan van Calcutta naar het binnenland gezonden. Men verneemt dat de 16de Maart, de achttiende verjaardag van den zoon van Napoleon, met buitengewone plegtigheid op Cambden-House gevierd zal worden. De heer Rouher heeft bij zijn jongste bezoek aan de ex-keizer lijke familie de bijzonderheden betreflende de groole receptie, welke dien dag zal plaats hebbenmet de keizerin geregeld. FBAKHR 1.9 K. Rij een besluit van den president is de censuur voor tooneelslukken op nieuw ingevoerd. Hare afschaffing was eene van de eerste daden der rege ring van 4 September 1870, doch in het jaar 1871 werd de censuur door de militaire autoriteit hersteld, en zou dus bij eene eventuële opheffing van den staat van beleg tc gelijker tijd vervallen. Bij de voortzetting der beraadslaging in de nationale vergadering over de wel betrekkelijk de nieuwe belastingen, werd door den lieer Pascal Duprat voorgesteld het invoeren van eene belasting op het roerend en on roerend kapitaal, teil bedrage van 1/10 pCt. Hij schatte het daardoor le treffen bedrag op 160,000 millioen, en de opbrengst derhalve op 160 mil- lioenwaardoor het te kort ruimschoots gedekt zou worden, en nog daarenboven eene ruime som zou worden opgeleverd, welke zou kunnen die nen om groote werken aan tc leggen. De heer Rouveure deed liet voorstel om in plaats van de door de regering en de bndgetcommissie voorgedragene -verhooging der zout belasting eene matige belasting van de inkomsten te lieden. Deze amendementen werden door de vergadering verworpen; de heer Wolowski gaf, bij de behandeling van liet voorstel van den heer Rou veure, te kennen dat de tijd reeds te ver verstreken was om in het jaar 1874 nog eene inkomsten-belasting in le voeren, doch dal hij voornemens was een voorstel tot invoering eener zoodanige belasting te doen bij de be handeling van het budget voor 1875.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2