LEIDSCIIE COURANT. v. m. DONDERDAG 5 FEBRUARI J. 8TADS-BERICIITEN. LOTING VOOP, DE N ATIONALE MILITIE. 187-1. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. f 3.50.; met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. i 3 85. Uet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den 19,en Januari 1874, A. N°. 200 (2e afd.). Provinciaalblad n°. 10, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der wet van den 19dcn Augnstns 1861 Staatsblad n®. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sten Mei 1862 {Staats blad n'\ 46); Doen te wetendat de Loting der in bet vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenen, en alzoo voor ben die geboren zijn in het jaar zal geschieden in een der vertrekken van bel Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, den 17dcn, 18dca en 19den Februari aanstaande, telkens des morgens te half tien; Dat deze Loling in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dinsdag den 17dcn Februari 1874, voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter G, op Woensdag den 18d*n Februari 1874, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter H toten met de letter R, en op Donderdag den 19den Februari 1874, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter S loten met de letterZ. Voorts, dat bij art. 33 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, bel nonuner kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burge meester of het lid van den Raad der gemeente, waaf de lotcling is ingeschreven; dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na het trekken van zijn nornmer, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, vermeld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenigc wet tige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee hij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onderteekening, verantwoordelijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 24steD en Vrijdag den 27slen Februari aanstaande, van 'svoormiddags tien tot 's namiddags drie uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant a an den 5den en den 12dcn Februari 1874 afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden4 Februari 1874. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaiis. BINNEN LANDSCHE BEUIGTEN LEIDEN, 4 February. lil de maand January zijn binnen de gemeenic Leiden geboren 130 kin deren, als: 04 zoons en 66 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling- geboorten. Overleden 92 personen, als: 16 mannen, 21 vrouwen, 34 zoons en 21 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Gehuwd; 6 paren. Voor hel cadeau aan Z. M. den koning werd door de ingezetenen van deze stad bijeengebragt ruim ƒ1600. Bij eene der giften bevond zich het volgende vers: Een Kleinigheid voor een cado aan onzen Vorst gebracht Tol roem van t'Vaderland, lot eer van t'nageslacht. God zeegnen, Willem drie, cn Heiligen Zijn schreeden. Kom Nederlanders, Kom, stemd meê in deze Beedcn Bij 'I Zilverkrooningfecst, geef ik den Vorst de hand. Mijn llollandseh harte zegt God zeegnen llem en 'L land. Door monsgr. den bisschop van Haarlem is heden liet, ten vorigeri j jare gebouwde, hoofdaltaar in de parochie-kerk van O. L. V. Hemelvaart alhier ingewijd. De plegtige hoogmis werd daarna coram cpiscopo opge- j dragen. De zangverecniging Caecilia alhier zal, blijkens gedane aankondiging, op Vrijdag 13 February weder cenc uitvoering met groot orchest in de stads-ge'noorzaal geven. Al wat in ons midden prijs stelt op de beoefening der toonkunst zal die aankondiging met genoegen gelezen hebben. Zoo dik werf toch als die zangverecniging zich in het openbaar liet hooren, loonde zij zich eene waardige pricsteresse der kunst, met vuur en geestdrift be zield voor het edele en schoone. Even als hij vroegere uitvoeringenis ook i i thans weder ceil uil het oogpunt der kunst uitstekend programma gekozen: De 42e Psalm, van Mendelssohn Barlholdy; N°. 2 en 3 der "Wörte des Erlö- sers am Kreuze", van Haydn; Friihlings-Bolhschafl, van Niels W. Gade, en tot complement het Requiem, de zwanenzang van den onslerfelijken Mozart. 1 Al deze stukken toch bevallen een rijkdom van schoon lieden, die soms de diepste snaren van het gevoel doen trillen. Wanneer zij vertolkt worden op cenc wijze zooals men dal van Caecilia gewoon is, kan hel niet anders of de uitvoering moet een diepen indruk achterlaten. Wij gelooven dan ook dal eene aansporing lot bijwoning van deze uitvoering overbodig is; én de zangvereeniging èn liet uit te voeren programma spreken krachtig genoeg voor zich zeiven. Men meldt ons uil LeiderdorpGisteren avond had in de gemeente school alhier, voor een talrijk publiek en waartoe velen van elders waren overgekomende aangekondigde uitvoering plaats van de zangvereeniging «Nut en Genoegen", onder directie van den heer D. H. Poelman. Het pro gramma bevatte verscheidene nommers uit de Oratoriums »Die Jalireszeitcn" en "Die Schöpfung" en uit de opera's "La Dame Blanche" en »La Muetle de Portici", die allen goed werden uitgevoerd, en waarvan de alt-solo »Sei stille dem Herrn", het duo voor sopranen, beide van Mendelssohn, en het schoone duet en koor uit Haydn's "Schöpfung", «von deiner Güt, o Herr", wel als lichtpunten konden worden aangemerkt. Wij wenschen der zang verecniging een voortdurenden bloei en hopen nog menigmalen van hare schoone uiLvoeringen te genieten. Met referte aan de aankondiging van 30 Januarij ji. wordt door den minister van finaliciëii het publiek herinnerd dat de brievenmaal voor het veld-postkanloor Alehin over Penang met de eerst vertrekkende Indische post wordt verzonden. De daarmede te verzenden correspondentie moet dus uiterlijk den 5lien dezer te 's Gravenliagc, en in andere plaatsen naar even redigheid. per post worden bezorgd. Bij frankering bedraagt liet enkel port der brieven 60 cent. Aanwijzing op het adres; «via Penang" ot "via Brindisi" is noodzakelijk. Uit eene missive van den minister van binnenlandsche zaken van den 30",n Januarij jl.bevallende ecnige beschouwingen en opmerkingen, voort gevloeid uit liet onderzoek der verslagen nopens de inspectiën, in den afge- loopen zomer gehouden over de verlofgangers der militie te land, blijkt dat die rapporten over het algemeen een goeden indruk hebben gemaakt; vooral de wijze, waarop liet onderzoek heeft plaats gehad, geeft over het geheel reden tot tevredenheid; het geleide der ter inspectie verschijnenden door de gemeente veldwachlcrs wensclit de miuisler niet verpligtend gesteld te zien, terwijl door Z. Exc. nogmaals liet wenscheiijke betoogd wordt der aanwij- zing van lokalen lot het houden van het onderzoek by ongunstige weers gesteldheid. Naar men verneemt is in eene bijeenkomst van lieeren burgemeesters der hoofdsteden in de provinciën besloten de voorwaarden, dat het ge schenk der natie aan Z. M. uit goud of zilver zou bestaan, in te trekken. Wijders hebben die heeren bepaald dat tot de beslissing, waaruit het te geven nationaal geschenk zal bestaan, zullen medewerken twee afgevaar digden uit iedere provincie, door de gevers zeiven te benoemen. In de overtuiging, dat het de bedoeling van het ccnlraal-comité van onderwijzers ie Amsterdam niet is, van liet op 12 Mei a. s. den koning aan te bieden kindergeschenk eene partijzaak te maken, heeft ook liet be stuur der Christelijke burgerschool te Middelburg besloten, zich by genoemd centraal-comilc aan te sluiten. Volgens den Standaard zal bij de aanstaande verkiezing te Gouda van anti-revoiutionaire zijde als candidaat worden gesteld de generaal vou Wran- gel auf Lindenberg. Men verneemt dat de geidleening (van 55 31 Januarij jl. bij de Asso- eiatie-Cassa te Amsterdam opengesteld) ten behoeve der Nederl. vereeniging tol aischafFing van sterken drank niet lot haar minimum van ƒ25000 vol- teekend werd. en de inschrijvingen derhalve niet kunnen worden aangenomen. Het bestuur'der Ned. juristen-vereeniging heeft ter behandeling op de vyfdc algemeene vergadering, welke dit jaar te Groningen zal worden ge houden, gekozen de volgende onderwerpen: 1°. welke bevoegdheid moet aan de verdediging van den verdachte of beklaagde worden toegekend gedurende de voorloopige instructie van strafzaken 2». behoort de lijfsdwang in bur gerlijke en handelszaken te worden afgeschaft of beperkt 3". regeling van

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1