LEIDSCHE COURANT. DINGSDAG 3 FEBRUARI J. ST A DS - BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. 2$, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. f 3.50/ niet het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 8 (blad 9) der Handelingen ran den Gemeenteraad. EI K Ei - IJ li. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid.Hollandvan den 16deo December 1873,n°. 93/1 Provinciaalblad n'. 126), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1874; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. der wet van den 7C» April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichtenen weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor wijk VI, op den 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 13 en 17 Fehruari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 3dcn December 1873, de letter G, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 29 December 1873. v. d. BRANDEI.ER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN. Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland, van den 28stc0 Januari 1874, A, n\ 301 (2e afd.), Provinciaalblad 11 16; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 10,lel1 Februari ek., des middags ie 12 uren, zal worden overgegaan tot de openbare aanbeste ding der levering van 600 remonte paardenen wel door de Hoofdadmi- nislratie van het te Leiden, a Fenlo, u Haarlem Zutphsn Utrecht, 1« regiment hnssaren 2» 3' 4e veldartillerie van 100 stuks, 80 80 80 160 rijdende artillerie Amersfoortff 100 In de voorwaarden, waarop de aanbesteding zal geschieden, is de bepa ling opgenomen dat één derde der te leveren paarden van inlandschen oor sprong moet zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen voor gegadigden ter lezing o. a. in hel gebouw van het Provinciaal bestuur van Zuid Holland. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 2 Februari 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN2 Februarij. Blijkens een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den luit.- generaal van Swielen, gedagteckend 28 Januarij en te Penang in den morgen van 1 Februarij aangeboden, hebben sedert den 24,leD dezer gcene vijandelijkheden meer plaats gehad. Alles deed gclooven, dat na de vol komen overwinning, die behaald is, de strijd geëindigd en de onderwerping der XXV en XXVI Moekim nabij kan geacht worden. Panglima Polim (hoofd der XXII Moekim, die volgens vroegere beriglen den oorlog leidde) cn de Sultan (zoo laatstgenoemde althans niet, gelijk gezegd werd, aan de cholera was overleden) schenen den strijd te willen voortzetten, maar zullen dat niet kunnenomdat zij van alle bondgenooten der noordelijke en westelijke staten verlaten zijn. De cholera eischic op nieuw groote offers, vooral onder de laatst aangeko men troepen van Padang. In drie dagen tijds 83. Zoo even (telegrafeert de opperbevelhebber ten slotte) wordt berigt dat Panglima Polim ook door de cholera is aangetast. Reeds afzonderlijk medegedeeld). Men deelt ons mede: liet heeft Z. M. behaagd, volgens besluit van 20 Januarij 11.. de gemeente op den Nieuwen Rijn alhier als /-Gereformeerde" gemeente te erkennen. Bij de heden op hel raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed: Hoogste prijs. Minste prys. partijen van 100 hectoliters ƒ50. 50 e ff 25.50 25.— 10 5.20 5. 5 2.60 2.50 De thans fungerende hoofdcommissie voor het geschenk aan Z. M. heeft tot de militaire coramissiën, die voor een afzonderlijk geschenk werkzaam waren, het verzoek gerigt, zich bij het algemeen nationaal geschenk aan te sluiten. Met genoegen vernemen wij, zegt het Hbl., dat dit verzoek door de officieren van het leger gunstig wordt opgenomen. Tusschen het leger en het overige gedeelte der natie bestaat bij ons gelukkig geen afscheiding; ook bij hel huldeblijk aan den koning behooren beiden zamen te gaan. j Door de directie der Netl. handelmaatschappij is aan de aandeelhouders toegezonden een ontwerp van wijziging der statuten met memorie van toelichting. De voornaamste toorgcsielde wijzigingen betreffen de kapitaals- vergrooling tot 38,500,000door middel der uitkeering van reservefonds- gelden op 31 Dec. 1874, in aandcelen (elk houder van ƒ2000 zou een half aandeel, elk houder van ƒ4000 een heel aandeel van ƒ1000 3 pari ont vangen); de verandering van hel rente-minimum tot 5 pCt., de vaststelling der reserve op 5 millioen, enz. Er ïb oeno «rhenring ontstaan in het ook hier ter stede gunstig be kende Rotterdamsche tooneelgezelschap. Ecnige leden hebben zich afgeschei den van het gezelschap, dat stond onder directie van de hh. Albregt cn van Ollefen, die, gelijk men weet, ook op zicli genomen hebben den Amster- damschen schouwburg te bespelen. Bedoelde leden zullen oprigten eenc ver- eeniging, die zich ten doelstelt een Rotterdamseh tooneelgezelschap in stand te hcuden. Te Delft heeft gisteren de heer C. Harderwijk, pastoor der oud-katho lieke gemeente aldaar, hel 60-jarig feest zijner priesterwijding gevierd. Men meldt uit Leeuwarden: Wordt uit sommige streken buiten dit gewest melding gemaakt, dat de veldmuis nog steeds aan de landerijen veel nadeel toebrengt, ook in deze provincie worden, naar men verneemt, deze schadelijke diertjes nog in menigte aangetroffen. De lage landerijen, die onder het water bedolven zijn, hebben wel het minst, doch de hooger ge legene moeten, althans in sommige oorden, nog veel van de veldmuis heb ben te lijden. De zachte winter maakt, dat zij het in het veld zoo goed kuhnen uithouden; dc betrekkelijk lage waterstand is ook geheel in hun voordeel. Het zachte winterweder, hoewel nu en dan buijig en koud en daardoor voor de gezondheid nadeelig te achten, schijnt niettemin op het plantenrijk een gunstigen invloed uit te oefenen, althans, hier en daar wor den in tuinen, op den kouden grond, bloempjes, niet name primulacveris, in vollen bloei aangetroffen. Men vreest echter, dat er later reactie zal komen. De znclil tot landverhuizing naar Amerika schijnt weder meer te ontwaken. Naar men verneemt zullen verscheidene huisgezinnen, 60 a 70 personen sterk, uit Oude Bildtzijl (gemeente 't Bildt) vertrekken en in Februarij en Maart a. s. de reis naar de nieuwe wereld aanvaarden. Men meldt uit Sneek: Vrijdag morgen had alhier eene treurige pleg- tigheid plaats. Dr. S. Endtz, die in den Iaatsten tijd zoovele typhuslijders met zorg en ijver had behandeld, was zelf na eene korte ongesteldheid als offer dier ziekte bezweken en werd nu grafwaarts geleid. De gezamenlijke doctoren en apothekers volgden het lijk. Aan de groeve werd door dr. K. Dorama eene treffende toespraak ter nagedachtenis van den overledene gehouden. Naar men uit Groningen meldt zou aldaar gevangen zijn genomen zekere commissionair S. A.die verdacht wordt herhaaldelijk brieven te hebben geschreven aan den fabrikant VV. A. Scholten, waarin hij dezen be dreigde mei den dood van zijn ecnigen zoon, indien hij hem niet de soni van zestig duizend gulden deed toekomen. Door het prov. geregtshol in Zeeland is in de vorige week behandeld de zaak van W. Verhuist, voormalig klerk in de bank van lecning Ie Mid delburg. beschuldigd van het in zijne betrekking plegen van valschheden door verandering van acten of geschriften, liet O. M. heeft bij monde de beschul diging volgehouden en een tuchthuisstraf geëischt van vijfjaren. De advocaat, ntr. E. Fokker, die den hesch. als verdediger was toegevoegd, heeft tot

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1