zich voordoende als lid der firma H en C°.tapijtfabrikanlen te Gent, in Maart en April 1873 in een logement hier ter stede verblijf hield en ver teringen maakte. Hij voorzag zich ook van een stempel en leefde als iemand, wiens financiële omstandigheden niets te wenschen overlieten, maar toch kon hij zich niet begrijpen dat zijne firma, waarvoor hij zaken doen moest, hem geen geld voor zijn onderhoud toezond. Om bij zijn vertrek de ge maakte schulden van 85 te voldoen, or.derteekende bescli. twee geschriften met den naam der firma en drukte zelfs op een daarvan zijn stempel af, ten einde er nog meer waarde aan te doen hechten. De briefjes kwamen onbetaald uit Gent terug en het bleek dat besch. geen lid der genoemde firma was. Ook in deze zaak eischte dezelfde ambtenaar van het openb. ministerie cenc veroordeeling tot tuchthuisstraf van 515 jaren en vier boeten van ƒ50. llij werd verdedigd door den heer mr. van Lynden. Het hof heeft in beide zaken uitspraak gedaan en veroordeeld: den strijd lustige tegen Atchin, onder aanneming van verzachtende omstandigheden tol 1 jaar gevangenisstraf en zes boeten van ƒ50 en den Genlschen reiziger tot 5 jaren tuchthuisstraf, benevens vier geldboeten van ƒ50. Door het kies-collcgie der Ned. herv. gemeente is, ter vervulling der bestaande vacature, uit het vroeger vermelde zestal predikanten, hel vol- g.nde drietal gevormd: dd. Hogerzeil, te Arnhem-, van Iloogerhuyzente Steenwijk; dr. Gerlh van Wijk, te Groningen. BUlTENLANDSCliE BEBIGTUN. BELGIË. Te Brussel heeft een voorval plaats gehad, dat algemecne ontzetting heeft te weeg gebragt. Maandag 11. bij klaarlichten dag, is de stationchef van Oyc, een 30-jarig oppassend man, vermoord. De verslagene was aan het station van den ringspoorweg in de Hue de la Loi werkzaam, en belast j met de afgifte van kaartjes en het toezigt op het vertrek en de aankomst van de treinen. Des middags tegen 2 uren werd hij te midden van groote drukte gemist, doch men dacht dat hij in een der bureaux zou zijn en stelde niet dadelijk een onderzoek in. Den volgenden morgen was hij nog steeds niet terug en toen begon men nasporingen in het werk te stellen. In den aanvang waren die vruchteloos, tol het geblaf van het hondje van i den verslagene de opmerkzaamheid der bezoekers op het magazijn vestigde. De magazijndeur werd open gebroken, want de sleutel was niet te vinden, en bij het binnentreden vond men er het op wreede wijze verminkte lijk van den stationchef. De voorwerpen van waarde waren den vermoorde ont nomen, evenzeer was dit het geval met eenig geld uit de kas en 1500 post zegels van 10 centimes. Tot dusver weet men nog niet of de geldkist, I waarvan van Oye den sleutel bezat, die nu echter verdwenen is, beroofd .werd van haren inhoud, eene som van 1532 fr. Van den moordenaar is nog geen spoor ontdekt. t LONDEN 29 Januarjj. L liet depart, van buitenl. zaken heeft het volgende telegram bekend ge maakt van den consul-generaal te Zanzibar ontvangen en den 27sltn dezer te Aden aangeboden: Het berigt van Livingstone's dood wordt bevestigd ia oenen brief van den heer Cameron, welke het datum Gnyanyembe, 20 Octo- j ber, draagt, llij overleed na eene ziekte van 14 dagen aan dysenterie, kort na zijn vertrek van het meir Bemba. llij had eerst getracht het meir in het- noorden om te trekken, en was de rivier Chambize en twee andere 'daarin slroomende rivieren overgegaan. Daarop was hij de Luapula overge trokken, en is hij te Lobisa overleden, na eenen marsch door eene moeras sige streek, waarin de reizigers somtijds drie uren achtereen tol over het middel door het water hadden te waden. Tien van zijn medgezellen zijn mede overleden, en de 79 andere zijn naar Unyanyembe teruggekeerd! Verder wordt in het herigt gezegd dat het lijk van Livingstone gebalsemd en naar Zanzibar vervoerd zou worden, waar het in de maand Februarij kon worden verwacht. Dezer dagen werd in hel Genootschap voor statistiek door den heer Dudley Baxter een overzigt gegeven omtrent de vermeerdering der nationale schuld van verschi.lende rijken. Volgens het verslag der dagbladen bedroeg, voor zooverre de spreker had kunnen nagaan, de schuld der beschaafde staten in 1848 ƒ20,400,000,000. Thans is deze gezamenlijke schuld geste gen lot ƒ56,160,000,000. De schuld is dus verdrievoudigd. Zoo de be schaafde rijken op deze wijze voortgaan, zal de schuld der beschaafde we reld in het jaar 1900 hel niet onaanzienlijk getal van 120 milliard gulden bereikt hebben. Zoo men door elkander genomen den interest op 5 pCt. berekent, zal de som, welke jaarlijks in rente moet betaald worden, juist evenveel bedragen als de gezamenlijke inkomsten van alle Europesche rijken en van Noord-Ameiika. Engeland is het eenige land, dat op dit oogenblik minder geld schuldig is dan in 1848, doch al de andere rijken hebben hun lasten vermeerderd. Twee derden van de sinds 1848 geleende 36 milliard gulden zijn door zes stalen genomen: Frankrijk, de Verecnigde Stalen, Rusland, Oostenrijk, Italië en Spanje. Het overige derde is eveneens aan zés staten geleend, aan: Turkije, Egypte, Portugal, Brazilië, Peru en Mexico. De rente, welke de verschillende landen betalen, is een toetssteen voor het gehalte van hun crcdiet, Engeland en Denemarken betalen slechts 35$ pCt. op de beurswaarde van hun londsen. Griekenland daarentegen betaalt 33 pCt. en Honduras 66 pCt. per jaar. Wanneer men, beweerde de heer Baxter, de landen, welke lagen of gematigden interest betalen aan de eene zijde, en die welke hoogen oi buileusporigen interest betalen aan de andere zijde stelt, vindt men dat de waarde der eerstgenoemde fondsen sinds den dag van uitgifte vermeerderd is met 1872 millioen gulden. De fondsen, die hoogen interest betalen, zijn daarentegen in beurswaarde gedeprecieerd met 2820 millioen gulden. Alle geldbeleggers te zamen hebben dus een kapitaals- verlies van 960 millioen gulden geleden door aan vreemde regeringen geld te leenen. Wederom heelt er een groot spoorweg-ongeluk plaats gehad. De snel trein van Londen naar Glasgow is Dingsdag tegen een trein, met metaal geladen, gebotst te Manuel-Junction. De wagens van den sneltrein wer den hoog op elkander gestapeld boven de locomotief. Zestien personen werden onmiddellijk gedood, terwijl een groot aantal zwaar gewond tus schen de verbrijzelde wagens lagen. Uit Edinburgh werden dadelijk docto ren en verplegers gezonden, en de gewonden, die vervoerd konden worden, werden derwaarts gebragt. FSANKRMH. Blijkens haar rapport heeft de budgetcommissie de volgende nieuwe belastingen voorgesteld tot dekking van het op het budget voor 1875 ver moedelijk nog beslaande tekort van ongeveer 71 millioen, welke tevens zullen dienen om het nog ongedekte tekort op het budget voor 1874 te dekken: eene gedeeltelijke verhooging van het regislralieregt voor de niet- gereglelijke aden (geraamd op 5 millioen), eene verhooging der zoutbelasting (geraamd op 16F» millioen), verandering van de postdienst (geraamd op 1 millioen); een matig regt op de cheques (geraamd op 4 millioen); verhooging van het successieregt in de regie lijn (geraamd op 16 millioen); eene be lasting op kristal en glaswerk (geraamd op 10 millioen)op den alcohol (geraamd op 24 millioen); een verhoogd invoerregt op het gezouten vleesch van 6 pCt. der waarde (geraamd op 1 ai 2 millioen). In een officieus Oostenrijksch blad komt eene beschouwing voor over de betrekkingen tusschen Oostenrijk-Hongarije en Frankrijk, die in politieke kringen hier te lande zeer de aandacht heeft getrokken. Daarin wordt gc- j wezen op de pogingen, van de zijde van Frankrijk aangewend, om de be trekkingen tusschen beide landen meer inniger te maken, maar onder meer tevens de volgende vingerwijzing gegeven: Wie eenig inzigt in de politiek heeft zal begrijpen dat graaf Andrassy met geene schikking genoegen kan nemen, welke eene jegens Duitschland vijandige strekking hebben zou. Geen Oostenrijksch staatsman kan er aan denken ten aanzien van den ouden naijver tusschen Oostenrijk en Prnissen terug te keeren tot begrippen, waar tegen geheel Hongarije zich verzet. Indien het ongeluk wilde dat er op nieuw een oorlog uitbrak, zou Oostenrijk-Hongarije nimmer gemeene zaak i maken met Duitschlands vijanden. Ziedaar de eenvoudige waarheid; het is j voor Frankrijk beter haar te kennen dan zich over te geven aan verwach tingen, welker vervulling onmogelijk is. Weder hebben eenige maires en adjunct-maires hun ontslag gevraagd, ten gevolge van hel lot stand komen der nieuwe wet op de maires. De Siècle keurt deze handelwijze ten hoogste af. De maires mogen den post, hun door het vertrouwen hunner medeburgers opgedragen, niet verlaten voor dat de regering hen daarvan verjaagt. De laatste moet al de oneer dragen van de willekeurige of onregtvaardige afzettingenwaartoe zij uit kracht harer wet zal overgaan. Volgens den Rappel, zal Victor Hugo, die sedert 1851 geen zitting van de Fransche akademie heeft bijgewoond, aan die van den 29>le0 dezer deelnemen, ten.einde bij de alsdan plaats hebbende verkiezingen zijne slem te geven aan den heer Alexandre Dumas. -- Te Marseille hebben 200 sjouwerlieden den arbeid geslaakt, omdat er sprake was geweest het loon te verminderen. Zij hebben getracht andere werklieden aan boord der stoombooten met geweld van den arbeid af te houdenen daarbjj een ambtenaar der policie mishandeld. De belhamels zjjn gevangen genomen. IPANJE. Volgens berigten uit San Sebastian was er een eskader aangekomen voor den mond der Nervio, ten einde Bilbao hulp te verleenen. De rivier was echter door torpedo's onbevaarbaar gemaakt. De Carlistcn hadden aan geboden de 900 gevangenen, die zij te Porlugalcte gemaakt hadden, uit te wisselen. Volgens een gerucht had Moriones, door het overtrekken van de Durango, de Carlistcn genoopt de blokkade van Bilbao op te heffen. Een troep Carlisten, 4000 man sterk, heelt het dorp Artillero overvallen; op de nadering van regeringstroepen waren zij weder teruggetrokken. DUIT§CHLAND. In de Wurtembergsche kamer van afgevaardigden is, naar aanleiding cener interpellatie betreffende de invoering van het verpligte burgerlijke huwelijk in Wurlemberg door den minister van eeredienst geantwoord, dat de besluiten der regering ten deze afhankelijk waren van het resultaat der beraadslagingen van de Pruissische wetgeving en van de toekomstige hou ding der rijksorganen ten aanzien van deze aangelegenheid; dat voor het overige de gesteldheid van zaken in Wurlemberg geheel anders was dan in Pruissen, vermits in Wurlemberg de invoering van het burgerlijke huwelijk gepaard zou moeten gaan met eene trtgeheele wijziging der wetgeving op het huwelijk en met overdragt van alle huwelijkszaken aan de civile regt- banken; dat deze wijziging, zou ingrijpen in het rijks wetboek van burger lijke regtspleging. en dat hét bij gevolg niet doelmatig te achten was, thans nog tot eene zoo doortastende verandering langs den weg der lands- wetgeving over te gaante minder omdat geene dringende praclische be hoefte daaraan bestond. De firma Möser, te Berlijn, is door den minister van oorlog in slaat j gesteld, hare leverantie van drukwerk aan den landdag voort te zetten. Daar namelijk hare letterzetters hebben besloten, in de werkstaking te vol- i harden, zoolang zij niet viermaal meer loon ontvangen dan de firma, met inbegrip van papier en andere kosten, voor dat drukwerk verkrijgt, heeft de minister aan de garnizoens-chefs op verschillende plaatsen gelast, alle soldaten, die met het letterzetterswerk bekend zijn, onbepaald verlof te ge ven, onder voorwaarde van bij de firma Möser in dienst te gaan. Reeds zijn er 50 aangekomen en onmiddellijk aan het werk gegaan. - De begraicnis van den overleden dichter Hoffman von Fallersleben op liet kerkhof te Corvcy heeft den 25,lc0 dezer plaats gehad en is door dui zenden; personen uit allerlei oorden bijgewoond. Verscheidene vereenigingen

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2