LEIDSCHE 4 01 It n T. 1874. W. 18. DONDERDAG 22 JANUARIJ. STADS-BERICHTEN. BLNiNENLANDSCHE BlülUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.-- franco p. p. 3.50, mei het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de expediliekosten. afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents ■IER-IJK. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 16dcB December 1873, n°. 93/1 Provinciaalblad n'. 126), houdende bepaling van de tijdstippen van den lier-ijk der malen en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1874; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. der wet van den 7en April 1869 Staatsblad n°. 57), tol het doen lier ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerkluigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in bet locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor wijk V, op den 22, 23, 27, 28, 29 en 30 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gehracbt, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 3den December 1873, de letter G, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsinerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidselie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leioen29 December 1873. v. D. BRANDEI.ER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 Januarij. Bij de gisteren in het hoofdkiesdistrict Gouda gehouden herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal zijn uitgebragt 2770 stemmen. Het getal geldige stemmen bedroeg 2756. Gekozen werd de heer dr. A. Kuypermet 1504 stemmen. Op den heer mr. 11. C. Verniers van der Loef! werden 1252 stemmen uitgebragt. Wij vernemen, meldt de N. li. C., dat door den heer J. P. R. Surin- gar, als secretaris van de sub-commissie te Rotterdam voor het standbeeld van Pieter Adriaansz. van der Werf, aan de hoofd commissie te Leiden is ter hand gesteld eene som van ƒ946.60, zijnde het bedrag der alhier voor dat standbeeld ingezamelde gelden. Omtrent de aanstaande internationale tuinboiiw-tentoonstelling te Flo rence vindt men in Seinpervirent ecnige nadere bijzonderheden medege deeld. Die tentoonstelling zal aldaar gehouden worden in het nieuwe markt- gebouw, dat daarmede zal worden ingewijd. Het is geiegen nabij het spoorweg-station, en beslaat eene ruimte van niet minder dan 5000 meter. Het inwendige zal veranderd worden in een groote plantenkas, en ruimte genoeg aanbieden om verschillende plantengroepen tot een harmonisch ge- 1 heel te schikken, zonder dat het der jury nulieloozc moeite bij de verge lijking en het onderzoek zal veroorzaken. Dc open grond rondom de markt zal gedeeltelijk ingenomen worden door inzenders van harde hoornen, hees tergewassen, coniléren, enz.; werktuigen en gereedschappen zullen geplaatst worden onder breede zuilengangen. Ook is een afzonderlijk gebouw in ge reedheid gebragt voor bloeijende orchideën en andere meer keurige planten, liet bestuur over de tentoonstelling is door de kon. luinbouwmaalschappij opgedragen aan een uitvoerend comité, onder voorzitting van den heer Peruzzi, burgemeester van Florence. De jury zal spoedig benoemd worden; een groot gedeelte zal gekozen worden uit de buitenlandsche plant- en j tuinbouwkundigen, die voornemens zijn de tentoonstelling te bezoeken. Tijdens de tentoonstelling zullen, naar men meent, verscheidene excursiën gemaakt worden naar plaatsendie voor tuinbouw of plantkunde belangrijk kunnen geacht worden. De schoone ligging van Florence waarborgt het welslagen der tentoonstelling. Hier te lande zijn de volgende heeren toegetreden tot de hoofdcommissie, die zich ten doel stelt de inzending voor die tentoonstelling te bevorderen: mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis, te 's Hage; M. Hen- riquez Pimentel, te 's Hage; dr. L 11. Verwey, te 's Hage; J. A. Keurenacr, le 'sllage; R. T. Maitland, te 'sHage; J. H. Krelage, te Haarlem; H. Witte, te Leiden; J. B. Groenewegen, te Amsterdam; F. Pol3k, te 'sllage. Het stoomschip Prins van Oranje is Maandag morgen te Southampton aangekomen, liet schip had door mist eenig oponthoud ondervonden. Door de Arnh. C. wordt o. a. het volgende medegedeeld uit hel dag boek van een officier van het blokkade-eskader ter reede van Atchinom trent den staal van zaken bij de aankomst der expeditionaire troepen: Jammer dat de ongewone levendigheid getemperd wordt door de cholera, die dc schepen uit Batavia hebben medegebragt. Wel is waar zjjn er veei vaartuigen lol nu loe van de besmetting vrij gebleven, maar het lijdt geen twijfel dat de ziekte zich op alle zal verspreiden, als er niet spoedig tot de ontscheping wordt overgegaan en het weder niet beter wordt. Reeds op weg naar Atchin bezweken ruim veertig soldaten en dertig kettinggangers. De opeenliooping van zooveel menschen in eene kleine ruimte, dacht men, had de epidemie bevorderdeene spoedige ontscheping kon dus niet anders dan heilzaam werken. Dit noopte onzen eskader-komroandant, den kolonel van Gogh, nog vóór de aankomst van het generaalschip, om het 3d' batail- lon infanterie op Pocloe Nassi te doen debarkeren. Ongelukkig begon het weder le regenen, zoodat het kampement, dal juist opgerigl was, dadelijk in een modderpoel werd herschapen; en nu bleek het dat de epidemie hier nog veel meer voedsel vond, want hel aantal aangetasten nam schrikbarend toe. Toen het schip met het hoofdkwartier aankwam, ging de generaal Verspyck onmiddellijk hel etablissement op Poeloe Nassi inspecterenen gaf last dc Europeanen weder teil spoedigste te doen inschepen. Hel schijnt evenwel, dat de meesten reeds de ziekte onder de leden hadden; want drie dagen daarna waren er ruim zestig van aangetast, van welk aantal de helft binnen een etmaal bezweek. Nog twee dagen later lelde dal balaillon zestig dooden en bovendien tachtig aangetasten, zoodat er binnen veertien dagen 25 pCt. van dat bataillon verloren ging, vóór dat het één kogel met den vijand wisselde! Het 9dc bataillon, dat niet van boord ging, heeft naar ge lang veel minder geleden. Denk echter nu niet, dat er onder de troepen groote neerslagligheid heerscht, of dat er zich teckenen van moedeloos heid openbaren; integendeel, het is alsof de soldaten de overtuiging met zich ronddragen, dat zij het hoofd moeten ophouden om later nog wel grootere gevaren te kunnen trotseren. Klinkt mij de hoornmnziek of het gezang der soldaten in de ooren van schepen, tdie de quarantaine-vlag in top cn de dood-vlag aan de gailel voeren, dan word ik koud van aandoe ning en moet ik onwillekeurig hulde brengen aan dien echten krijgsgeest! Bij hel verongelukken van hel stoomschip la Ville du Havre kwam ook de protestantsche predikant van Madrid, de heer Carrasco, om het leven; vrouw en kinderen bleven geheel onbemiddeld achter. Dientengevolge hebben ecnige bestuurders van de Nederl. Gustaaf Adolf-vereeniging, te Rotterdam, eene commissie gevormd, ten einde, door een beroep op de lieldudigheidin staat gesteld te worden de nagelalen betrekkingen van den Madridschen predikant te ondersteunen. Naar men uit Kampen meldt is Maandag II. door de tegenwoordigheid van geest van den stationschef te Elburg een trein, die uit Utrecht naar Kampen vertrokken was, aan een groot ongeluk ontkomen. Een ijzeren band namelijk van het houten rad van een bagagewagen was losgegaan en in het wiel zelf ingedrongen, zoodat een déraillement onvermijdelijk was. De trein spoorde het station Elburg voorbij; de stationschef zag echter, dat er iets haperde en maakte met zijne handen zooveel beweging, dat de machinist begreep te moeten stoppen. Eerst tien minuten verder was de trein tot staan te brengen en niet dan nadat twee wagens reeds ontspoord waren. Niemand heeft echter letsel bekomen; met den schrik cn eenigé uren oponthoud zijn allen vrijgekomen. Men meldt uit Geertruidenberg: De oudste der marketentsters van Waterloo, Elisabeth Vos, wed. van Gerrit Sehaddelé, is hier in den ouder dom van 83 jaren overleden. Twee oud-strijders: de heer Coets van Bag- gen, de man die in het Bois de Boulogne haar eerste kind zag geboren worden, en 11. van Diest vergezelden de overledene naar de laatste rust plaats, alwaar door gcmelden heer Coets van Baggen een krachtige aan spraak werd gehouden, waarin hij het flinke gedrag, gedurende den strijd door de overledene aan den dag gelegd, alsook haren verderen levensloop, herdacht. Te Dreumcl heeft Zondag zekere v. \V., uit Heerewaarde, een persoon, v. d. B. genaamd, met een mes doodelijk verwond. De dader is aange houden. Te Neuzen is Maandag 11. brand ontstaan in eene Engelsche stoomboot, met stukgoederen geladen. Die brand was ontstaan in de Ualoen. De vlam sloeg uit de luiken en was des avonds reeds gevorderd tot de machinekamers. Van de lading is zooveel mogeljjk gered.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1