LEIDSCHË COURANT. 1874. V. 17. WOENSDAG 21 JANUARIJ. STADS-BERICHTEN. ULNNENLANDSCHE BDB'GTEN. •mi i rrsL.\ n dscii e bi;bigkn De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Oemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3 85. Uet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten do expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Advcrlentiën is van 1 4 regels 1.-iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 22 Januari 1874, des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Benoeming van een leeraar voor de Engelsche taal en letterkunde en van een leeraar voor de Hoogduilsche taal en letterkunde aan de gemeente- instellingen voor hooger- en middelbaar onderwijs. (10). 2*. Idem van een leeraar voor de Fransche taal en letterkunde aan gezegde instellingen. (II). 3». Voordracht tot afstand aan het Rijk van een gedeelte der stadskweekerij. (209, 209' en 8). 4°. Verzoek van de fabriekanten Van Harlrop en Zoon om een spoelvlot te leggen in het Galgewater en een stoep met palen en gordingen aan bel Noordeinde. (9). 5". Staat van afschrijving der begrooting, dienst 1073. Kosten van het aan leggen en bijhouden van de dubbelen der leggers en plans van het kadaster. (12 en 15). 6°. Voordracht tot verkoop van inschrijving op het Grootboek. (13.) 7°. Suppletoire slaat van begrooting, dienst i873> Reiskosten van militic- plichligen. (14). 8°. Slaat van af- en overschrijving op de begrooling. dienst 1873. Kosten der gemeente-apotheek. (16). LEIDEN, 20 Januarjj. Hel is ons aangenaam te kunnen mededeelendat de verzamelingen in 's rijks museum van natuurlijke historie alhier aanwezig dezer dagen op nieuw met twee bezendingen werden verrijkt. Eenc daarvan werd toegezonden door den dirigcrenden officier van ge zondheid 2' klasse van het N. I. leger P. G. Neeb, en bestaat uit eene zeer aauzicnlijke verzameling van kruipende en andere diereu, te Soerabaija op Java bijeengebragt. De tweede bezending is afkomstig van den heer J. 11. G. Vosmacr, admi nistrateur der tinmijnen op Banka te Blinjoc, en bevat nagenoeg twee hon derd vogelhuideneenige zoogdieren en eene verzameling kruipende dieren op spiritus, die allen op het eiland Banka werden verkregen. liet mag inderdaad als een verblijdend verschijnsel worden aangemerkt, dat, van particuliere zijde, zoodanige bewijzen van belangstelling in den bloei van bovengenoemde instelling worden geleverd. De minister van binncnl. zaken heeft bekend gemaakt dat, volgens bij hem ingekomen ambtsberigtcn, in de week van 11 tot 17 Januarij jl. aan Aziatische cholera zijn overleden; in Zuidholland: te Leiden 1, te Hof van Delft 2, te Rotterdam 2: in Utrecht: te Utrecht 2; totaal in het rijk 7 personen. De Staatscourant bevat hel tweede verslag van de commissie belast met hel afnemen der examens van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Junij 1865. Van de 9 adspiranten werd aan 3 de acte van bevoegdheid verleend. Het Jlbl. meldt: De heer W. Oostmcijer, hoofdonderwijzer aan de christelijke school op de Boommarkl Ie Amsterdam, heeft, op den herhaalden aandrang van het centraal comité voor het kindergeschenk aan Z. M. den koning, zijne plaats in dat comité hernomen, en de betrekking van vice- voorzitter aanvaard. Ook te Paramaribo heeft zich een comité van hoofd onderwijzers gevormd, dat, in verband met het centraal comité te Amsterdam, de zaak van het kindergeschenk in Neêrlandsch Wesl-lndiè bevorderen zal. Voor het afleggen van het admissie-examen aan de Groningsche hooge- school hadden zich dezer dagen drie candidaten aangemeld. Daar geen hun ner was opgekomenkon het examen geen voortgang hebben De heer jhr. ur. \V. M. de Prauw, wiens overlijden gisteren gemeld is, werd zaterdag 11. te Haarlem in de Kruisstraat door eene hevige beroerte getroffen en was reeds overleden toen de naasibjj wonende geneesheer, onverwijld ontbodenbij hem kwamom hem geneeskundige liuip te ver- leenen. Door de zorg der policie is het lijk op een der zalen van hel raad huis nedergelegd, en later naar 'sGravenhage vervoerd. Te Delfshaven is in arrest genomen een schippersknecht, een Duitscher, die aldaar uit een vaartuig, ten nadeele van twee zijner daarop bekoorende landslieden eenige hunner beste kleedingstukken had ontvreemd, nadat zjj hemt als zonder onderkomen of geld, uit medelijden opgenomen en van voeding voorzien hadden. Men meldt uit Leeuwarden: De longziekte onder het rundvee in deze provincie heeft in de afgeloopen maand December eene niet onbelangrijke uitbreiding ondergaan. Die ziekte openbaarde zich bij niet minder dan 16 veehouders en kwam nog al verspreid voor. Aan die ziekte stierven 4 en werden afgemaakt 184 runderen. Sedert 1" January, dus in het ja3r 1873, heelt de longziekte in dit gewest 1614 oflers geeischt. Onder dit cyfer zijn begrepen 864 runderen, die, krachtens ministeriële beschikkingen, in het begin des jaars zijn afgemaakt. Sedert den I7J"1 December 1849, het tijd stip der invoering van verordeningen legen de longziekte, zjjn in deze pro vincie 42135 runderen gestorven en afgemaakt. Uit Groningen meldt men dat de lucifersfabriek van de heeren Triugaen O., te Zuidbroek, een prooi der vlammen is geworden. De oorzaak van den brand is onbekend. In Friesland en Groningen zijn in den laatsten tyd, op ondcrschcidcu plaatsen, ziekten en sterfgevallen onder de paarden voorgekomen, die den schijn hadden van besmettelijk te zijn en door besmetting zich voort te planten, maar bij onderzoek van deskundigen is gebleken dat zij het gevolg waren van beschimmeld voeder. De stad Veere is voornemens Z. M. den koning op 12 Mei aanst. geheel afzonderlijk een cadeau aan te bieden. Dit zal bestaan uit een album met de photographischc portretten der mannelijke ingezetenen dier gemeente. Naar men verneemt is in de afgeloopcne week een photograal derwaarts ontboden, die reeds een 100-tal portretten heeft vervaardigd. In den nacht van 4 op 5 Januarij jl. zijn te Epengemeente Wittel», ontvreemd: 3 billetten der Belgische nationale bank, ieder van 1000 Ir.; 1 dito van 500 fr.5 dito ieder van 100 fr.waarvan een in dorso beplakt en daarenboven gescheurd; 1 billet der Lniksche bank van 100 fr., waar omtrent door den officier van justitie te Maastricht opsporing, aanhouding en bcrigt wordt verzocht. 'sGRAVENHAGE, 20 Jamtaijj. Door Z. M. is vergunning verleend aan jonkvrouwe G. G. van de PoU, te Amsterdam, tot liet dragen van de medaille voor niet strijdenden ter herinnering aan den oorlog van 1870—71, haar door den Duitschcn keizer, koning van Pruissengeschonken. Tot inspecteur van het lager onderwjjs in de provincie Drenthe is be noemd de heer mr. J. J. holman, te Sneek, oud-schoolopziener in Friesland. ENG ËLAHD. LONDEN, 19 Januarij. Hier te lande vormt zich eene verceniging, met het doel de predikapt6- tractementen op een minimum van 200 te brengen. Dat geeft Daily News aanleiding te wyzen op de aanzienlijke bezittingen der staatskerk, een kapitaal van 90 millioen beter zou het toch zijn dat kapitaal te besteden tot betere bezoldiging der mindere geestelijken, terw jjl thans alleen de hooge geestelijkheid zich in weelde baadt. Volgens berigten uit Brazilië is de bisschop van Fernambuco, wegens zijn verzet tegen de staatswetten, thans in hechtenis genomen. FRANKR IJl JK. Bij de voortzetting der beraadslagingen in de nationale vergadering over de wet betreffende de benoeming der maires, waarvan hel eerste arti kel is aangenomen, werden twee amendementen voorgesteld, waardoor de keuze der regering bij de benoeming van maires en adjuncten tot de leden van den gemeenteraad beperkt werd. Beide werden na eene uitgebreide discussie, waaraan ook de minister de Broglie tot bestrijding der amende menten deel nam, verworpen, het eene met 313 tegen 329, hel andere met 341 tegen 337 stemmen. De budgetcommissie heeft zich vereenigd met het voorstel van,domheer Périer en besloten aan de nationale vergadering eene belasting op glas en kristalwerk voor te stellen. De afgevaardigden, die lot hel linker-centrum belmoren;zyn door een groot aantal maires en adjnnct-maires geraadpleegd omtrent de guaestje of

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1