LEIDSCUE COURANT. 1874. 16. DlNGSDAG 20 JANUARÏJ. STADS-BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. 3.50; met het f erslag der Handelingen van den tlemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der Adverténliën is van 1 4 regels f J.iedere regel meer 25 cents. Bij. deze Courant wordt verzonden N". 4 blad 5) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te wetendat ingevolge art. 2 der verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de hondeniedere houder van een ol meer hondendie aan de belasting onderhevig zijnverplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31»1"1 Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde invullingsbiljetten voor bel dienstjaar 1874 van heden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 December 1873. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de Gebroeders Van Schie, veehouders, wonende al hier, waarbij zij verzoeken om een gemetselden mestbak te doen plaatsen op het erf achter hunne veestalling in de Kaarsenmakersstraat, n". 2; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad u*. 19); Doen te weten, dat lot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatie» de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 22-,ÏD Januari aanst. 's voormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dit verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 19 Januari 1874. E. KIST, Secretaris. IHNNENL AADSCUE BEIliGTEN LEIDEN, 19 Januarij. [let feestcomité alhier, ter voorbereiding van de viering van 'skonings 25-jarige regering, is zamcngesteld als volgt: Eerc-voorzilter de heer dr. W. C. van den Brandclcr; leden van het bestuur: ni'. J. van (luieren, voorzit ter; J. J. Krantz. penningmeester; mr. 11. L. A. Obreen, secretaris; C. L. Loder, kol. der inf.; mr. A. E. J. Modderman, A. D. Schreilen; voorts de hh.: S. A. Andreson, mr. M. d'Aumerie, mr. R. Th. Sijlcveld, G. 11. Bertrand, B. J. Uouvée, J. A. van Dijk, S. C. van DoeshuigiiII. J, Giezen; dr. M. J. de Goejc, 11. C. llarlevell. dr. A. Ileynsius, mr. E. Kist. P. L. II. M. B. D. Kraal, dr. A. W. Kroon, C. J. Leembruggen. mr. S. Le I'oole, dr. M. Polano, mr. E. Maclaine Pont, L. C. Quant. (i. G. A. Schwartz, 11. A. Schmier, mr. L. Suringar, dr. G. Zaalberg en de lib. J. van Setten en L. Heldring, uit het studenten-corps. Bij de heden op het raadhuis gehouden verknoping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. partijen van 100 hectoliters ƒ50. e 50 25.50 10 u e 5.20 5 2.60 Naar men van goed onderrigtc zijde verneemt cokes op het raadhuis voorlaan niet meer plaats lu bben op llingsdag, maar op Maandag van elke week. Voor de betrekking van klerk bij hel dep. van financiën, op een trac- tement van ƒ400, zal in de maand Februarij a. s. in de localen van het gemeld departement een examen worden gehouden. Zij die aan de ver- eischten voldoen, komen hij het beslaan van vacaturen bij voorkeur ter benoeming voor de gemelde betrekking in aanmerking. Op dit oogcnblik bestaan twee vacatures. De candidate» moeten den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben, doch zij mogen dien van 25 jaren niet le boven gaan. Ten einde eenheid te brengen in de verschillende plannen voor het huldeblijk aan den koning, heeft de heer Plato, burgemeester van Meerkerk, in een schrijven aan den burgemeester van Amsterdam, het denkbeeld ge opperd, dat de hoofdcommissie zich wende tot Z. K. (1. prins Frederik, om diens raad in te winnen. Alsdan zou er waarschijnlijkheid bestaan dat de natie een advies kreeg, dat in den geest zou zijn van den koning, en niemand zou dan nog vasthouden aan eigen plannen of inziglen. Volgens berigt van den officier van justitie bij de arrond -regtbank te Rotterdam, zijn de loterij-briefjes, onlangs als vermist opgegeventerugbe- Minsle prijs, 25!— 5. 2.50 zal de verkooping van zorgd aan den afzender, die verzuimd had de plaats van bestemming op het adres te vermelden. Het stoomschip Prins van Oranje is, met volle lading en een aantal passagiers, Zaturdag van hel Nieuwe Diep naar Batavia vertrokken. ü5. J. C, Steenbakker Morilyon Loysen. pred. te Oud-Beyerlandheelt voor lvet beroep naar Katwijk aan Zee bedankt. Volgens het Rotlerdamsche Zondagsbl. is de vraag of het gezelschap der lieeren Albregt en van Ollefeu al dan niet den Amsterdamschen stads schouwburg zal bepelen, nog niet opgelost. Een aantal artisten van het Rot lerdamsche personeel heeft op dit oogenblik vast besloten Rotterdam niet te verlaten, liet feitelijk bewijs moet reeds geleverd zijn, dat het hun niet aan sympathie en geldelijken steun zal ontbreken, indien het hun mogelijk is daar ter stede voorstellingen te blijven geven, die eenigermale aan de eischen beantwoorden. Te Assen is Vrijdag 11. een jagt congres gehouden, dat bijgewoond werd door ongeveer 40 jagersmeest allen ook grondeigenaars. De bijeenroe- ping voor dat congres ging uit van de Jagtvereeniging «Diana" aldaar. Na belangrijke discussiën werd het adres, door het bestuur dier verecniging gesteid en hetwelk tegen het voorstet-Gratama gerigt was, goedgekeurd. Slechts ééne slem werd daaraan onthouden.. Te Amsterdam zijn door de politie twee personen aangehouden, ver dacht van den aanslag gepleegd te hebben op de dienstbode van den lieer II. op de Houtgracht aldaar. Naar men uit Middelburg meldt, zal de reederij van de hh. van Zcylen cn Dekker, van Rotterdam, zich aldaar vestigen, met 12 groote schepen. IT el houdende regeling van het liooger onderwijs (Vervolg). De senaat van elke rijks-universiteit kan, na met goed gevolg ten over* staan van een of meer faculteiten in het openbaar algelegd examen, aan belanghebbenden een wetensehappelijken titel toekennen. Het bestuur van een athenaeum kan, den raad van state gehóórd, gemagtigd worden tot hel toekennen van wetenschappelijke titels. Tot het boven bedoeld examen worden alleen toegelaten zij, die blijken hebben gegeven van genoegzame voorbereiding tot het genieten van hooger onderwijs aan eene rijks-univer siteit. Eenmaal in elk jaar wordt aan belanghebbenden van rijkswege ge legenheid verstrekt om de bedoelde blijken te geven, ten overstaan van cene of meer op voordragt van de senaten van de rijks-universiteiten, daar toe uit hun midden te benoemen eommissiënwaarin minstens een der in art. 73 bedoelde inspecteurs zitting heeft met adviserende stem. Het staat aan een ieder vrij zich aan elk der in deze wet bedoelde examens te onderwerpen, onverschillig waar hij zijne kennis hebbe verkregen. De wetenschappelijke titels, in deze wet bedoeldgeven geenerlei bevoegd heid lot het uitoefenen van een beroep of bedrijf, noch tot het bekleeden van een openbaar ambt of bediening. Vorderen wetten, algemeene maat regelen van bestuur, wettelijke verordeningen of koninklijke besluiten tot het uitoefenen van een beroep of bedrijf of het bekleeden van een openbaar ambt ol bediening, het bezit van eenen akademischen graad, zoo wordt bij nadere wetten, algemeene maatregelen van bestuur, wettelijke verordenin gen of koninklijke besluiten bepaald, welke vereischten, na het in werking treden dezer wet. gevorderd worden tot hel uitoefenen van die beroepen of bedrijven en het bekleeden dier ambten en bedieningen. De bevoegdheid verbonden aan hel bezit van eenigen akademischen graad, toegekend krach tens genoemd koninklijk besluit, blijft na het yi werking treden dezer wet voortduren. Het toezigt op de openbare en bijzondere scholen van hooger onderwijs, de rijks-universiteiten uitgezonderd, is. onder het oppertoczigt van den minister van binnenl. zaken, opgedragen aan een of meer inspecteurs. Bij het in werking treden dezer wet worden de dan fungerende curatoren der hoogescholen te Leiden, Utrecht en Groningen van hunne bediening ontheven. Op het by de wet vermelde tijdstip worden aan de dan fungerende hoog- leeraren bij die hoogescholen, welke den leeftijd van 70 jaren nog niet be reikt hebben, de vakken aangewezen, waarin zij onderwijs zullen ge ven. Zij, aan wie geen vakken kunnen worden aangewezen of die tegen de aanvaarding der hun aangewezen vakken bezwaar hebbenbehouden de door hen op gemeld tijdstip genoten jaarwedde als wachtgeld en aanspraak op pensioen, ook voor den tijd dat zij dit wachtgeld genieten. Aan de hoogleeraren, die aantooncn, dat hunne inkomsten aan jaarwedde*, collegie- gelden en verdere emolumenten, jaarlijks meer hebben bedragen dan de jaarwedde, hun krachtens deze wel toegelegd, kan eene personele toelage ten bedrage van hetgeen zij in hunne nieuwe betrekking minder ontvangen, worden verleend. De bestemming der gelden en archiven, behoorende tot het bij elk der hoogescholen te Leiden, Utrecht en Groningen bestaande akademisch londs. ingesteld hij kon. besluit van 13 Oct. 1836, wordt ten bate van het open baar hooger onderwijs geregeld. Zij die, volgens art. 105 van hel kon. besluit van 2 Aug. 18 5. n°. 14, regt hebben verkregen om tol de promotie le worden toegelaten, worden geacht 'riet bij deze wet bedoeld examen mei goed gevolg te hebben afgelegd.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1