VRIJDAG 16 JANUARIJ. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.- fianco p. p. 3.50, met het ferslog der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ385. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 15 Januarij. De sluiting der mail naar Batavia te verzenden met het stoomschip Prins van Oranje, van de stoomvaartmaatschappij «Nederland", zal ten postkantore te Helder geschieden den 16den Januarij, na aankomst van trein 111 (Noordholl. spoorweg), ten 10.50 u. des avonds. Bij de heden op hel raadhuis gehouden aanbesteding van hel leveren van eene waterschuit is daarvan aannemer geworden J. van Gaaien, scheep maker alhier, voor de som van ƒ1497. De ministers van koloniën en van financiën brengen ter kennis van het publiek, dat, ten aanzien van het brievenvervoer van Nederl. Indië naar Nederland, hij wijze van tijdelijke» en buitengewonen maatregel, is bepaald: 1», dat brieven en briefkaarten, afkomstig van militairen beneden den rang van officier, deel uitmakende van de expeditie tegen Atchin, en be stemd voor Nederland over Batavia, door middel van Nederlandsche stoom schepen, tegen een port van vijf cent zullen worden verzonden; 2". dat briefkaarten, afkomstig van officieren tot de voormelde expeditie behoorende, mede genot zullen hebben van dezelfde gunstige bepaling. Tevens wordt op nieuw in herinnering gebragl, dat wegens de brieven voor militairen beneden den rang van officier tot het Nederl. Indische leger behoorende, bij verzending uit Nederland met Nederlandsche stoom schepen, een port van slechts vijf cent verschuldigd is, mits zij hier te lande gefrankeerd worden en daarin geene brieven of stukken voor anderen zijn ingesloten. De commissaris des konings in deze provincie heeft den minister van oorlog er op aandachtig gemaakt, dat hel voldoen aan de voorwaarde, waaronder aan de miliciens-verlofgangers, namens den minister van oorlog, de vergunning kan worden verleend ter uitoefening van de buitenlandsche zeevaart en visscherij, dikwerf met groote moeijelijkheden gepaard gaat, en geeft in overweging om die voorwaarden in het belang van den handel en de scheepvaart minder bezwaarlijk te doen zijn. Dien ten gevolge heeft de minister van oorlog bepaald dat voortaan tot het verleenen der bedoelde vergunning aanzuivering van de schuld op het kleeding- en reparatiefonds voor den belanghebbende geen volstrekt vereischte behoeft te wezen, wan neer de persoon, wien het geldt, na van zijn corps met onbepaald verlof te zijn vertrokken, voor de eerste maal de zeereis wenscht te doen en het genoegzaam blijkt dat die aanzuivering voor hem onoverkomelijke bezwa ren heeft. Men leest in de StaatscourantOmtrent de inrigting van het bestuur in Aichin kunnen de navolgende bijzonderheden, aan Indische bescheiden ontleend, worden medegedeeld: De Sultan wordt in het dagelijksch bestuur bijgestaan door vier grooten manlri hari hari genoemd, wier betrekking van vader op zoon overgaat. De tegenwoordige titularissen zijn: 1". Tokee Ivadli Milikoel Adil: 2°. Tokoe Neg Radja Moeda Selia; 3". Tokoe Nanta Sctia; 4°. Panglima Mesdjid Raya Het zijn deze vier grooten, die in December 1872 hun vertegenwoordigers naar Riouw zonden. De sjahbandar van Atchin, Panglima Tibang, die het gezantschap geleidde, kan daarbij als gemagtigde van den Sultan worden aangemerkt. Hooger in rang dan de mantri's hari hari staan de hoofden der drie districten, waarin Groot Atchin verdeeld is. Ook hun titel gaat van vader op zoon over Zij worden gewoonlijk Panglima liga sagi genoemd, en behooren in gewigtige bestuurszaken geraadpleegd te worden. In de af vaardiging van het gezantschap naar Riouw schijnen zij niet gekend te zijn geweest. De tegenwoordige titularissen zijn: 1". Tokoe Tjoel Bantah galar Sri Moeda Perkasa, in de wandeling genaamd Panglima Poelim, hoofd van de XXU Moekim (bezuiden den kraton): 2». Tokoe moeda nja Bantah, hoofd van de XXVI Moekim (oostelijk van de rivier): 3". Tokoe nja Abas galar Sri Oelama, hoofd van de XXV Moekim (ten westen van de rivier). Ünder deze districtshoofden staan mindere hooiden, die een of meer moekim, elk een of meer kampongs omvatlende, onder hun beheer hebben. Van de bovengenoemde mantri's hari hari is de eerste moekimhoold in de XXVI Moekim, terwijl de drie anderen moekim-hoofden zijn in de XXV' Moekim. Van de eilanden benoorden Atchin behoort Poeloe Way tol hel gebied van de XXVI Moekim; Poeloe Bras lot dat van Tokee Neg Radja moeda Selia; Poeloe Nassy lol dat van Tokoe Nanta Selia. De titel van rijksbestierder is niet inheemsch. De bekende llabib Ahdoel Raohman. die zich als zoodanig deed gelden, had zijnen invloed aan zijne Arabische afkomst en aan zijne persoonlijke hoedanigheden te danken. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Batavia naar Nieuwe Diep, kwam den 12,ie0 des avonds te Napels aan, ontscheepte 15 passagiers en vertrok van daar weder den volgenden dag. Het Amsterdamsche comité der vereeniging het Roode Kruis heeft 5000 ter beschikking van het hoofdcomilé gesteld, ter tegemoetkoming in de kosten van verpleging der zieke en gewonde krijgslieden in Oost-Indië. Dc tentoonstellingskapel, die zich in den afgeloopen zomer te Weenen deed hooren, bevindt zich in Nederland, tot hel geven van concerten. Zjj, staat onder directie van den heer Julius Langenbach. Volgens de Haarl. C. is de scheepvaart op het IJvooral voor Spa- rendamdoor de werken der kanaal-maatschappij zoo bemoeijelijktdat in 1873 weder 2415 schepen minder door de sluizen aldaar passeerden dan in 1872. De brand in de Jodenhoutluinen duurde gisteren nog voort; er was echter geen gevaar meer voor uitbreiding. Hetgeen wij, meldt net N. v. d. D., omtrent den vermoedeljjkcn aan slag meldden, bevestigt zich, alleen met dit geringe verschildat de woning, waar het voorval plaats greep, niet cene tapperij, maar een gesloten huis op de Houtgracht, en de //vrouw", waarvan sprake was. eene //huishoudster is. Overigens is er nog niets omtrent de daders bekend; het meisje, dat volgens hare verklaring aangevallen is, bevindt zich in redelijken welstand, Te Meppel is Dingsdag nacht een hevige brand uitgebarsten in een schilderswoning, gelegen aan de Nieuwe Markt en bewoond door een huur der, die niet aanwezig, maar naar Holland was. Dochter en moeder zijn slechts met groole moeite aan het haar dreigend gevaar ontkomen. Naar men zegt was de brand in het achterhuis, anderen meenen op den zolder, waar tevens de werkplaats en het pakhuis voor verfwaren, terpentijn enz. wordt gevonden, aangekomen. Huis, inboedel enz. zijn een prooi der vlammen geworden. Alles was voor brandschade verzekerd. Te Roermond hebben Zondag en Maandag ernstige ongeregeldheden plaats gehad lusschen de aldaar in garnizoen liggende artillerie en het volk uit de achterbuurten. Zondag avond laat had de vechtpartij een zeer drei gend aanzienminstens een zevental burgers en militairen werden vrij ern stig gekwetst en de politie mishandeld. Maandag namiddag had er weder eene vechtpartij plaats, waarna de troepen in de kazerne geconsigneerd werden. De burgers schoolden zamentergden en plaagden de soldaten en scholden op hen. De politie bragt een paar belhamels in arrest en herstelde de orde. Naar men aan hel Ilbl. meldtzal het stofielijk oyerscbot van den voor Atchin gesneuvelden luitenant J. A. L. Schoenmaeckers (van het 2® reg. inf. te Maastricht) naar Nederland worden overgebragt. om in het familiegraf te worden bijgezet. 's GRAVENIIAGE 15 Januarij. Z. M. heeft den kapitein-luitenant ter zee A. Rietveld benoemd tol rid der der orde van den Nederl. Leeuw. Aan den beer J. F. A. Schreinemacher is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van landmeter 1® klasse bij het kadaster. Voorts is bevorderd tot landmeter 1® kl. bij het kadaster de heer C. J. van Dooren, thans landmeter 2® kl. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der artillerie: tot kapitein 2e kl., bij het 2® reg. vesting-artillerie, den lcn luit. L. Zegers Veeckens, van het 1® reg. vesting-artillerie; lol I®" luitenant: bij het 3® reg. vesting-artillerie, den 2®" luit. N. Klaassenvan het corps. Met den 2Isl,n dezer worden geplaatst: aan boord van het wachtschip te Amsterdam de luit. ter zee 2® kl. F. Böhtlingk, en aan boord van tiet wachtschip te Ilellevoetsluis de luit. ter zee 2® kl. M. F. F. J. de Nerée tot Babberich. - Door den minister van koloniën is J. S. van der Meer, geëxamineerd tweede stuurman ter koop-.aardij, gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederl. Indië, om lc worden benoemd tol derden stuur man bij de gouvernements-marine daar te lande.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1