LEIDSCHE W. tl. 1874. WOENSDAG 14 JANUARU. ST A DS- BER1CIIÏ EN. BINNENLANDSCHE BEK'GTE.W De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. f 3.50; met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. ƒ3 $5- Dat verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant gijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiün is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 3 (blad 3) der [Jandelingen van den Gemeenteraad, BURGEMEESÏ'ER en WETHOUDERS van LEIDEN, Heraten de open hure kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1874, voor lien die op den ls,cn Januari van dit jaar hun 19<te jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen gehoren in het jaar 1855, alsmede voor lien die eerst na liet intreden van hun ltE^jaar, doch \óór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsclie Comrent rail den 1 ö,lcn23st«" en 30sl™ December 1873; Doen te welen dal tol deze inschrijving zilting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 12 Januari, voor de bewoners van de wijhen 1 2 en 3, Dinsdag 13 y> 4 en 5 u Woensdag o 14 d »l>, Dnnderdag 15 u a 7 o Vrijdag »1G u 8 en 9 of de buitenwijk en dat de gebooitc-actendie de belanghebbenden hij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, hehooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen Ier Secretarie dezer gemeente (afdeeling Bur gerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor lien, die hier niet zijn gehoren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan wor den gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant eo bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 5 Januari 1874. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van Samuel Smit, smid, wonende alhier, waarbij hij verzoekt in zijn huis, n°. 118, aan de Langegrachl, hoek Prinsensteeg, eene smidsvuring te mogen doen plaatsen, en Chbistiaan de Koning, om vergunning lot het bewaren van petroleum op een open erf, gelegen achter zjjne werkplaats in de Bakker- of Pelikaansteeg, n°. 9: Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n". 19), op het Koninklijk besluit van 29 April 1864 (Staatsblad n". 39) alsmede op afl. 176 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873: Doen te weten, dat tot liethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatie» de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den I9de° Januari aanst. 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 13 Januari 1074. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 Januarij. Gisteren avoad vierde de lypographische vereeniging Lourens Jz. Coster alhier haar 20lle jaarfeest in de slads-gehoorzaal. Ook thans weder gaven vele patronen en begunstigers der vereeniging door hunne tegenwoordigheid het bljjk van hunne voortdurende sympathie voor die instelling. Haar be schermheer, de heer burgemeester, werd ditmaal verhinderd de bijeenkomst bij te wonen. Nadat de genoodigden, onder de uitvoering van eenen feestmarsch in de zaal waren binnengeleid, opende de voorzitter de bijeenkomst met een kort woord, waarin bij wees op het 20-jarig bestaan der vereeniging, op het goede door haar tot stand gebragt, en in het bijzonder nog gedurende den afgcloopen jaarkring. Steeds vertrouwend op de van verschillende zjjden ontvangen medewerking zou men op den ingeslagen weg voortgaan. De secretaris bragt daarna bet verslag uit omtrent den toestand der vereeniging, die altezins gunstig kon genoemd worden. De orde der feestviering was verder dezelfde als in vorige jaren. Door een der leden werd voorgedragen «Ons Vaderland", door Richard Holl, op eene wijze die hem teregt den algemcenen bijval deed verwerven. Voorts werd door eenige leden der vereeniging, welwillend bijgestaan door drie jonge jufvrouwen, opgevoerd: De oude-kleêrkooperof een vriend in den nood, blijspel met zang in 8 tafereelen, naar het Hoogduilschdoor 0. F. Berg. Deze opvoering, voor ou-ingevvijden in de kunst ni,et onverdienstelijk ten uitvoer gebragt, schonk aan de feestvierende schaar veel genoegen; de bijvalsbetuigingen van hare zijde was den vertoouers eeue slreelende vol doening. De verschillende pausen voor en onder bet spel werden aangenaam door muziek en zang afgewisseld. Oischoon daarna de uilvoering «ener finale den afloop van het programma aankondigde, was er aan scheiden niet te denken. De zang werd afgewis seld door den dans en nog eenige uren vloden in eeue opgewekte stemming en de meest geweuschtc harmonie als oogenblikken daar henen. D». J. Holster, pred. hij de Chr. gereformeerde gemeente alhier, heeft ook bedankt voor het beroep naar de gemeente te Pernis. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat, volgens bjj hem ingekomen ambtsbcriglcnin de week van 4 tot 10 Janqarij jl. aan Aziatische cholera zijn overleden: in Zuidholland: te Leiderdorp 1, te Rot terdam 2; in Utrecht: te Utrecht 2; totaal in het rjjk 5 personen. Uit de per laatste mail bij hel departement van koloniën onlyangen beriglen uit Indië blijkt, dat de kommandanl der maritime middelen voor Aichin, in heizelfde telegraphisch rapport, waarin hij aan den kommandant der zeemagt berigt gaf van de aankomst der transpprtvloot en van de ont scheping der zieken van die vloot op Poeloe Nassy, gemeld heeft, dat pp de oorlogschepen de gezondheidstoestand uitmuntend was, terwijl in geen der later ontvangen telegraphische berigten van ziekte op de vloot sprake is. Te Amsterdam werd Zondagavond "George van Lglaipg, graaf van Rennenberg," het bekroonde tooneplspel van den heer van fleyst, door de rederijkerskamer //Hooger zij ons doel" tep tpoixeelc gebragt. Een grpot publiek woonde de opvoering bij, die in de zaal van Frascati plaats had, en dikwijls met vele blijken van goedkeuring werd begroet. Aan den schrijver, die in de zaal tegenwoordig was, werd na den afloop eepe warme lmlde gebragt. D\ P. Faure, predikant b|j de YVaalscbe gemeente te Zwolle, heeft een beroep aangenomen naar Les Ponts Martel, kaplpn Ncijcliajelin Zwitserland. Ter hoogte van Ter Heyde is een Engelsch barkschip gestrand; de be manning, 10 personen, is door de reddingsboot gered. De stoomboot Johan de Hit, varende lusscjien Rotterdam op üftwl- rechl, heeft in de Noord de Helmondscbe boot in den grond gevaren. Re equipage is op de eerstgenoemde boot overgegaan. -- In de bcetworlelsuiker-fabriek te Houtrijk en Polaucn is een jongen met beide becuen tusschen een machine geraakt, waardoor het eene op twee plaatsen gebroken en hel andere ernstig gekneusd is. Door burg. en weth. van Amsterdam is eene voordragt hij den gemeen teraad ingediend voor de benoeming van een hoogleeraar in de geneeskunde aan het Athenaeum illustre, in de plaats van prof. J. van Geuiis, op zjjn verzoek eervol ontslagen. Op die voordragt zjjn geplaatst de hh. df. b! J. Stokvis en dr. J. Zeeman. Door bewoners van Kattenburg, Wklenburg en Oostenburg is gan Jttet ge meentebestuur verzocht te mogen beschikken over den noodigen gyojid op ecu der pleinen, ten einde aldaar een gedenkteeken, in den vorm eeiierfon tein. op te rigten, ter gelegenheid van de 25-jarige regering des konings. Betreffende den reeds vermelden brand, die te Amsterdam heeft plaats gehad, meldt het Hbl.: Zondag namiddag barstte in twee pakhuizen van mej. de wed. M. E. Content in de Jodcnhouttiiinen, een vreeseliike brand uit, die aan drie onzer medeburgers het leven heeft gekost. Omstreeks vier uur namelijk, toen men meende dat de vlammen nog slechts van binnen woedden onder de lompen en lurf en hout, die in de beide percelen waren opgeslagen, viel eensklaps een zware steenen bal, die den nok versierde, naar beneden en verbrijzelde het hoofd van den seclicbrandmeester L. van Asdonk. Onmiddellijk daarop stortte de gevel in, waardoor een noodhulp- spuitgast, met name Morourgo, en een particulier. Hartman, die de hulp vaardige hand leende, onder het puin werden bedolven. De laatstgenoemde, een braaf gehuwd man, werd door spoedige Inilp nog levend te voorschijn gehaald, docli overleed op weg naar het gasthuis. De spuitgast, een ijverig werkman van drie-en-twintigjaren leeftijd, was aanstonds een lijk. De lieer Asdonk, die hij zijne overheden zoowel als ondergeschikten (tl hoogeachting stond aangeschreven, laat eene vrouw en gehuwde dochter na. Het gerucht wil ook, dat een bewoner van Uilenburg eene geringe verwonding heeft he-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1