clsvoonlragtïi en die, welke zij bereids heeft toegezegd, lot een gewcnscht einde te brengen. Wat het census-ontwerp betrelt, herhaalt zij het reeds vroeger gezegde, dat het niet in hare bedoeling ligt de behandeling noode- loos te vertragen, veelmin het ontwerp in te trekken. Nu echter ten ge volge van hel overleg met den anderen tak der vertegenwoordiging nadere inlichtingen zijn ingewonnenzal men der regering zeker den noodigen tijd wel willen laten om die inlichtingen behoorlijk te onderzoeken, ten einde die tol de meest, mogelijke volledigheid te brengen. Reeds heeft de regering zich beijverd om, 111 het verslag van den staat en het beheer der koloniën en overzeesche bezittingen, aan de vertegenwoordiging uitvoerige mededee- lingen te doen omtrent den oorlog met Atchin. Zij zal blijven trachten zooveel mogelijk te gemoel te komen aan het rcglmatig verlangen der ver tegenwoordiging, om volledig in kennis te worden gesteld met hetgeen ginds voorvalt en voorgevallen is. De regering vernam met genoegen, dat het ge concentreerde stelsel van defensie, als vast slrlsel, door haar aangenomen, althans in twee aldeelingen, geen. tegenspraak vond. Dit stelsel kan cer- ang bij de wet worden vastgesteld en alles wat gevorderd wordt om het vrucht te kunnen toepassen zal dan geleidelijk worden ten uitvoer gelegd. De regering deelt in liet gevoelen, dat vele nuttige partiële verbeteringen in onze wetgeving kunnen worden tol stand gebragt, ook dan, wanneer geene groote veel omvattende en diep ingrijpende maatregelen mogten kunnen ge nomen worden. Zij hoopt de bewijzen te zullen geven,- dat zij in dien geest werkzaam wil zijn. De regering beaamt geheel liet gevoelen dat het onvoorzïglig zou zijn op de lijdelijke ruimte van kasgeld of op buitenge woon hooge koiïijprijzen plannen te bouwen die aanzienlijke kosten ver- eischen, of om die redenen belastingen af te schaffen zonder aequivalent. liet ligt ook volstrekt niet in hare bedoeling voorstellen te doen tot afschaf fing van belastingen, ten einde zoodoende een nood der schatkist in het leven te roepen, die over de vele bezwaren, aan elke nieuwe heffing verbon den, gemakkelijker zon doen heenstappen. Rij den wenscli naar afschaffing of verligting van lal van belastingen eenerzijds, terwijl men van de andere zijde steeds groolere uitgaven van de schatkist vordert, moge de herinne ring geoorloofd zijn, dat het nog nergens gelukt is in zake van belasting heffing de volmaaktheid te bereiken of de klagten over onbillijkheid, on gelijkmatigheid en druk lol zwijgen te brengen, en dat men. bij groote behoeften voor de publieke dienst, zich nergens heeft kunnen bepalen tot belastingen die in alle opzigten voldeden aan de eischen, welke aan eene goede belasting in het algetrokkene kunnen gesteld worden. Met de meeste leden, die zich daarover uitlieten, is de regering van oordeel, dal eene algrmecne verhooging van de tractementen der ambtenaren niet wenschelijk is, omdat de behoefte aan die vei'hooging niet overal bestaat of niet in ge lijke male. Geleidelijk wcnscht de regering op den ingeslagen weg voort te gaan. door de bezoldigingen te verhoogen, waar de billijkheid dit in de eerste plaats schijnt te vorderen. Wal betreft de vrijgevige bejegening van onzen handel, welke als gevolg der herziening van het Indische tarief van andere mogendheden mogt ver wacht worden, zijn inderdaad ernstige pogingen, waarvan de uitslag nog hangende is, aangewend, om die verwachting tot verwezenlijking te brengen. Indien liet bij de behandeling van het wets-ontwerp op de regterlijke tucht zal blijken, dat de vertegenwoordiging tot gedeeltelijke herziening der wet op regterlijke organisatie hare medewerking meent te kunnen verleenen, dan zal de regering niet in gebreke blijven op den ingeslagen weg voort te gaan.. Verhooging van de bezoldiging der leden van de regterlijke I magt ligt in de bedoeling van den minister. Afschaffing van de emolumenten, vooral der kantonregters, zal daarmede gepaard kunnen gaan. Tevens zal in overweging moeten worden genomen of de vermindering van kanton- geregten cu van regtscollegiën, waarop zoo dikwijls is aangedrongen, niet te gelijker tijd met de verhooging der bezoldigingen behoort Ie worden voorgesteld. Tegenover betere betaling mag cenige vermeerdering van werk zaamheden staan. Vermeerdering van het getal der standplaatsen van notarissen verdient geene onbepaalde goedkeuring. De wetgever heelt begrepen tegen te sterke vermeerdering te moeten waken door de bepaling van een maximum voor te schrijven. Dat het thans bepaalde maximun te 'beperkt is, is nog niet gebleken. De minister, overtuigd dat tot vergrooling j van hel getal notarissen niet liglvaardig moet worden overgegaan, is niet- j temin volkomen bereid aan den koning een daartoe strekkend voorstel te doen, zoodra hem zal zjjn aangetoond, dal hier of daar de vestiging van eene nieuwe standplaats in het belang cu gerief der ingezetenen wordt j gevorderd. 'sGRAVEN»AGE, 9 Januatij. Tot substituut-griffier bij het prov. gcreglshof in Groningen is benoemd de heer mr. J de Siller, thans substituut-griffier bij de arrond.-rcgtbank te Assen. Aan de ontvangers der directe belastingeu enz. T. J. B. Montfoort, te Helmond, en J. van Soest, te lleurne, is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend. Aan den ijker der maten en gewigten W. D. J. Kocniz is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Door Z. M. is de lieer J. II. Teixera de Matlos aangesteld tot Ncderl. consul te Venetië; de lieer J. van der Bol benoemd tot Nederl. consul te Nagasaki, en de lieer J. VV. Faulkner benoemd tot Nederl. consul te Cowes. Door Z. M. zijn bij het wapen der infanterie benoemd:, tol 1™ luit., bij het 2C reg., de 2C luitt. R. 11. Troost en 11. A. Lc Bron dé Vcxela, bei den van het corps; bjj het 3e reg. de 2e luit. I'. C. Coltlioff, van liet corps; bij het 5C reg., de 2e luit. I.. A. J. van Boxmeer, van het corps; bij het 6e reg., de 2" luit. P. Lelsz, van liet corps. Tot officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemagt is bevorderd de offi- cicr van gezondheid 3e kl. A. Biciers. De minister van binnenl. zaken zal morgen geen gehoor verleenen. i De toonkunst heeft in Nederland een allergevoeligst verlies geleden. De reeds als knaap beroemde violist J. de Graan is gisteren alhier overleden. Het is een twaalftal jaren geleden, dat hij te Amsterdam, waar zijne ouders gevestigd waren, van zich deed spreken, als van een wonderkind, en een tiental jaren, dat hij hier voor liet eerst optrad en ook hier ieder verbaasde niet alleen door zijne kunstvaardigheid, maar door het diep gevoel, de ziel, die in zijn spel lag. BL'ITKNLAINDSCIIB BKKIGTKN. ENGELANO. LONDEN. 8 Januarij. Volgens bcrigt van de Kust van Guinea van 18 December hadden de Engelschen eene brug over de Brah-rivier geslagen. Naar men uit Konstantinopel meldt heelt de regering de noodige maat regelen genomen voor de betaling der verschenen coupons van de algemeene schuld. - Aan de Times wordt medegedeeld dat de Spaansche gezant te Washing ton aan den minister van buitenl. zaken der Vereenigde Staten eene schriftelijke verklaring van zijne regering overhandigd heeft, inhoudende dat het niet in hare bedoeling gelegen heeft bjj de vermeestering van den Firginius de Amerikaansche vlag te beleedigen. De senaat en de afgevaardigden van de republiek Ecuador hebben in October 11. eene wet goedgekeurd, welke daarop door den president is af gekondigd, bepalende, dat 10 pCt. van hel aan den staat toekomende deel der kerkelijke inkomsten jaarlijks door de uitvoerende magt aan den Paus zullen worden overgemaakt, zoolang de moeijelijke omstandigheden, welke den Bans treffen, voortduren, en dat wel als een offer van regtvaardig- hcid, verknochtheid en eerbeid, hetwelk het volk van Ecuador aan het opperhoofd der kerk brengt. FRANKR IJ K. In de officieusc dagbladen wordt vermeld dal de inaire van Angers uit zijne betrekking ontslagen is, omdat bij op eene op den nieuwjaarsdag gehouden receptie zich tegen eene commissie uit den senaat der universiteit in afkeurenden zin had uitgelaten over het door de regering verleende ont slag aan een beambte dier instelling, en later lot eene deputatie uit eene werkliedenvereeniging woorden had gesprokenwelke als eene aansporing tot verzet tegen de regering konden worden opgevat. Naar men verneemt is de regering niet zonder zorg over het voort durend bestaan van federalistische denkbeelden en neigingen in het zuiden des lands. Agitatiën in dien zin zijn aldaar van tijd tol tijd waar te nemen. Volgens den Mon. Univ. heeft de gemalin van Bazaine verzocht de gevangenschap van baren echtgenoot te deelenen is dit verzoek toegestaan. De gebouwen binnen den ringmuur van het fort op het eiland Saintc-Mar- j, guerite kunnen gemakkelijk zóó ingerigt wordendat mevr. Bazaine en hare kinderen er een afzonderlijk verblijf hebben en levens elk oogenblik in de gevangenis of in den daaraan grenzenden tuin kunnen komen, zon der dat de reglementaire bepalingen op de gevaiigenisdienst daaronder lijden. Dezer dagen is de Messias van Handel voor het eerst te Parijs uitge voerd. De dagbladen spreken van niet minder dan acht moorden, die in den loop van een jaar in den omtrek van Angervilliers hebben plaats gehad en die zeer waarschijnlijk door één persoon zijn bedreven. De moordenaar moet een bewoner zijn van die streek, want hij beeft voor elk zijner mis daden het geschikte uur gekozen, dat hem tot nu toe straffeloosheid be zorgde. [lij kent de lieden, die geld hebben en weet waar dat geld ver borgen is. De policie doet al het mogelijke om den moordenaar op te sporendoch tot nu loc zonder het minste gevolg. DVITliCULAl». De bondsraad is den 6,le|> dezer voor de nieuwe zitting van hel loopendc jaar bijeengekomen. De rijksdag, die den 10deD dezer nieuw verkozen zal worden, moet volgens de rijksconstilutie uiterlijk 90 dagen na de ontbinding, en dus in ieder geval in den loop der maand Februarij, weder bijeen ge roepen worden, liet huis van afgevaardigden komt op Maandag 12 Januarij weder bijeen en zal, behalve de reeds aanhangige gewigtige wetsontwerpen, nog eene reeks van voordraglen tot aanvulling en volmaking der kerkelijke wetgeving ontvangen. Het kon. geregtshof voor kerkelijke aangelegenheden heeft uitspraak gedaan in de zaak van den kapellaan Mönnikcs te Lippspringe tegen den bisschop van Paderborn, en beslist dat de beschikking des bisschops, waarby eerstgenoemde uit zjjn ambt ontzet is geworden, nietig is. De Augsb. Allg. Zeit. deelt cenige bijzonderheden mede betreffende het wetsontwerp, door de beide kamers van het groothertogdom Baden aangenomenwaarbij de aanleg van een spoorweg van Heidelberg over Koningstoel naar Kohlhof wordt goedgekeurd. Deze spoorweg is de eerste bergspoorweg, die in Duilschfand zal worden aangelegd. De weg zal aan vangen' lc Heidelberg, aan den Klingcuthor, loopende verder voorbij het kasteel, in de rigling van den Koningstoel en van dat punt tot den alge meen bekenden Kohlhof. Hij zal worden aangelegd naar liet stelsel van den Rigi-spoorweg. Van den Klingenthor tot den Koningstoel, alwaar een hotel zal worden opgcrigt, bedraaagt de afstand 2970 meter: van het begin van den weg tol op 1200 meter zal de stijging zijn 6 a 10 pCt. en van 1200 tot op 1770 meter neemt zij toe van 17.5 tot 20 pCt. De elf bogleu der spoorbaan hebben een gezamenlijke lengte van 1767 meter; de straal van elk dier bogten is 180 meter. Behalve eenige kleine bruggen en andere werken, zullen worden aangelegd ten behoeve van dezen spoorweg: een ijzeren roosterbrug van 48 meter lengte, met dubbel spoor, op 8 meter boven den beganen grond, twee dergelijke bruggen van geringere afmeting met een enkelvoudig spoor, ter lengte van 7 meter, en een tunnel van 124 meter, waardoor de weg zijn eindstation bereikt, 24 meter beneden den Molkcnkur. Men hendt zich algemeen overtuigd, dat de aanleg van dien

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2