LEIPSCIIE CftfJEAAT. 1871. 8. ZATURDAG 10 JANUARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. 3.50 met het F'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 9 January. Bij de regering zijn telegrammen ontvangen uit Singkel, van 6 Januarij, dos waarschijnlijk uit Atchin van den 3drn. Blijkens het eerste telegram had na 26 December geen gevecht plaats ge had. liet belegeringspark was aan wal gebragt en kort daarop een parallel geopend. Wanneer de batterij daarin gereed zou zijn, zou de kraton, op 600, en de missigit, op 375 nieters van de batterij gelegen, beschoten e.i beworpen worden. Den vorigen dag was er regen gevallen. De kapitein der genie Nolthenius was aan de cholera overleden. Blijkens het tweede telegram was de marine den vorigen dag van Pedir teruggekeerd. Het lort van Pedir was zwaar beschadigd en in brand ge scholen. Een kruidmagazijn was ontploft. De kampong Tedir stond op verscheidene plaatsen in brand. Eene landing met mariniers en matrozen op ultimo December had geen resultaat opgeleverd. Een adelborst en 90 mindere schepelingen waren gewond en 2 gesneuveld. De radja van Gighen had zijn land aan het gouvernement aangeboden, op de door hetzelve te stellen eischen, en wensehle in den kraton eene poging tot bemiddeling te doen, vreezende dat de oorlog hel land geheel te gronde zou riglen. De ongunstige geruchten in Reuter s telegram uit Pcnang, van den 6dfn dezer, omtrent den gezondheids-toestand in het Nederlandsche kamp worden in het eerste telegram van den generaal van Swieten met geen woord bevestigd. Een extra nommer van de Staatscourant verschijnt met nog ecnige toe lichting omtrent den datum van den terugkeer van het smaldeel uil Pedir, niet overeenkomende met de opgaven van Reuter. Men meldt ons uit Leiderdorp dat een persoon na eenige dagen lijdens aan inlandsche cholera is overleden, en dat iemand, die den doode had af gelegd, reeds den anderen dag door cholera Asiatica werd aangetast, waar aan hij ecnige uren daarna overleed. Het plaatselijk bestuur heeft al de maatregelen genomen, die in zoodanig geval kunnen te pas komen, om zoo mogelijk verdere besmetting legen te gaan. Bij de uitgevers Nijgh en van Dilmar, te Rotterdam, ziet bet licht het eerste nommer van de Kapitalist, algemeen financieel weekblad. Eene inzage daarvan schenkt de overtuiging dat in dat blad alles wordt opgeno men wat op financieel gebied van eenig belang kan geacht worden. Door den minister van financiën is vastgesteld de 284s,t staatsloterij. Deze loterij bestaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De col- lecle wordt geopend op Maandag den 2den Februarij en gesloten op Zaturdag den 14dtn Februarij. De trekking der eerste klasse heeft plaats op den 2dt° Maart, terwijl de laatste 100 nommers worden gelrokken op Zaturdag 23 Mei. De minister van binnenlandsche zaken heeft in zijn antwoord aan de eerste kamer onder anderen verklaard: //Zijn er middelen te vinden om aan gegronde bezwaren van de zijde van bet bijzonder onderwijs te gemoet te komen, met behoud van den grondslag en de strekking der wet van 1857, wier handhaving ook door onderscheidene leden dezer kamer wordt ver langd, de minister voorzeker zal ze in ernstige overweging nemen." Van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indiè is bij het dep. van koloniën lelegraphisch berigt ontvangen omtrent den uitslag van de aanbe steding van het onderhouden eener geregelde stoompakkelvaarldienst in den Indischcn Archipel, gedurende de jaren 1876 tol en met 1890. De laagste inschrijving was die der thans bestaande Nederlandsch-Indische stoomvaart maatschappij. voor een subsidie van ƒ3.90 per te doorloopen geographische mijl. Volgens het met ultimo December 1875 afloopend contract bedraagt bet subsidie ƒ6.97 per geographische mijl. Op de begrooting van Nederl.- Indië voor 1874 is voor dit subsidie uitgetrokken eene som van ƒ361,490. Voor dezelfde diensten zal het subsidie van 1876 af slechts bedragen ƒ198,051.75. Gedurende het jaar 1873 zijn voor de eerste maal Nederlandsche zee- brieven uitgereikt aan 60 schepen, groot 14498 lasten, waarvan 39, groot 3273 lasten, binnen 's lands, en 21, groot 11225 lasten, buiten 's lands zijn gebouwd. In 1872 belie.p het aantal dier schepen 55, groot 12175 lasten, waarvan 39 binnen 's lands en 16 buiten 's lands waren gebouwd. liet aantal candidatcn bij de Ned. hervormde kerk bedroeg op 1 Jan. 11. 28, waarvan 4 voor de dienst der Waalschc kerken. liet stoomschip Koning der Nederlanden, kapt. Braat, ging den 4eD 'sochtends ten 10 ure hel Suez-kanaal in, kwam den 6cn 'sochtends te Port-Said aan, van waar hel den 7f" 's ochtends ten 10 ure de reis zou voort zetten. Naar men aan de A. C. mededeelt, zou er plan beslaan om hel ge schenk, door de Nederlandsche natie Z. M. den koning op 12 Mei aan te bicden, te doen bestaan in een gouden eetservies. Aan het Ubl. wordt medegedeeld dat de Engelsche regering last heelt gegeven lot het aankoopen van 360,000 ton en meer Burmahrijst, ten einde te voorzien in den dringenden nood in Bengalen. Te Delft is Woensdag morgen omstreeks 5 ure brand uitgebroken in j de stoom-tras- en sigarenkisten-fabriek van de hceren Vermaes de Ronde en wel in het gebouw waar de houtzagerij gevestigd is, hetwelk, met alles, wal zich daarin brandbaars bevond, binnen een half uur tijds vernield was. Ook het dak der machine-kamer en dat van de bergplaats van gemalen tras heeft schade bekomen. Ten zeven ure was de brand geheel gebluscht. Op de voordragt tot benoeming van een leeraar in de Nederlandsche taal. enz. aan de hoogere burgerschool voor jongens te Rotterdam zijn ieplaatst de bh. J. Stevens, leeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht, en F. J. Heris, leeraar aan de hoogere bnrgerschool te Leeuwarden. Tc Amsterdam is het adres aan den gemeenteraad, strekkende om het Palcis aldaar zijne oorspronkelijke bestemming van stadhuis te doen terug k.vkiijgen, verzonden, voorzien van 1746 handleekcningen. Te Hoorn werden gedurende 1873 ter waag gewogen 8773 stapels kaas, uitmakende 1,093,564 stuks, bedragende te zamen 2,264,279 kilogrammen. Op de Utrechlsche veemarkt werden in het afgeloopen jaar 3161 paar den, 333 veulens, 18507 varkens en biggen, 3966 schapen en lammeren, 24851 runderen en kalveren aangevoerd; hel meeste van het aangevoerde vee kwam uit de noordelijke provinciën. De arror.d.-reglbank te Zwolle heeft uitspraak gedaan in zake de erf genamen van wijlen den heer Jacob Wolfif en echtgenoote, contra de Israëli tische gemeente te Kampen. De eisch strekte tot teruggave eener heilige- wetsrol, siertorens, enz., volgens eischers in bruikleen aan de synagoge verstrekt, terwijl gedaagden die teruggave weigerden, bewerende dat de voorwerpen waren geschonken, hunne bewering daarop grondende dat geen bewijs van leengeving aanwezig was. De regtbank verklaarde de eischers niet ontvankelijk in hunnen eisch, met hunne veroordeeling in de kosten van het geding. Deze zaak was bijna drie jaren aanhangig. Men meldt uit Leeuwarden: Zondagavond 11. had eene vergadering der werkliedenverccniging plaats, waarbij ook de vrouwen tegenwoordig waren; het was ter gelegenheid der verloting van de voorwerpen der ten toonstelling van wege de vereeniging gehouden. Zeer aangenaam en gezel lig was men bijeen en vóór en na werden stukken van allerlei aard voorgedragen. Eeh der leden, die daartoe was opgestaan, was echter naauwelijks aan het woord, of hij zakte ineen en was terstond een lijk. Men kan zich voorstellen, welke ontsteltenis dit veroorzaakte, te meer daar zijne vrouw tegenwoordig was. Hij was een oppassend man, pas 34 jaren oud en laat, behalve eene weduwe, drie kinderen na. Door de arrond. regtbank te Maastricht is de behandeling voortgezet van de zaak van het gefailleerde bankiershuis Math. Tielens. De subst.- olïicier van justitie requireerde schuldigverklaring der drie firmanten aan enkele bankbreuk en veroordeeling van den eersten beklaagde, den heer CL Bruis, tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen tot een jaar. en voor de beklaarden V. Tielens en A. Tielens eene celstraf van een tot vijf dagen. Het O. M. verklaarde echter zich ook tegen de vrijspraak dezer beide beklaagden niet te zullen verzetten. Te Thorn, in Limburg, bad dezer dagen een vreeselijk ongeluk plaats. Eene 17-jarige boerendochter geraakte onder eene dorschmachine, waardoor een harer beenen werd verbrijzeld, en liet andere op twee plaatsen werd gebroken. Men klaagt daar zeer over de onvoorzigligheid, waarmede men met die werktuigen omgaat. Op het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der eerste kamer omtrent de staatsbegrooting in het algemeen en hoofdst 11—IV dier begrooting heeft de regering o. a. het volgende geantwoord: Ook de regering had gewenscht, dat in het vorige zittingjaar uiecr ware tot stand gekomen. Voor zooveel van baar afhangt, geeft zij gaarne de verzekering, dat zij alle krachten zal inspannen om de nog aanhangige

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1