L E11) 8 CII ft! COURANT. 1874, r. 5. WOENSDAG 7 JANUARIJ. BI N N EN LAN DSCHE BERG T E N ST A DS-BERICHT EN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. f 3.50.; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 385. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant xoordt verzonden van den Gemeenteraad. /V". 2 blad 2) der Handelingen LEIDEN, 6 Januarij. De lieer mr. C. A. Boonacker is herbenoemd als plaatsvervangend kanton- regter alhier. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs. ƒ50. 25.50 5.10 2.55 partijen van 100 hectoliters 50. 50 26.— u 10 e 5.40 n a 5 2.65 De minister van hinnenl. zaken heeft hekend gemaakt dat, volgens hij hem ingekomen aniblsbcriglenin de week van 28 Dec. 1873 tot 3 Jan. 1874 aan Aziatische cholera zijn overleden: te Rotterdam 2 personen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dat aanvankelijk aan de ijkkantoren te Rotterdam, Utrecht, Arnhem en Groningen gelegenheid is geopend tot het ten ijk aanbieden van: 1». nieuwe weegwerktuigen; 2°. weegwerktuigen, welke herstellingen hebben ondergaan, die onjuiste aanwijzingen ten gevolge kunnen hebben of schen ding van stcmpelmerken veroorzaken; 3". weegwerktuigen, waarvan de ijk door belanghebbenden wordt verlangd. Namens den minister van binnenlandsche zaken is aan de hooglecraren in de zoölogie mcdedeeling gedaan, dat zij voor rekening van den staat beurtelings eene wetenschappelijke reis kunnen ondernemen naar Napels, ten einde hunne studiën aldaar gedurende cenigen tjjd voort te zetten. In dien de hoogleeraren der rijks-hoogescholcn zeiven verhinderd zijn de reis te doen, dan kunnen zij daartoe studenten voordragen, die wegens hunne wetenschappelijke rigting deze onderscheiding verdienen. (Hbl.) - De minister van oorlog heeft hij aanschrijving aan de militaire autori teiten in herinnering gebragt, dat het loczigt over de kazernen in de eerste plaats aan de bevelhebbers in de militaire afdeelingen, en verder aan hunne onderhoorige plaatselijke- en garnizoens-kommandanlen is opgedragenzoodat dan ook alle voorstellen en aanvragen betreffende het kazcrnemenl uitsluitend aan gemelde autoriteiten en des gevorderd wordende door de bevel hebbers in de militaire afdeelingen ter kennis van het departement van oorlog moeten gebragt worden. De minister van oorlog, getieraal-majoor Weitzel, in wien men, gelijk bekend is, een warm voorstander der vveerbaarheids-vcreenigingen vindt, heeft, ter bevordering, zooveel mogelijk van het do:d der scherpschulters- vereenigingenden 30pn December jl. voor deze eene vrij gunstige beschik king genomen. Daarbij wordt, met het oog op de omstandigheid dal de vereenigingen lot vrijwillige oefeningen in den wapenhandel zich meer en meer bij het schijfschieten bedienen van de patronen bjj hel leger in gebruikbe 11 EK-IJ li. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den Igileo December 1873, n°. 93/1 Provinciaalblad n°. 126), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1874; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den 7eD April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot, het doen lier ijken van alle reeds in gebruik zijnde matengewichten en weeg werk tuigen onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in bet locaal van den 'je op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor wijk II, op den 7 en 8 Januari, telken dage van des morgens 9 lot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 3llcn December 1873, de letter G, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkcu- ringsinerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door aanplakking cn door plaat sing in de Leidsclie Courant. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, Leiden, 29 December 1873. v. d. BRANDEI.ERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. paald dal voor elk geweerdragend lid eener scherpschntters-verceniging jaar lijks 40 scherpe en 10 losse of wel 45 scherpe patronen tot achterlaadgeweren kunnen worden verstrekt. Het stoomschip Madura, op reis naar Batavia, is op 4 Januarjj des avonds te Aden aangekomen en zou den 611"1 weder vertrekken. Alles wel aan boord. De Jaoa-Bode meldt dal een spion, die onlangs van Atchin terugge keerd is en in den kraton is geweest, heelt medegedeeld dat 13 blanken zich in dien kraton bevinden, nl. 3 Franschen, 3 Engelschen2 Nederlanders en 5 Amerikanen. Volgens het V. D. is aan den mcd. doctor A. Sasse, te Zaandam, de onderscheiding te beurt gevallenbenoemd te worden tot een der //membres associés étrangers de la Société d'Anlhropologie" te Parijs. Te Katwijk aan Zee is lot predikant beroepen ds. J. E. Steenbakker Morillon Loyscn, pred. te Oud-Beijerland. -- In de te Amsterdam gehouden bijeenkomst der burgemeesters van provinciale hoofdsteden, met het doel om over hel geven van een nationaal geschenk aan Z. M. den koning van gedachten te wisselen, is eene circulaire vastgesteld, en besloten, haar aan de burgemeesters van alle gemeenten hier te lande toe te zenden. Wij hebben, schrijven zij in de circulaire, de eer, n bij deze beleefdelijk uit te noodigen: 1". om ons uwe hooggewaar deerde hulp te betoonen door in uwe gemeente óf eene commissie te willen doen benoemen lot inzameling der bijdragen om aan Z. M. den koning op 12 Mei een nationaal geschenk aan te bieden, óf wel, indien er reeds eene commissie in uwe gemeente voor de leestviering van genoemden dag bestaat, haar alsdan deze letteren te doen toekomen, met uitnoodiging, ons hare medewerking te willen schenken, onder bepaling: a. dat het te geven geschenk zal bestaan in een voorwerp van gond of zilver; b dat de bijdragen in geld zullen worden gestort op de wijze zooals wij de eer zullen hehben n later te verzoeken; 2°. ons vóór of op 15 Januarij met uw antwoord te vereeren. Onder Sliedrecht had Zaturdag omstreeks middernacht eene aanranding plaats. Twee personen, in een tilbury gezeten, op reis naar Uitwijk, wer den door drie vreemde schippersknechts aangehouden. De aanranders sneden het paard los, waardoor het rijtuig voorover en de reizigers er uit vielen. Toen begon eene worsteling, waarbij deze laatsten erg geslagen werden en hun kleeding gekorven werd. De policie is de daders op het spoor. -- Onder Wijdenes is Zaturdag nacht eene boerenhofstede een prooi der vlammen geworden. Alleen het vee heeft men kunnen redden. Omtrent den moord, te Maastricht door den bolerkoopman Reggen op zijne vrouw gepleegd, wordt nog gemeld, dat de moordenaar den nacht na het plegen der misdaad, loen hij in zijne woning terugkwam, door de policie is aangehouden cn voorloopig in de poi'ciewicht gebragt, vanwaar itij den volgenden ochtend naar de gevangenis is overgebragt. De twist lus- schen de beide cchtgenooten is ontstaan over het bestraffen van een kind. Na eene hevige woordenwisseling bragt Reggen zijne vrouw twee messteken toe, een in de zijde en een onder het hart, die een plotselingen dood ten gevolge hadden. De verslagene had twee likteekens op den rug van vroeger ontvangen messteken. In het eindverslag der commissie van rapporleurs van de eerste kamer der staten-generaal, over hoofdstuk Vil B, depart, van financiën, zegt de minister: dat het hem zeer leed doet, dat hij aan de verwachtingen, die bij zijn optreden als minister hij sommige leden schijnen te zijn opgewekt, tot nog toe niet heeft kunnen voldoen. Maar ook die leden zullen niet uit het oog willen verliezen de omslandigheden, waaronder hij is opgetreden, nadat eene poging, cm in ons belastingstelsel een nieuwen grondslag in te voeren, waarop had kunnen worden voortgebouwd, pas was mislukt, en dat daarom tevens van zeer nileenloopende inziglen op het gebied van het belasting wezen was gebleken, liet scheen wenschelijk die zaak niet terstond weer op te vatten, maar vooraf andere gewiglige punten van wetgeving aan de beraadslaging der vertegenwoordiging te onderwerpen. De minister van oorlog zegt dat het voor den nieuw opgetreden minister voorzeker bemoedigend is te vernemen, dat de vertegenwoordiging bereid bevonden zal worden de regering te ondersteunen in het daarstellen der middelen, die zullen kunnen strekken om, des gevorderd, eene neutraliteit te handhaven en onze onafhankelijkheid krachtig te verdedigen Ten einde dit met vrucht te kunnen doen, dient eene geconcentreerde defeusic te vvor-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1