bedehuis met Z. K. U. prins Alexander het biduur bij gelegenheid van den nieuwjaarsdag bij. Hit. MM. de koning en de koningin hebben bij gelegenheid van den nieuwjaarsdag, des middags ten 1 ure, in receptie ontvangen de dames der kon. hofhouding, de groot-officieren van llD. huis. 1' 11' ordonnancc-offi- cieren en de verschuilende waardigheidsbekleeders bij de prinselijke huizen. II. M. de koningin heeft zich heden voormiddag per llollandschen spoortrein van 11 u. 33 m. naar Velzen begeven, ten einde een bezoek te brengen aan jhr. Boreel aldaar. Ten 4 ure is 11. M. hier ter stede terug gekeerd. De minister van buiten), zaken is voornemens Woensdag 6 Jan. het corps diplomatique een diner aan te bieden, des avonds gevolgd door eene receptie. In de volgende week zal door verschillende leden van het corps diplo matique een reeks van diners worden gegeven. De treurige tijding van het sneuvelen van den bij hel Indisch leger gedctachcerden kapitein P. P. T. Lafors, heeft bij velen, inzonderheid ook in de residentie, een diepen indruk teweeg gebragt. Lafors loch was een officier sinds jaren hier ter stede algemeen bekend en geacht, want het 'grootste gedeelte van zync officiers-loopbaan bragt hij alhier in garnizoen door, aanvankelijk als eerste luitenant, later in den rang van kapitein bij bet regiment grenadiers. Niet alleen bij zijne superieuren stond de gesneuvelde hoog aangeschreven wegens zijne toewijding en kennis, maar vooral ook bij zijne ondergeschikten was liij zeer in aanzien en populair, wegens zyne voorkomendheid, die hy aan naauwc pligtsbetrachting verbond. Kapitein Lafors was een der eersten van de reeks officieren hier le lande, die zich aanmeldden ter deelneming aan den tweeden krijgstogt tegen Atchin, gedurende welken h(j was ingedeeld bij het 14' balaillon infanterie, deel uitmakende van de 2' brigade, onder commando van den kolonel Wiggers van Kcrchem. in een ernstig gevecht bij eene verkenning der voor den kraton gelegen vlakte stierf hij den heldendood. De gesneuvelde, in 1835 geboren, werd op 21 jarigen leeftijd tot 2tn luitenant benoemd en den 19en February 1859 tot 1'" luitenant bevorderd. Hij lelde bijna 18 jaren dienst als officier. Allen die hem kenden betreuren diep hel onherstelbaar verlies Gisteren is in eene woning aan de Zoutkeet eene vrouw van 82-jarigen ouderdom, die zich alleen te huis bevond, een prooi van het vuur geworden. Zy heeft waarschynlijk op eene met vuur gevulde stoof gezeten, waardoor bare kleederen vlam hebben gevat, die zich aan haar ligchaam mededeelde, -zoodal de later te huis gekomen met haar wonende personen niets von den dan een gedeeltelijk verkoold lijk Hare verbrande handen deden er aan denken, dat de hulplooze nog getracht had het vuur van zich af te wenden. UI ITENIANDSC 11E UEI tlGTEN ËKGüLAKBi LONDEN. 1 Janna: jj. Volgens berigten uit Cape Coast van 15 December worden de Asliari- lijnen door generaal Wolseley ijverig vervolgd; in overhaasting zyn zy de Prah overgetrokken. De versterkingstroepen waren aangekomen. In eene te Glasgow gehouden vergadering heeft de bekende voorstander der autonomie van Ierlandliet parlementslid Bultde beteekenis van het onlangs door zijne geestverwanten vastgestelde programma uiteengezet. Hij drukte op de onbillijkheid dat een gedeelte van het rijk door de andere gedeelten onderdrukt en tegen zijn eigen zin bestuurd werd, en vroeg of het niet volkomen regluiatig en billijk was dat Ierland zijne eigene zaken bestelde. Kende men de autonomie aan Ierland toe, dan zou de ontevreden heid en achteruitgang van land en volk plaats maken voor trouw en welvaart, terwijl er geen enkel nadeel door de andere deelcn des rijks daarvan zou ondervonden worden. Bestond er een Icrsch parlement voor de zuiver Ierschc aangelegenheden, zoo liet de lieer Butt zich uit, dan zou het Brilsche parlement daardoor noch verzwakt noch belemmerd worden: doch de Engclsche en Scholsche leden van het lagerhuis zouden bevrijd zijn van die onophoudelijke discussiën over Ierschc belangen, welke de lersclie parlementsleden thans wel ter tafel moesten brengen. -T- Naar men uit Berlijn aan de Times meldt, heeft het in Rusland zeer de opmerkzaamheid lot zich getrokken dat de kanonnendie in Cliiwa zijn buil gemaakt, door Engelschen zijn geleverd. Maandag li. is in VVhite-Friars-strect in de bureaux van Lloyd's News- paper een hevige brand uitgebarsten, waardoor verschillende huizen in de asch werden gelegd. Aan 8 sloom-brandspuiten gelukte het ten laatste den brand te beperken. In Fleet-street en in den omtrek heerschte levendige ongerustheid; denzelfden dag brak ook in de India-Docks een brand uil, die echter vrij spoedig was gebluscht. Voor een der policie-regtbanken alhier stond Maandag II. le regt een Gorilla-aap, die bij het verhoor bleek te zijn een soldaat van het 42' regi ment. Hij had het gorilla-cosluum van een vriend te leen gekregen, om kersmispret te maken. Met vervaarlijke sprongen vloog hij gillende op voorbijgaande meisjes aan, waarvan een paar hel op de zenuwen kregen. Een getuige verhaalde, dat zij den gorilla van liet dak van een huis had zien springen, en dat de aap met een satanisch gegrijns haar den hoed van het hoofd had gehaald, en al is hij geen aap, een aap is hij toch!" merkte de getuige op De gorilla werd beboet en zijn huid vernietigd. FRAMKK9JK. liet door de nationale vergadering aangenomen wets-onlwcrp tot ver- hooging der belastingen is Dingsdag in het Journ. off. afgekondigd. Behalve iet leggen van opcent op de meeste belastingen, worden daarbij ver hoogd de belastingen op petroleum en minerale oliën (lot 37 fr. voor de 100 kg. wanneer de geraffineerde olie bij eene temperatuur van meer dan 15 graden eene digiheid heeft van 800 graden, en voorde ongezuiverde naar evenredigheid) en op zeep (lot 5 Ir. de 100 kg.)'; levens wordt op d£ stearine eene verbruiksbelasting gelegd van 25 fr. de 100 kg. Blijkens vroe ger medegedeelde berekeningen is de opbrengst dezer belastingen op onge veer 90 millioen le schatten, en zal er dus nog voorzien moeten worden in een tekort op het budget van 55 milloen of daaromtrent. De zittingen der nationale vergadering zijn tot 8 January verdaagd. Naar hetgeen door verschillende dagbladen wordt medegedeeld, schijnt de weigering van het exequatur door de Fransche regering aan den tot Duitschen consul te Havre benoemden heer Bamberg, den voormaligen direc teur van het te Versailles uitgegeven Duitsche regeringsblad, tot moeijelijk- heden tusschen de beide regeringen aanleiding te zullen geven. Er wordt althans verzekerd dat de Duitsche regering er reeds te Versailles op zou hebben laten aandringen, dat het exequatur aan den benoemde alsnog zal worden verleend. Naar men verzekert zouden enkele bisschoppenden minister van eere- dienst, op zijn schrijven betreffende hunne aanvallen op buitenlandsche regeringen, geantwoord hebben dat zij, eene scherpe taal bezigende, daar toe gedrongen zyn geworden door de bcleedigingen en den hoon, waaraan de Paus of zyne vertegenwoordigers, hetzij in Zwitserland hetzij in Duilsch- landzijn blootgesteld. Doch voortaan zouden zijin zoover hun geweten het hun toelaatzich van alles onthoudenwat de Fransche regering moeije- lykheden op den hals zott kunnen halen. Volgens de Patrie heeft de regering uitdrukkelijk last gegeven cm op de personen, die van het buitenland naar Frankrijk trekken, een streng toezigt te houden. Te Perpignan is dezer dagen een aanvang gemaakt met de behande ling van het geding tegen de zoogenaamde Perpignansche bandieten. In October 1870 zyn een paar compagniën der radicale nationale garde van Perpignan, met hare officieren aan het hoofd, des nachts naar het op een geringen afstand dier plaats gelegen vlek Pia getrokken. Na een tijd lang eene fullissade tegen de huizen dier plaats gerigt te hebben, zijn zij in ver scheidene woningen doorgedrongen en hebben een zeker aantal imperialisten opgeligt en geboeid naar Perpignan overgebragt. Onder dit aantal bevond zich een jonge geestelijke, die gedurende dezen marsch aan zeer grievende en verregaande beleedigingen van de zijde der overweldigers ten doel heeft gestaan. Eerst na verloop van nagenoeg drie jaren zijn sommige der aan gerande personen er toe overgegaan, eene aanklagt tegen het jegens hen gepleegde geweld in te dienen. Baron vou Hirsch, oprigtcr en voorzitter van den raad van bestuur der ültomanische spoorwegen, heeft te Konstanlinopcl een millioen francs ter beschikking van de vereeniging, //l'Alliance israclile universelle" gesteld als fonds len behoeve van de uitbreiding van het onderwijs onder de Israelielische bevolking van het Ottomanische ryk. De som moet in 5 pCt Fransche rente belegd worden. SPANJE. Hit Madrid wordt gemeld dat Don Carlos met een gedeelte zyner strijd krachten Vergara heeft verlaten in de rigling van Bilbao. Te Carlhagena had een hevige brand plaats gehad, waarbij men geloofde dat een der fregatten in de lucht gevlogen was. In eene vereeniging van generaals is beraadslaagd over de positie van hel noorderleger. Serrano ver langde de vervanging van Moriones. Naar gemeld wordt is de heer Salmeron, president der Cortes, reeds met een ministerie gereed, voor het geval, dat hij in den strijd tegen Cas- telar, dien hjj dadelijk bij de weder-bijeenkomst der Cortes openen zal, zegeviert. Alle pogingen, door de vrienden van beide staatslieden in het werk gesteld, om hen weer tot elkander te brengen, hebben schipbreuk "geleden. 1911 T S V tl B, A X De Naiional-Zeiiung bespreekt de heftige taal. door sommige Fransche bisschoppen in hunne herderlijke brieven jegens Duilschland gevoerd. Het officiële blad der Fransche regeering, zegt dit blad, melding makende van het onderhoud, dat de Duitsche ambassadeur over deze aangelegenheid met den minister van buitenlandsche zaken heeft gehad, laat daarop uog eenige woorden als het ware ter vergoelijking volgen, welke aldus eindigen//Onder de geestelijken wordt daarenboven nog zeer de aandacht op dit punt geves tigd, dat de regering niet verantwoordelijk kan gesteld worden voor de taal, door de bisschoppen gevoerd, want die prelaten zijn geen rijksambte naren." Indien het zoover gekomen is, zegt de Nat. Zeit., //dat de Fran sche regering geen voldoend gezag meer heelt in het land, om te ver hoeden, dat de regering van een bevrienden staal wordt gehoond en beschimpt door de hoogere geestelijkheid, dan zal liet aan de Fransche regering niet mogen bevreemden, dat die openlijke erkenning barer onmagt aan de grootc mogendheden tot maatstaf zal strekken van de wijze, waarop zij Frankrijk voorlaan zjillen bejegenen." Het testament van wijlen de koningin-weduwe Elisabeth van Pruissen is-geopend. De keizer is tot universeel erfgenaam benoemd; aan vele der overige bloedverwanten zijn legaten vermaakt. Een voornaam gedeelte der erlenis bestaat uit de kunstschatten van Frederik Wilhelm IV. Deze verza meling gaat in haar geheel over op den keizer, die tegen deze en andere bezittingen de verpligting op zich neemt, om te zorgen voor de geldelijke ondersteuningen, welke de overledene aan particulieren voor hun leven had verleend. Hare jaarlijksche bijdragen aan vcreenigingen en tot weldadige doeleinden zullen gekapitaliseerd ineens worden uitgekeerd. Aan haren lijf arts dr. Grimm heeft zij de villa op den Pinkslerbcrg vermaakt, maar die bezittii g is altoos beschouwd als een onvervreemdbaar erfgoed der vorste lijke familie. De Sc/des. Polkss. deelt mede dat de minister van ecrediensl bepaald heeft, dat het tractcment van den vorst bisschop van Breslau, ten bedrage van 12000 th., wegens het onbezet laten van eene vacante pastoors-betrek-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2