LEIDSCflË COURANT. 1874. i. VRIJDAG 2 JANUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ve prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50 y met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35frcaco p. p. i3 85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nomtners der Courarl zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 1 (blad 1) der Handelingen ran den Gemeenteraad. STADS-BERICHTEN. II ER-IJ K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 16Jcn December 1873, n°. 93/1 (Provinciaalblad n°. 126), houdende bepaling van de tijdstippen van tien lier-ijk der malen en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1874; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. (ider wet van tien 7en April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerktuigen, onder mcdedecling dut tlaailoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente Apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk 1, op den 6 -Januari, II, 7 en 8 Januari, si III, 9, 13 en 14 Januari, „IV, 8 8 16, 16, 20 en 21 Januari, a V, n 22, 23, 27, 28, 29 en 30 Januari, VI, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 13 en 17 Februari. VII, 18, 19, 20, 24, 25, 26 en 27 Februari en 3 Maart, a VIII, a a 4,5,6, 10, 11 en 12 Maart, de buitenwijk op den 13 Maart, voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereidersgoud- en zilversmeden, speciehandelaars, bclcenbankhouders en verdere in goud en zilver handelende personen, voor Wijk I, II, III. IV en V, op den 17 en 18 Maart, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 19 en 20 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren en wijders na den 29 Juli, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen b. dat .zijdie zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lslen October nog aan den ijker, op de daarvoor aangege ven dagen, ter her-ijking moeten aanbieden; en e. dat na het eindigen.van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhan den hebben van maten en gewichtenniet voorzien van de vereischtc stcinpel- merken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 8(Ie[1 December 1873, de letter Gin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden29 December 1873. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op hel raadsbesluit van den 29s,e0 December 1870, gewijzigd den 30!tfo November 1871, regelende de beding cener plaatselijke directe belas ting, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den llllen Januari 1872, N". 20, waarbij levens is aangehaald de Verordening regelende de invordering dier belasting; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dal met de uitreiking der beschryvingsbiljetlen voor die belasting voor het jaar J874 op Maandag den 5d D Januari 1874 een aanvang wordt gemaakt, wordendede belastingschul digen uitgenoodigddc daarin vervatte vragen behoorlijk bepaald en zonder voorbehoud te beantwoorden en daarbij teveus mede te werken lot datgene wat noodig is om deze beschrijving ordelijk te doen afloopen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester.. Leipen, 31 December 1873. E. KIST, Secretaris. BINN KN L A N DSC 11 K BK R GTBN LEIDEN, 31 December. Het gisteren medegedeelde lelegram van Reut. off. is nader bevestigd ge worden door de volgende bij de regering ontvangen beriglen (reeds afzon derlijk medegedeeld Blijkens een gisteren namiddag bij iiet departement van koloniën ontvan gen regerings-tclegram van den gouverneur-generaal, gedagtcekcnd Builcn- zorg 29 December, waren den vorigen dag te Singkel aangeboden twee telegrammen van den luitenant-generaal van Swieten, waaruit het volgende blijkt: Bij eene verkenning, tol onderzoek hoe de kraton kon worden aange vallen, was men gestf.it-op eene gr-oote kampong, die zorgvuldig versterkt was en hardnekkig verdedigd werd. Na een gevecht van ongeveer zeven uren was de bedoelde kampong met alle versterkingen genomen, en was men op ongeveer 7 minuten gaans boven Passar Atchin, aan den regter jp rivier-oever, uitgekomen. De onzen telden 7 of 8 dooden en 78 gekwetsten. Het gevecht zou den volgenden ochtend worden voortgezet. De troepen hadden zich uitmuntend gedragen De verliezen van den vijand waren zeer groot: in de eersle ver sterking werden ongeveer 30 dooden gevonden en in de andere naar even redigheid. Volgens een tweede telegram waarvan, even als van het eerste, de dag- leekening niet is gemeld, waren door den gouvernements-commissaris brieven naar den Sultan gezondenwaarop nog geen antwoord was ontvangen. Met de voortzetting der operatiën tegen den kraton werd gewacht tot dal een genoegzame voorraad levensmiddelen en oorlogsbehoeften verzameld zou zjjn om krachtig te handelen. De XXVI Moekims (beoosten de rivier) was verslagen. De XXV Moekims (westelijk gedeelte) hield zich onzijdig. De XXtl Moekims was door de i veie verliezen ontmoedigd. Bij den vijand heerschte schaarschheid aan rijst, i Het weder was gunstig, terwijl de cholera verminderde. De geest der j troepen was uitmuntend. Luidens een nader bij het depart, van koloniën ontvaugen telegram van den luitenant-generaal van Swieten, gisteren ochtend te Penang aangeboden, had den 26CD December weder een zeer ernstig gevecht plaats gehad tot op sporing der voor den kraton gelegen vlakten. Het doel was bereikt met zwaar verlies. Gesneuveld waren 1 officier en 15 minderen; ligt gewond 5 officieren en 55 minderen. Eene batterij voor zwaar geschut was in aan bouw. Zij zou spoedig gereed zijn en zwaar bewapend worden. De radja van Pedir was met 1500 man in den kraton gekomen en had de oorlogspartij versterkt. Een smaldeel van de vloot zou hem en zijn volk daarvoor slraffen. De -zendeling met bet overbrengen der brieven van den gouvernements commissaris aan den Sultan belast, was met den dood bedreigd, geboeid en van alles beroofd naar het binnenland gebragt, terwijl de brieven verscheurd en niet aan den Sultan overhandigd waren. Hel volk had zich van het gezag meester gemaakt. De geest der troepen bleef uitmuntend. De opperbevelhebber bad bjj dag order zijne tevredenheid betuigd. De algemeene ziekte-toesland was gunstiger. Bij kon. besluit van 24 Dec. II. is art. 53 van hel reglement voor dc dienst van den rijkstelegraaf in dien zin gewijzigd dat daarin de volgende bepalingen worden ingelascht: »Ieder afzender van een binnenlandsch telegram kan echter vorderen, dat zijn berigt ter plaatse van bestemming, zonder omslag, open worde afge leverd, mits bij van dit verlangen schriftelijk doe blijken door plaatsing op zijn berigt van de woorden: Open bestellen. Deze aanwijzing wordt kosteloos overgebragt." De minister van financiën heeft dc aandacht van belanghebbenden gevestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indie, door middel van het stoomschip Prins van Oranje, van de maat schappij «Nederland", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 174*" Januarij aanst. is bepaald. De daarmede te verzenden brieven enz. behooren uiterlijk in den namiddag van den 16d'° Januarij aan het Nieuwediep aangekomen te zijn. Dc minister van financiën beeft bekend gemaakt dat de pakkelbootcn van Southampton naar de Kaap de Goede Hoop, te rekenen van den 5den Januarij aansl., te Plymouth zuilen aanleggen tot het opnemen van supple mentaire brievenmalen. De verzending der gewone brievenmalen voor de Kaap de Goede Hoop geschiedt uit Londen des morgens en die der supple mentaire brievenmalen des avonds, op den 5lf", l5d D en 25',c" van elke maand. In verband daarmede behoort de verzending uit 's Gravcnhage uiterlijk te geschieden den 4dcn, 14l(,<l en 24=t,"nten 10 'smorgens, of voor de verzending met de supplementaire brievenmaal ten 3.15 's avonds. Met

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1