Hel stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwe Diep, is den 27t0 des avonds te Aden aangekomen en heeft den volgenden morgen de reis voortgezet. De som, bij liet centraal-comilé voor liet geschenk der kinderen van de scholen aan den koning ontvangen, beloopt ƒ25000. Zaterdag 11. heeft de directie van de Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij een togt langs de nieuw aangelegde lijn van den Oosterspoor weg gemaakt, voör zoover die berijdbaar is, ten einde een en ander te in specteren. De gebouwen voor het station te Weesp zijn thans gereed cn aan de overige werken wordt met den meesten spoed gearbeid, zoodat men allen grond heeft tegen 1°. Mei de opening te gemoet te zien. Omtrent het voorval op den spoorweg nabij Driebergen wordt aan het /V. r, d. I). nog het volgende gemeld: Niet dwars over de rails, maar hoogst waarschijnlijk ter zijde op de linker rail, was eene rail, lang 1% meter, gelegd, die door de locomotief werd gevat en met zulk eene hevig heid schuins tegen de reglcr rail schijnt geduwd Ie zijn, dal zij regt omhoog vloog en een gat in de tender sloeg, waarin zij eenige oogenblikken bleef zitten en werd medegesleept; althans eenige dwarsleggers, waar zij zeker tegen aan is geslagen, zijn beschadigd. Eindelijk uit genoemd gat losgeraakt, is zij op zijde, lusschen de wielen der locomotief door, in eene sloot geslingerd. De machinist cn stoker hebben gecne bijzondere schokken gevoelden het voorval eerst bemerkttoen zij geen water meer uit de tender in den ketel kregen en de machine ophield te werken. Deskundigen beweren, dat indien de rail op cenigzins andere wijze gelegd was, de trein zonder twijfel in volle vaart zou zijn gederailleerd. Direct viel het vermoeden op een vreemdeling, die omstreeks het uur dat de trein moest passeren, onrustig in de wachtkamer heen cn weder had geloopen en, toen de trein zonder groot ongeluk voorbij was, zich had verwijderd. Men vermoedt, dat hij van de oogcnblikkelijke sensatie gebruik had willen maken, om de stitionskas of de passagiers te bestelen. Des nachts overnachtte die vreem deling in den hooiberg van eene bij het station staande hofstede-, zijne daar gevonden voetslappen, zoomede die, welke langs het spoor gevonden zijn, komen geheel in grootte en breedte overeen. Nog meerdere redenen waren er om dien persoon Ie verdenken. De politic van Zeist is het reeds Zaturdag gehikt, hem te ontdekken en te Wageningcn te doen arresteren, van waar hij 's avonds naar Zeist is overgebragt, en den volgenden morgen voorloopig iu verboor is genomen, ilij is een DuilscherBerlijncr van geboorte. Te Deventer bevonden zich dezer dagen weder eenige Mormonendie bij sommige ingezetenen pogingen in het werk stelden om ben tol hunne leer over te halen. Voor de vervulling van twee vacatures als regter in de arrond.-regt- bank te Leeuwarden zijn door het college de volgende aanbevelingen ge daan: 1°. jhr. mr. de Marecs van Swinderen, mr. E.'Slar Busman en mr. L. U. de Sitter, respeetivelijk rcglers in de arrond.-regtbaiikcn te Appinga- dam, Almelo en Sneek; 2". nr. C. YV. de Vrieze, kantonregter te Bergum; nir. II. Ferl. plaatsvervangend.-kantonregter te Bergum, en m'. C. \V. A. van llaersolte. subst.-griffier bij de arroud.-regtbank Ie Amsterdam. Vrijdag II. is de kerk voor de nieuwe kerkelijke gemeente Nteuw-Am- sterdamgemeente Emmen (Drenthe), meest door liefdegiften tot stand ge- bragt, pleglig ingewijd, in tegenwoordigheid van een talrijk pnbliek, uit verschillende plaatsen, waaronder de heer Gregory, commissaris deskonings in de provincie, die door de commissie der stichting was uitgenoodigd. Te Breda had dezer dagen, door de slechte verlichting van den sta tionsweg. een treurig ongeval plaats. Toen een ambtenaar bij de staatsspoor wegen, 's avonds ongeveer twaalf ure, huiswaarts keerde, kwam hem een man te gemoet met een ladder op den rug, zonder dat die ladder door hem kon worden bemerkt. Dit had voor den ambtenaar het noodlottig gevolg, dat de punten van die ladder hem met zooveel geweld tegen hoofd en oogen stielen, dat één oog niet alleen geheel werd uilgestootenmaar hij nog bovendien in de oogholte erge wonden bekwam. 's GRAVEN 11 AGE30 December. Bjj het depart, van buiten), zaken (zijn bevorderd: tot commies, de adjunct-commiezen YV. J. van Duysberg en N. YV. van Lokhorst. Tot kantonregter te Drillen is benoemd de heer mr. A. A. van der Mersch; advocaat te Amsterdam, en aan den heer J. Scheltema is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te YVijk bij Duurstede. Z. M. heeft benoemd tol ontvanger der registratie en domeinen: te Schiedam, de heer D. Raven, thans te Alphen; te YVijk bij Duurstede, de lieer G. J. Verwey, thans te Stecnwijk; te IJssclsteiude heer C. YV. Au- dreac, thans te Raalte. Door Z. M. is benoemd tot hulpprediker bij de inlandsche christen gemeenten in Nederl. Indië de beer J. M. van Enst, laatstelijk hulpprediker iu de voormalige Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea, thans tijdelijk op wachtgeld, en aan den O. 1. ambtenaar m'. J. Heringa, laatstelijk offi cier van justitie bij den raad van justitie te Soerabaya, thans met verlof bier te lande, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Aan den telegraphist 3e kl. C. A. Olivier is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend. De luit. ter zee le kl. 11. Wijmans, de luitt. ter zee 2s kl. P. Iloltz- apfl'el, YV. H. van Braam, L. J. K. A. Jcekel, YV. Römer en A. C. van der Sande Lacostc, de adelborsten ie kl. jhr. 11. M. Speelman cn C. Meyboom de officier van gezondheid 3e kl. dr. F. M. Cowan, de officier van adminis tratie 2C kl. J. C. de Vricse cn de scheepsklerken J. C. van lleyn en F. Lensing, dienende aan boord van het schrocfsloomschip Marnix, worden op non-activiteit gesteld. Eergisteren is door drie kinderen, die aan den Bczuidcnhoutschen weg speelden, uit eene sloot opgehaald een zak, waarin het lijkje Was van een pasgeboren kind -van het mannelijk geslacht. De politie doet onderzoek. ntITICiNLAN[)SCi 1E HEIWGTEN EKeELAND. LONDEN29 December. Volgens de jongste berigten uit Cape Coast hadden er geene militaire bewegingen van belang plaats gehad. Het 42« regiment Hooglanders was le Cape Coast Castle aangekomen. Kapitein Glover, die met eene vrij aanzien lijke strijdmagt, voornamelijk bestaande uit bevriende inlanders, den vijand van eene andere zijde dan sir Garnet YVolseley bedreigt, zou den 15d'n Dec. zijne operation aanvangen met een aanval op de Awoonas, die tot dusver ijverig op de hand der Ashantijnen geweest waren. Al de andere naburige stammen hadden den kapitein trouw beloold. De berigten omtrent den ge zondheidstoestand bleven zeer ongunstig. Op het eiland Madera is de veepest uilgebroken. In den vroegen morgen van den 26Uen had er een vreeselijk ongeluk plaats met de stoomboot Gipsy Queen, van Sheffield, die een 40-tal werk lieden naar verschillende stations op de Tyne moest brengen. De stoomboot stiet op een gezonken ligler en kreeg zulk een lek, dal zij in 5 minuten zonk. Er waren 4G man aan boord, waarvan de meesten zich benedendeks bevonden, daar het omstreeks 6 ure in den ochtend en zeer koud was. Toen het water binnenstroomde hadden verscheidene dezer mannen de tegen woordigheid van geest om losse houten voorwerpen op het dek te grijpen, over boord te springen en zich alzoo drijvende le houden. Al de overigen werden in het water gedompeld en zonken als één ligchaam, daar zij zich, naar het scheen, aan elkander vast hielden. Vier man bleven behouden door zich aan de stoompijp vast te klemmen en werden met zwaar gebrande handen gered; zes man werden opgenomen door eene boot, die zich toe vallig op dat gedeelte der rivier, waar het ongeluk voorviel en dat zeer eenzaam is, bevond; één man in leven door de hulp van den hond van den kapitein der stoomboot. De man hield zich vast aan den hond als aan een reddingboei, en hielp het beest in het zwemmen met zijne voelen, zoodat het boven water blijven kon. Van de 46 man werden 28 gered. Het onge luk wordt toegeschreven aan onachtzaamheid, want hoewel het zeer duister was, brandden er 5 heldere lichten op de plek waar de ligter zonk; uog- lans stuurde de stoomboot er regt op aan. Onder de 18 man, die verdron ken, waren 3, behoorende lot de stoomboot, en die in eene kleine boot sprongen, welke dadelijk onder water werd gesleept. De meeste van de verdronkenen laten weduwen cn kinderen na. FRANKRIJ K. In den Mon. L'nit. leest men het volgende: liet is waar dat de Fransche regering niet zonder diep leedwezen heeft kennis genomen van verschillende onlangs uitgevaardigde bisschoppelijke mandementen, welker tekst door de dagbladen is bekend gemaakt. De Fransche geestelijkheid heeft te midden van de beproevingen der laatste jaren eene vastberadenheid en vaderlandsliefde getoond, waaraan wjj niet altijd regt hebben doen wedervaren; maar dit moest voor haar eene reden te meer zijn om zich thans te onthouden van eene polemiek, welke op het gebied der diplomatie onze moeijelijkheden vermeerderen moet. Het zal niemand in de gedachten komen aan de bisschoppen bij de uitoefening hunner waardigheid iels in den weg te leggen; eene volkomene vrijheid wordt hun gelaten voor de uitvoering van hun herderlijk werk. Maar de wet verbiedt hun, even als aan alle andere ambtenaren, iederen openlijken cn onmiddellijken aanval tegen eene regering, met welke Frankrijk vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt, hetzij Italië, hetzij Duitschland. Zij moeten begrijpen, dat over deze polemiek bij de Fransche regering kiaglcn en beschuldigingen inkomen, en dat bet haar even moeijelijk valt aan die klaglen gevcdg le geven, als het haar onmogelijk is die af te wijzen. Bij de beraadslagingen in de nationale vergadering over de begrooling van het dep. van financiën heeft de heer Magne te kennen gegeven dat op de in de eerste dagen van Januarij te Darijs te houden conferentie der tot de Lalijnsche muntunie toegetreden mogendheden alleen de zaak der beper king van de aanmunting van liet zilvergeld zal worden besproken, doch geene eigenlijke verandering in het muntstelsel zelf in overweging zal wor den genomen. Te llijssel is in hechtenis genomen zekere Rosclli-Mallet, die, tijdens de Commune, directeur-generaal van de dienst der fortificatiën was. Hij is naar de militaire gevangenis te Y7ersailles overgebragt. Eene hevige ontploffing heeft plaats gehad in eene fabriek van los kruid voor kinderpistolen te Parys. Vijf vrouwen verloren het leven en vijl andere werden ernstig gekwetst, ten gevolge der instorting van het gebouw. SPANJE Hel berigl, schrijft men aan de Köln. Zeil., dat het Noorderleger le Santona aangekomen' is, bewijst dat het plan van den generaal Moriones betreffende ecnen veldtogt in Guipuzcoa een spoedig einde heeft gevonden. Hij zal wel beweren dat hij het doel, hetwelk hij zich bij zijnen schijn baar zoo stoulmoedigen marsch voorstelde, door het provianderen van To- losa bereikt heeft, maar er valt niet aan le twijfelen dat de Carlisten den uitslag dezer operatie als eene groote zegepraal voor luinne zaak zullen doen voorkomen. Van Tolosa had Moriones, versterkt door de troepen onder Lorna, zich naar San Sebastian begeven cn was vervolgens langs de kust over den Oria getrokken, om, naar men vermoedde, over Azpeitia voort- rukkend. de door de Carlisten in beslag genomen geschutgieterijen in Pla- cencia en Eibar te vernielen, en door het midden van het den vijand gezinde land naar Duranga of naar Vittoria door te dringen Deze weg is spoedig voor hem versperd geworden, lil Zarattz en Guetaria aangekomen ont waarde hij dat de Carlistische opperbevelhebber lusschen Zumaya en Ceslona 20000 man vereenigd had, welke hem beletleden in die rigting voort te rukken. Ilij wist niets beters te doen dan den lerugtogt te aanvaarden; de brigades van Lorna vooruitzendend, trok het republikeinschc leger naar

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2