presenteren, kon hem niet afbrengen van bet verlangen, dat de troepen in alle stilte mogten vertrekken. Langs telegraphischen weg ontving de regering op 17 November van Benkoelen het berigtdat de opstandelingen Anak Dalam Tampan en zijn zoon Remangang. in den avond van den 15dcn, aan den controleur van Moko-Moko waren uitgeleverd. De eerstgenoemde was doodelijk verwond door een schot door de lever en overleed dan ook kort daarop. Remangang was mede zwaar verwond en naar de hoofdplaats Benkoelen opgezonden. Een jongere zoon van Anak Dalam Tampan, genaamd Resan, zoomede eene zuster en drie zijner huwbare dochters, mogten er, met behulp van zekeren Ragam, in slagen zich door de vlugt te redden. Nog wordt medegedeeld, dat twee dagen vóór de gevangenneming van meergenoemden Anak Dalam Tampan ook zijne vrouw met een kind, zoomede zijn zwager Rembang, in handen der uitgezondene policie-oppassers zijn gevallen. De Jav. Ct. meldt het volgende: Volgens telegraphisch berigt van den kommandant der maritime middelen in de wateren van Atchin heeft op 4 dezer de sloepen-divisie van Z. M. stoomschepen Fine-Admiraal Koopman, Den Briel. Coehoorn en Timor met een der kruisbooten onder de bevelen van den kommandant van de Timor, den luit. ter zee le kl. Bogaerl, Djoeloh, gelegen aan de Oostkust benoorden Simpang-Olimaangetast en vernield. Terwijl aan onze zijde 6 man gekwetst werden, telde de vijand, behalve een groot aautal gewonden, 22 doodeii. Op den 6deD Nov. werden de aan de monding der Arakoenda-rivier gelegen huizen zonder tegenstand genomen en verbrand. Onder de onlangs uit Nederland alhier gearriveerde militairen bevinden zich thans een groot aantal zieken. Er waren er bij, die onmiddellijk in het hospitaal moesten opgenomen worden en, na eenige dagen onder be handeling te zijn geweest, stierven. Men heeft compagniën, waarvan ruim 20 manschappen in het hospitaal liggen. Buikziekte is de kwaal, waaraan de meesten lijden, en zulks is niet te verwonderen, als men ziet hoe een massa nieuwelingen zich hier onmiddellijk le buiten gaat. Volgens berigt van den resident van Soerakarta, van 20 dezer, heeft in het onder zijn beheer stand gewest eene aanhaling van nagemaakt bank papier plaats gehad, tot een bedrag van ƒ20000. De vervalschte billetten waren alle van de serie van ƒ500. Drie vermoedelijke schuldigen zijn be reids aangehouden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den adjunct-ingenieur bij de lelegr.-dienst M. P. Raket. Ontslagen: op ver zoek, eervol, de benoemde ambtenaar ter beschikking bij het binnenl. be stuur op Java en Madura P. Bool. Benoemd: tot assist.-resident van Lebak, tevens vendum. aldaar, de assist.-resident van Bojolali J. 11. C. van. Dijck; bij de post- en telegr.-diensttot commies le kl.de commiezen 2e kl. J. M. Muller en H. L. Boon; tot commies 2e kl., de commies 3e kl. E. C. J. Ko- nig; bij de telegr.-dient: tot telegrafist 2e kl., de telegrafist 3e kl. J. II. Bloem. Door den directeur van onderwijseerediensl en nijverheid zijn be noemd: tot lïn hulponderw. aan de openb. lagere school te Menado, L. Franken, thans 2e hulponderw. aan de openb. lagere school te Malang; tot 2' hulponderw., aan de openb. le lagere school te Soerabaiia, J. A. Boijer, thans le hulponderw. aan de openb. lagere school te Menado; aan de openb. lagere school le Malang, J. B. Kampschuur, thans hulponderw. aan de openb. lagere school te Padang-Pandjang; tot ingenieur le kl. bij den water staat, de ingenieur 2e kl. P. J. Siedenburg; tot 3den commies bij de algem. rekenkamer, de klerk A. Burger; bij het binnenl. bestuur op Java en Ma dura: tot controleur le kl., de controleur 2e kl. Z. W. Mullemeister; tot controleur 2e kl.J. J. BisschofT; bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura: tot controleur lc kl., de controleur 2e kl. J. L. L. van Leeuwen; tot controleur 2e kl., de ambtenaren ter beschikking G. de Heer en J. van Wijk; tot ambtenaar ter beschikking, de ambtenaren voor de burgerl. dienst H. P. A. Bakker en A. L. van Hasselt. Goedgekeurd: dat door den landraad te Serang is benoemd: tol buitengew. subst.-gritïier bij die regtbank, buiten bezwaar van den lande, J. W. Filet, klerk op het resid.-bureau aldaar; dat door den landraad te Brebes is benoemd: tot bui tengew. subst.-griffier bij die regtbank, builen bezwaar van den lande, C. A. W. Franzen, ambtenaar op wachtgeld, gewezen le klerk op het assist.- resid.-kantoor te Manondjaija, tevens griffier bij den landraad aldaar; dat door den landraad te Poerworedjo is benoemd: tot buitengew. subst.-griffier bij die regtbank, C. F. Visscher, klerk op het resid.-kantoor aldaar; dat door den landraad te Berbek (Kediri) is benoemd: tot buitengew. subst.- griffier bij die regtbank, buiten bezwaar van den lande, J. F. Krul, ambte naar op non-activiteitdat door den landraad te Pontianak is benoemd: tot buitengew. subst.-griffier bij die regtbank, buiten bezwaar van den lande, A. H. Fabius, controleur 2e kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura. Departement van oorlog. Bevorderd: tot kapt.-kwartierm. bij de milit. administr., de le luit.-kwartierm. C. Th. Reisig. Toegekend: aan deninland- sche sergeant Santrie, de zilveren medaille van moed en trouw. Departement van marine. Benoemd: bij het marine-etablissement te Soe- rabaija, tot lcn baassmid, S. J. Willems, thans met de waarneming van dat ambt belgst; tot 2e" baassmid, J. Riedee, idem. Door den kommandant der zeemagt is benoemd: tot loodsleerling, F. Olmeijer, thans particulier zee varende; tot portier bij het marine-etablissement te Soerabaija, de op ver zoek uit Zr. M'. zeedienst ontslagen matroos 2e kl. J. H. Mulder. Een beroemd geneesheer ontving het bezoek van eene damedie hij al vier maanden onder behandeling had om haar van het rheumatisme te genezen. Niet meer wetende wat hij haar zou voorschrijven, raadde hij haar aan een flacon Eau d'Anvers te nemen van Doctor Aug. de Marbaix. Ah, 't is waar, zeide zij, men spreekt zooveel van hel Eau d'Anvers dat het zoo goed is voor rheumatisme en een der aangenaamste parfumeriën die beslaat. Het is bijzonder goed voor rheumatisme, omdat het op aroma tische planten gestookt wordt. Gij hebt er evenwel niet aan gedacht, Doctor, om het mij eerder voor te schrijven. Ik heb dit middel voor het laatst bewaard om de genezing te voltooijen. Gij moest het mij het eerst gegeven hebben. Neen, want ik moest het ligchaam in staat stellen, de wrijvingen te kunnen ontvangen. De dame ging heen, doch werd, bij de deur zijnde, door den geneesheer teruggeroepen. Mevrouw, zeide hij, zegt het mij indien het middel effect gemaakt heeft. Eenige dagen later kwam de dame haren geneesheer bedanken voor haar genezing, doch vond hem met de armen in flanel gewikkeld en de beenen uitgestrekt op een stoel. Wel hoe gaal het met uw rheumatisme, waren zijn eerste woorden? Weg, verdwenen. Hoe! niets meer van de ziekte overgebleven? Niets, alles als weggevlogen door het Eau d'Anvers. Wel Doctor, wat hebt gij mij een uitmuntend middel toegediend. Zoo parbleu, riep hij uit, het wordt tijd dat ik het dan ook gebruik, laat er maar dadelijk zes flacons van de beste soort halen, ik geloofde niet aan hare eigenschappen, hoewel ik wist dat het op aromatische planten gestookt was. Maar Doctor, zeide de dame, gij moet eerst het ligchaam aan wrijvingen doen gewennen. Oh, daar heb ik de tijd niet toe, ik lijd te veel. En gjj hebt er mij zes maanden mid delen voor gegeven. Oh mevrouwdat is een groot verschil, de Doctoren moeten toch leven. Terwijl als zij ziek zijn de menschen veel eerder in zich zeiven konden genezen worden. Dal zeg ik niet. Adieu, Doctor' ik ben genezen. Tot wederziens, mevrouw. Ter teregtzitting van de arrond.-regtbank te Leiden van 22 December zijn de volgende vonnissen uitgesproken: G. O., A. M. K. en J. v. B. II, te Leiden, wegens mishandeling, de lc tot gevangenisstraf van 5 dagen, de 2' en 3C ieder tot geldboete van 8 of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag; L. v V., te Ter-Aar, wegens beleediging in het openbaar en toebrengen van schade aan eens anders roerende eigendommen, tot geldboete van 8 of sub sidiaire gevangenisstraf van 2 dagen en geldboete van ƒ2.50 of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag E. K.tc Noordwijkerhoutwegens beleediging met woorden en bedreiging van een bedienend beambte in functie, tot ge vangenisstraf van 3 dagen eu geldboete van ƒ8 of subsidiaire gevangenis straf van 1 dag; H. S. en J. W., te Leiden, wegens gewelddadigheid tegen een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, de lc tot cellu laire gevangenisstraf van 15 dagen, de 2e vrijgesproken. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6